Rozmowy

Marek Dworak. Napiszmy jeszcze jedno krótkie zdanie

28 lutego 2020

Marek Dworak. Napiszmy jeszcze jedno krótkie zdanie
Marek Dworak, dyrektor MORD w Krakowie. VII Krakowskie Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kraków 19-21.2.2020 [kliknij] (fot. Media-Pro Polskie Media Profesjonalne)

Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. Mówiąc o tym co jest w ministerialnym projekcie ustawy zmieniającej przepisy o ruchu drogowym dyrektor zaproponował dopisanie konkretnych rozwiązań.

Tramwaj i pieszy. Pierwsza: - Kierujący tramwajem i autobusem jadącym po torowisku pojazdów szynowych powinien mieć zapewnione to, że on raczej pieszego  - wchodzącego w tym momencie jak on nadjeżdża – na torowisku nie zastanie. Ja bym to zapisał właśnie w przepisach dotyczących ruchu pieszych: żeby pieszy nie wchodził wtedy kiedy zbliża się tramwaj. (…) Nie róbmy tego od strony motorniczego. Niech on uważa (…) musi zwolnić, ale żeby nie był do tego zmuszany pójdźmy w kierunku pieszych. Oni mają wtedy pozostać na chodniku. Przecież pieszy jest jeden, a tam w tramwaju jedzie dwieście osób – uzasadniał mówca.

Pieszy zdecydowany i niezdecydowany. Dyrektor Dworak uważa także, że należy ochronić pieszych, którzy często boją się wejść na przejście – np. seniorzy. – Przyznajemy pierwszeństwo tym, którzy wchodzą na przejście dla pieszych. (…) Tym, którzy są przygotowani do przejścia, rozglądają się, nie zajmują się czymś innym, obserwują, chcą przejść, ale się boją – starsi ludzie. Napiszmy może jeszcze jedno krótkie zdanie: „I umożliwić wejście i przejście tym, którzy przygotowani oczekują na możliwość tego wejścia”. Według pomysłodawcy to zabezpieczy te starsze osoby, które najczęściej są ofiarami na przejściach dla pieszych.

Dyrektor Marek Dworak potwierdził – IDZIEMY W DOBRYM KIERUNKU. (jm)

\(fot. Media-Pro Polskie Media Profesjonalne)