Statystyka

Tak, giną ZA CZĘSTO!

5 lipca 2019

Tak, giną ZA CZĘSTO!
(fot. Jolanta Michasiewicz)

W Polsce na przejściach dla pieszych ginie ponad 250 osób rocznie. To rekord w Unii Europejskiej, niestety ogromnie smutny rekord. Od lat trwa dyskusja, debaty, protesty itd. - odbywają się często - ZA CZĘSTO! - jak grzmią media. Mówimy tu o postulatach zmiany prawa na korzyść pieszego, jeszcze zanim ten wejdzie na pasy. Eksperci przekonują, iż obowiązujące prawo należy przestrzegać, nie zmieniać. Chyba jednak nie maja zwolenników tej opinii. Tu eksperci sia podzieleni.

W ramach przeglądu pracy po raz kolejny przywołajmy statystykę wypadków na przejściach dla pieszych, którą w swoim materiale publikuje stacja telewizyjna TVN24:

- Totalna bezmyślność kierowców – mówi Mariusz Podkalicki (Akademia Bezpiecznej Jazdy). Oczywiście rozwiązaniem jest tutaj także intensywniejsze działania mające na celu budowę większej ilości kładek i przejść podziemnych, czytelnych i dobrze oświetlonych samych przejść, poprawiające organizację ruchu itd. – Nie robi się na drogach gdzie jest ciężki ruch, gdzie jedzie bardzo dużo samochodów, przejść dla pieszych, które mogą być piekielnie kolizyjne. Samochód jadący 90 km/godz. ma niewielkie szanse na reakcje - przypomina Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy.

Wszystko oczywiście tak. Ale co z naszą kulturą jazdy? Jak ją poprawić? (jm)