Ekspert wyjaśnia

Komenda Stołeczna Policji ma i udostępni testy na kartę rowerową w j. ukraińskim

23 maja 2022

Komenda Stołeczna Policji ma i udostępni testy na kartę rowerową w j. ukraińskim
Mł. insp. Dariusz Ejsmont, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji (fot. KSP)

A jednak! [kliknij]. Do egzaminu na kartę rowerową przystępują również dzieci z Ukrainy - część teoretyczną mogą pisać w języku ukraińskim. Takimi testami dysponują policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. - W takiej wersji testy mogą również zostać udostępnione Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego - deklaruje Naczelnik WRD KSP mł. insp. Dariusz Ejsmont. Poniżej pełne brzmienie tej niezwykle ważnej informacji. Redakcja

Karta rowerowa, pierwsze prawo jazdy

         Policjanci warszawskiej „drogówki” przed zbliżającymi się wakacjami codziennie w szkołach podstawowych przeprowadzają egzaminy na kartę rowerową. A robią to po to, aby uczniowie, którzy ukończyli 10 rok życia mogli korzystać z pięknej pogody jeżdżąc na rowerze.

         Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego to priorytet policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. W związku z Mazowieckim Tygodniem Bezpieczeństwa, 13 maja 2022 roku temat bezpiecznego poruszania się po drogach został szczegółowo omówiony podczas konferencji „Zawsze bezpieczni - profilaktyka zagrożeń”. Świadomość i prawidłowe poruszanie się po drodze pieszo, czy przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jest bardzo ważne i może uchronić wszystkich uczestników ruchu od niebezpiecznych zdarzeń.

         Policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w roku szkolnym pomagają przygotować uczniów szkół podstawowych do zdobycia ich „pierwszego prawa jazdy”. Z początkiem wiosny funkcjonariusze rozpoczynają weryfikację zdobytej wiedzy – przeprowadzają egzaminy teoretyczne i praktyczne na kartę rowerową. Przez ostatnie 10 lat policjanci przeegzaminowali ponad 41 000 dzieci. W tym roku, z uwagi na sytuację za wschodnią granicą - dla dzieci z Ukrainy testy przeprowadzane są także w języku ukraińskim, do których już przystąpiło kilkanaścioro dzieci. W takiej wersji testy mogą również zostać udostępnione Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego.

         Do egzaminu można przystąpić po UKOŃCZENIU 10 ROKU ŻYCIA. Najwcześniej – w dniu dziesiątych urodzin!

Dzieci, którym udaje się zdać egzamin, mogą jeszcze przed wakacjami „odebrać uprawnienia” ze swojej szkoły. Dopiero w dniu odebrania „pierwszego prawa jazdy” można poruszać się po drogach publicznych na rowerach czy hulajnogach elektrycznych oraz urządzeniach transportu osobistego.

         Pamiętajmy, że dziecko, które ukończyło 10 rok życia, bez uprawnień (BEZ KARTY ROWEROWEJ), na rowerze - po drodze publicznej poruszać się NIE MOŻE! Dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia, na rowerze porusza się WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ OSOBY DOROSŁEJ, korzysta z drogi tak jak pieszy.

         Policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji zapraszają do współpracy placówki oświatowe chętne do zorganizowania spotkań profilaktycznych oraz egzaminów na kartę rowerową. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na adres e-mail wrd.sps@ksp.policja.gov.pl lub telefoniczny 47 723-77-86 w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Dariusz Ejsmont