Przegląd prasy

Toyota yaris coraz doskonalsza

13 marca 2008

“Echomiasta.pl Warszawa” sprawdziło, jak spisuje się na trasie najnowsza wersja toyoty yaris - yaris 2, której powstaniu towarzyszyło założenie: utrzymać co było dobre w poprzedniczce, zmienić tylko to, co może być jeszcze lepsze Od kilku lat toyota yaris jest jednym z najchętniej kupowanych w Polsce samochodów osobowych. Tylko w styczniu dilerzy sprzedali ponad tysiąc trzysta egzemplarzy najnowszej wersji.
Na parkingu: Na pierwszy rzut oka widać, że nowy model jest zdecydowanie ładniejszy i większy od poprzednika. Będący dziełem francuskich stylistów "beczkowaty" przód z nowym kształtem zderzaków i ogromnymi reflektorami czyni nadwozie bardziej nowoczesnym i interesującym. Yaris nr 2, która ma nieco krótszą komorę silnika i jest o 11 cm dłuższa niż yaris 1, o 3,5 cm szersza i o 3 cm wyższa, znacznie zyskała na komforcie podróżowania, przestronności wnętrza i pojemności bagażnika. Jeśli przesuniemy tylną kanapę powiększymy go z 270 do 363 litrów i tym samym uczynimy największym w tej klasie samochodów. Na uwagę zasługuje również pomysłowo zaprojektowana, ciekawsza i nowocześniejsza niż we wcześniejszej wersji centralna konsola, w której wszystkie przełączniki są "na swoim miejscu". Łatwo nimi sterować, wystarczy zdać się na intuicję. Podobnie jak poprzedniczka, również nowa toyota yaris produkowana jest jako trzy- i pięciodrzwiowy hatchback.
W drodze: Sprężyny śrubowe, amortyzatory gazowe, zmieniona płyta podłogowa, większe, wentylowane tarcze hamulcowe i wydajniejsza pompa hamulcowa sprawiły, że nowe auto pozbyło się nadsterowności poprzednika, znacznie lepiej radzi sobie też na nierównej nawierzchni i jest skuteczniejsze podczas hamowania.
W gamie silników proponowanych do tego modelu są dwie jednostki benzynowe i diesel: 3-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,0 l (69 KM) oraz testowany przez nas 4-cylindrowy o pojemności 1,3 l (87 KM) oraz wysokoprężny 1,4 l (90 KM).
W liczbach: W liczbach yaris 2 prezentuje się następująco: długość 3750 mm, szerokość 1695 mm
i wysokość 1530 mm. Silnik - 4-cylindrowy, benzynowy ma pojemność 1296 cm sześc. i do setki rozpędza się w 11,5 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 170 km/h. Ta jednostka napędowa osiąga moc maksymalną 87 KM (przy 6000 obr. /min). Maksymalny moment obrotowy to 121 NM (przy 4200 obr. /min). Realne spalanie w ruchu miejskim wynosi ok. 5,5 l. Cena — od 38 tys. zł