W zaplanowanym na 24. lutego porządku obrad 26. posiedzenia Sejmu RP umieszczono punkt mówiący o wysłuchaniu Sprawozdania Komisji Infrastruktury o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (głosowanie w Senacie w dniu dzisiejszym). Relacjonujemy szczegółowo trwające procedowanie ustawy. Już dziś możemy poinformować o terminie rozpoczęcia – tak oczekiwanej – kampanii edukacyjnej. Mówił o przełomie maja i czerwca br.
W Senacie dziś odbędzie się głosowanie nad ustawą uchwaloną 21. stycznia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (aktu, który powstał po scaleniu dwóch projektów poselskich i rządowego). Przypomnijmy - nowelizacja wprowadza zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Ustawa przewiduje też, że piesi przechodzący przez jezdnię lub torowisko nie będą mogli korzystać z telefonu i innych podobnych urządzeń. Ponadto nowelizacja wprowadza zakaz jazdy zbyt blisko następnego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych, czyli tzw. jazdy na zderzaku. Odstęp między nimi ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd; oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/godz. powinien jechać w odległości 50 m za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania. Nowelizacja ujednolica także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/godz. bez względu na porę doby.
W trakcie senackiej debaty plenarnej Rafał Weber reprezentujący stronę rządową odpowiadał na pytania, a tu także poinformował o przygotowywanej w resorcie infrastruktury kampanii edukacyjnej i jej terminach. Powiedział: - Robimy wszystko w parze – tak jak powiedziałem – prawo, inwestycje drogowe, kampania edukacyjna. To wszystko będzie działo się razem. Wszystko będzie działo się razem od przełomu maja i czerwca br. I to dopiero wtedy przyniesie efekt. (…) Potwierdzam, te wszystkie trzy rzeczy systemowo przygotowane mają przynieść efekty. Ja głęboko wierzę, że takie efekty przyniosą. Pokazują to inne kraje europejskie w których prawo jest skonstruowane w podobny sposób. (…) Po co robić kampanię informacyjną wcześniej przed wprowadzeniem tych przepisów? Jaki byłby tego sens i cel? To kompletnie wtedy nie miałoby ani sensu, ani celu. Kampanię chcemy uruchomić na kilkanaście dni przed 1. czerwca, tak aby jak największa ilość Polaków wiedziała jakie są nowe przepisy (…). Podkreślił, że będzie ona adresowana do kierowców i pieszych uczestników ruchu drogowego. (jm)