Rozmowy

DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ (komunikat, wideo)

16 kwietnia 2021

DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ (komunikat, wideo)
(od lewej góra) Jolanta Michasiewicz, Katarzyna Dobrzańska-Junco, Adam Próchnicki, Konrad Romik, Ewa Odachowska, Grzegorz Matuszewski, Jacek Mnich [kliknij] (fot. screen)

Cały mijający tydzień zapowiadaliśmy DYSKUSJĘ NA RATUSZOWEJ pt. „Czy kierujący pojazdami zauważą pieszych?”. Prowadziliśmy dyskusję na łamach tygodnika PRAWO DROGOWE @NEWS oraz portalu L-INSTRUKTOR. W dniu wczorajszym spotkaliśmy się on-line. Naszym celem było wskazanie, iż zakończył się etap konsultacji przepisów, ustawa zmieniająca ustawę - Prawo o ruchu drogowym wejdzie w życie z dniem 1. czerwca. Dziś nie jest to czas na oceny. Zaczyna się czas na edukację, na kształtowanie postaw i nawyków uczestników ruchu drogowego.

Dyskusja na Ratuszowej [kliknij]. Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym, Polski Klaster Edukacyjny oraz redakcje portalu L-INSTRUKTOR.pl i tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS zorganizowały kolejną debatę w ramach cyklu DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ. Wczoraj, 15. kwietnia - w formule on-line odbyła się dyskusja pt.: „CZY KIERUJĄCY POJAZDAMI ZAUWAŻĄ PIESZYCH? ZMIANY PRZEPISÓW W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH”. Tytuł wynikający z - właśnie udostępnionej [kliknij] - oficjalnej statystyki niebezpieczeństwa na polskich drogach: w 2020 r. na przejściach śmierć poniosło 197 osób - 31,2% wszystkich pieszych zabitych na drogach. W 2019 r. było to 29,5%. Z winy kierującego - jak podaje Policja - na tym fragmencie jezdni, który miał być najbezpieczniejszym dla pieszych miejscem zginęły - 169 osób, którym kierowca nie ustąpił pierwszeństwa. Czyli zdecydowanie kierowcy nie byli bardziej uważni. Z dniem 1. czerwca pierwszeństwo będzie miał już nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu, ale także ten na nie wchodzący. Czy kierowca zwolni? Czy będzie bardziej uważny?

Cel debaty. Za nami ogólnonarodowe konsultacje poświęcone przepisom nowelizowanym przepisom ustawy – Prawo o ruchu drogowym poprawiającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a przede wszystkim pieszych na przejściach dla pieszych. Wraz z zakończeniem procedowania stanęliśmy przed zadaniem edukowania. Przed nami 1. czerwca, gdy zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa. Czas informacji i edukacji, czas na kształtowanie nowych postaw i nawyków uczestników ruchu drogowego.

Do dyskusji zaprosiliśmy: Konrada Romika, sekretarza Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; Katarzynę Dobarzańską-Junco, prezes Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; pełnomocnika dyrektora MORD Kraków ds. działań edukacyjno-szkoleniowych i realizacji programów BRD; Lidera dziedziny Bezpieczny Ruch Drogowy – Programu Bezpieczny Kraków; Grzegorza Matuszewskiego, egzaminatora nauki jazdy w WORD Warszawa; Jacka Mnicha, eksperta ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, b. naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu; dr Ewę Odachowską, psychologa transportu i psychotraumatologa, pracownika naukowy Instytutu Transportu Samochodowego; Adama Próchnickiego, instruktora nauki jazdy, przedsiębiorcę - OSK „Jacek” Siedlce, członka Prezydium Polskiego Klastra Edukacyjnego.

Dorobek debaty. Kolejna debata cyklu DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ zrealizowana. Chcemy wierzyć, iż dorobek tego spotkania będzie przydatny w codziennej pracy edukatorów: wykładowców, instruktorów, egzaminatorów, nauczycieli. To oni kształtują postawy uczestników ruchu drogowego. Weźmy udział w debacie informacyjno-edukacyjnej. Oddajmy głos Konradowi Romikowi, sekretarzowi KRBRD, realizatora kampanii ogólnokrajowej: - Mam nadzieję te działania prowadzić z Państwem wspólnie. To wszystko zależy od naszego wspólnego wysiłku. I nawet te działania lokalne, małe mają tak samo ważne znaczenie jak kampania ogólnokrajowa.

Zrobiliśmy pierwszy krok. 

Zapraszamy do udziału w kolejnej DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ – 29. kwietnia br. godz. 11. (jm)