0078/03/2005 17 stycznia 2005 23 stycznia 2005

W nim: KRONIKA PRAWA: informacje o projektach, wersjach dyskutowanych, zatwierdzonych, publikowanych i obowiazujacych, ustaw, rozporzadzen itd. itp.; NEWS TYGODNI/A; PRZEGLAD PRASY/INTERNETU. Przygotowujemy zwiezle omówienia, natomiast sposób dotarcia do pelnych tekstów lub fragmentów wskazujemy poprzez systemem przypisów i aktywnych odsylaczy. Pamietajmy, iz artykuly zródlowe w sieci dostepne sa czesto tylko przez ograniczony czas. Odpowiadajac na zapytania i postulaty zapraszamy do korzystania z naszego malego archiwum obejmujacego ostatnie pól roku wydarzen z zakresu prawa drogowego, transportu i drogownictwa. Znajdziecie je na www.prawodrogowe.pl W nim m.in. o: o nowych zasadach egzaminu na prawo jazdy, nowych europejskich wzorach praw jazdy, paralizu komunikacyjnym Krakowa, imporcie uszkodzonych pojazdów, zmianach dopuszczalnych predkosci na drogach oraz zakazie wjazdu pojazdów powyzej 12 ton...

Przegląd prasy

Rozporządzenie w sprawie programu dla inwestycji drogowych wchodzi w życie
22 stycznia 2005 | 0

W życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2005 r. w sprawie ustalenia Programu rzeczowo-finansowego dla inwestycji drogowych realizowanych z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Drogowego. Akt jest próbą określenia wieloletnich zamierzeń inwestycyjnych w zakresie dróg krajowych. Program będzie podstawą realizacji wypłat z Krajowego Funduszu Drogowego na wykonanie inwestycji drogowych, począwszy od stycznia 2005 roku.

Link do źródła: Aktualizowany tekst jednolity rozporządzenia w: PRAWO DROGOWE. Część 3. Drogownictwo, poz. 2121 (Aktualizacja 15 - w przygotowaniu).

Więcej oraz zamówienie: www.prawodrogowe.pl lub www.grupaimage.com.pl
też Opiekun Abonentów e-mail: j.michasiewicz@grupaimage.com.pl
telefon (022) 811-01-99 lub 0-502-659-431

Komentuj
Znak drogowy - zakaz wjazdu pojazdów o dmc 12 t z tabliczką
22 stycznia 2005 | 0

Pytanie: Czy pojazdy ośrodków szkolenia i WORD mogą nie stosować się do zakazów wprowadzonych na terenie całego miasta dotyczących zakazu wjazdu pojazdów o dmc 12 t z tabliczką nie dotyczy pojazdów zaopatrzenia. Mam tu na uwadze samochód ciężarowy i przyczepa , gdzie dmc zespołu pojazdów tj. ok. 20 t?

Odpowiedź: Znak o którym mowa, czyli zakaz wjazdu pojazdów o dmc powyżej 12 t zadziała wówczas gdy np. policjant zatrzyma samochód ciężarowy i w trakcie kontroli dokumentów tj. dowodu rejestracyjnego stwierdzi, że dmc pojazdu wynosi 16 t, masa własna pojazdu 7,5 t, dopuszczalna ładowność 8,5 t i po dokonaniu takiej kontroli nie może podjąć żadnych środków karnych wobec kierującego, który poruszał się po drodze na której obowiązuje powyższy znak, ale gdyby to był bardziej dociekliwy policjant i sprawdził by skrzynię ładunkową i okazałoby się że pojazd jest załadowany towarem i poprosiłby od kierowcy druk WZ lub druk wagowy na przewożony ładunek i stwierdziłby, że na pojeździe znajduje się ładunek o masie 7 t wówczas miałby podstawę do ukarania kierowcy. Podsumowując: znak ten dotyczy rzeczywistej masy pojazdu czy też pojazdów poruszających się w zespole pojazdów i na przykładzie pojazdu z przyczepą ośrodka szkolenia, który domyślam się poruszał się na pusto jego rzeczywista masa nie przekraczała 12 t.

Odpowiedzi udzielił: Krzysztof

Zobacz sprostowanie odpowiedzi na to pytania

Komentuj
System zbiórki i demontażu starych aut
21 stycznia 2005 | 0

Obowiązkowy recykling dotyczy pojazdów osobowych, liczących do 8 miejsc, oraz ciężarowych do 3,5 tony, wyprodukowanych w Polsce, a także aut importowanych oraz części do nich. Zbiórkę wycofanych aut mogłyby prowadzić jedynie stacje demontażu (tam możliwa byłaby też ich rozbiórka) i specjalne punkty zbiórki.

Komentuj
Import pojazdów uszkodzonych
21 stycznia 2005 | 0

Pogranicznicy nie wpuszczają do Polski uszkodzonych aut. Korzystają z przepisów zabraniających sprowadzania do Polski odpadów. Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska samochód staje się odpadem jeśli uczestniczył w kolizji i nie ma ważnych, niemieckich badań technicznych. Takie właśnie opisy trafiły do pograniczników.

Komentuj
okradanie aut tzw. metodą na kolec
21 stycznia 2005 | 0

W stolicy plagą stają się okradzione samochody klientów wychodzących z banku? Nowa złodziejska metoda polega na podłożenia ostrego kolca, który przebija oponę, kiedy kierowca zmienia koło, okradają jego samochód.

Co radzi - jak przytacza "Rzeczpospolita" - Policja:

po wyjściu z banku sprawdź, czy pod kołami nie znajdują się ostre kolce, czy opona nie jest uszkodzona;

gdy zmieniasz koło, zamknij drzwi;

zwracaj uwagę na dziwnie zachowujące się osoby;

torbę lepiej schowaj do bagażnika lub pod fotel.

Komentuj
W Irlandii wszystkie znaki ograniczeń szybkości już w kilometrach
21 stycznia 2005 | 0

W Irlandii dotychczasowe znaki ograniczenia prędkości w milach na godzinę zastąpiono informacją o ograniczeniach wyrażoną w kilometrach. Nie wszyscy kierowcy mieli świadomość, że ograniczenie prędkości określano w milach na godzinę, zaś odległości do miast - najczęściej w kilometrach. Zrezygnowano z czarnego pasa na białym tle - "ogólne ograniczenie prędkości" do 60 mil/godz.

Obowiązujące ograniczenia:

Autostrady - do 120 km/godz.

Drogi - 80 km/godz.

Komentuj
Kałuże na drogach udręką dla pieszych
21 stycznia 2005 | 0

Gigantyczne kałuże, zatkane studzienki deszczowe, przechodnie ochlapani lodowatą wodą - tak wygląda Olsztyn po ostatnich opadach deszczu i śniegu - donosi "Gazeta pl. Olsztyn". Firma kilka lat temu wygrała przetarg na utrzymanie sieci kanalizacji deszczowej na terenie Olsztyna, oczyszcza piaskowniki i kratki spustowe zazwyczaj... raz w roku, przy okazji wiosennego oczyszczania ulic.

Komentuj
Pokrywanie kosztów recyklingu przez właścicieli pojazdów
20 stycznia 2005 | 0

Sejm odrzucił poprawkę Senatu i tym samym uchwalił ustawę w sprawie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Posłowie jednak nie wykluczyli, że jeśli zabraknie pieniędzy na recykling, sięgną do kieszeni właściciel, wówczas znowelizują ustawę. Osoby prywatne sprowadzające auta używane z obszaru U, w celu zarobkowym lub ściągające do nas do tysiąca sztuk rocznie aut z zagranicy, a nietworzące sieci zbierania wycofanych pojazdów, muszą wpłacić 500 zł za każdą sztukę na specjalne konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na rozwój recyklingu. Część przepisów ma obowiązywać od stycznia 2007 roku.

Komentuj
Nowa siedziba WORD w Siedlcach
20 stycznia 2005 | 0

W Siedlcach otwarto nową siedzibę Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Budynek nowoczesny w formie, spełnia wszelkie warunki do pełnienia swojej funkcji. Obiekt zaprojektowany został szczególnie przyjaźnie dla zdających egzaminy. Wyposażenie ośrodka jest zgodne z najnowszymi standardami w dziedzinie organizacji i prowadzenia egzaminów i kursów.

W uroczystości uczestniczyli: Boguslaw Kowalski - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego (po prawej), Piotr Fogler - Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa (po lewej), Waldemar Kuliński - Dyrektor Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Krzysztof Borkowski - Senator RP oraz inni przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele województwa. Aktu poświęcenia dokonał ks. Biskup Henryk Tomasik.

WORD w Siedlcach ul. Składowa 46; e-mail: biuro@word.siedlce.pl; www.word.siedlce.pl

Komentuj
Transbud-Katowice przewoźnikiem ADR-ów
20 stycznia 2005 | 0

Spółka "Transbud-Katowice" S.A. - będąca częścią Grupy Kapitałowej JAS-FBG - rozpoczęła wykonywanie usługi transportu materiałów niebezpiecznych. Do końca stycznia tabor ma łącznie wynosić 50 jednostek w systemie ADR.

Komentuj
Paraliż komunikacyjny Krakowa
20 stycznia 2005 | 0

Z powodu gwałtownych opadów śniegu i oblodzenia ulic w Krakowie praktycznie stanęła komunikacja autobusowa, a na drogach tworzyły się wielogodzinne korki. Prezydent miasta Jacek Majchrowski w trybie natychmiastowym odwołał ze stanowiska szefa Miejskiego Komitetu Koordynacyjnego ds. Zimy, dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji Jana Tajstera.

Komentuj
Rozporządzenia w sprawie przebiegu dróg krajowych - projekt
19 stycznia 2005 | 0

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie ustalenia przebiegu dróg krajowych w województwach lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Dokument był przedmiotem opiniowania przez prezydentów miast na prawach powiatu oraz zarządy zainteresowanych województw.

Aktualizowany tekst jednolity rozporządzenia w: PRAWO DROGOWE. Część 3. Drogownictwo.

Więcej oraz zamówienie: www.prawodrogowe.pl lub www.grupaimage.com.pl
też Opiekun Abonentów e-mail: j.michasiewicz@grupaimage.com.pl
telefon (022) 811-01-99 lub 0-502-659-431

Komentuj
Wymiana praw jazdy wg jednolitego wzoru europejskiego
19 stycznia 2005 | 0

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego zatwierdziła jeden model praw jazdy w całej Unii. "By uniemożliwić "turystykę egzaminacyjną", dyrektywa przewiduje ujednolicenie warunków uzyskiwania prawa jazdy. Osoba, której odebrano prawo jazdy w jednym kraju UE, nie będzie go mogła uzyskać w innym, póki nie wygaśnie kara. To oznacza, że Unia będzie musiała zbudować ogólnoeuropejski bank danych, w których znajdą się wszyscy kierowcy. Tylko w krajach "starej" Unii Europejskiej jest ich blisko 200 mln."

Komentuj
Radary krótkiego zasięgu
19 stycznia 2005 | 0

Radary krótkiego zasięgu (zamontowane w pojeździe i działające wtedy, gdy pojazd jest w ruchu) wykrywałyby kolizję na odległość i automatycznie uruchamiały system hamowania. Komisja Europejska zdecydowała o otwarciu dla nich częstotliwości 24 GHz. Decyzja wejdzie w życie w połowie 2005 r. Jak poinformował Koncern Daimler-Chraysler radary służyć mają zwiększeniu bezpieczeństwa jazdy i wykonywania manewrów dzięki stałej kontroli przestrzeni dokoła samochodu w promieniu do 20 metrów. Jeśli jakikolwiek obiekt znajdzie się zbyt blisko samochodu urządzenie zaalarmuje o tym kierowcę za pomocą sygnału dźwiękowego. Rozwiązanie to może być przydatne nie tylko w czasie parkowania ale też w trudnych warunkach na drodze (mgła, korki itd.) Daimler-Chrysler zostanie prawdopodobnie pierwszym producentem samochodów z tego typu wyposażeniem.

Młodszy inspektor Mariusz Wasiak, naczelnik Wydziału Koordynacji Służby Prewencyjnej w KGP: "Technika może rzeczywiście przyjść bezpieczeństwu z pomocą. Mógłby to być sposób na zasypianie za kierownicą, dużą mgłę, silne opady czy niespodziewany korek lub wypadek, który zdarzył się tuż przed nami. Jednak jest też pewne niebezpieczeństwo: kierowcy mogą bezgranicznie zawierzyć urządzeniu i jeździć dużo szybciej."

Komentuj
Czy za kilka lat na ulicach Szczecina nie będzie wypadków?
19 stycznia 2005 | 0

Szczecińska Akademia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracowała program "Wizja zero dla Szczecina". "Główne założenia programu i sposób realizacji specjaliści ABRD oparli na podobnym programie, który zaczął być realizowany w Szwecji w 1997 r. Założono w nim, że w roku 2010 r. w całej Szwecji nie dojdzie już do żadnego wypadku." Program wymagać będzie środków finansowych na jego realizację, przede wszystkim na przebudowę sieci komunikacyjnej.

Komentuj
Dzieci o zasadach bezpiecznego poruszania się na drodze
19 stycznia 2005 | 0

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie wśród uczniów szkół podstawowych na temat bezpieczeństwa na drodze. Zleceniodawcą badania była firma Renault w ramach akcji "Bezpieczeństwo dla wszystkich".

"Dzieci miały kłopoty z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi na pytania, dotyczące poruszania się na drodze poza terenem zabudowanym oraz bezpiecznego przechodzenia przez ulicę w sytuacji słabej widoczności (zaparkowane samochody)."

Komentuj
Czy Polacy znają zasady udzielania pierwszej pomocy?
18 stycznia 2005 | 0

"To smutne, ale Polacy nie znają zasad udzielania pierwszej pomocy. (...) Jeżeli ktoś uczestniczy w wypadku lub jest jego świadkiem, to zwykle ogranicza się tylko do zatrzymania i przyglądania. Niewiele osób pamięta, że każdy ma obowiązek udzielić ofierze wypadku niezbędnej pomocy, aż do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. A przecież każdy może jej kiedyś potrzebować od innej osoby.

Komentuj
Rocznica - Syrenki na Monte Carlo
18 stycznia 2005 | 0

"Rzeczpospolita" przypomina: punktualnie o godzinie 23.03 18 stycznia 1960 roku z placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) w Warszawie wystartowała do Rajdu Monte Carlo syrena prowadzona przez Stanisława Wierzbę i Mariana Zatonia.

Komentuj
Zmiany prędkości dopuszczalnej przez organ zarządzający ruchem na drogach
18 stycznia 2005 | 0

Pytanie: Czy nie ma sprzeczności w tym, że na ulicy czy drodze, gdzie generalnie obowiązuje prędkość 50 i 60 km/h - zależnie od pory dnia - stoją znaki pozwalające na jazdę z prędkością 70 km/h?

Odpowiedź:. W przytoczonym przykładzie nie ma żadnej sprzeczności. Wszystko jest zgodne z prawem o ruchu drogowym. Określa to jasno art. 21 kodeksu drogowego, który brzmi: organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć, za pomocą znaków drogowych, prędkość dopuszczalną pojazdów obowiązującą na terenie zabudowanym. I tak prędkość dopuszczalna w tym terenie może być zmniejszona - jeżeli warunki bezpieczeństwa ruchu na drodze lub jej odcinku za tym przemawiają. Zwiększona - jeżeli warunki na drodze lub jej odcinku zapewniają bezpieczeństwo ruchu. Należy dodać, że organ zarządzający ruchem na drogach może za pomocą znaków drogowych zmniejszyć prędkość dopuszczalną również poza terenem zabudowanym. W każdym przypadku, zarówno zmniejszenia, jak i zwiększenia dopuszczalnej prędkości, decyduje troska o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Przy okazji przypominam, że w tzw. strefie zamieszkania dopuszczalna prędkość pojazdów wynosi 20 km/h. Bez względu na porę dnia.

Pytanie zadała: redakcja "Kuriera Lubelskiego" - odpowiedzi udzielił - mł. insp. Henryka Portki, szefa wojewódzkiej drogówki w Lublinie

Komentuj
Nowe zasady egzaminowania dopiero od września
17 stycznia 2005 | 0

Ekspert "Gazety Lubuskiej" informuje czytelników, iż rozporządzenie w sprawie szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, które ma wejść w życie 21 lutego, nie będzie obowiązywało z dnia na dzień. "A więc ośrodki egzaminowania będą mogły przygotować place manewrowe i nowe testy na egzamin teoretyczny. Najbardziej prawdopodobną datą zdawania według nowych zasad jest czerwiec lub nawet wrzesień tego roku."

Instruktorzy jednak twierdzą, że nowe egzaminy... będą trudniejsze.

"Parkowanie prostopadłe, czy zawracanie mają odbywać się podczas jazdy po mieście - mówi Stanisław Pasiak, właściciel auto-szkoły. - Naszym zdaniem to absurd. W normalnym ruchu kursant będzie o wiele bardziej zestresowany niż na placyku, na którym musi skupić się jedynie na prawidłowym wykonaniu manewrów. W ruchu dojdą piesi, inne samochody, rowerzyści itp. Zdaniem właścicieli szkół i instruktorów nowe przepisy to powrót do przeszłości. - W latach 80. odbywały się właśnie takie egzaminy - dodaje właściciel szkoły. - Tylko, że wtedy ruch był nieporównywalnie mniejszy. Kto będzie odpowiadał za uszkodzone samochody na parkingu, które kursant np. zarysuje podczas próby parkowania przed hipermarketem?"

Komentuj
Karambol na obwodnicy Krakowa
17 stycznia 2005 | 0

W gęstej mgle na południowej obwodnicy Krakowa doszło do karambolu, w którym uczestniczyły 63 samochody. Rannych zostało 15 osób, w tym 4 ciężko. Prawdopodobną przyczyną jest mgła i śliska nawierzchnia. Sprawcą prawdopodobnie kierowca, który na widok mgły niemal zatrzymał pojazd, zmuszając innych do gwałtownego hamowania.

Komentuj
Elektroniczny pobór myta w Czechach
17 stycznia 2005 | 0

Czeski rząd podjął decyzje o: wprowadzeniu elektronicznego poboru myta dla samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Czechy (przewidywany termin - połowa 2006 roku), samochody osobowe wyłączono z opłat myta (co najmniej do roku 2010) dla tej grupy zachowany zostaje system winiet.

Komentuj
Ulepszony system GPS pomoże japońskim kierowcom
17 stycznia 2005 | 0

Japońskie władze planują stworzenie opartego na systemie GPS, automatycznego systemu informacyjnego dla kierowców. Projektowane rozwiązanie ma polegać na wykorzystaniu istniejących i stosowanych już w nowoczesnych pojazdach systemów nawigacji satelitarnej (GPS) do przesyłania danych o sytuacji na drogach bezpośrednio do zainstalowanych w desce rozdzielczej wyświetlaczy. Konstruktorzy systemu chcą by, poza błyskawicznymi informacjami o wypadkach i natężeniu ruchu, umożliwiał on ostrzeganie kierowców o: zbyt szybkim zbliżaniu się do ostrego zakrętu, możliwości zderzeń czołowych, a nawet o oblodzonej nawierzchni. W planach jest też umożliwienie wymiany informacji o sytuacji drogowej bezpośrednio między komputerami w samochodach. System ma ruszyć w 2007 roku.

Komentuj