„Cwaniak drogowy” nie stoi w korku
2 marca 2008Pytanie: Co robić z draniami, którzy w przypadku długich korków na pasie wiodącym wprost - jadą pasem, którym skręca się w lewo, a potem po chamsku wpychają się przed kolejkę? Takie numery cały czas dzieją się na ul. Wojska Polskiego w Olsztynie...Odpowiedź: To łamanie... →
Właściciele aut komunikacją miejską jadą za darmo
27 lutego 2008Radni Bydgoszczy zmodyfikowali uchwałę, dzięki której mieszkańcy miasta mogą za darmo lub z ulgowym biletem podróżować autobusami i tramwajami. Biletu w komunikacji nie będą musieli kasować policjanci do stopnia aspirant sztabowy oraz właściciele aut - ale tylko 21 września, kiedy... →
Europejczycy walczą z korkmi i spalinami
18 lutego 2008W niedzielę odbyło się referendum w sprawie wpuszczenia tramwajów do historycznego centrum Florencji. Mają rozwiązać problemy komunikacyjne zabytkowej starówki, niszczejącej od smogu i spalin. Projekt stworzenia trzech nowych linii tramwajowych, zaproponowany przez burmistrza Leonardo... →
Carpooling po polsku, czyli podwieź sąsiada
11 lutego 2008W Poznaniu coraz bardziej popularny staje się carpooling, czyli umawianie się przez internet na wspólne dojeżdżanie do pracy czy powrót do domu jednym autem – czytamy w “Echu Miasta”. Poznaniacy zaczynają korzystać z portalu autem.pl, ale widać, że carpoolingiem są... →
Carpooling, czyli podróżujmy razem
7 lutego 2008Codziennie ponad milion samochodów usiłuje przedrzeć się przez zakorkowaną Warszawę. W większości samochodów jedzie tylko kierowca. A gdyby tak czterech kierowców umówiło się, że pojedzie do pracy jednym samochodem? Stolica mogłaby stać się przejezdna. W samej Warszawie... →
Warszawa stanie w korkach
6 lutego 2008(232-2) Jeśli władze nie podejmą śmiałych decyzji, grozi nam komunikacyjny paraliż. Wnioski płynące z raportu Polskiej Akademii Nauk, do którego dotarło Życie Warszawy, są zatrważające. Coraz więcej osób pracuje w Śródmieściu i okolicach, i jeśli ta tendencja się nie zmieni,... →
Nowe pasy tylko dla komunikacji miejskiej
6 lutego 2008W stolicy wiosną przyszłego roku zacznie się drążenie drugiej linii metra od Dworca Wileńskiego do ronda Daszyńskiego. W ratuszu dojdzie do spotkania, na którym szefowie miejskich instytucji będą się zastanawiać, jak będzie można zmniejszyć gigantyczne utrudnienia. Zarząd Transportu... →
Całkiem nowy sposób na korki miejskie
30 stycznia 2008W Opolu powstanie kolejki gondolowej ratusz uznał za ważną inwestycję.- Plan jest ambitny. Jeszcze w lecie ma ruszyć w Opolu budowa pierwszego odcinka testowego. Będzie liczyć około 500 metrów i ma kosztować od 5 do 10 mln zł. - Jestem w trakcie zbierania funduszy. Mam informacje, że... →
Segway do wypożyczenia
29 stycznia 2008W Łodzi powstaje wypożyczalnia segwayów - dwukołowych elektrycznych pojazdów, które dzięki komputerom, czujnikom i technice żyroskopowej utrzymują kierowcę w pionie, a ruszają i hamują w momencie delikatnego wychylenia ciała. Łodzianie, którzy wpadli na pomysł tego niecodziennego... →
SMS informujący o korkach w mieście
27 stycznia 2008Wysyłasz SMS na numer miejskiej centrali, dostajesz zwrotny z informacją o korkach i wiesz, jak możesz je ominąć. System może ruszyć jesienią w Krakowie – donosi “Gazeta Wyborcza”. - To na razie projekt prototypowy, ale moim zdaniem ma szansę rozwinąć się w sprawnie... →
Miasto, które chce być zieloną stolicą Europy
25 stycznia 2008Dwa tysiące elektrycznych pojazdów, które każdy będzie mógł wypożyczyć i oddać na specjalnych stacjach w całym Paryżu obiecał jego mer Bertrand Delanoe. O nowym pomyśle mera na walkę z korkami i zanieczyszczeniem powietrza w stolicy Francji pisze... →
Wloką się i tamują, to samochody z literą „L” na dachu”
25 stycznia 2008- Wloką się po kilka naraz z prędkością 15-20 km/godz. i tamują ruch. Niekiedy na skrzyżowaniu gasną im silniki. Czy oni nie powinni się uczyć najpierw na bocznych ulicach, a nie na najbardziej ruchliwych arteriach miasta? - zastanawia się kierowcy z Białej... →
KOMENTARZE DO: Zielonej strzałce mówią nie!
20 stycznia 2008Niedawno w artykule "Strzałka niezgody" “Gazeta Wyborcza Wysokie Obroty” postulowała utrzymanie zielonej strzałki, jako skutecznego remedium na zapobieganie zatorom. Choć - jak pokazał sondaż - większość czytelników podziela zdanie redakcji gazety, zdarzały się też głosy... →
KOMENTARZE do: Temat „zielonej strzałki” wciąż aktualny
20 stycznia 2008Jednym z bardziej bulwersujących tematów motoryzacyjnych ostatnich miesięcy w Polsce stała się kwestia tzw. zielonych strzałek – pisze Maciej Pertyński, redaktor miesięcznika "Auto Moto". I dalej czytamy: w Warszawie są one demontowane, w innych miastach częściowo... →
Zintegrowany System Zarządzania Ruchem odkorkuje ulice
14 stycznia 2008Z półrocznym opóźnieniem ZDM w Warszawie uruchomi Zintegrowany System Zarządzania Ruchem – donosi “Polska” Inteligentne światła i czujniki mają odkorkować ulice. Na przełomie marca i kwietnia zacznie on działać w Al. Jerozolimskich i na Wisłostradzie. Warta ponad 30... →
„Zielona fala” już działa
14 stycznia 2008Do końca roku "zielona fala" będzie obejmować trzydzieści trzy olsztyńskie skrzyżowania – donosi z dumą “Gazeta Olsztyńska”. Drogowcy kończą właśnie pierwszy etap jej wdrażania. - Jesteśmy zadowoleni z efektów - nie ukrywa Paweł Jaszczuk, dyrektor Miejskiego... →
Jesienią nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy
14 stycznia 2008“Gazeta Lubuska” pokusiła się o odpowiedź na pytanie - co się zmieni w motoryzacji w 2008 roku? I czytamy: Obecny rok dla kierowców może być gorszy niż poprzedni. Podrożeją paliwa, postoimy też w korkach. Za nami 2007 rok. Nie był on najlepszy. Najbardziej odczuwalny był... →
Temat „zielonej strzałki” wciąż aktualny
11 stycznia 2008Jednym z bardziej bulwersujących tematów motoryzacyjnych ostatnich miesięcy w Polsce stała się kwestia tzw. zielonych strzałek – pisze Maciej Pertyński, redaktor miesięcznika "Auto Moto". I dalej czytamy: w Warszawie są one demontowane, w innych miastach częściowo... →
Zielonej strzałce mówią nie!
11 stycznia 2008Niedawno w artykule "Strzałka niezgody" “Gazeta Wyborcza Wysokie Obroty” postulowała utrzymanie zielonej strzałki, jako skutecznego remedium na zapobieganie zatorom. Choć - jak pokazał sondaż - większość czytelników podziela zdanie redakcji gazety, zdarzały się też głosy... →
Dwie doby w moskiewskim korku
1 stycznia 2008Moskiewscy kierowcy co miesiąc spędzają w korkach dwie doby - pisze dziennik "Wiedomosti", powołując się na najnowsze wyniki badań służby Jandex, która utworzyła serwis "Jandex-korki". Nagromadzenie pojazdów na ulicach rosyjskiej stolicy jest oceniane w skali 10-stopniowej -... →