Przegląd prasy

Posłanki zapraszają do dyskusji nad zmianami legislacyjnymi w zakresie brd

6 listopada 2019

Posłanki zapraszają do dyskusji nad zmianami legislacyjnymi w zakresie brd
- Żadna liczba ofiar wypadków drogowych nie może być liczbą akceptowaną jako norma. Ludzkie życie i zdrowie to wartość nadrzędna, a śmierć ludzi w wypadkach to nie tylko statystyka, lecz także ogromne tragedie, rozbite rodziny, osierocone dzieci. Dlatego w nowej kadencji Sejmu powołam wraz z posłankami Lewicy: Magdalena Biejat i Anna-Maria Żukowska Zespół Parlamentarny ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - pisze na facebooku Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (fot. screen facebook) [KLIKNIJ]

W Sejmie RP IX kadencji już coraz częściej odbywają się konferencje prasowe, wczoraj posłanki: Agnieszka Dziemianowicz–Bąk, Magda Biejat i Anna Maria Żukowska podczas briefingu prasowego mówiły o konieczności zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego, postulowały wprowadzenie: bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych wchodzącym na przejścia, podwyższenie mandatów, ich egzekucję. Zapowiedziały powołanie parlamentarnego zespołu ds. BRD.

Posłanka Magda Biejat w imieniu własnym oraz swoich koleżanek: Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i Anny Marii Żuchowskiej zaproponowała trzy postulaty zmian w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Pierwszy to - przyznanie pieszych bezwzględnego pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście. Uzasadnieniem był przykład Czech. Kolejny postulat dotyczył podniesienia stawek mandatów i powiązanie ich wysokości z dochodami sprawców. Mają być „dotkliwe i nieuchronne”. – Będziemy postulować weryfikację i waloryzację taryfikatora mandatów oraz powiązanie go z w jakiś sposób z zasobnością portfeli osób, które przekraczają prędkość - mówiła Biejat, jak to cytują media. Trzeci - sprawa fotoradarów w gestii samorządów, czyli przywrócenie sytuacji z przed 2016 r. Przyszłe środki były by przeznaczane na wydatki dotyczące infrastruktury drogowej: budowa azyli, wyniesionych przejść, chodniki na terenach poza dużymi aglomeracjami. Zapowiedziano powołanie, które można raczej rozumieć jako aktywizację istniejącego - parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa na drogach. Przypomnijmy, iż w Sejmie VIII kadencji istniał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, niestety nieaktywny. Posłanki już zaprosiły do prac w jego ramach. Zespół miałby przygotowywać projekty zmian legislacyjnych, miałby zabiegać, aby - zmiany legislacyjne były wdrażane mądrze i stopniowo, tak aby zarówno kierowcy jak i piesi mogli się do nich przygotować. Będziemy opracowywać kampanie społeczne. Będziemy współpracować z ekspertami, z ruchami miejskimi, którzy od lat zajmują się tymi kwestiami - mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk”. Zaproszenie zaadresowała szeroko i „ponad podziałami”. (jm)