0097/22/2005 16 maja 2005 22 maja 2005

W nim m.in. o: karach dla pijanych kierowców, odrzuceniu projektu podatku ekologicznego, zmianach w ustawie o biokomponentach oraz przewozie drogowym materialów niebezpiecznych, ochronie danych pasazerów, procedurze rejestracji kupionego samochodu, uprawnieniach do kierowania karetki pogotowia i busie osobowym z laweta...

Przegląd prasy

Weekend w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego
22 maja 2005 | 0

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie zorganizował Dni Otwarte. Największym zainteresowaniem cieszyły się jazdy po placu manewrowym oraz testy komputerowe.

Na stacji diagnostycznej można było (bezpłatnie) sprawdzić stan techniczny pojazdu. Natomiast w pracowni psychologicznej po nadzorem psychologów można było przetestować swoją sprawność psychomotoryczną.

Komentuj
Krewniacy
22 maja 2005 | 0

Na początku 2004 roku w większości miast pojawiły się billboardy. Ich bohaterem był aktor - Radosław Pazura, który uległ wypadkowi samochodowemu. W wyniku tego nieszczęśliwego zdarzenia przetoczono mu 10 litrów krwi.

"Dziękuję Radkowi za to, że zechciał powiedzieć o tym fakcie. To ważne byśmy wszyscy byli świadomi, że krew to lek, którego każdy może kiedyś potrzebować dla siebie lub kogoś bliskiego, za rok, za miesiąc, a może już dziś." - mówił Marcin Velinov - prezes Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi.

Komentuj
Jakie uprawnienia do kierowania karetką pogotowia?
21 maja 2005 | 0

Pytanie: Moje pytanie dotyczy uprawnia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, dokładnie - karetki pogotowia. Tzn. jakiej kategorii trzeba mieć prawo jazdy, jakiego rodzaju świadectwo kwalifikacji (jeśli takowe jest wymagane) oraz jakie badania lekarskie? Kto ponosi koszty związane z uzyskaniem tych dokumentów? Jednocześnie proszę o wskazanie właściwych Dzienników, Rozporządzeń regulujących te kwestie.

Odpowiedź: Zgodnie z art. 95a Ustawy - Prawo o ruchu drogowym "kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, która:

ukończyła 21 lat; posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

Generalnie ustawodawca niestety nie określił wzoru dokumentu potwierdzającego w trakcie kontroli drogowej potwierdzającego spełnienie powyższych warunków. Niezłym wyjściem z tego problemu jest wykorzystanie wzoru zaświadczenia z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie postępowania z dokumentacją związaną z pracą kierowcy. Należy jednak pamiętać, że wzór ten nie jest obowiązkowy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, tylko wyłącznie kierowców wykonujących przewozy drogowe zarobkowe lub niezarobkowe, pojazdami ciężarowymi lub autobusami. Należy pamiętać także, iż w krajowym prawodawstwie nie funkcjonuje już dokument zwany świadectwem kwalifikacji.

Odpowiedzi udzielił: mł. insp. mgr inż. Sebastian Paluch, inspektor w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego oraz wykładowca w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Szczecinie

Komentuj
Znak nieznajomości przepisów ruchu drogowego
21 maja 2005 | 0

Znak łudząco podobny do grafiki obowiązujących znaków drogowych bez wiedzy i zgody Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego postawiono w Szczecinie. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza": "jest bardzo prawdopodobne, że wyjaśnienie zagadki kryje internet. Na forum gazeta.pl. znaleźliśmy wątek o "obywatelskiej akcji" stawiania nowych znaków na terenie Szczecina. "Będą to znaki ťdrogowe Ť ze specjalnie zaprojektowanymi piktogramami, mówiącymi o specyfice danego miejsca" - pisze tajemniczy "Drogowskaz"".

Rzecznik prasowy ZDiTM-u - Magdalena Michalska przypomina o obowiązującym prawie w tym zakresie:"To dział inżynierii i ruchu drogowego ZDiTM-u stawia znaki zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Zawsze są to znaki przewidziane kodeksem drogowym. O pojawieniu się tych znaków nic nie wiemy. Prawdopodobnie to akcja studentów. Myślę, że po juwenaliach znikną."

Komentuj
Lekceważenie zakazu prowadzenia auta orzeczonego pijanemu kierowcy
21 maja 2005 | 0

Karą trzech lat więzienia jest zagrożona jazda autem po odebraniu prawa jazdy. Taką sytuację zaobserwował obywatel, który sprawę zgłosił do Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Obywateli i następnie do właściwej prokuratury. Kierowca mimo wyroku pojazdem jeździ.

Według szacunków policji co najmniej kilkaset osób w Warszawie ma za nic wyrok, który pozbawia ich prawa jazdy.

Komentuj
Opłata za paszport dla naszych zwierząt domowych
21 maja 2005 | 0

Wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2005 r. w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym.

Źródło: Dziennik Ustaw z dnia 6 maja 2005 r., Nr 78, poz. 688.

zobacz treść rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym

Komentuj
Nowe zasady zniesienia opłat za autostrady dla posiadaczy winiet
20 maja 2005 | 0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała nowy system zniesienia opłat za autostrady dla posiadaczy winiet, system oparty na wydawaniu ciężarówkom biletów za przejazd z zerową opłatą. Koncesjonariusz otrzymywałby później równowartość wydanych biletów z Krajowego Funduszu Drogowego. We wtorek rząd rozpatrzy projekt i zadecyduje, czy skierować go do Sejmu - powiedział "Gazecie Prawnej" Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA.

Komentuj
Prawo jazdy a obywatelstwo
20 maja 2005 | 0

Pytanie: Czy człowiek pełnoletni posiadający obywatelstwo polskie i niemieckie, posiadający zameldowanie i w Polsce i w Niemczech, który zrobił kurs i zdał egzamin i posiada już od miesiąca prawo jazdy polskie może je zalegalizować w Niemczech. Podczas jazdy autem na niemieckiej rejestracji, niemiecka policja kwestionuje polskie prawo jazdy. Co w tej sytuacji robić?

Odpowiedź: Nie tylko aktualne przepisy unijne, ale również dawna (bo z 1968 r.) wiedeńska Konwencja o ruchu drogowym, której Polska jest stroną, nie uzależniają otrzymania prawa jazdy od obywatelstwa. Strony Konwencji oraz kraje członkowskie UE zobowiązały się do wzajemnego uznawania praw jazdy. Każda sprawa ma również swój aspekt indywidualny i dlatego proponuję zwrócić się do urzędu, który wydał temu Panu prawo jazdy  i przedstawić konkretne zarzuty jakie postawiła policja niemiecka, gdyż nie podaje ten Pan na czym to "kwestionowanie" polegało. Czy były to ustne opinie bez dalszych skutków, czy konkretne zarzuty z zapowiedzią jakichś sankcji, czy też wręcz zatrzymano Panu prawo jazdy. Formalnie rzecz biorąc, jeśli organ kontroli ruchu drogowego kwestionuje prawo jazdy to powinien zwrócić się w tej sprawie do urzędu, który to prawo jazdy wydał. Być może, skoro Pan pisze o posiadaniu dwóch obywatelstw to ma również dwa prawa jazdy (polskie i niemieckie) - a tego ani polskie Prawo o ruchu drogowym, ani dyrektywa unijna, ani konwencja wiedeńska - nie dopuszczają. 

Odpowiedzi udzieliła: Agnieszka Marciniak, Dyrektor Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Szczecinie

Komentuj
Czy służby są za słabo przeszkolone w zakresie resuscytacji?
20 maja 2005 | 0

"Rzeczpospolita" opisuje wypadek drogowy, w wyniku którego jedna z ofiar jeszcze żyła kilkanaście minut, niestety lekarz karetki która dotarła w tym czasie do rannego stwierdziła zgon. Obecni w rejonie wypadku strażnicy miejscy nie przeprowadzili reanimacji. "Nasze służby są zdecydowanie za słabo przeszkolone. To powinno się zmienić - ocenia Janusz Andres z Polskiej Rady Resuscytacji".

Po ustaniu akcji serca na uratowanie człowieka mamy 4 minuty

Komentuj
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
20 maja 2005 | 0

Zarząd Okręgowy PCK w Rzeszowie zorganizował Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Impreza zakończyła cykl wielomiesięcznych szkoleń w szkołach. "Liczymy, że młodzi ludzie, gdy znajdą się w sytuacji wymagającej udzielenia pomocy, nie będą stali bezczynnie" - stwierdził przedstawiciel PCK - Eugeniusz Taradajko. Wygrała je drużyna reprezentująca Zespół Szkół nr 3 w Sanoku, która będzie reprezentować Podkarpacie na zawodach ogólnopolskich.

Komentuj
Śmiertelne potrącenie na pasach - 4,5 roku bezwzględnego więzienia
20 maja 2005 | 0

Sąd w Białymstoku wydał wyrok w sprawie o śmiertelne potrącenie dwóch osób na pasach dla pieszych. Sprawcę wypadku skazał na cztery i pół roku bezwzględnego więzienia, dziesięć lat bez prawa jazdy i po 10 tys. zł jako odszkodowanie dla poszkodowanych rodzin. W toku śledztwa okazało się, iż oskarżony tuż przed jazdą pił piwo (poniżej 0,2 promila), natomiast rok wcześniej potrącił człowieka na przejściu dla pieszych.

Komentuj
Policjanci na motocyklach i motocykliści Warmii i Mazur
20 maja 2005 | 0

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego - Regionalne Centrum BRD - Olsztynie zorganizował w dniach 15-20.05.2005 r. "Tydzień BRD" w woj. warmińsko-mazurskim". Jedną z licznych imprez był organizowany  po raz 4-ty Turniej Motocyklowy "Policjanci - Motocykliści " o puchar Marszałka Województwa. Impreza cieszyła się popularnością, albowiem obok elementów rywalizacji czysto sportowej, jest ona zdecydowanie widowiskowa. Startują cztery zespoły 2-osobowe. Policjantów wytypowały sekcje ruchu drogowego policji w Elblągu i Olsztynie. Motocyklistów reprezentowali zawodnicy z Pisza i Olsztyna. Tor sprawnościowy na którym sędziowie oceniali poprawność pokonania przeszkód oraz czas przejazdu, najlepiej pokonał motocyklista z Pisza Krystian Piaścik. Zwycięzcami konkursu został zespół policjantów Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w składzie: Piotr Jamrozik i Cezary Piotrowski. Puchar marszałka województwa zwycięzkiemu zespołowi wręczyli: dyrektor WORD Andrzej Szóstek i  naczelnik ruchu drogowego KW Policji Adam Kołodziejski.

Komentuj
Są ścieżki rowerowe, będą bezpieczne parkingi dla jednośladów
20 maja 2005 | 0

Ekolodzy trójmiasta propagują łączenie - wzorem Holandii - tanich i ekologicznych środków transportu, np. pociągu i rower. Powstają ścieżki rowerowe i jednocześnie projektowane są parkingi dla rowerów. "Pomysł jest prosty: na przystankach SKM lub w ich okolicach powstałyby wiaty, w których ludzie mogliby zostawić rower. Parkingi byłyby strzeżone lub rowerzyści przypinaliby jednoślady do specjalnych stojaków, a nad bezpieczeństwem czuwałyby kamery." - informuje "Gazeta Wyborcza".

Komentuj
W Warszawie parkowanie dla niepełnosprawnych tymczasem bez zmian
19 maja 2005 | 0

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał u skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie unieważnienia zapisów uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie zasad płatnego parkowania dla niepełnosprawnych za niedopuszczalną. W odrzuconej skardze argumentowano, iż uchwała dyskryminuje niepełnosprawnych oraz niektóre kategorie mieszkańców strefy płatnego parkowania. Obecnie kartę N+, uprawniającą do bezpłatnego parkowania, mogą otrzymać tylko inwalidzi ruchu, będący właścicielami pojazdu. Nie przysługuje ona, gdy mają samochód w leasingu, wynajęty lub użyczony.

Komentuj
Pluszowy miś dla dziecka uczestniczącego w wypadku drogowym
19 maja 2005 | 0

Pluszowy miś podarowany dziecku - uczestnikowi wypadku drogowego - potrafi zdziałać cuda - mówi Bogusław Wypychewicz, prezes Zakładu Produkcji Urządzeń Elektrycznych we Włoszczowie, sponsora zabawek. "To coś wyjątkowego. Na pokład śmigłowca Pogotowia Lotniczego nie możemy zabrać rodziców, bo nie ma miejsca. Samo dziecko, kiedy jest przytomne, ale odniosło urazy, jest przerażone. Kiedy dajemy mu maskotkę, to widok, z jaką ufnością wtula w siebie takiego misia, jeszcze nieraz sprawia, że łzy podchodzą nam do oczu - opowiada pilot".

Komentuj
Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu
19 maja 2005 | 0

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę na zagadnienie wyrównania strat poniesionych w wyniku wypadku. Rada dotyczy dodatkowego odszkodowania z ubezpieczenia OC za utratę wartości handlowej nowego pojazdu (3 do 5 procent wartości auta sprzed wypadku). Kto może starać się o taką rekompensatę: samochód nie może być starszy niż 3 lata; wypadek winien być jego pierwszym nadto obejmującym uszkodzenie istotnych elementów nadwozia (podłużnice, poszycie tylne, słupki, dach itp.), naprawa powinna odbywać się zgodnie z technologią producenta i być potwierdzona rachunkami. Dziennik zastrzega, iż ubezpieczyciel może odmówić rozpatrzenia sprawy ze względu na niewielkie uszkodzenia, gdy koszt naprawy nie przekracza 10 procent wartości pojazdu.

Komentuj
Bus osobowy z lawetą
19 maja 2005 | 0

Pytanie: Czy kierowca prowadzący busa osobowego z lawetą o łącznej masie składu 4,6 t czyli 2 590 kg bus + laweta dopuszczalnej masie całkowitej 2 000 kg mając prawo jazdy kat B+E jest uprawniony do kierowania takim składem i jak przepis to reguluje? Pozdrowienia

Odpowiedź: Przepisem odpowiednim do określania zakresu obowiązywania poszczególnych rodzajów praw jazdy jest art. 88 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Pytanie czytelnika jest niestety zbyt ogólne, żeby można było w tym miejscu wydać wiążącą odpowiedź. W powyższym przypadku, w zależności od rodzaju pojazdu ciągnącego, można wyróżnić następujące przypadki:

samochód osobowy (bus do 9 osób łącznie z kierowcą) łącznie z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej 2T - prawo jazdy kategorii B+E w tym przypadku całkowicie wystarczy,bus zarejestrowany na więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (autobus) z przyczepą - kierowca prowadzący ten zespół pojazdów jest zobowiązany posiadać uprawnienia kategorii D+E.

Odpowiedzi udzielił: mł. insp. mgr inż. Sebastian Paluch, inspektor w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego oraz wykładowca w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Szczecinie

Komentuj
Pojazd specjalny i zwolnienie z opłaty drogowej
19 maja 2005 | 0

Pytanie: Czy przedsiębiorca wykorzystujący pojazd specjalny w transporcie drogowym lub przewozach na potrzeby własne musi mieć kartę opłaty drogowej?

Odpowiedź: Utrzymywanie, że przedsiębiorca wykorzystujący pojazd specjalny nie musi mieć karty opłaty drogowej oraz zaświadczenia bądź licencji, prowadziłoby do wyłączenia niektórych z tego obowiązku, ze względu na rodzaj użytkowanych w firmie pojazdów. Tymczasem wyłączenia z obowiązków stosowania ustawy o transporcie drogowym ustawodawca zawarł w art. 3 i 42. Nie ma w nich mowy o przedsiębiorcach, których rodzaj wykonywanej działalności zmusza do korzystania z pojazdów specjalnych. Oczywiście nie każdy pojazd specjalny musi przewozić towar lub osoby (np. koparka). Inaczej będzie jednak, gdy pojazd ma takie możliwości. Dlatego ewentualne wątpliwości powinno rozstrzygnąć przeprowadzone postępowanie.

Odpowiedzi udzielił: Tomasz Nowak, pracownik UC w Nysie

Komentuj
Jak zarejestrować zakupiony samochód
19 maja 2005 | 0

Pytanie: Jakie dokumenty należy dołączyć do pierwszej rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Odpowiedź: Rejestracji pojazdu dokonuje na wniosek jego właściciela starosta właściwy ze względu na jego miejsce zamieszkania lub siedzibę. Właściciel pojazdu powinien złożyć: wniosek o rejestrację pojazdu dołączając: dowód własności pojazdu, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany oraz tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji nowego pojazdu zakupionego na terytorium RP właściciel pojazdu do wniosku o rejestrację dołącza dodatkowo wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej z homologacji, na podstawie których organ rejestrujący wpisuje dane techniczne pojazdu. Jeżeli wymagane jest badanie techniczne pojazdu, dołączyć należy zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy do wniosku dołączyć trzeba: dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium RP, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego, zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające: uiszczenie podatku VAT lub brak tego obowiązku, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

Odpowiedzi udzielił: Paweł Dzienis, doktor nauk prawnych na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Komentuj
Kto odpowiada za ochronę danych osobowych pasażerów?
19 maja 2005 | 0

Powierzenie spółce kontroli biletów i windykacji opłat za przejazdy środkami komunikacji nie zwalnia przedsiębiorstwa komunikacyjnego z odpowiedzialności za ochronę danych osobowych pasażerów - czytamy w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Komentuj
Superfotoradar z czujnikami zatopionymi w jezdni
18 maja 2005 | 0

Niemiecka firma VDS przekaże do przetestowania na drogach województwa łódzkiego superfotoradar. Urządzenie składa się z trzech podstawowych części: czujników zatopionych w jezdni, które połączone są światłowodem z miernikiem prędkości (przekroczenia prędkości są rejestrowane automatycznie) i aparatem fotograficznym. Na zewnątrz urządzenie przypomina klasyczny fotoradar, jest skuteczniejsze, nie można go wykryć przy użyciu antyradarów.

Komentuj
Finały turniejów wiedzy o ruchu drogowym
18 maja 2005 | 0

WORD - Regionalne Centrum BRD w Olszynie zorganizował dwa Finały Turnieju Motoryzacyjnego: Finał Wojewódzki Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym Warmii i Mazur - "PRAWO JAZDY 2005" oraz IX Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Oba turnieje są organizowane dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Będą rozegrane następujące konkurencje: rozpoznawanie części lub podzespołów, pierwsza pomoc przedmedyczna, obsługa codzienna pojazdu samochodowego, jazda sprawnościowa motocyklem, jazda sprawnościowa samochodem

Komentuj
Czas dla życia - szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy
18 maja 2005 | 0

W Poznaniu pracownik MPK, którzy przeszli w ubiegłym roku szkolenie pod hasłem "Czas dla życia" i nauczył się wówczas udzielania pierwszej pomocy - do czasu przybycia karetki skutecznie podtrzymywał przy życiu, udzielając pierwszej pomocy swojemu koledze z zawałem serca. "Niestety pracownik MPK zmarł potem w szpitalu. - Ale taka sytuacja pokazuje, że akcja "Czas dla życia" ma sens - uważa Marek Wojciechowski, koordynator akcji. W roku jubileuszu 125-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu MPK chce wyszkolić w udzielaniu pierwszej pomocy kolejnych 125 pracowników."

Komentuj
Rządowy projekt podatku ekologicznego odrzucony
18 maja 2005 | 0

W Sejmie odbyło się głosowanie nad rządowym projektem podatku ekologicznego od samochodów, który miał zastąpić akcyzę od samochodów. Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu rządowy projekt powszechnie nazywanym podatkiem ekologicznym. Za odrzuceniem projektu głosowało 345 posłów, przeciw było 50, a wstrzymało się od głosu 11.

Komentuj
Gdy diagnosta samochodowy poświadczy nieprawdę
17 maja 2005 | 0

Diagnosta samochodowy, który dokonał wpisu dopuszczenia do ruchu pojazdu, który nie spełniał warunków ku temu, zostanie oskarżony o poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Dodatkowo prokuratura będzie występowała do sądu by w wyroku także czasowo zakazał mu wykonywania funkcji diagnosty. Prokurator Romulad Basiński - na łamach "Gazety Wyborczej" - przypomina, że kilka lat temu ciężarówka z luzami w układzie kierowniczym, których nie zauważono podczas badania technicznego, staranowała samochód osobowy, w którym zginęły dwie osoby.

Komentuj
Stop przeciążonym pojazdom na lubuskich drogach
17 maja 2005 | 0

Lubuska Inspekcja Drogowa podpisała porozumienia z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych z Zielonej Góry i Szczecina, na mocy której inspektorzy będą informować Lasy o kradzieży drewna, a Lasy inspektorów o miejscy i czasie wywózek drewna. Celem uzgodnień jest ochrona niszczonych dróg przez samochody z przeciążonymi ładunkami drewna. "Jeśli ciężar przekracza nacisk na jedną oś o 7 ton, to karna opłata może wynieść nawet 20 tys. zł. ale to nie odstrasza firm. - Zamiast załadować drewno na trzy samochody ładują na jeden - twierdzą kontrolerzy."

Komentuj
Jak założyć komis samochodowy - krok po kroku
17 maja 2005 | 0

"Gazeta Prawna" doradza jak założyć komis samochodowy. Po pierwsze trzeba poznać zasadę tj.: "Podstawą tego typu działalności jest umowa komisu uregulowana w kodeksie cywilnym. Polega ona na tym, że przedsiębiorca (czyli. tzw. komisant) przyjmuje zlecenie od klienta (zwanego komitentem), aby w swoim własnym imieniu - lecz na rachunek klienta - sprzedać jego samochód. Wynagrodzeniem komisanta jest najczęściej prowizja (określona jako kilka procent od wartości sprzedanego pojazdu) wypłacana zazwyczaj po sfinalizowaniu transakcji." Następnie podjąć konkretne działania: wyszukać odpowiednie miejsce; zarejestrować firmę; załatwić formalności budowlane; poszukać pracowników. Na koniec rada doświadczonego współwłaściciela komisu - "Najważniejsza w tym biznesie jest znajomość motoryzacji (dla mnie oprócz zdobytego wykształcenia w tym kierunku jest to także pasja, którą pielęgnuję i cały czas pogłębiam) oraz zainteresowanie tym, co się dzieje na rynku. Mając te umiejętności można je wykorzystać do skutecznego zarabiania pieniędzy w tej branży."

Komentuj
Wycinka drzew ze względu bezpieczeństwa?
17 maja 2005 | 0

Sprawę wiosennych wycinek drzew, a właściwie totalnego wycinania drzew na Mazurach analizuje "Rzeczpospolita". Autor artykułu apeluje: "Drzewa rosną trzydzieści lat, a wycina się je w parę minut. To skandal. Centralną Dyrekcję Dróg Publicznych prosimy uprzejmie o stanowisko w tej sprawie."

Komentuj
Wpływ spalin na zdrowie
17 maja 2005 | 0

Rząd Niemiec (po debacie publicznej) zatwierdził ulgi podatkowe od filtrów na mikrocząstki w silnikach wysokoprężnych. Projekt ustawy resortu finansów przewiduje ulgę od 2006 r. w wysokości 250 euro za zainstalowanie w użytkowanym samochodzie takiego filtra i 350 euro przy kupnie nowego z takim filtrem.

Komentuj
Nowa klasyfikacja samochodów
17 maja 2005 | 0

Prezydent podpisał ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. nowelizującą ustawę o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W akcie m.in. nowa klasyfikacja samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej. I tak: jeśli ich dopuszczalna masa całkowita przekroczy 3,5 t, nabywca skorzysta z pełnego odliczenia VAT. Gdy będzie niższa, pomniejszy swój podatek należny najwyżej o 60 proc. VAT naliczonego, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Z pełnego odliczenia skorzystają też m.in. pikapy czy vany (z jednym rzędem siedzeń). Gdy chodzi o pojazdy mające więcej niż jeden rząd siedzeń, pełne odliczenie obejmie te, w których część do przewozu ładunków przekracza 50 proc. długości całego pojazdu. Ustaw wejdzie w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia.

Komentuj
System tachografów cyfrowych w komisji sejmowej
17 maja 2005 | 0

Komisja Infrastruktury Sejmu RP odbyła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o systemie cyfrowych urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym /druk nr 3971/. Celem projektowanej ustawy jest przygotowanie systemu tachografów cyfrowych /STC/, który ma zastąpić w krajach Unii stosowane od 30 lat tachografy analogowe rejestrujące przebieg pracy kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu. System ten jest zabezpieczony przez fałszowaniem danych i rejestruje szerszy zakres informacji. Ze względów technicznych i finansowych Komisja Europejska przedłużyła okres wdrożenia tachografów cyfrowych o rok, tj. do 5 sierpnia 2005 r. Komisja skierowała projekt do podkomisji stałej ds. transportu.

zobacz treść ustawy o systemie cyfrowych urzadzen rejestrujacych stosowanych w transporcie drogowym w dziale varia

Komentuj
Przewóz towarów niebezpiecznych - senacka poprawka
17 maja 2005 | 0

Komisja Infrastruktury Sejmu RP rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w trakcie drugiego czytania do komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw /druki nr 3826 i 3940/. Komisja będzie rekomendować Sejmowi przyjęcie poprawki dotyczącej świadectwa doradcy. Przedstawiciel Komitetu Integracji Europejskiej oświadczył, że poprawka do projektu ustawy zgodna jest z prawem Unii Europejskiej.

Tekst jednolity ustawy dostępny w: PRAWO DROGOWE. Część 2. Transport, jw. poz. 1086.

Więcej oraz zamówienie: www.prawodrogowe.pl lub www.grupaimage.com.pl
też Opiekun Abonentów e-mail: j.michasiewicz@grupaimage.com.pl
telefon (022) 811-01-99 lub 0-502-659-431

Komentuj
Dłużnikom alimentacyjnym będą odbierane prawa jazdy
17 maja 2005 | 0

Opublikowano ustawę z dnia 22 kwietnia 2005 roku o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 1 czerwca 2005 r., z wyjątkiem art. 27 pkt 28, który wszedł w życie z dniem ogłoszenia, tj. 17 maja 2005 r., z mocą od dnia 1 maja 2004 r.; art. 27 pkt 23, który wszedł w życie z dniem ogłoszenia, tj. 17 maja 2005 r., z mocą od dnia 1 stycznia 2005 r.; art. 7-18, art. 26 lit. a), art. 27 pkt 1, pkt 2 lit. a), b), c), d), e), f), g), i), j), pkt 3-9, 10, 11, 13, 17, 18, 25, 26, 29, 30 oraz art. 28, które wejdą w życie z dniem 1 września 2005 r.; art. 26 lit. b), który wejdzie w życie z dniem 1 września 2006 r.

Tekst jednolity i aktualizowany ustawy dostępny w: PRAWO DROGOWE. Część 1. Ruch drogowy poz. 321 (w przygotowaniu - Aktualizacja 39).

Więcej oraz zamówienie: www.prawodrogowe.pl lub www.grupaimage.com.pl
też Opiekun Abonentów e-mail: j.michasiewicz@grupaimage.com.pl
telefon (022) 811-01-99 lub 0-502-659-431

Komentuj
Będą nowe opłaty za zajęcie prasa drogowego
17 maja 2005 | 0

Komisja Infrastruktury przygotowała projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych, w której przewidziano zmiany w opłatach za zajęcie pasa drogowego. Poprawki mają na celu dopuszczenie wydania zezwolenia na umieszczenie urządzenia (tablicy reklamowej) na dłużej niż rok i pobieranie opłat rocznych za kolejne lata. Opłata roczna za umieszczenie obcych urządzeń ma być uiszczana pierwszy raz przed odebraniem decyzji ustalającej jej wysokość, a następnie do 15 stycznia każdego roku z góry za dany rok. Projekt w najbliższym czasie trafi do pierwszego czytania na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Komentuj
Pijani kierowcy mogą zapłacić do 60 tys. zł nawiązki
16 maja 2005 | 0

Po sześciomiesięcznym vacatio legis wchodzi w życie nowelizacja kodeksów karnego i karnego wykonawczego (zgodnie z ustawą z dnia 8 października 2004 r.), zmieniająca przepisy o nawiązkach i świadczeniach pieniężnych. Skazując pijanych sprawców wypadków drogowych, sąd będzie mógł zasądzić nawiązkę na rzecz instytucji, której podstawowym zadaniem i celem jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Ich wykaz poprowadzi minister sprawiedliwości (68 instytucji, fundacji i stowarzyszeń). Zwiększa się maksymalna wysokość nawiązki do 100 tys. zł, a świadczenia pieniężnego (już fakultatywnego) do 20 tys. zł. Pijani kierowcy zapłacą świadczenie w wysokości do 60 tys. zł. Jeśli instytucja znajdująca się w wykazie wykorzysta przekazane jej środki niezgodnie z przeznaczeniem, nie wyodrębni ich w ewidencji księgowej albo nie przekaże sprawozdania, wówczas minister sprawiedliwości wykreśla ten podmiot z wykazu. Składanie sprawozdań i ich kontrola zostanie po raz pierwszy wykonana w 2006 r.

Tekst jednolity i aktualizowany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. dostępny w: PRAWO DROGOWE. Część 1. Ruch drogowy poz. 415b (w przygotowaniu - Aktualizacja 39).

Więcej oraz zamówienie: www.prawodrogowe.pl lub www.grupaimage.com.pl
też Opiekun Abonentów e-mail: j.michasiewicz@grupaimage.com.pl
telefon (022) 811-01-99 lub 0-502-659-431

Komentuj
Nowoczesna pracownia badań krwi dla Policji
16 maja 2005 | 0

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy otrzymała nowoczesne laboratorium do badań krwi. Dotychczas analiza trwała dwa-trzy tygodnie. Chromatograf gazowy "Clarus 500" ( 185 tys. zł) Służy do badania zawartości alkoholu we krwi. - Uruchomienie i przygotowanie aparatu do badań trwa około 12 minut, a samo badanie próbki krwi 2 minuty - wyjaśnia podkomisarz Emilia Wojciechowska. - Od momentu otrzymania krwi do analizy, do wydania opinii - w przypadkach niecierpiących zwłoki - potrzebujemy zaledwie około 2 godzin.

Komentuj
Najlepszy instruktor nauki jazdy
16 maja 2005 | 0

W Wojewódzkim Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku odbył się turniej dla najlepszych instruktorów nauki jazdy. Uczestnicy wypełniali testy oraz zadania na placu manewrowym. Dla utrudnienia, na masce samochodu organizatorzy umieścili miskę z piłeczką. Najlepsze wyniki uzyskał Michał Ozdoba. Wspólnie z ze zdobywcą II miejsca Jackiem Kałużą, pojedzie on do Krakowa na mistrzostwa Polski. Głównym organizatorem turnieju był Romuald Baranowski - instruktor jazdy, a zarazem policjant.

Komentuj