Legislacja

Jest decyzja o wpisaniu ustawy do rządowego rejestru prac legislacyjnych

20 stycznia 2020

Jest decyzja o wpisaniu ustawy do rządowego rejestru prac legislacyjnych
- Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce jest priorytetem rządu. Prowadzimy różnorodne działania, które zmierzają do tego celu. To nowe inwestycje i nowe przepisy. Chcemy, aby liczba wypadków spadała szybciej niż obecnie, chcemy znacząco zmniejszyć liczbę osób, które straciły życie wskutek wypadku drogowego - powiedział wiceminister Rafał Weber (fot. MI - materiały prasowe)

W miniony piątek wiceminister Rafał Weber w trakcie briefingu prasowego mówił o działaniach podejmowanych na rzecz m.inn. poprawy bezpieczeństwa pieszych: – Jak zapewne Państwo wiecie, pan premier Mateusz Morawiecki podczas swojego expose zgłosił, że wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych. W Ministerstwie Infrastruktury jeszcze w poprzednim roku taki projekt został przygotowany i przed Świętami przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Fotoradary w obszarach zabudowanych to kolejne działanie, które wzmocni bezpieczeństwo tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. (…) PAP dodaje informację, iż projekt został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Doprecyzujmy - tymczasem została podjęta decyzja o wpisaniu, w minioną środę odbyło się spotkanie uzgodnieniowe w KPRM. Informacja może oznaczać, że samo wpisanie tuż przed nami. Zmieniona ma być zarówno ustawa – Prawo o ruchu drogowym, jak i ustawa o kierujących pojazdami. Nowelizacje mają dotyczyć przepisów dotyczących pieszego przed wejściem na przejście dla pieszych, ale tez ujednolicenia prędkości w obszarze zabudowanym, przekroczenia dopuszczalnej prędkości poza nim. PAP cytuje za R. Weberem: - Zgodnie z projektem - wchodzącym na pasy będzie ten, "który oczekuje, żeby przejść na drugą stronę jezdni, ten który ma wyraźny zamiar, ten który znajduje się w strefie przejścia dla pieszych" oraz: - Nie ma czegoś takiego w pojęciu prawnym, jak bezwzględne pierwszeństwo pieszych.

Czekamy na wpis projektu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów oraz oczywiście publikację samego projektu. (jm)