Legislacja

Bezpieczeństwo pieszych - nie ma na co czekać!

23 lipca 2020

Bezpieczeństwo pieszych - nie ma na co czekać!
Posłanka Paulina Matysiak. iTV Sejm Transmisja 13. posiedzenia 22.7.2020 (godz. 16.05) [kliknij]

Kiedy zacznie się procedowanie nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym dotyczącej regulacji poprawiających bezpieczeństwo pieszych - pytają posłowie. Odpowiedzi w imieniu resortu infrastruktury udzielił Rafał Weber. - To jeden z elementów - podkreślał.

Posłanka Paulina Matysiak pytała wczoraj wiceministra Rafała Webera - Kiedy pojawi się nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, która poprawi bezpieczeństwo pieszych Polek i Polaków? W ubiegłym roku w wypadkach zginęło prawie 3 tys. osób, a w wypadkach z udziałem pieszych -793 osoby. Najwyższy mandat za wykroczenie drogowe to 500 zł. Kiedy podniesiemy te stawki? Kiedy w końcu rząd zadba o bezpieczeństwo pieszych? Codziennie na drogach ginie osiem osób - nie ma na co czekać! - to wypowiedź Pauliny Matysiak. Z kolei poseł Michał Szczerba przypominał i informował: - Osiem miesięcy temu Pan premier Morawiecki obiecał przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych. Jak ich nie było, tak ich nie ma. (…) Chcemy przypomnieć, że jest projekt poselski w tym zakresie. Czekamy na projekt rządowy, żeby przystąpić do prac, ale jeżeli będzie dalej taka sytuacja to Komisja Infrastruktury podejmie samodzielne prace nad projektem poselskim.

- Nasze propozycje dotyczące bezpieczeństwa pieszych to jeden z elementów, który ma na celu stworzyć bezpieczne warunki wszystkich uczestników ruchu drogowego - odpowiadał Rafał Weber. - Takim najważniejszym elementem - na co zwracał pan poseł Suchoń - są inwestycje. (…) To jest ten wymierny element, który przyczyni się po poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Drugi element to kwestie promowania bezpiecznych postaw na drodze. Wszystkich uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i kierowców pojazdów do 3,5 tony, też również kierowców pojazdów cięższych: ciężarowych i autobusów. Takie akcje w całym kraju mają miejsce. I ten trzeci element - prawo. I tego - jeszcze raz podkreślę - prawo jest jednym z trzech elementów, które wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. I tych zmian w przepisach prawnych, związanych ze wzmocnieniem bezpieczeństwa również Wysoka Izba i - jestem przekonany - że duża część społeczeństwa się doczeka.

Pytanie brzmiało: - Kiedy pojawi się nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, która poprawi bezpieczeństwo pieszych Polek i Polaków? (jm)