Legislacja

Od 10 września zacznie działać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy

21 sierpnia 2024

Od 10 września zacznie działać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy
Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie zawierają adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Nowy wzór prawa jazdy wprowadziło Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (2019.406) [kliknij]

12 sierpnia br. w Dzienniku Urzędowym Monitorze Polskim ogłoszono Komunikat Ministra Cyfryzacji z dnia 8 sierpnia 2024 r. (2024.736_mp) [kliknij]. Czytamy: „Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1123) ogłasza się, co następuje: Termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1210), w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców, określa się na dzień 10 września 2024 r.”.

Kwestię zwrotu zatrzymanych praw jazdy sygnalizowano wielokrotnie, wnioskowano o wprowadzenie automatycznego ich zwrotu, bez absurdalnych opłat (sic! 50 gr.), wizyty w wydziale komunikacji i terminów. Dziś już znamy datę z którą nowe procedury zaczną obowiązywać - to 10 września 2024 r. Przypomnijmy - nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami wprowadzono dodatkowe przepisy do art. 102, który mówi o zatrzymywaniu i zwrocie prawa jazdy. Zgodnie z dodanymi ustępami 2b i 2c w brzmieniu: „2b. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4, 5 i 7, zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje automatycznie przez odnotowanie zwrotu przez administratora danych i informacji zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców w systemie teleinformatycznym obsługującym tę ewidencję, po upływie okresu, o którym mowa odpowiednio w ust. 1c lub 1d.

2c. Warunkiem automatycznego zwrotu, o którym mowa w ust. 2b, jest uprzednie przekazanie do centralnej ewidencji kierowców przez organ, który wydał decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, daty początku i końca okresu zatrzymania.” [kliknij]. Tę zmianę wprowadzono ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustaw – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (2023.1123) [kliknij]. I jak określono „Zmiany obowiązują z dniem komunikatu ogłoszonego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" określającego termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy zmienianej w art. 5, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 14 dni przed dniem określonym w tym komunikacie zgodnie z art. 21.”. Jak na wstępie - taki właśnie komunikat ogłoszono. Minister cyfryzacji określił oczekiwaną datę na dzień 10 września 2024 r. co oznacza, że system CEPiK gotowy. Przepisy dotyczą zarówno zatrzymanego prawa jazdy, jak i pozwolenia na prowadzenie tramwaju. (jm)