Legislacja

Minister Adamczyk o zakazie tzw. wyścigów słoni

19 maja 2023

Minister Adamczyk o zakazie tzw. wyścigów słoni
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury (fot. Jolanta Michasiewicz)

- Przyjęliśmy projekt ustawy, która zmienia zasady poruszania się samochodów ciężarowych na drogach szybkiego ruchu. Celem jest to, aby zakazać wyprzedzania samochodów ciężarowych przez samochody ciężarowe na drogach szybkiego ruchu. To jest sytuacja nader niebezpieczna, kiedy na autostradzie jadący za samochodem ciężarowym kierowca prowadzący tzw. tira czyli samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony decyduje się nagle na wyprzedzanie poprzedzającego pojazdu. Generalnie chodzi o to, aby upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu – informował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia [kliknij].

Zapowiedziane przez ministra Andrzej Adamczyka projektowane zmiany ustawowe zakazujące wzajemnego wyprzedzania się samochodów ciężarowych, których celem ma być upłynnienie ruchu na drogach szybkiego ruchu spotkały się z falą zainteresowania, ale też krytyki. Kierowy zawodowi podkreślają, że czas ich pracy ma kluczowe znaczenie, kierowcy samochodów osobowych wskazują na kwestie bezpieczeństwa. Teraz zakazy obowiązują, ale tylko na wybranych trasach m.inn. na A2 między Warszawą a Łodzią, czy na autostradowej obwodnicy Poznania. Taryfikator mandatów przewiduje tam za wyprzedzanie tirów grzywnę w wysokości 1000 zł i 15 tzw. punktów karnych. Pojawia się wiele wątpliwości czy przepisy mają szansę funkcjonować.

Jak się dowiadujemy z tego samego źródła, rząd przyjął również przepisy, zgodnie z którymi samochody rajdowe będą mogły poruszać się między odcinkami rajdu po drogach publicznych. Będą wyposażone w specjalne tablice rejestracyjne i prowadzone przez licencjonowanego pilota.

Przypomnijmy, w miniony wtorek Rada Ministra przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury,

przed nami procedowanie w Sejmie i Senacie, podpis i publikacja.

Tymczasem Rządowe Centrum Legislacji nie opublikowało jeszcze przywołanego projektu, nie został on także jeszcze wniesiony do Sejmu RP. Wśród zapowiedzi informacja, iż rząd planuje wejście w życie przepisów z dniem 1 lipca br. (jm)