0755/53/2022 2 stycznia 2023
0755/53/2022

Podsumowanie roku: DYSKUSJE NA RATUSZOWEJ’2022; Tomasz Dziuganowski, w imieniu Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów. Zaniepokojony; Dariusz Szczepański, nowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Instruktorów Techniki Jazdy; 

Rozmowy

Tomasz Matuszewski. „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz na koniec”
1 grudnia 2022 | 0

Tomasz Matuszewski. „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz na koniec”
Tomasz Matuszewski, zastępca dyrektora WORD w Warszawie (fot. Jolanta Michasiewicz)

Dobiega końca proces procedowania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami [kliknij]. Senatorowie odrzucili zaproponowane rozwiązania w całości [kliknij], dziś ustawa wraca pod obrady sejmowej Komisji Infrastruktury, jutro obrady plenarne. Poniżej głos Tomasza Matuszewskiego, autorytetu środowiska egzaminatorów. Który apeluje Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz na koniec. Zachęcamy do lektury. Redakcja

* * *

         Dobrze się stało, że w trakcie procedowania projektu o przenoszeniu odpowiedzialności za funkcjonowanie WORD-ów na samorządy wojewódzkie została przywołana postać Poncjusza Piłata. Kojarzymy go bowiem generalnie z dwoma wydarzeniami. Pierwszym jest gest „umycia rąk”, czyli sprytnym taktycznie wycofaniu się z trudnej i niezręcznej sytuacji, a drugim jest pytanie o prawdę.

         Jesteśmy świadkami jak dochodzi do próby spektakularnego wycofywania się Ministra z jakiejkolwiek odpowiedzialności za proces egzaminowania przy pozostawieniu prawa do ustalania wszelkich zasad jego organizacji, przebiegu, tworzeniu niezbędnej infrastruktury techniczno-informatycznej oraz kontroli.

         Doświadczamy jako egzaminatorzy sytuacji totalnego „porzucenia” i pozbywania się możliwości wpływu i troski o stan naszych kwalifikacji przy zachowaniu prawa do ustalania zasad organizowania kursów dla egzaminatorów, organizacji i przeprowadzania egzaminu weryfikacyjnego oraz organizacji procesu rozwoju zawodowego i podtrzymywania nabytych uprawnień i kompetencji.

         Przy okazji wychodzi na jaw prawda o pogarszającej się sytuacji ośrodków oraz frustracji zatrudnianych w nich osób. Można powiedzieć, że czujemy się coraz bardziej niepotrzebni i niewytłumaczalni dla społeczeństwa. Sami też tracimy poczucie misji ponieważ sprowadzono naszą rzeczywistość i problemy wyłącznie do sfery organizacyjno-finansowej.

         Mówi się, że zapominając o historii trzeba ją będzie przeżywać jeszcze raz z koniecznością poniesienia jeszcze większych strat. Oby tak się nie stało w naszej sytuacji. Kiedy 25 lat temu tworzono WORD-y chciano w ten sposób osiągnąć cztery główne cele: wystandaryzować i ujednolicić proces egzaminowania, stworzyć profesjonalną kadrę zawodowych egzaminatorów, wyeliminować korupcję oraz wygenerować - w każdym z ówczesnych województw - jednostkę koordynującą i animującą działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

         Niezależność w realizacji ww. celów umożliwiał m.in. ustanowiony model finansowy, który zabezpieczał stabilne źródła finansowania. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że dużą część postawionych celów udało się osiągnąć. Było to możliwe dzięki trosce, odwadze i odpowiedzialności ówczesnych rządów, które w sytuacjach trudnych, a nawet krytycznych potrafiły odpowiednio wcześniej reagować i nie dopuszczać do kryzysów.

         Dziś tak jakby stanowimy kłopot i odczuwalnie doświadczamy rzeczywistości niechcianego dziecka oddawanego w „pieczę zastępczą”.

         Ta prawda powinna co najmniej zaniepokoić wszystkich odpowiedzialnych, ale też przypomnieć starą rzymską zasadę: „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz na koniec.

Tomasz Maruszewski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie

Komentuj

Ekspert wyjaśnia

Na parkingu w czasie zakupów last minute
21 grudnia 2022 | 0

Na parkingu w czasie zakupów last minute
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Ostatnie dni przed świętami, centra handlowe i supermarkety pełne są klientów. Większość przyjeżdża na zakupy samochodami. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak uniknąć dodatkowych problemów na parkingach przed świętami.

- Wjeżdżając na parking w czasie gorącego okresu przedświątecznego, trzeba mieć przysłowiowe oczy dookoła głowy, ponieważ ruch samochodów i pieszych jest bardziej nieprzewidywalny niż zwykle. Kierowcy w pośpiechu wykonują ryzykowne manewry, a piesi nie rozglądają się zbyt uważnie - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Na parkingu należy przemieszczać się z minimalną prędkością, w gotowości do nagłego hamowania i obserwować uważnie otoczenie, nie tylko w poszukiwaniu wolnego miejsca, ale w celu przewidywania ruchu pojazdów i pieszych. Jeśli w aucie znajduje się pasażer i pomaga on w znalezieniu miejsca, to bardzo ważne, żeby zachowywał się odpowiedzialnie i wskazał prowadzącemu samochód miejsce do zaparkowania na spokojnie, tak aby swoim nerwowym zachowaniem nie powodować podobnej reakcji kierowcy.

Na bezpieczne zaparkowanie samochodu potrzebna jest określona ilość miejsca, więc nie wolno zostawiać auta w miejscu, w którym widzimy, że może spowodować to trudność w wysiadaniu lub wsiadaniu dla nas albo osób, które zaparkowały obok. Bardzo ważne, aby parkować starannie na wyznaczonych liniami miejscach, nawet jeśli parking jest aktualnie pusty - przypomina Adam Bernard. Przez cały czas przemieszczania się po parkingu wszyscy w samochodzie muszą mieć zapięte pasy, gdyż do wielu stłuczek dochodzi właśnie na parkingach. Poza tym urazy mogą być także efektem nagłego hamowania.

Aby nie powodować dodatkowego niepotrzebnego ruchu na parkingu, należy zapamiętać miejsce pozostawienia auta, ewentualnie zrobić zdjęcie numeru postojowego lub jeśli jest taka możliwość, skorzystać z aplikacji, która wskaże miejsce parkowania. - Od innych kierowców oczekujemy kulturalnego zachowania, więc sami zachowujmy się w taki sposób, dajmy dobry przykład - dodaje dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Komentuj
Właściwy transport choinki
16 grudnia 2022 | 0

Właściwy transport choinki
(fot. PIXABAY)

Nadchodzi czas, by przywieźć świąteczne drzewko do domu. To wcale nie jest takie proste zadanie, a źle wykonane może skończyć się nie tylko mandatem, ale też spowodowaniem poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W bagażniku? Na dachu? A może jeszcze jakoś inaczej? Co o tym mówią przepisy? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby bezpiecznie dotrzeć do domu? Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na te pytania.

Choinki są tak różne, jak różne są miejsca, w których mają stanąć. Mogą być wysokie lub niskie, mogą potrzebować stojaka albo tkwią w doniczce, jedne są wąski, inne rozłożyste. Niektóre zmieszczą się w bagażniku osobówki, a inne niestety już nie. I co wtedy?

Do transportu drzewka dobrze jest wykorzystać samochód, który jest do tego przystosowany. Najlepiej sprawdzają się do tego takie z oddzielną skrzynią ładunkową, pojazdy o nadwoziu typu furgon, gdzie najczęściej kabina kierowcy oddzielona jest od przestrzeni transportowej. Alternatywą do tego może być transport choinki przy pomocy przyczepy podpinanej do auta, bądź skorzystanie z usług firmy transportowej. 

Co mówią o tym przepisy?

Przepisy ruchu drogowego wymagają od nas, aby przewożony ładunek był zabezpieczony przed przemieszczaniem się, nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi, nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych oraz tablic rejestracyjnych. Dlatego na przykład powinniśmy unikać transportu choinki na miejscu przedniego pasażera, bo mogłoby to wpływać na możliwość obserwacji drogi. Do transportu najlepiej wykorzystać przestrzeń bagażnika, bądź rozłożyć tylne siedzenia. Powinniśmy unikać sytuacji, w której podczas transportu mamy otwarty bagażnik - do kabiny będą dostawać się spaliny, które mogą wpływać na motorykę kierującego.

Kolejną możliwością, o ile nasz pojazd posiada belki bagażnika dachowego, jest transport choinki na pojeździe. W tym przypadku również obowiązują nas te same wymogi co w przypadku transportu drzewka wewnątrz auta. Zaleca się korzystanie z siatki nałożonej na drzewko, aby uniknąć wypadania fragmentów drzewka na drogę. Choinkę powinniśmy zamocować pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy - dzięki temu drzewko będzie mniej podatne na działanie wiatru.

Zgodnie z przepisami ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5m od siedziska kierowcy, sięgać maksymalnie do 4m wysokości, a także 2,55m szerokości oraz do 2m od tylnej płaszczyzny.

Ile "kosztuje" nieprawidłowy transport choinki?

Jeżeli drzewko wystaje na odległość większą niż 50cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy choinkę oznaczyć chorągiewką barwy czerwonej. Jeżeli nieprawidłowo zabezpieczymy choinkę na dachu pojazdu, może być na nas nałożony mandat w kwocie nawet do 500 zł. W przypadku gdy choinka będzie zasłaniać światła pojazdu - mandat wyniesie 200 zł, a gdy zasłoni tablice rejestracyjne – 100 zł. Za nieprawidłowe przewożenie ładunku, przepisy nie przewidują punktów karnych.

Źródło: POLICJA WARMIŃSKO-MAZURSKA

Komentuj
Bezpieczny wyjazd na Święta
23 grudnia 2022 | 0

Bezpieczny wyjazd na Święta
(fot. PIXABAY)

Wybierając się w świąteczną podróż warto pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują nam komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Szczególny okres dla wszystkich, także dla kierowców. Do szybko zapadającego zmroku i trudniejszych warunków jazdy dochodzi wiele czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy sprawić, że podróżowanie w tym czasie będzie komfortowe i bezpieczniejsze.

* Przebywanie wśród tłumów jest jednym z istotnych czynników stresogennych. Może wzbudzać w nas irytację i poczucie zagrożenia. Zagrożenie zaś zwiększa tendencję do bardziej agresywnych i nieoczekiwanych zachowań, także na drodze. Dlatego nie odkładajmy świątecznych zakupów na ostatnią chwilę.

* Stres ograniczymy także, gdy w świąteczną podróż wyruszymy z wyprzedzeniem, planując ją tak, by uniknąć wzmożonego ruchu na drogach. A jeśli nawet wyjedziemy za późno, to nie próbujmy nadrabiać czasu prędkością. Lepiej się spóźnić, niż nie dojechać wcale.

* Do wyjazdu przygotowany musi być zarówno kierowca, jak i auto. Przed planowaną podróżą trzeba zadbać o stan techniczny samochodu. Należy sprawdzić: prawidłowe ciśnienie w ogumieniu i dostosować je do obciążenia samochodu, skontrolować stan zużycia bieżnika, poziom płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy oraz przede wszystkim zimowego płynu do spryskiwaczy).

* Lusterka i lampy powinny być dobrze ustawione (z uwzględnieniem obciążenia samochodu), sprawne i czyste. Ważne jest również sprawdzenie działania wszystkich świateł oraz kierunkowskazów w samochodzie.

* Bagaż oraz luźne przedmioty powinny być zabezpieczone na czas podróży. Niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy!

* Po zmroku pamiętajmy o większej ostrożności podczas manewrów: skrętu, omijania i przede wszystkim wyprzedzania. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.

* Kierowca powinien być wypoczęty przed podróżą, a w trakcie jazdy powinien robić kilkunastominutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie odczuwa zmęczenia.

* Zamiast napojów energetycznych w podróż lepiej zabrać wodę i tabliczkę gorzkiej czekolady. Taka energia jest zdecydowania korzystniejsza dla organizmu.

* Temperatura w pojeździe ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy – jej optymalna wartość w samochodzie to 20-22°C.

* Skupienie uwagi kierowcy na drodze to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy - nic i nikt nie powinno rozpraszać kierującego pojazdem.

Zawsze bezpiecznych podróży życzy Instytut Transportu Samochodowego!

Komentuj

Legislacja

Ustawa opublikowana. Zmiany w word-ach, opłatach za egzamin od 1.1.2023
14 grudnia 2022 | 0

Ustawa opublikowana. Zmiany w word-ach, opłatach za egzamin od 1.1.2023
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Procedowanie zakończone, poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami uchwalony 4 listopada br., podpisani i ostatecznie opublikowany w dniu 13 grudnia 2022 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 2589 [kliknij]. Obowiązywanie z dniem 1 stycznia 2023 r. Opisaliśmy sytuację w word-ach, mówiliśmy o pauperyzacji egzaminatorów, relacjonowaliśmy ich protesty, szczegółowo kolejne etapy procedowania ustawy [kliknij].

Jakie będą opłaty? Jakie wynagrodzenia egzaminatorów? Jak zmieni się sytuacja wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego? Itd. To dalsze nasze pytania.

Tymczasem przypomnijmy brzmienie nowych artykułów ustawy – Prawo o ruchu drogowym: Warszawa, dnia 13 grudnia 2022 r. Poz. 2589 Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami:Art. 2. W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1212, z późn. zm.1) ) wprowadza się następujące zmiany:

1) po art. 56 dodaje się art. 56a i art. 56b w brzmieniu:

Art. 56a. 1. Wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu państwowego określa sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, przy czym wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy nie może przekroczyć 50 zł, a za przeprowadzenie części praktycznej:

1) 200 zł w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem;

2) 250 zł w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E.

2. W uchwale, o której mowa w ust. 1, uwzględnia się koszty rzeczowe i osobowe związane z przeprowadzaniem egzaminów państwowych.

Art. 56b. Maksymalne stawki opłat, o których mowa w art. 56a ust. 1, ulegają corocznie zmianie na następny rok kalendarzowy w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.”.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. (jm)

Komentuj
Resort w sprawie zmian procedury zwrotu prawa jazdy
13 grudnia 2022 | 0

Resort w sprawie zmian procedury zwrotu prawa jazdy
(fot. Jolanta Michasiewicz)

To już kolejny raz posłowie wskazują na absurdalny element procedury zatrzymania/zwrotu prawa jazdy. Minister cyfryzacji i minister infrastruktury są zgodni co do potrzeby zmian. Ale projekt wciąż nie trafił pod obrady Rady Ministrów, ten moment zaplanowano na III/IV kwartał br. Czy ustawodawca zajmie się wreszcie wykreśleniem opłaty ewidencyjnej z ustawy – Prawo o ruchu drogowym?

Obowiązujące procedury. W połowie listopada br. Kancelaria Sejmu RP odnotowała kolejną interpelację poselską w sprawie procedury zatrzymania i zwrotu prawa jazdy [kliknij]. Grupa posłów wskazuje na budzący wątpliwość, a obowiązujący zapis ustawy o kierujących pojazdami: „zgodnie z brzmieniem aktualnie obowiązujących przepisów prawa, w przypadku dopuszczenia się przez kierującego pojazdami jednego z przewinień określonych w art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1212 z późn. zm.; dalej jako: ustawa o kierujących pojazdami), starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy. W decyzji tej starosta określa okres, na który zatrzymane zostaje prawo jazdy. Należy zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, iż sformułowanie „zatrzymanie prawa jazdy” zawarte we wskazanym powyżej przepisie jest nieadekwatne do faktycznie podejmowanych czynności w przypadku ziszczenia się jednej z przesłanek z art. 102 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami. Obecnie z uwagi na brzmienie §14b rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. poz. 231 z późn. zm.), starosta wydając decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nie żąda zwrotu dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami, a odpowiednia adnotacja o tym fakcie jest umieszczana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Z kolei zgodnie z treścią art. 102 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami, zwrot prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania (będzie to np. upływ czasu, na który zatrzymano prawo jazdy) oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, która wynosi 0,5 zł (§ 2 ust. 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 2 kwietnia 2022 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (Dz. U. poz. 738).” I tu pojawia się najistotniejsza – ta kontrowersyjna kwestia – po upływie określonego czasu zatrzymania uprawnień kierowca niestety nie nabywa prawa do kierowania pojazdem, jeśli nie uiści opłaty ewidencyjnej w wysokości 0,5 zł wraz z wnioskiem o zwrot prawa jazdy.

Opłata ewidencyjna i grzywna. Posłowie podsumowują swoje wystąpienie zaadresowane do ministra infrastruktury: „Analiza wskazanych powyżej przepisów prawa prowadzi do wniosku, że po upływie czasu, na który prawo jazdy zostało kierowcy zatrzymane, nie nabywa on prawa do kierowania pojazdem, jeśli nie uiści opłaty ewidencyjnej w wysokości 0,5 zł wraz z wnioskiem o zwrot prawa jazdy. Jest on bowiem wówczas traktowany jako osoba kierująca pojazdami bez uprawnień, za co grozi grzywna w wysokości od 1 500 zł do 30 000 zł (art. 94 § 1 oraz art. 24 § 1a ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2008 z późn. zm.). Ciężko nie odnieść wrażenia, że przepisy regulujące zagadnienie zwrotu zatrzymanego prawa jazdy nie są spójne. Pomimo braku obowiązku fizycznego zwrotu dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami, ustawodawca nakłada na kierowcę obowiązek składania wniosku o jego zwrot oraz uiszczenia opłaty ewidencyjnej z tego tytułu. Sytuacja ta jest nielogiczna i wprowadza dezorientację oraz chaos wśród obywateli. Jest to także dodatkowe obciążenie administracyjne dla pracowników i pogłębia problem nadmiernej biurokracji. Trudno nie dostrzec niewspółmierności kary grzywny (w przedziale od 1 500 zł do 30 000 zł) do przewinienia jakim jest niezłożenie wniosku o zwrot prawa jazdy i nieopłacenie opłaty ewidencyjnej w wysokości 0,5 zł. Tak wysoka kwota grzywny, której zapłatą są obciążani obywatele jest niesprawiedliwa i nie ma żadnego odniesienia do wagi popełnionego uchybienia. Wątpliwie jest samo traktowanie takiej sytuacji jako kierowania pojazdem bez uprawnień, jeśli okres, na jaki prawo jazdy zostało zatrzymane już upłynął. Sama konieczność złożenia takiego wniosku w sytuacji, w której fizycznie żaden dokument nie został kierowcy zabrany jest nielogiczna i nieadekwatna do funkcjonującego w pełni systemu informatycznego. Na marginesie można wskazać również, że obecnie z uwagi na Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców nie jest konieczne posiadanie prawa jazdy przez kierowcę w czasie prowadzenia pojazdu. Niezłożenie tego wniosku i nieuiszczenie opłaty ewidencyjnej jest de facto niedopełnieniem wymogu formalnego, który nie ma żadnego odniesienia do okoliczności faktycznych (z uwagi na fakt, iż dokument prawa jazdy jest dalej w posiadaniu obywatela), a został obciążony przez ustawodawcę tak surową sankcją finansową”.

Stanowisko resortu infrastruktury. Posłowie zapytali ministra infrastruktury o rozpoczęte lub planowane prace legislacyjne w celu zmiany przywołanych przepisów i złagodzenie sankcji za niezłożenie wniosku o zwrot prawa jazdy i uiszczenie opłaty w wysokości 0,5 zł. Odpowiadając na pytanie wiceminister Rafał Weber wyjaśnił, iż reprezentowany przez niego resort wstrzymał się od procedowania w/w zmian, aby nie dublować równoległego procedowania zmian w tym samym zakresie, które realizuje Minister Cyfryzacji. Przypomniał posłom, iż do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD426 [kliknij] [kliknij] wpisana jest projektowana przez Ministra Cyfryzacji nowelizacjaustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Przywołajmy stanowisko resortu – w tej kwestii wyrażone po raz kolejny: „Odnosząc się do pytania trzeciego dotyczącego kary grzywny (od 1 500 zł do 30 000 zł), informuję, że resort infrastruktury zauważył wskazaną przez Panów Posłów surową sankcję przewidzianą w takiej sytuacji, dlatego też w pełni popiera prace Ministra Cyfryzacji polegające na usunięciu obowiązku uiszczenia opłaty ewidencyjnej po ustaniu przyczyny zatrzymania dokumentu prawa jazdy”.

Resort infrastruktury udzielił konkretnej odpowiedzi. Pozostaje jednak wątpliwość - dlaczego w sytuacji, gdy odpowiedzialne resorty nie mają wątpliwości co do potrzeby zmian, popierają je w pełni, prace nad nowelizującym projektem ustawy nadal trwają? Rzetelnie dodajmy, iż planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów zaplanowano na III/IV kwartał 2022 r. czyli jeszcze chwila czasu pozostaje. Odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Organ odpowiedzialny za przedłożenie projektu RM: MC. (jm)

Komentuj
Rozporządzenie w sprawie kursu reedukacyjnego – podpisane i opublikowane, ale…
12 grudnia 2022 | 0

Rozporządzenie w sprawie kursu reedukacyjnego – podpisane i opublikowane, ale…
Dziennik Ustaw z 2022 r. poz. 2558. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego [kliknij]

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało ministra infrastruktury w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie brd. „Zdobywcy” tzw. punktów karnych w wysokości powyżej 24 będą musieli zapłacić za kurs 500 zł. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem określonym w komunikacie ministra cyfryzacji. Czyli…, czyli nie wiadomo kiedy, albowiem wciąż brakuje niezbędnej funkcjonalności CEPiK.

9 grudnia br. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 5 grudnia 2022 r. w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (2022.2558 [kliknij]). Konieczność przygotowania rozporządzenia wynikała ze zmiany delegacji ustawowej. Z uproszczenia procedury kierowania przez starostę na to szkolenie osoby, która przekroczyła limit 24 pkt - rezygnacji ze skierowań w formie decyzji administracyjnej.

Wysokość opłaty za kurs wyniesie 500 zł. Osoba skierowana na te zajęcia nie będzie musiała już obowiązkowo zdawać egzaminu państwowego, wystarczy omawiany kurs. We wrześniu br., Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury m.in. wyjaśniał [kliknij]: - Rozwiązanie, polegające na kierowaniu na obowiązkowe kursy reedukacyjne kierujących pojazdami, którzy otrzymali więcej niż 24 punkty karne za przekroczenie przepisów ruchu drogowego, przewidziano w ustawie o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r. Przepisy te przewidują, że kierowca, który po odbyciu kursu reedukacyjnego w ciągu 5 lat ponownie przekroczy limit 24 punktów karnych, utraci uprawnienia do kierowania pojazdami i będzie traktowany jak osoba, która nigdy ich nie posiadała. Będzie się to wiązało z koniecznością odbycia kursu w szkole nauki jazdy, zdaniem egzaminu na prawo jazdy, a taki kierowca będzie dodatkowo objęty dwuletnim okresem próbnym. Z uwagi na to, że dotychczas nie zostały wprowadzone rozwiązania techniczne w Centralnej Ewidencji Kierowców, pozwalające na obsługę procesu kierowania naruszających przepisy na takie szkolenie, rozwiązanie to zostało zawieszone. O wejściu w życie obowiązku uczestniczenia w kursie reedukacyjnym poinformuje minister właściwy do spraw informatyzacji w stosownym komunikacie, wydanym na co najmniej 3 miesiące przed wdrożeniem koniecznych zmian. Oznacza to, że obecnie kursy reedukacyjne nie są prowadzone. (…) Rozpoczęcie prac nad tym rozporządzeniem nie oznacza wprowadzenia nowego obowiązku, polegającego na uczestniczeniu w kursie reedukacyjnym kierujących pojazdami, którzy otrzymali więcej niż 24 punkty karne.

Opublikowane właśnie rozporządzenie wchodzi w życie z dniem określonym w komunikacie, o którym mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 957, z 2019 r. poz. 730, z 2020 r. poz. 1517, z 2021 r. poz. 1997 i 2328 oraz z 2022 r. poz. 1002). Które brzmi: „2. Minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw informatyzacji komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych, o których mowa w ust. 1. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 3 miesięcy przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie. Zmienione brzmienie wynika z art. 7 ustawy z dnia 14 października 2021 r. (2021.1997) zmieniającej nin. ustawę z dniem 5 grudnia 2021 r. Zmiana polegała na dodaniu, iż komunikat jest ogłaszany w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu i miejscu publikacji, czyli już nie dzienniku urzędowym ministra informatyzacji, a w Dzienniku Ustaw RP.

Problem polega na sytuacji - niezmiennej od lat - braku określonej, niezbędnej funkcjonalności CEPiK [kliknij]. Sytuacja wydaje się patowa, a rozporządzenie może okazać się martwe. Jednak eksperci już wiele miesięcy wcześniej wskazywali, iż zamiast baz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców można w tej sytuacji skorzystać np. z ewidencji kierowców pozostającej w dyspozycji Policji.

Czyli? Poprosiliśmy o wypowiedź naszego eksperta, którą opublikujemy w najbliższych dniach. (jm)

Komentuj

Statystyka

Święta na drogach
27 grudnia 2022 | 0

Święta na drogach
(fot. PIXABAY)

Jak podała Polska Agencja Prasowa za Policją na polskich drogach zginęły trzy osoby, za kierownica setki pijanych kierowców.

W Wigilię i Boże Narodzenie na drogach w całym kraju doszło do 62 wypadków drogowych, w których zginęły trzy osoby, a 81 zostało rannych - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. W ciągu dwóch dni świąt policjanci zatrzymali 382 kierowców, którzy prowadzili po spożyciu alkoholu. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że najwięcej, bo 41 wypadków miało miejsce w Wigilię. Zginęły w nich dwie osoby, a 47 zostało rannych. Kolejne 21 wypadków policjanci zanotowali w Boże Narodzenie, zginęła jedna osoba, a 24 zostały ranne. W ciągu dwóch dni policjanci zatrzymali 382 kierowców, którzy prowadzili po spożyciu alkoholu.

W ubiegłym roku w dniach 24-26 grudnia doszło do 112 wypadków, zginęło osiem osób, a 145 zostało rannych, zatrzymano 511 nietrzeźwych kierowców. Rok wcześniej doszło do 94 wypadków, w których zginęło 31 osób, a 96 zostało rannych, zatrzymano 556 nietrzeźwych kierowców.

Źródło: POLICJA/PAP

Z ostatniej chwili:

P O D S U M O W A N I E dni 24-26 grudnia 2022 r..

Jak podsumował nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego do 26 grudnia włącznie odnotowano:

- 96 wypadków drogowych;

- 8 ofiar śmiertelnych;

- 114 rannych;

- 580 zatrzymanych nietrzeźwych kierujących.

Komentuj

Ogłoszenia

Życzymy
23 grudnia 2022 | 0

Życzymy

Zdrowych, spokojnych

i pełnych rodzinnego ciepła

ŚWIĄT

życzy Wydawca i Redakcja

tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS

Komentuj
Znasz zmiany prawa drogowego? Tylko kliknij!
15 grudnia 2022 | 0

Znasz zmiany prawa drogowego? Tylko kliknij!
e-PD (e-PrawoDrogowe) aktualizowany elektronicznie zbiór aktów prawnych obejmujący akty rzeczywiste, jednolite, ujednolicone; ustawy i akty wykonawcze, testy obowiązujące, ale też projektowane itd. 10 zł miesięcznie i wszystko wiesz [kliknij]. (fot./grafika: PIXABAY/Grupa IMAGE)

Znajomość prawa jest ważna, ułatwia nam życie - to oczywistość. Znajomość prawa o ruchu drogowym daje nam większą szansę na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Dziś zachęcamy do aktualizowania dynamicznie zmieniających się przepisów, do aktualizowania elektronicznego zbioru aktów prawnych pn. e-PrawoDrogowe [kliknij].

W trakcie minionego miesiąca ustawodawca wprowadził wiele zmian i wszystkie one są dostępne w e-PD np.:

9.12.br.

opublikowano rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 5 grudnia 2022 r. w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, utraciło moc dotychczas obowiązujące;

6.12.br.

od tej daty obowiązują zmiany wprowadzone do rozporządzenia o znakach drogowych oraz tzw. czerwonej księgi czyli rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach;

6.12.br.

weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, przestało obowiązywać to poprzedzające je;

5.12.br.

do ustawy – Kodeks karny trafiła kolejny projekt zmian;

5.12.br.

zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, oczywiście przestało obowiązywać poprzedzające ten akt

2.12.br.

ogłoszono jednolity tekst ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym;

1.12.br.

uchylono i dokonano nowelizacji kwestie uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego;

29.11.br.

obowiązuje kolejna nowelizacja Kodeksu wykroczeń;

20.11.br.

minister zmienił wysokość należności przysługujących z tytułu podróży służbowej;

9.11.br.

ogłoszono jednolity tekst ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej;

9.11.br.

ogłoszono tekst jednolity ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;

27.10.br.

ogłoszono tekst jednolity ustawy o transporcie drogowym;

itd. wszystkie zmiany dostępne w e-PD.

Tylko kliknij i już masz!

I za… ok. 10 zł miesięcznie!

Komentuj
Czekamy o godz. 11.00 (on-line)
15 grudnia 2022 | 0

Czekamy o godz. 11.00 (on-line)
(graf. Grupa IMAGE/fot. PIXABAY)

Tradycyjnie spotykamy się przed ekranami komputerów o godzinie 11.00. DYSKUSJĘ NA RATUSZOWEJ udostępniamy na bieżąco na Facebooku:

- PRAWO DROGOWE NEWS też L-INSTRUKTOR pl.

- Też on-line na platformie zoom: zoom webinar ID: 812 8040 4137, hasło: PIESZY.

Dziś - 15 grudnia br., tradycyjnie o godzinie 11.00 - rozpoczynamy kolejną z cyklu DYSKUSJĘ NA RATUSZOWEJ. Tym razem będziemy mówili o pieszych, a dokładnie o znowelizowanym w ustawie - Prawo o ruchu drogowym przepisem o pierwszeństwie pieszego wchodzącego na pasy. W mediach trafiamy również na takie wypowiedzi: „Bo pieszy to tylko się czai, żeby Ci wyskoczyć przez auto… Oni tak mają”. Jutro o tym pieszym będzie mówił mecenas Tadeusz Wolfowicz uważany za „człowieka od spraw beznadziejnych” oraz autorytet środowiska szkoleniowców, instruktor Mariusz Sztal.

Ustawa - Prawo o ruchu drogowym, Dział II pt. Ruch drogowy, Rozdział 2 pt. Ruch pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch i w nim art. 13 ust. 1a brzmi: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Ustęp dodany brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (2021.463), która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. Wówczas też rozpoczęła się dyskusja dotycząca zasady pierwszeństwa pieszego, dyskusja trwająca nadal. Te tak emocjonalnie odbierane kwestie podejmiemy w trakcie najbliższego spotkania w ramach cyklu zatytułowanego DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ tytuł spotkania: „PIESZY WCHODZĄCY/ZAMIERZAJĄCY”. Spotkanie w czwartek 15 grudnia br., oczywiście on-line, początek godz. 11.00.

Prowadząca - Jolanta Michasiewicz - redaktor naczelna tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS do rozmowy zaprosiła Gości:

- mecenasa Tadeusza Wolfowicza, adwokata, obrońcę i pełnomocnika w sprawach karnych, wykładowcę prawa karnego materialnego i procesowego

oraz

- Mariusza Sztala, instruktora nauki jazdy, współwłaściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców „IntroHL” w Warszawie, b. egzaminatora.

Tradycyjnie spotykamy się przed ekranami komputerów o godzinie 11.00. Rozmowę udostępniamy na bieżąco na Facebooku:

- PRAWO DROGOWE NEWS też L-INSTRUKTOR pl.

- Też on-line na platformie zoom: zoom webinar ID: 812 8040 4137, hasło: PIESZY.

Debaty archiwizujemy i udostępniamy na YouToubie.

Zapraszają organizatorzy:

* Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym

* Polski Klaster Edukacyjny

* Redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS

* Portal L-INSTRUKTOR.

Komentuj
O pierwszeństwie pieszego będzie mówił Tadeusz Wolfowicz oraz Mariusz Sztal
14 grudnia 2022 | 0

O pierwszeństwie pieszego będzie mówił Tadeusz Wolfowicz oraz Mariusz Sztal
(od lewej) Tadeusz Wolfowicz, adwokat, obrońca i pełnomocnik w sprawach karnych, wykładowca prawa karnego materialnego i procesowego oraz Mariusz Sztal, instruktor nauki jazdy, współwłaściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „IntroHL” w Warszawie, b. egzaminator. Goście DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ 15 grudnia 2022 r. (fot. Kancelaria WOLFOWICZ WENDE BIEDULSKI/fot. Jolanta Michasiewicz)

Już jutro - w czwartek - 15 grudnia br., tradycyjnie o godzinie 11.00 - rozpoczynamy kolejną z cyklu DYSKUSJĘ NA RATUSZOWEJ. Tym razem będziemy mówili o pieszych, a dokładnie o znowelizowanym w ustawie - Prawo o ruchu drogowym przepisem o pierwszeństwie pieszego wchodzącego na pasy. W mediach trafiamy również na takie wypowiedzi: „Bo pieszy to tylko się czai, żeby Ci wyskoczyć przez auto… Oni tak mają”. Jutro o tym pieszym będzie mówił mecenas Tadeusz Wolfowicz uważany za „człowieka od spraw beznadziejnych” oraz autorytet środowiska szkoleniowców, instruktor Mariusz Sztal.

Ustawa - Prawo o ruchu drogowym, Dział II pt. Ruch drogowy, Rozdział 2 pt. Ruch pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch i w nim art. 13 ust. 1a brzmi: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Ustęp dodany brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (2021.463), która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. Wówczas też rozpoczęła się dyskusja dotycząca zasady pierwszeństwa pieszego, dyskusja trwająca nadal. Te tak emocjonalnie odbierane kwestie podejmiemy w trakcie najbliższego spotkania w ramach cyklu zatytułowanego DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ tytuł spotkania: „PIESZY WCHODZĄCY/ZAMIERZAJĄCY”. Spotkanie w czwartek 15 grudnia br., oczywiście on-line, początek godz. 11.00.

Prowadząca - Jolanta Michasiewicz - redaktor naczelna tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS do rozmowy zaprosiła Gości:

- mecenasa Tadeusza Wolfowicza, adwokata, obrońcę i pełnomocnika w sprawach karnych, wykładowcę prawa karnego materialnego i procesowego

oraz

- Mariusza Sztala, instruktora nauki jazdy, współwłaściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców „IntroHL” w Warszawie, b. egzaminatora.

Tradycyjnie spotykamy się przed ekranami komputerów o godzinie 11.00. Rozmowę udostępniamy na bieżąco na Facebooku:

- PRAWO DROGOWE NEWS też L-INSTRUKTOR pl.

- Też on-line na platformie zoom: zoom webinar ID: 812 8040 4137, hasło: PIESZY.

Debaty archiwizujemy i udostępniamy na YouToubie.

Zapraszają organizatorzy:

* Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym

* Polski Klaster Edukacyjny

* Redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS

* Portal L-INSTRUKTOR.

Komentuj
Już dziś! Czekamy o godz. 11.00!
29 grudnia 2022 | 0

Już dziś! Czekamy o godz. 11.00!
Zapraszamy: DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ - „CZY JEŻDZIMY JAK EUROPEJCZYCY”: 29 grudnia 2022 r., godz. 11.00, on-line (grafika Grupa IMAGE/fot. Jolanta Michasiewicz)

Przed nami ostatnie w 2022 roku spotkanie w cyklu DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ. 29 grudnia redaktor Bozenna Chlabicz spotka się z Tomaszem Matuszewskim oraz Wojciechem Pasiecznym. Tematem debaty będą kwestie bezpieczeństwa na naszych drogach, obserwacja z perspektywy europejskiej. Nie zabraknie podsumowania wydanych w mijającym roku przepisów. Naszej ich znajomości. Jak brzmi odpowiedź na tytułowe pytanie: CZY JEŹDZIMY JAK EUROPEJCZYCY?

Organizatorzy DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ: Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym, Polski Klaster Edukacyjny oraz redakcje tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS i portalu L-INSTRUKTOR zapraszają w czwartek - 29 grudnia br. Spotkanie w formule on-line tradycyjnie rozpocznie się o godz. 11.00. Przewidziana transmisja w mediach społecznościowych, nagranie archiwalne dostępne będzie także na stronach YouToube.

Bozenna Chlabicz, prezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym do rozmowy zaprosiła:

* Tomasza Matuszewskiego, sekretarza Mazowieckiej Rady BRD, zastępcę dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, egzaminatora oraz

* Wojciecha Pasiecznego, eksperta w zakresie brd, biegłego sądowego ds. rekonstrukcji wypadków drogowych, wiceprezesa Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym.

Rozmowę udostępniamy na bieżąco na Facebooku: PRAWO DROGOWE NEWS też L-INSTRUKTOR 2020-2025.

oraz na platformie zoom: zoom webinar ID: 832 0414 3401, hasło: 2022.

Debaty archiwizujemy i udostępniamy na YouToubie.

Zapraszamy

Komentuj
W najbliższy czwartek
12 grudnia 2022 | 0

W najbliższy czwartek
(graf. Grupa IMAGE/fot. PIXABAY)

W najbliższy czwartek - 15 grudnia br., tradycyjnie o godzinie 11.00 - rozpoczynamy kolejną z cyklu DYSKUSJĘ NA RATUSZOWEJ. Tym razem będziemy mówili o pieszych, a dokładnie o znowelizowanym w ustawie - Prawo o ruchu drogowym przepisem o pierwszeństwie pieszego wchodzącego na pasy.

Ustawa - Prawo o ruchu drogowym, Dział II pt. Ruch drogowy, Rozdział 2 pt. Ruch pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch i w nim art. 13 ust. 1a brzmi: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Ustęp dodany brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (2021.463), która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. Wówczas też rozpoczęła się dyskusja dotycząca zasady pierwszeństwa pieszego, dyskusja trwająca nadal. Te tak emocjonalnie odbierane kwestie podejmiemy w trakcie najbliższego spotkania w ramach cyklu zatytułowanego DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ tytuł spotkania: „PIESZY WCHODZĄCY/ZAMIERZAJĄCY”. Spotkanie w czwartek 15 grudnia br., oczywiście on-line, początek godz. 11.00.

Prowadząca - Jolanta Michasiewicz - redaktor naczelna tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS do rozmowy zaprosiła Gości:

- mecenasa Tadeusza Wolfowicza, adwokata, obrońcę i pełnomocnika w sprawach karnych, wykładowcę prawa karnego materialnego i procesowego

oraz

- Mariusza Sztala, instruktora nauki jazdy, współwłaściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców „IntroHL” w Warszawie, b. egzaminatora.

Tradycyjnie spotykamy się przed ekranami komputerów o godzinie 11.00. Rozmowę udostępniamy na bieżąco na Facebooku:

- PRAWO DROGOWE NEWS też L-INSTRUKTOR pl.

- Też on-line na platformie zoom: zoom webinar ID: 812 8040 4137, hasło: PIESZY.

Debaty archiwizujemy i udostępniamy na YouToubie.

Zapraszają organizatorzy:

* Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym

* Polski Klaster Edukacyjny

* Redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS

* Portal L-INSTRUKTOR

oraz wspierające Wydawnictwo Grupa IMAGE. 

Komentuj