0085/10/2005 7 marca 2005 13 marca 2005

W nim m.in. o: o utracie prawa jazdy przez uchylajacych sie od placenia alimentów, licencjach na wykonywanie transportu drogowego, pierwszym gminnym centrum BRD, bezpiecznych podrózach ze zwierzetami, zwolnieniach przewozników posiadajacych winiety z oplat autostradowych, skrecaniu na swiecacej zielonej strzalce, sprzedazy/kupnie samochodów bez waznego ubezpieczenia OC oraz sprostowanie/wyjasnienie do ksiazki czas pracy kierowcy...

Przegląd prasy

Miałeś stłuczkę - spisz oświadczenie
13 marca 2005 | 0

Pytanie: Miałem właśnie stłuczkę, za bardzo nie wiedziałem jak postępować! Było by całkiem fajnie aby było dostępne coś w rodzaju orzeczenia w którym każdy z kierowców biorących udział w stłuczce wypełnia je wpisując swoje dane i po tym każdy jedzie domu. Serdecznie dziękuję Tomek

Odpowiedź: W przypadku kolizji wszystkie formalności załatwiamy samodzielnie. Nie należy przyjmować żadnych pieniędzy w zamian za "zapomnienie o całej sprawie". Często może się okazać, że uszkodzenia samochodu są dużo poważniejsze niż się to początkowo wydawało. Wraz z drugim kierowcą należy spisać specjalne oświadczenie. Zamiast oświadczenia można też wypełnić odpowiedni formularz powypadkowy, który można otrzymać od swojego ubezpieczyciela. W oświadczeniu przede wszystkim należy podać datę oraz godzinę zdarzenia, dokładne dane uczestników kolizji, takie jak nazwisko, adres, numer rejestracyjny samochodu, numer polisy ubezpieczeniowej oraz nazwę zakładu ubezpieczeń. Warto zaznaczyć, że kierujący pojazdami mają obowiązek podać sobie swoje dane, a okazanie dokumentów nie oznacza wcale przyznania się do winy. W oświadczeniu opisujemy przebieg zdarzenia (najlepiej razem ze szkicem), opis uszkodzeń obu pojazdów oraz określenie, który z kierowców ponosi winę za wypadek. Można wszystko utrwalić na zdjęciach i dołączyć do przygotowanego oświadczenia. Warto spisać dane świadków zdarzenia, na wypadek gdyby drugi uczestnik chciał się później wycofać ze złożonego oświadczenia. Tak przygotowane oświadczenie musi zostać koniecznie podpisane przez obu kierowców, bez tego nie będzie miało jakiegokolwiek znaczenia. Jeżeli pomiędzy kierowcami nie ma zgody odnośnie okoliczności wypadku jedynym rozwiązaniem jest wezwanie policji.

Odpowiedź przygotowano przy wykorzystaniu: "Wypadek! Co robić?!" - w www.INTERIA.pl - Motoryzacja

Komentuj
Zwolnienie przewoźników posiadających winiety z opłat autostradowych
12 marca 2005 | 0

W efekcie konsultacji GDDKiA (news ? 10.3.2005) od 2 kwietnia przewoźnicy w transporcie drogowy, korzystający z winiet nie będą wnosić opłat autostradowych. Zapłaci za nich ryczałtem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Stan ten będzie trwał do 2007 r. Po tym terminie będą obowiązywały eurowiniety oraz elektroniczne systemy poboru opłat (najpierw na autostradach i drogach ekspresowych, potem zaś na innych krajowych). Będą to jedyne opłaty w transporcie drogowym w całej Unii.

Komentuj
Sprzedaż auta bez ważnego OC
12 marca 2005 | 0

Pytanie: Czy można sprzedać samochód bez ważnej polisy OC?

Odpowiedź: Niedopuszczalna jest sytuacja, aby sprzedawać samochód, który nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową. Jeśli właściciel samochodu nie wypowiedział pisemnie umowy, następuje automatyczne przedłużenie jej na kolejne 12 miesięcy, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie. A to z kolei łączy się z obowiązkiem opłacenia składki, co można zrobić również w ratach.

Odpowiedzi udzielił: Tomasz Wróblewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych w Warszawie

Odpowiedź: Brak ubezpieczenia OC jest problemem, jeśli zatrzyma nas policja do kontroli. "Zawsze kontrolujemy obowiązek zawarcia umowy odpowiedzialności cywilnej. Brak polisy lub dowodu opłacenia składki jest poważnym wykroczeniem. Kierowca dostanie mandat, jego pojazd zostanie odholowany na parking i zatrzymany do chwili wylegitymowania się odpowiednimi dokumentami. To może dużo kosztować.

Odpowiedzi udzielił: Grzegorz Tabinowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Komentuj
Wzór Lisaka będzie wykreślony z ustawy
11 marca 2005 | 0

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opracowując nowelizację ustawy o VAT przewiduje likwidację tzw. wzoru Lisaka stosowanego podczas obliczania należnego podatku przy zakupie samochodów osobowych dla celów służbowych.

Komentuj
Zbadaj tzw. punkty bazowe karoserii
11 marca 2005 | 0

"Auto Świat" radzi, aby przed zakupem używanego auta zbadać (w warsztacie, który ma takie możliwości) tzw. punkty bazowe karoserii. "Badanie polega na sprawdzeniu odległości między określonymi miejscami karoserii i porównaniu ich z parametrami przewidzianymi przez producenta. Jeżeli punkty znajdują się na swoim miejscu, to znaczy, że nawet jeśli samochód był rozbity, to albo nie została naruszona jego struktura nośna, albo też dobrze go naprawiono. Badanie trwa zaledwie kilkanaście minut i kosztuje ok. 200 złotych."

Komentuj
Śląscy ratownicy drogowi z Komendy Wojewódzkiej Policji
11 marca 2005 | 0

Przewidujemy dwa rodzaje szkoleń. Uproszczone dla wszystkich oraz poszerzone i zaawansowane (14 dni) dla ok. 400 policjantów, którzy na co dzień jeżdżą do wypadków. To długofalowe przedsięwzięcie wspierają komendant straży pożarnej, Akademia Medyczna i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które sfinansują większość szkoleń. Przewidujemy dwa rodzaje szkoleń. Uproszczone dla wszystkich oraz poszerzone i zaawansowane (14 dni) dla ok. 400 policjantów, którzy na co dzień jeżdżą do wypadków. To długofalowe przedsięwzięcie wspierają komendant straży pożarnej, Akademia Medyczna i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które sfinansują większość szkoleń. - informuje w rozmowie z "Polskim Trakerem" naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Śląskiej Komendzie Policji w Katowicach, mł. insp. Mariola Noszczyk-Będkowska.

Komentuj
Uwaga! Łoś na drodze
11 marca 2005 | 0

Jak donosi INTERIA.pl Motoryzacja - Łucja Glinicka z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powiedziała, że podjęta została decyzja o ustawieniu znaków ostrzegających przed zwierzętami leśnymi przechodzącymi przez drogę. Znaki staną na odcinku ok. 3 km. Na tym właśnie odcinku w czasie ostatnich 6 miesięcy doszło do dziesięciu (odnotowanych) kolizji z udziałem łosi i saren. Rozwiązanie problemu jest możliwe w przypadku ustawienia siatek uniemożliwiających zwierzętom przechodzenie przez drogę.

Komentuj
Świecąca zielona strzałka
11 marca 2005 | 0

Pytanie: Czy istnieje obowiązek zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, przy skręcie w prawo, kiedy przy czerwonym świetle mamy także świecącą się zieloną strzałkę?

Odpowiedź: Świecąca zielona strzałka umieszczona u dołu sygnalizatora przy skrzyżowaniu dopuszcza skręcanie w kierunku na niej wskazanym. Ale po spełnieniu pewnych warunków. Zielona strzałka musi się świecić, a kierowca wykonujący manewr powinien zatrzymać pojazd przed sygnalizatorem. Upewnić się, czy na przejściu drogi, w którą zamierza skręcić, nie ma pieszych i czy tą drogą, prawym pasem nikt nie jedzie. Tak powinno wyglądać prawidłowe zachowanie się skręcającego. Jednak - jak zauważa nasz Czytelnik, a policjanci z drogówki w pełni to potwierdzają - wielu kierowców postępuje niezgodnie z przepisami, popełniając wykroczenie. Zapytani, dlaczego tak czynią, zazwyczaj tłumaczą to tak: widziałem, że na przejściu dla pieszych nie było żadnego przechodnia, a więc nie musiałem nikogo przepuszczać, wobec czego nie tracąc czasu kontynuowałem jazdę bez zatrzymania. Przyznam, że jest to dość swoisty rodzaj rozumowania. Jeśli tak, to również można by przejeżdżać skrzyżowanie na czerwonym świetle, bo na drodze z otwartym ruchem nie ma żadnego pojazdu. Zarówno niezatrzymanie się przed skrętem przy świecącej zielonej strzałce, jak i wtedy, kiedy strzałka nie jest włączona (takie wykroczenia również odnotowujemy) kosztuje 100 zł i utratę 1 punktu. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy tylko pamiętać o obowiązku chwilowego zatrzymania pojazdu przed zieloną strzałką.

Odpowiedzi udzielił: mł. insp. Henryk Portka, naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP w Lublinie

Zielona strzałka

Zielone strzałki zezwalające na skręt w prawo, choć na głównym sygnalizatorze pali się czerwone światło - zgodnie z rozporządzeniem ministra - będzie można stosować tylko na skrzyżowaniach, gdzie jest oddzielny pas do skrętu. Zielona strzałka może być stosowana w czasie, gdy nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu. W praktyce oznacza to skrzyżowania, gdzie jest oddzielny pas do skrętu. To kolejny krok w kierunku "upłynnienia" ruchu. Pierwszy wykonano kilka lat temu, gdy metalowe tabliczki ze strzałkami niemałym kosztem zastąpiono w całej Polsce sygnalizatorami świetlnymi. Wtedy drogie zmiany uzasadniano wymogami Unii Europejskiej. Ale okazuje się, że Unia wcale nie wymagała zlikwidowania tych strzałek. Metalowe tabliczki od wielu lat znaleźć można np. w Niemczech.

Komentuj
O licencjach na wykonywanie transportu drogowego
10 marca 2005 | 0

Ministerstwo Finansów wyjaśniło redakcji "Rzeczpospolita - Dobra Firma" , iż: licencje przyznawane zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, uprawniające do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu nie są wartościami niematerialnymi i prawnymi. Nie podlegają więc amortyzacji, tylko są bezpośrednim kosztem przedsiębiorcy.

Komentuj
Na drogach bezpieczniej - w pojazdach tachografy cyfrowe
10 marca 2005 | 0

Od 5 sierpnia 2005 r. nowo rejestrowane pojazdy samochodowe będą musiały mieć tachograf cyfrowy. Kilka miesięcy wcześniej gotowy musi być system wydawania kart do takich tachografów - informuje "Rzeczpospolita" dodając: Ministerstwo Infrastruktury już wie, kto powinien się zająć organizowaniem i uruchamianiem systemu cyfrowych tachografów w Polsce. Projekt w tej sprawie jest już gotowy.

Komentuj
Umowy na odległość - usługi transportowe wyjątkowo
10 marca 2005 | 0

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wynajęcie samochodu zalicza się do wyjątków w wykazie usług na odległość. Tak więc prawo do rezygnacji oraz zwrotu wpłaconych pieniędzy bez ponoszenia dodatkowych kosztów - nie obowiązuje w tym przypadku.

Komentuj
Poszukiwania nie opłaconych ubezpieczeń OC
10 marca 2005 | 0

"Rzeczpospolita" przypomina: "Dane o ponad 17,7 mln zarejestrowanych w Polsce pojazdach zostały przekazane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), by m.in. wykryć właścicieli nieopłacających OC."

Komentuj
Czy opłaty na Autostradzie Wielkopolskiej będą zniesione?
10 marca 2005 | 0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) i Autostrada Wielkopolska S.A. podpisały porozumienie dotyczące sposobu rozliczania opłat. Po ustaleniu kwoty na jaką może liczyć konsesjonariusz. Na zniesienie opłat za autostrady dla ciężarówek, których kierowcy wykupili winiety, można liczyć w kwietniu br.

Komentuj
AVIVA: nauka jazdy/zakup auta/ubezpieczenie komunikacyjne/pomoc drogowa
10 marca 2005 | 0

Brytyjska firma AVIVA postanowiła zakupić spółkę RAC wyspecjalizowaną w pomocy drogowej. Dzięki tej strategicznej decyzji AVIVA może proponować swoim klientom pakiet usług obejmujący: naukę w szkołach jazdy; kupno pojazdu; ubezpieczenie samochodu; serwis pomocy drogowej. Wg zaprezentowanych szacunków firma w nowym kształcie może dotrzeć do 7 mln potencjalnych klientów.

Komentuj
AVIVA: nauka jazdy/zakup auta/ubezpieczenie komunikacyjne/pomoc drogowa
10 marca 2005 | 0

Kierowcy, którzy nie dokonają w obowiązującym terminie praw jazdy muszą się liczyć z konsekwencjami. Kierowca, który podczas kontroli drogowej nie okaże się ważnym dokumentem potraktowany zostanie jak osoba prowadząca pojazd bez uprawnień. Natomiast spowodowanie wypadku drogowego, czy uszkodzenie pojazdu z własnej winy nie uprawni do otrzymania odszkodowania (nawet posiadacza polisy AC). Takie jest nasze oficjalne stanowisko - potwierdza Tomasz Fill, rzecznik prasowy PZU. O obowiązku wymiany praw jazdy do końca kwietnia br. przypomina Wirtualna Polska.

Komentuj
Bezpieczeństwo dla wszystkich
9 marca 2005 | 0

Już cztery miesiące w szkołach podstawowych realizowana jest piąta edycja programu edukacyjnego "Bezpieczeństwo dla wszystkich".

W 2004 roku w Polsce wydarzyło się 6630 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 223 dzieci poniosło śmierć a 6883 odniosło obrażenia ciała. W stosunku do roku 2003 liczba wypadków zmniejszyła się o 360, rannych o 282. Mniej było także dzieci, które poniosły śmierć na skutek wypadku drogowego - o 18. Z przedstawionych danych wynika, że tendencja spadkowa liczby wypadków i ich ofiar z udziałem najmłodszych zdecydowanie się utrzymuje - podaje Mirosława Świdzińska, Komenda Główna Policji w Warszawie.

Komentuj
O prywatnych przewoźnikach
9 marca 2005 | 0

Kontrole przeprowadzane przez Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego wykazują następujące wykroczenia w prywatnych przewozach samochodowych: odstępstwa od rozkładu jazdy i zmiany trasy przejazdów, notorycznie przekraczanie czasu pracy, zbyt szybką jazdę, nie spełnianie wymagań technicznych - mówi Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inspekcyjnego WITD w Lublinie.

Komentuj
Podatek ekologiczny od samochodów
8 marca 2005 | 0

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający podatek ekologiczny od samochodów. Podatek ma zastąpić obowiązująca dotychczas akcyzę. Podatek dotyczył będzie jedynie ciężarówek o masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Ma mieć charakter jednorazowy, a jego wysokość będzie zależała od pojemności skokowej silnika oraz normy emisji spalin (EURO). Zatwierdzona ustawa trafi do Sejmu. Oczekuje się, aby po przyjęciu jej przez Sejm weszła w życie w czerwcu lub w lipcu tego roku.

Komentuj
Trzeba zmniejszyć emisję zanieczyszczeń z silników Diesla
8 marca 2005 | 0

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 61 opublikowano Dyrektywę Komisji 2005/21/WE z dnia 7 marca 2005 r. dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 72/306/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do środków, jakie należy podjąć w celu zapobieżenia emisji zanieczyszczeń z silników Diesla stosowanych w pojazdach.

Komentuj
Nie kieruję po...
8 marca 2005 | 0

W Oławie (województwo dolnośląskie) rozpoczęła się realizacja profilaktycznego programu dla kandydatów na kierowców zatytułowanego "Nie kieruje po..."

Komentuj
"Prawko" od 16 lat: tak, czy nie?
8 marca 2005 | 0

Portal INTERIA.pl - Motoryzacja publikuje interesujące komentarze do informacji o czterech ofiarach śmiertelnych samochodu nauki jazdy kierowanego przez 17-letniego kandydata na kierowcę (patrz: NEWS nr 84). Przykładowa wypowiedź: "Jestem za podniesieniem granicy otrzymywania prawa jazdy. Sam jestem młody - mam 20 lat. Prawo jazdy mogłem zdawać dopiero maja 18 lat - gdybym urodził się miesiąc wcześniej to mógłbym zdawać mając 17 lat. Oczywiście mając 17 lat paliłem się do jazdy i uważałem ze jestem gotowy żeby prowadzić samochód. Ale po roku czekania sam doszedłem do wniosku ze jednak lepiej się stało że zdawałem egzamin mając 18 lat. To jest tylko rok czasu patrząc na aspekt fizyczny, ale przepaść patrząc na aspekt psychiczny - młodzież nie jest gotowa do prowadzenia samochodu!!!!!!!!"

Komentuj
Ogólnopolski Kongres Zarządców Dróg Powiatowych
8 marca 2005 | 0

VI Ogólnopolski Kongres Zarządców Dróg Powiatowych, odbędzie się 27-29 kwietnia 2005 r. w Kołobrzegu.

Patronat honorowy objęli: Jan Ryszard Kurylczyk - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury; Janusz Piechociński - przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury; Ludwik Węgrzyn - prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich; Ryszard Ławrynowicz - Starosta Kołobrzeski.

Tematami Kongresu będą: Aktualne problemy organizacyjne i prawne funkcjonowania powiatowych zarządów drogowych; Zagadnienia wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w modernizacji sieci drogowej; Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na powiatowej sieci drogowej; Technologie budowy i utrzymania dróg stosowane na drogach powiatowych.

Szczegóły publikuje - redakcja miesięcznika "Polskie Drogi".

Komentuj
Fotoradary tylko własnością gminy lub miasta
7 marca 2005 | 0

MSWiA poinformowało redakcję "Gazety Wyborczej", że "lada dzień zmieni rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego. W nowym będzie zapis, że strażnicy gminni (miejscy) mogą używać fotoradarów, tylko jeśli będą one wyłączną własnością gminy (miasta)". Zapowiedziano jednak złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter uzasadnia, iż kierowcy pędzą po 120 km/h. Na radar od policji czy starostwa nie mógł się doczekać, a na jednorazowe wydanie 150 tys. zł go nie stać. Dlatego musiał korzystać z usług prywatnej firmy. Zadaniem gminy jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, gdy ministerstwo zmieni przepisy, nie będę mógł wypełniać swojej roli. Od popisania umowy z prywatną firmą w mieście jest o połowę mniej wypadków.

Komentuj
Uchylający się od zapłaty alimentów będą tracili prawo jazdy
7 marca 2005 | 0

Uchwalona ustawa z 4 marca 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej przewiduje, iż osoby permanentnie uchylające się od opłacania alimentów będą tracić prawo jazdy.

Art. 5.

1. Organ właściwy dłużnika, w przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w art. 4 ust. 3, kieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego.

2. Na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 1, starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.

3. Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje na wniosek organu właściwego dłużnika, po stwierdzeniu ustania przyczyn zatrzymania.

Tekst jednolity i aktualizowany rozporządzenia dostępny w: PRAWO DROGOWE. Część 1. Ruch drogowy poz. 321 (w przygotowaniu).

Więcej oraz zamówienie: www.prawodrogowe.pl lub www.grupaimage.com.pl
też Opiekun Abonentów e-mail: j.michasiewicz@grupaimage.com.pl
telefon (022) 811-01-99 lub 0-502-659-431

Komentuj
Pierwsze w Polsce miejsko - gminne centrum BRD
4 marca 2005 | 0

W Jedwabnem zostało otwarte pierwsze w Polsce Miejsko-Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyposażenie zostało sfinansowane ze środków Krajowej Rady BRD oraz WORD w Łomży. Głównym zadaniem Centrum jest wychowanie komunikacyjne dzieci i młodzieży. Centrum ułatwi również zdobycie w szkole karty rowerowej i motorowerowej w ciągu całego roku. Burmistrz Miasta i Gminy w Jedwabnem Michał Chajewski zapewnił finansowanie 2 godzin tygodniowo zajęć wychowania komunikacyjnego dla każdej z klas Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jedwabnem, w okresie najbliższych 4 lat. Pracownia wychowania komunikacyjnego może służyć też Policji do prowadzenia zajęć związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

W otwarciu uczestniczyli:

Sekretarz Krajowej Rady BRD - Andrzej Grzegorczyk,Członek Zarządu Województwa Podlaskiego - Karol Tylenda,przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych i policji,Dyrektor WORD w Łomży - Mirosław Oliferuk,Dyrektor WORD w Suwałkach - Aleksander Czuper.

Komentuj