Statystyka

Niepokojący wzrost liczby smartfonowych zombie!

28 kwietnia 2019

Niepokojący wzrost liczby smartfonowych zombie!
You Tube. Prévention routière : "Sois prudent, lâche ton écran !" [kliknij]

Badania ruchu drogowego wskazują, iż liczba pieszych korzystających ze smartfona w ruchu drogowym rośnie. Według aktualnych danych jest ich 65%, a jeszcze w 2015 r. było - 50%.

Dziennik „Le Parisien” charakteryzuje ich następująco: chodzą wolniej niż inni, niepewnym krokiem, kołysząc się lekko od prawej do lewej, najczęściej z opuszczonymi głowami - to właśnie smartfonowi zombie. Ci piesi wzrok mają utkwiony w ekranie smartfona. Ich brak uwagi jest coraz poważniejszym czynnikiem ryzyka wypadków w ruchu drogowym. Według badań amerykańskiego producenta pojazdów marki Ford tendencja jest zwyżkowa, zagrożenie rosnące. Eksperci policzyli, iż jest to grupa 65% pieszych, którzy korzystają ze smartfona podczas idąc chodnikiem lub przechodząc przejściem dla pieszych. W 2015 r. było ich tylko niewiele więcej niż 50%. Największa grupa - 91% - to osoby w wieku 18-24 i 25-34 lat, które deklarują, iż korzystają jako piesi z telefonu. Niestety nie ma tu oficjalnych statystyk. Miejskie oddziały ratunkowe odnotowują w przedziale 24-godzinnym 3-4 ofiary korzystające z urządzeń transportu osobistego, ale w tym także niektóre z nich to smartfonowe zombie.

Podejmowane działania w różnych krajach są różne. Po pierwsze kampanie społeczne, filmy wideo i inne działające na zwiększenie świadomości pieszych. Coraz powszechniejsze są paski świetlne LED na chodnikach i przede wszystkim na przejściach. Producenci telefonów przygotowali także specjalne aplikacje wysyłające komunikaty ostrzegawcze użytkownikom smartfonów. Policjanci nakładają coraz wyższe mandaty, a recydywistom korzystającym z telefonów, wielokrotnie wyższe (np. Honolulu na Hawajach od 2017 r. obowiązuje grzywna odpowiednio 13 euro i w warunkach recydywy 444 euro. (jm)

Rosnące zagrożenie! 65% pieszych używa swoich smartfonów idąc chodnikiem lub przechodząc przez przejście dla pieszych – w 2015 r. było ich 50%! (screen „Le Parisien”)