Przegląd prasy

Zapowiedź kolejnych zmian w przepisach o ruchu drogowym

16 grudnia 2019

Zapowiedź kolejnych zmian w przepisach o ruchu drogowym
- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na polskich drogach to można powiedzieć, że jesteśmy na ostrym zakręcie. Podejmujemy działania na wielu polach, aby jak najszybciej uzyskać wyraźną poprawę. Chodzi przecież o ludzkie życie. Dlatego wprowadzimy zasady zwiększające bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych. Chciałbym poprosić abyście zapoznali się z naszymi nowymi pomysłami, które dziś ogłosiłem w ramach akcji #DobryKierowca. To pierwszy etap. Będą kolejne. Wspierają nas swoim doświadczeniem i przykładem mistrzowie kierownicy, o których powiedzieć, że są dobrymi kierowcami to trochę za mało. Serdeczne podziękowania dla Kuba Przygoński i Kajetan Kajetanowicz – informuje na swoim profilu fecebookowym premier Mateusz Morawiecki (fot. facebook Mateusz Morawiecki)

W trakcie niedzielnego pikniku motoryzacyjnego PKN Orlen oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pn. #Dobry kierowca, który odbywał się w Warszawie na błoniach Stadionu PGE, zaplanowano akcję edukacyjną, mówiono o zasadach tzw. jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia. Premier ogłosił już nie tylko zmianę dotyczącą prawa pieszego przed wejściem na pasy, ale także kolejne ważne nowelizacje obowiązującego prawa.

W wydarzeniu uczestniczył Mateusz Morawiecki. podczas konferencji prasowej premier mówił o zasadach bezpieczeństwa drogowego pomocy poszkodowanym. Ogłosił cały pakiet zmian w nim:

- pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy;

- ograniczenie do 50 km/godz. jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę;

- wdrożenie zasady, że w sytuacji przekroczenia obowiązującej prędkości o 50 km/godz. lub więcej również poza terenem zabudowanym (też drogi krajowe, ekspresowe i autostrady), będzie odbierane prawo jazdy.

Powołany zostanie fundusz pozwalający na dodatkowe inwestycje w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego (przejścia dla pieszych, ronda, spowalniacze ruchu) – zapowiedział M. Morawiecki.

- Chciałbym poprosić abyście zapoznali się z naszymi nowymi pomysłami, które dziś ogłosiłem w ramach akcji #DobryKierowca. To pierwszy etap. Będą kolejne – czytamy we poście facebookowym premiera.

- Jesteśmy na ostrym zakręcie. Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ogranicza śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość bezpiecznej jazdy (…). Ograniczenia mają być wprowadzane bardzo krótkim czasie: - Plan jest już gotowy, lecz musi jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną - precyzował premier.

Piratów drogowych musimy skutecznie wyeliminować – po raz kolejny zostało zdecydowanie zapowiedziane. Cel oczywisty – ograniczenie ofiar tragedii drogowych.

Proponowane kolejne zasady pakietu premiera Morawieckiego, są po raz pierwszy propozycjami zgłaszanymi na tak wysokim szczeblu. Dostrzeżona została konieczność zmian w prawie o ruchu drogowym. Propozycji jest coraz więcej. Powtórzmy za cytowanym tekstem zapowiedzi: To pierwszy etap. A będą kolejne. (jm)