Przegląd prasy

Fotoradar, ale… po decyzji konserwatora zabytków

28 lipca 2020

Fotoradar, ale… po decyzji konserwatora zabytków
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Most Poniatowskiego w Warszawie jest zabytkiem i jedną z najstarszych istniejących stołecznych przepraw. Z tego powodu, iż każda ingerencja w tę strukturę wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tym razem decyzja może poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wypadki. Most Poniatowskiego to także jedna z najniebezpieczniejszych przepraw dla pieszych i rowerzystów. Nie ma tutaj dróg rowerowych, a chodniki są wąskie, nadto kierowcy rozwijają niedopuszczalną prędkość (obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/godz.). Kilka dni temu potrącona została rowerzystka - sprawca kolizji zbiegł, w ubiegłym roku doszło do zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym, do zdarzeń drogowych dochodziło wielokrotnie. Poprawa bezpieczeństwa staje się pilna i konieczna.

Fotoradar po decyzji konserwatora. Jedynym rozwiązaniem, które nie wymaga kosztownej przebudowy, jest instalacja fotoradarów. Zarząd Dróg Miejskich jest już gotowy do ogłoszenia przetargu - zanim jednak to się stanie, musi otrzymać pozytywną zgodę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki takiej decyzji miasto nie będzie musiało dokonywać kosztownej przebudowy - analizowano możliwość budowy osobnej kładki dla rowerzystów, jednak byłaby to zbyt poważna ingerencja w zabytkową strukturę. Ze względu na węzły, wieżyce mostu itd., poprowadzenie takiej kładki w sposób funkcjonalny i bezpieczny uznano praktycznie za niemożliwe. Analizowano różne rozwiązania. Np. za najbardziej prawdopodobne rozwiązanie uznano zamontowanie kosztownego odcinkowego pomiaru prędkości. Miasto ma już za sobą dwa unieważnione postępowania przetargowe w tym kierunku. I właśnie w związku z tym ratusz podjął decyzje o instalacji tańszych i konkurencyjnych fotoradarów, też szybszych w montażu. To rozwiązanie optymalne potwierdzają eksperci.

Na moście miałyby pojawić się cztery urządzenia, zlokalizowane w najbardziej niebezpiecznych miejscach przeprawy m.in. na łuku w rejonie przystanków tramwajowych przy Wisłostradzie. Tymczasem bezpieczeństwa na moście strzegą dodatkowe patrole policji. Ratusz oraz mieszkańcy stolicy czekają na decyzję. (jm)

„Wyborcza pl.” 31.10.2018. Martyna Śmigiel. „Jak poprawić bezpieczeństwo na moście Poniatowskiego? Fotoradaru nie będzie. "Nie ma wolnych urządzeń" [kliknij]