Legislacja

Kursy reedukacyjne: - Nie sądzę, aby w tym roku - mówi wiceminister Rafał Weber

5 stycznia 2023

Kursy reedukacyjne: - Nie sądzę, aby w tym roku - mówi wiceminister Rafał Weber
Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Stacja RMF FM. 4.1.2023 r. [kliknij] (fot. screen)

W dniu wczorajszym, w studiu stacji radia internetowego RMF 24, w programie „Rozmowy w południe” gościem redaktora Mariusza Piekarskiego był wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Mówiono m.inn. o kursach reedukacyjnych dla kierowców, którzy przekroczyli liczbę 24 tzw. punktów karnych. Od kiedy będą mogli skorzystać z udziału w tym kursie, aby pominąć obowiązek powtórnego zdawania egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy? [kliknij].

Redaktor Mariusz Piekarski: - Kiedy ruszą kursy reedukacyjne dla kierowców, którzy uzbierają i przekroczą 24-punkty karne?

Wiceminister Rafał Weber: - Wtedy, kiedy minister właściwy do spraw informatyzacji wyda komunikat, w którym stwierdzi gotowość systemu CEPiK do tego, aby takie kursy reedukacyjne realizować.

Redaktor Mariusz Piekarski: Czy w tym roku jeszcze?

Wiceminister Rafał Weber: - Nie sądzę, aby to było w tym roku. Także w tym roku pozostaniemy przy obecnej procedurze. Czyli ktoś, kto przekroczy 24 punkty karne będzie musiał obowiązkowo stawić się na teoretycznym i praktycznym egzaminie na prawo jazdy. Po zaliczeniu tego egzaminu za pierwszym razem będzie miał te uprawnienia utrzymane.

Redaktor Mariusz Piekarski: - Panie ministrze, ale po co w ogóle mają być te kursy reedukacyjne?

Wiceminister Rafał Weber: Te przepisy są w polskim porządku prawnym od 2011 roku. Jeszcze nie obowiązują z racji tego, że jeszcze nie jest gotowy system CEPiK. Natomiast ktoś kto je stworzył i wymyślił, myślę że bardzo mocno przeanalizował ten temat i uznał, że jednak większą konsekwencją będzie odbycie 28-godzinnego kursu - na którym będzie solidna i merytoryczna rozmowa z psychologiem do spraw transportu, z policjantem ukazującym dlaczego niebezpieczna jazda jest niebezpieczna zarówno dla kierującego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Redaktor Mariusz Piekarski: - Czy dla kierowców większą sankcją jest spotkanie z policjantem i psychologiem i nawet 3-dniowy kurs, niż konieczność ponownego egzaminu na prawo jazdy?

Wiceminister Rafał Weber: Myślę, że tak to zostało zważone. Ten kurs w tej chwili ma kosztować 500 zł.

Redaktor Mariusz Piekarski: - To niewiele za odzyskanie prawa jazdy, albo skasowania wszystkich punktów.

Wiceminister Rafał Weber: Sam egzamin w tej chwili kosztuje 140 złotych, czyli jeszcze mniej i jest zdawany przez 45 minut, a nie przez 3 dni.

Redaktor Mariusz Piekarski: - Egzaminu można nie zdać i nie odzyskać prawa jazdy. Tu idę na kurs reedukacyjny i mam wyczyszczoną kartotekę, mogę jeździć.

Wiceminister Rafał Weber: Ale jestem dobrze „nasączony” wiedzą ekspertów w dziedzinie transportu i myślę, że te przesłanki zaważyły. Ja w tej chwili nie mam czasowego ciśnienia, żeby ten temat w jakikolwiek sposób korygować, zmieniać, wycofywać. Cokolwiek z nim robić, bo - tak jak ustaliliśmy, powiedzieliśmy - on w tym roku nie będzie miał racji bytu. (…)

Redaktor Mariusz Piekarski: - Pan nie jest zwolennikiem rezygnacji, odejścia od tych kursów?

Wiceminister Rafał Weber: Ja, żeby podjąć decyzję o zmianie, musiałbym wsłuchać się w argumenty, tych którzy faktycznie uważają, że jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. (…)

Redaktor Mariusz Piekarski: - I cena też będzie utrzymana? 500 złotych?

Wiceminister Rafał Weber: A właśnie, to jest kwestia jeszcze do dyskusji. W tej chwili to 500 złotych. Rozumiem tych, którzy mówią, że to faktycznie niewiele. Szybką legislacją można tą wartość podwyższyć. Bo faktycznie ktoś kto łapie 24 punkty karne swoją jazdą stwarza pewne niebezpieczeństwo. (…)