Ekspert wyjaśnia

Zasady bezpieczeństwa i odpowiedzialnej jazdy

16 marca 2022

Zasady bezpieczeństwa i odpowiedzialnej jazdy
(fot. PIXABAY)

Wkrótce początek wiosny. Z tym wiąże się zmienna aura i często jeszcze nienajlepsze warunki do jazdy. Z każdym dniem pogoda będzie się poprawiać jednak to nie zwalnia nas z przestrzegania zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialnej jazdy.

Początek wiosny może być zdradliwy. W marcu i kwietniu coraz więcej jest dni z temperaturą mocno powyżej 0, jednak zima potrafi o sobie przypomnieć. Jezdnie, pomimo tego, że są czarne i mokre, mogą okazać się śliskie. Szczególnie w godzinach porannych, na obszarach leśnych oraz wiaduktach. Dlatego kierowcy powinni zachować styl jazdy odpowiadający zimowym warunkom na drogach. Pierwsze tygodnie wiosny to również ujemne temperatury, możliwe miejscowe opady śniegu czy gołoledź, dlatego z wymianą ogumienia na letnie warto się nieco wstrzymać. Pamiętajmy, optymalne okno pracy opon letnich zaczyna się, gdy średnia temperatura powietrza wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych? Serwis https://drogi.gddkia.gov.pl/ oraz numer 19 111 - to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Źródło: GDDKiA