Przegląd prasy

Egzaminatorzy w oczekiwaniu

8 lipca 2022

Egzaminatorzy w oczekiwaniu
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury (fot. Jolanta Michasiewicz)

Trwa kolejny dzień oddolnego protestu egzaminatorów nauki jazdy kandydatów na kierowców i kierowców. - Protest się nie kończy! On się dopiero zaczął. Problemy i zapaść systemu egzaminowaniu nie zniknie po tych kilku dniach. Problemy, te poważne dopiero się zaczną, a konsekwencje uderzą bezpośrednio w resort odpowiedzialny za funkcjonowanie procesu egzaminacyjnego w kraju. W minioną środę złożyli adresowany do ministra infrastruktury list z prośbą o spotkanie. W nim widzą możliwość rozpoczęcia dynamicznej, owocnej współpracy.

Jak podsumowują egzaminatorzy [kliknij] do protestu przystąpiły załogi w 27. WORD-ach lub ich filiach: Gdańsk, Gdynia, Krosno, Rzeszów, Gorzów, Szczecin, Elbląg, Białystok, Koszalin, Szczecinek, Tarnobrzeg, Kraków, Inowrocław, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Piła, Zamość, Biłgoraj, Biała Podlaska, Zielona Góra, Suwałki, Kalisz, Tarnów, Konin, Płock.

6 lipca br. - w trakcie trwającego i rozwijającego się protestu - przedstawiciele egzaminatorów nauki jazdy do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury skierowali i przekazali list z prośbą o spotkanie. - Determinacja i frustracja środowiska egzaminacyjnego przekroczyła bezpieczne poziomy. Dlatego też jako przedstawiciele egzaminatorów wnosimy do Pana Ministra o niezwłoczne wyznaczenie spotkania merytorycznego w celu rozpoczęcia procesu zmian w zakresie postulowanych problemów - apelują w przywołanej korespondencji. Swoje postulaty precyzują w dwóch punktach:

1. Powołania zespołu roboczego o charakterze stałym lub czasowym uwzględniającego przedstawicieli egzaminatorów w celu:

a) wypracowania uzgodnionych projektów prawnych;

b) uczestnictwa zespołu w procesie legislacyjnym projektów;

2. Zmianę systemu, poziomu i zasad wynagradzania egzaminatorów kandydatów na kierowców i kierowców.

Egzaminatorzy liczą na spotkanie i oczekują, iż będzie ono początkiem do uchwalenia uzgodnionych zmian legislacyjnych. - Dialog ten powinien rozpocząć się niezwłocznie, co może w zdecydowany sposób wpłynąć na nastroje społeczne i dalszy przebieg akcji protestacyjnych - piszą. Czekają na odpowiedź Ministra Adamczyka. (jm)

List otarty 8 lipca 2022 r. [kliknij]