Parlamentarzyści pracują nad tzw. ustawą covidową. W poniedziałek pochylą się nad nią senatorowie i już we wtorek ponownie posłowie. Tymczasem od dziś obowiązują kolejne zmiany zasad bezpieczeństwa. Premier apeluje o zachowanie zasady DDMA+W. O dbałość o miejsca pracy i bezpieczeństwo rodzin. – Dochodzi do łamania reguł, będziemy na nie reagować – zapowiada.
Tzw. ustawa covidowa. W piątek, 22. października Sejm przyjął tzw. ustawę covidową. Zaproponowano uregulowania wielu najważniejszych w aktualnym stanie walki z pandemia koronawirusa w tym dotyczące: pracowników medycznych (wynagrodzeń, odpowiedzialności karnej za błędy podczas leczenia pacjentów z COVID-19; ułatwień zatrudniania w Polsce lekarzy, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza UE); kar grzywny lub nagany za nieprzestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią; nieprzestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa. Za ustawą głosowało 423. posłów, przeciwnych było 11, 9. wstrzymało się od głosu. Ustawa już trafiła do Senatu, gdzie ma być procedowana w najbliższy poniedziałek. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zbierze się na posiedzeniu w najbliższy poniedziałek, 26 października o godz. 16.00, by rozpatrzeć ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk senacki nr 235).
Ustawowy obowiązek zakrywania ust i nosa. Posłowie przegłosowali przepis ustawowy (druk sejmowy nr 683 – projekt zmian ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi) przewidujący, iż zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, natomiast maksymalna kwota mandatu za brak maseczki lub jej nieprawidłowe założenie wzrośnie dwukrotnie (z 500 do 1000 pln), nadto kary będzie mogła nakładać obok policji, także straż miejska i inne służby. Zmiana ws. maseczek ma zakończyć interpretacje, że obowiązujące obecnie rozporządzenia rządu są bezprawne. Ustawa powoduje, że mandat będzie skuteczny, co wynika z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
Rząd wprowadza dalsze obostrzenia. W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd w dniu wczorajszym ogłosił wprowadzenie dalszych zmian zasad bezpieczeństwa. I tak, od soboty 24. października cały kraj zostaje objęty obostrzeniami czerwonej strefy, w tym nowymi a wśród nich: nauczanie zdalne w lasach 4-8 szkół podstawowych; obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń (maksymalnie 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych). Zalecono tez ograniczenia przemieszczania się osób powyżej 70. roku życia. - To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji. Wprowadzone obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, ale apelujemy, żeby wszędzie obowiązywały ścisłe zasady sanitarne – mówił premier. Zostańmy w domach (o ile to możliwe) lub ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy i przestrzegajmy zasad – zaapelował. Rząd rozszerzył zasadę DDMA na DDMA+W, czyli: DYSTANS / DEZYNFEKCJA / MASECZKA / APLIACJA STOP COVID – ProteGo Safe + WIETRZENIE. Czyli zachowanie dystansu społecznego (min. 1,5 m), częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa, częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. (jm)
#ZOSTANWDOMU