0765/01/2023 2 stycznia 2023
0765/01/2023

Podsumowanie roku 2022: inwestycje drogowe; Niezmiennie w obronie godności zawodu egzaminatora - w imieniu egzaminatorów pisze Wojciech Dusza; O czym należy pamiętać, wybierając się zimą samochodem w góry? - radzi instruktor techniki jazdy, trener jazdy defensywnej Wojciech Szajnert

News tygodnia

featured_article.title
Jest! Aktualny tekst jednolity (2023.1047)... I już znowelizowany
6 czerwca 2023

Co 12 miesięcy powinien być ogłaszany tekst jednolity ustawy. Generalne jest liczony od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej. I właśnie 1 czerwca br. opublikowano aktualny tekst jednolity ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Tymczasem już po tygodniu został znowelizowany, kolejne zmiany oczekują. I w takiej sytuacji zachęcamy do korzystania z tekstu ujednoliconego rzetelnie przygotowywanego i dostępnego w ePD (dziś stan prawny na 5.06.2023 r. 

Rozmowy

featured_article.title
Roman Uździcki. A może otwórzmy szerzej drzwi…
28 kwietnia 2023

O tym, że tempo globalnego rozwoju ciągle wzrasta nie trzeba nikogo przekonywać. Żyjemy w czasach permanentnej, coraz szybciej następującej zmiany we wszystkich aspektach naszego życia. Dotyczy to również wszelkich przejawów życia społecznego. Jedną z właściwości tego życia jest wzajemne obcowanie w szeroko pojętym ruchu drogowym - mówi Roman Uździcki.

Ekspert wyjaśnia

featured_article.title
Planowane zmiany w rozporządzeniu o egzaminowaniu - komentuje Marcin Kiwit
2 czerwca 2023

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu nowelizacji rozporządzenie w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców. O komentarz do proponowanych zmian poprosiliśmy Marcina Kiwita Kierownika Działu Egzaminatorów, Egzaminatora Nadzorującego w WORD Olsztyn. 

Legislacja

featured_article.title
Wygaszenie rejestracji ma nastąpić automatycznie
5 czerwca 2023

Kolejną dodatkową zmianą zaproponowaną w autopoprawce do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości dotyczy pojazdów, które choć ujęte w Centralnej Ewidencji Pojazdów, jednak nie istnieją, nie były przeprowadzane badania techniczne, nie były ubezpieczana przez co najmniej 10 lat. Celem zmiany jest uporządkowanie ich stanu prawnego. Wygaszenie rejestracji ma nastąpić automatycznie.

Statystyka

featured_article.title
Statystyki bezpieczeństwa dzieci. DYSKUSJA już 1.06
30 maja 2023

W stosunku do roku 2013 liczba wypadków z udziałem dzieci w 2022 roku spadła o 48,1%, zabitych o 41,1%, a rannych o 50,3%. O bezpieczeństwie dzieci, o naszej odpowiedzialności będziemy rozmawiali już w czwartek - 1.6. w ramach DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ (on-line).

Przegląd prasy

featured_article.title
Przestrzeń i mobilność dzieci w mieście (podcast)
1 czerwca 2023

To jak wygląda przestrzeń uliczna w miastach, ma wpływ na rozwój i bezpieczeństwo dzieci. W 2022 r. w Polsce, w wyniku wypadków drogowych zginęło 53. dzieci do 14 roku życia. Ruchu drogowy to jednak nie tylko zagrożenie wypadkiem, to również zanieczyszczenie powietrza, które wpływa na odpowiedni rozwój dzieci. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie 1200 osób do 18 roku życia.

Ogłoszenia

featured_article.title
Bezpłatne „Kursy jazdy na autostradzie” - dla kursantów, dla osk, dla naszego bezpieczeństwa
5 czerwca 2023

Autostrada Wielkopolska po raz kolejny współorganizuje kolejną edycję programu „Kurs jazdy na autostradzie”. Tym razem z ogólnopolskim zasięgiem. Dla kandydatów na kierowców szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów dla ośrodków szkolenia możliwość uatrakcyjnienie oferty.