|
Dagmara Romanowicz (z prawej), Karolina Romanowicz Ośrodek Szkolenia Kierowców “POLDEK” OSK “POLDEK” w Gdańsku
(543-33 fot. jola michasiewicz) |
Pytanie redakcji tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS: Polski Klaster Edukacyjny, którego OSK “POLDEK” został członkiem, wielokrotnie podkreślał, iż jednym z elementów w sposób znaczący wpływający na poziom wyszkolenia kierowców jest kadra, poziom jej wykształcenia i umiejętności. W waszym ośrodku wielu bardzo instruktorów ma wykształcenie wyższe. Jakie cechy, predyspozycje i jakie przygotowanie, doświadczenie powinien posiadać instruktor czy wykładowca, którego Pani chciałaby zatrudnić?
Odpowiada Dagmara Romanowicz: Jeszcze 20-lat temu, kiedy otwierałam swój ośrodek, konkurencja była niewielka. Zatrudniało się w zasadzie każdą osobę, która miała uprawnienia instruktora. Na przestrzeni lat, ilość ośrodków, oraz instruktorów znacząco wzrosła. Można było zacząć wybierać sobie pracowników, zwracało się uwagę na inne cechy niż dotychczas. Zwiększenie konkurencyjności wśród ośrodków szkolenia sprawiło, że kursanci również stali się bardziej wymagający. Mieli w końcu większy wybór.
Obecnie instruktor nie może być tylko fachowcem. Nawet najlepszy fachowiec, nie posiadający pewnych konkretnych cech, będzie odrzucany przez kursanta, a bardzo często, również przez pracodawcę.
Bardzo istotny jest profesjonalizm w tym, co się robi. Instruktor idealny nieustannie się szkoli, jest na bieżąco z wprowadzanymi zmianami, chętnie poszerza swoją wiedzę i umiejętności. Osoba taka nie stoi w miejscu, chce się rozwijać.
Instruktor powinien być dobrym pedagogiem, umieć budować pozytywne relacje z kursantem. Istotna jest jego wysoka kultura osobista.
A co najważniejsze, osoba taka powinna traktowaćswoją pracę jako misję i pasję, wkładać w jej wykonanie bardzo dużo serca.
Pytanie redakcji tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS: Po studiach zaczęła Pani pracę w rodzinnie prowadzonym ośrodku szkolenia kierowców. Jak - tak młoda osoba – wyobraża sobie nowoczesny OSK? Co powinien oferować coraz bardziej wymagającemu klientowi?
Odpowiada Karolina Romanowicz: Pracę w naszym ośrodku rozpoczęłam kilka lat temu, jednak środowisko instruktorów oraz ośrodków szkolenia jest mi znane w zasadzie od zawsze. Jako nastolatka pomagałam w biurze, przyglądałam się funkcjonowaniu Ośrodka oraz pracujących w nim osób. Przez prawie 20 lat istnienia firmy przewinęło się przez nią naprawdę sporo kursantów. Widać dużą różnicę pomiędzy kursantem sprzed, przykładowo, 8 lat a kursantem obecnym. Dzisiejszy klient jest wymagający, a raczej świadom swoich praw. Szerokie grono kursantów jest doskonale obeznanych z obowiązującymi nas ustawami. W związku z powyższym bardzo istotne jest śledzenie na bieżąco wszelkich zmian. Kiedy wchodzi nowe rozporządzenie, staram się jak najszybciej z nim zapoznać i przedstawiam wszelkie zmiany w biurze. Dlatego wiem, że kiedy przyjdzie do nas kursant, będzie mile zaskoczony, otrzymując rzetelną informację.
Nowoczesny ośrodek powinien zatrudniać wykwalifikowaną kadrę, która będzie na bieżąco z obowiązującymi przepisami, ale również będzie kompetentną. To nie dotyczy tylko instruktorów czy wykładowców. Panie pracujące w biurze powinny mieć nie tylko pojęcie na temat tego co robią w papierkach, ale również być w stanie odpowiedzieć na bardziej szczegółowe pytania kursantów. W dzisiejszych czasach zainteresowanie i "opieka" nad kursantem jest bardzo ważna.
Najważniejsze, według mnie, jest dopasowanie się do istniejących realiów. Nie znaczy to oczywiście, że mamy wyrzekać się swoich przekonań. Powinniśmy po prostu iść z duchem czasu. Obecnie króluje Internet, szeroka grupa potencjalnych klientów woli skontaktować się z ośrodkiem poprzeze-mail. Wprowadzona (dla Ośrodków z Poświadczeniem) możliwość prowadzenia kursów prawa jazdy metodą e-learningowąrównież pozyskała sobie szerokie grono entuzjastów wśród klientów.
Oczywiście wciąż priorytetem pozostaje profesjonalizm w szkoleniu. Dodajmy do niego kompetencję kadry pracującej w OSK, wykorzystajmy możliwości Internetu, a uzyskamy nowoczesny Ośrodek Szkolenia Kierowców.