Przegląd prasy

Budują aktywne przejścia dla pieszych

7 czerwca 2017

Budują aktywne przejścia dla pieszych
(Grafika ZDM m.st. Warszawy)

Aktywne przejścia dla pieszych mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Po dobrych doświadczeniach z testów na Bródnie, wprowadzamy to rozwiązanie w 17 kolejnych miejscach - informuje Zarząd Dróg Miejskich m.st. Warszawy.

Właśnie rozstrzygnięto przetarg na budowę „aktywnych” przejść dla pieszych w 17 lokalizacjach. Zmiany będą obejmować kilka elementów: czujnik wykrywający pieszych i uruchamiający sygnalizację ostrzegawczą, dodatkowe oznakowanie oraz nawierzchnię antypoślizgową, ułatwiającą hamowanie przed przejściem. Roboty te, za 1,8 mln zł, wykona firma Euroasfalt, która wygrała w przetargu. Roboty zostaną wykonane jesienią.

W przeciwieństwie do sygnalizacji, przejście aktywne „działa” tylko wtedy gdy jest używane. To rozwiązanie można wprowadzić szybciej i taniej niż sygnalizację świetlną. Nie jest wykluczone, że w tych miejscach docelowo znajdzie się pełna sygnalizacja świetlna – jednak do tego czasu niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa na przejściu – informuje ZDM.

To kolejny element poprawy bezpieczeństwa. Jak zapowiadano wspólnie z Zastępcą Prezydenta m. st. Warszawy. Renatą Kaznowską, w tym roku zmiany obejmą kilkaset przejść. W 2016 r. w stolicy odnotowano o 5% mniej wypadków niż rok wcześniej, o 11% spadła liczba ofiar śmiertelnych. Widać zatem, że wbrew niepokojącym informacjom o rosnącej liczbie wypadków w skali kraju, sytuacja w Warszawie się poprawia.

Aktywne przejścia to tylko jedno z wielu rozwiązań, które mogą być zastosowane. Innym jest budowa sygnalizacji świetlnej, przez wielu traktowana jako remedium na problemy z bezpieczeństwem. I tu komentarz ZDM m.st. Warszawy: „Sygnalizacja jest jednak nie tylko droga (często kosztuje ponad 1 mln zł, czyli 10-krotnie więcej niż aktywne przejście), ale też często zapewnia tylko iluzję bezpieczeństwa. Mimo to, na najbardziej ruchliwych i niebezpiecznych skrzyżowaniach jest często jedynym wyjściem”. W tym roku oddanych zostanie kilka nowych przejść, ZDM pracuje również na szeregiem innych zmian. W kilkunastu lokalizacjach planuje budowę azyli i progów zwalniających. Część ulic o mniejszym ruchu zostanie objęta uspokojeniem ruchu. Wloty ulic podporządkowanych będą za to wyniesione do poziomu chodnika – takie zmiany w tym roku czekają blisko setkę przejść.