Rozmowy

Przejście dla pieszych znajduje się na jezdni

22 listopada 2017

Przejście dla pieszych znajduje się na jezdni
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Wczoraj do redakcji tyg. PrawoDrogowe@NEWS został dostarczony list, bardzo ważny list. Autor korespondencji podjął problem, o którym pisaliśmy i będziemy pisali nadal. Dlaczego? Uważamy zagadnienie relacji pieszy-kierowca i dalej bezpieczeństwa pieszego na drodze za nadzwyczaj ważny i nierozwiązany problem. Pieszy jest najsłabszym uczestnikiem ruchu drogowego i uważamy, że właśnie jemu należy się więcej uwagi i uprawnień. Czy tak? Wiele krajów Europy idzie w dobrym kierunku i ma efekty. Głos Czytelnika traktujemy jako inspirującą do kolejnej serii publikacji i jednocześnie jako pierwszą wypowiedź, choć niejednoznaczną, a może właśnie dlatego, że taka jest. Przypominamy nasz adres: e-mail: tygodnik@prawodrogowe.pl lub 03-450 Warszawa ul. Ratuszowa 11.

LIST: Oto problem z którym borykają się kierowcy, a ofiarami są piesi jak i kierowcy. Jest rzeczą bezsporną, że droga należy do kierujących pojazdami, a chodnik do pieszych. Przejście dla pieszych znajduje się na jezdni. Czy pieszy wkraczający na przejście nie powinien zachować szczególnej ostrożności? Tak się tylko wydaje bo praktyka pokazuje co innego. W osiemdziesięciu przypadkach pieszy wkracza na przejście nie rozglądając się. Tak jakby przejście było częścią chodnika.

Co daje im taką pewność siebie? Myślę, że obecnie obowiązujące Prawo Drogowe. Jestem zdania, że należałoby określić odległość nadjeżdżającego pojazdu od przejścia, kiedy pieszy powinien pozostać na chodniku i przepuścić samochód.

A co Wy na to Kochani? Byłbym szczęśliwy mogąc otrzymać od Was odpowiedz i mieć nadzieje, że ktoś się nad tym problemem pochyli.

Z poważaniem Bogusław Piotrowski