Przegląd prasy

- Nazywają mnie zabójcą. Lekcja brd z osadzonym

9 maja 2023

- Nazywają mnie zabójcą. Lekcja brd z osadzonym
Spotkania edukacyjne za więzienną bramą odbyły się już m.in.: w Warszawie, Gorzowie Wlkp., Rzeszowie, Olsztynie, Wrocławiu, Katowicach. [kliknij] (fot. GITD)

Tym razem w Zakładzie Karnym w Rzeszowie odbyła się kolejna lekcja brd ze skazanym i osadzonym sprawcą wypadku drogowego. W sposób przejmujący młodzież dowiadywała się o konsekwencjach niebezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. W wydarzeniu pt. „Szanuj zasady, chroń życie” uczestniczyli: Rafał Weber, wiceminister infrastruktury; Alvin Gajadhur Główny Inspektor Transportu Drogowego i gen. Jacek Kitliński Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz uczniowie Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Kolejna grupa młodych ludzi przekroczyła dziś więzienną bramę, a za nią poznali nie tylko przepisy i zasady brd, ale również historię młodego mężczyzny skazanego za przestępstwo drogowe (skazany na 9 lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym (zginęły dwie osoby), prowadził auto pod wpływem alkoholu (2,8 promila). Skazany relacjonował: - W ten dzień spotkaliśmy się ze znajomymi. Kupiłem samochód - stwierdziliśmy, że „oblejemy” zakup. Zabrakło alkoholu. Padł pomysł, żeby pojechać do pobliskiej miejscowości po alkohol. Nie było trzeźwego kierowcy. Kto będzie kierował? Ten kto kupił. Ja nie chciałem się na to zgodzić, ale po naciskach, namowach „że mięczak jesteś”, uległem i pojechaliśmy. Obudziłem się w szpitalu. Powiedziano mi, że zginęły dwie osoby. Moi bliscy znajomi, z którymi znaliśmy się od dzieciństwa. Tam, gdzie mieszkam, nazywają mnie zabójcą. (…) - Przed wypadkiem prowadziłem normalny tryb życia, miałem dobrze płatną pracę, miałem dużo znajomych, miałem zaplanowany ślub z moją narzeczoną. Straciłem wszystko. Przegapiłem ten moment, kiedy mogłem powiedzieć „nie” i to zniszczyło wszystko. Ja opuszczę kiedyś zakład karny, a osoby, które nie żyją, ja już im życia nie przywrócę, rodziny straciły bliskie osoby, a ja jedyne co mogę zrobić, to pójść na cmentarz i przeprosić. Chciałbym, abyście nie przegapili tego momentu. Nie jest twardzielem ten, kto pojedzie i się zgodzi, tylko ten, kto w odpowiednim momencie powie „nie” - podkreślił skazany.

O tym, że nie warto przekreślać życia już na starcie, młodych i przyszłych kierowców - uczniów Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, przekonywali wiceminister Rafał Weber, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński. Omawiano przepisy i zasady brd dotyczące m.in. prędkości pojazdów, zachowania się pieszych, tworzenia korytarzy życia, wpływie kondycji psychofizycznej kierowcy na bezpieczeństwo jazdy oraz konsekwencji prawnych związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

Spotkania edukacyjne za więzienną bramą odbyły się już m.in.: w Warszawie, Gorzowie Wlkp., Rzeszowie, Olsztynie, Wrocławiu, Katowicach. Projekt „Szanuj zasady, chroń życie” jest realizowany przez Inspekcję Transportu Drogowego we współpracy ze Służbą Więzienną od listopada 2022 r. - W projekcie „Szanuj zasady, chroń życie”, który prowadzimy od listopada, wzięło już udział 600 uczniów szkół licealnych z całego kraju. Tym projektem chcemy objąć jak największą grupę młodych lub przyszłych kierowców. Młodzi kierowcy niestety są w grupie podwyższonego ryzyka. Jeśli chodzi o wskaźnik wypadkowości, wśród młodych kierowców, w grupie wiekowej 18-14 lata, jest on najwyższy na 10 tys. populacji. W ubiegłym roku młodzi ludzie z tej grupy wiekowej spowodowali ponad 3 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 281 osób - podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Cel zajęć jest jeden - poprawić bezpieczeństwo na drogach - zazaczył szef ITD. - Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest nie tylko jednym z głównych celów Ministerstwa Infrastruktury, służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo na polskich drogach, ale jest celem rządu. Od 2019 r. prowadzimy spotęgowane działania, które mają doprowadzić do tego, aby polskie drogi były bezpieczne. W ostatnich latach wyraźnie spadła liczba wypadków drogowych i ich ofiar. Jeśli porównamy rok 2022 do 2019, to ten spadek jest aż o 35 proc. Działania prowadzimy wielotorowo. To inwestycje drogowe, dobre prawo i edukacja - wzmacnianie świadomości, prewencja, uczulanie na zagrożenia, które mogą występować na drogach - podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber. - Brak doświadczenia, zbytnia pewność siebie, brawura, nieznajomość podstawowych zasad ruchu drogowego, chęć popisania się przed innymi, brak umiejętności przewidywania konsekwencji swojego postępowanie - tak niestety często postępują młodzi kierowcy. Przed takimi zachowaniami ostrzegali prowadzący dziś zajęcia. Wy, jako młodzi lub przyszli kierowcy, zawsze musicie zachować ostrożność, cały czas kontrolować drogę. Kierowca musi być odpowiedzialny i skoncentrowany. Alkohol, narkotyki, prędkość - to czynniki ryzyka. Nieprzestrzeganie zasad i przepisów prowadzi do tragedii. Żadne przeprosiny życia nikomu nie zwrócą, a wasze plany życiowe pójdą w niwecz - mówił Jerzy Dybus, prokurator regionalny Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Tak, jak w przypadku skazanego, który będąc pod wpływem alkoholu, zgodził się prowadzić samochód.

A licealiści? - Wyciągnąłem wnioski z tej lekcji. Kierowanie po alkoholu to głupota, narażamy siebie i innych, zabierając sobie lub innym życie. Takie spotkania są potrzebne, bo nie wszyscy biorą pod uwagę, że mogą wyrządzić innym krzywdę. Dziś dostaliśmy przestrogę na dalsze życie - ocenił Adrian z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. - Musimy być ostrożni, musimy uważać, bo w jednej chwili możemy stracić wszystko - mówiła Kamila, uczennica ZSL w Leżajsku.

W jednostkach penitencjarnych przebywa teraz ok. 7 tys. osób skazanych z przestępstwa drogowe. - Za każdą liczbą stoi nieszczęście. Nieszczęście osoby która zginęła, jej rodziny, nie ma taty, nie ma mamy, giną młodzi ludzi, ale też nieszczęście tej osoby, która spowodowała wypadek. My nie mówimy tutaj o recydywistach, ale o normalnych ludziach, którym gdzieś zabrakło zdrowego rozsądku - mówił Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

Projekt „Szanuj zasady, chroń życie” jest realizowany przez Inspekcję Transportu Drogowego we współpracy ze Służbą Więzienną od listopada 2022 r. (fot. GITD)