Przegląd prasy

SMART PRZEJŚCIE dla pieszych

4 czerwca 2018

SMART PRZEJŚCIE dla pieszych

Jak działa inteligentne „smart-przejście” przez jezdnię? System składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu, który różnice spowodował. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu). Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni. Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej poprzez automatyczne zmniejszenie natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta.

 

W Gdańsku od kilku miesięcy działa innowacyjne rozwiązanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Na drodze wlotowej do miasta, na Trakcie św. Wojciecha wprowadzono tzw. „smart przejście”. W momencie, gdy pieszy zbliża się do przejścia, oświetlenie zwiększa swoje natężenie, dzięki czeku osoba jest lepiej widoczna, a co za tym idzie jest bezpieczniejszy. Inteligentne oświetlenie oparte jest na kamerze 360 stopni, łącznie z detekcją podczerwieni. Radosław Saj z PHILIPS LIGHTNING wyjaśnia: system działa w ten sposób, że wycina paski ruchu związane z ulica, po to żeby samochody nie wzbudzały oświetlenia, pozostaje tylko pas dla pieszych, który powoduje automatyczne rozświetlenie się światła.

- Przejście dla pieszych zlokalizowane przy Trakcie Św. Wojciecha w Gdańsku było bardzo niebezpieczne dla przechodniów - informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. - Duży ruch samochodowy na czteropasmowej jezdni oraz brak sygnalizacji świetlnej stanowił w tym miejscu znaczne ryzyko wypadków. Zainstalowanie inteligentnego oświetlenia na tym przejściu zwiększy widoczność przechodzących oraz pomoże miastu wypełniać założenia Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie dodaje, iż zainteresowanie tą ofertą jest bardzo duże. (jm)