Legislacja

Grzywna dla kierującego hulajnogą: 5 tys. zł

13 sierpnia 2020

Grzywna dla kierującego hulajnogą: 5 tys. zł
Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (fot. screen)

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik wśród regulacji dotyczących hulajnóg elektrycznych zapowiedział grzywnę w wysokości nawet 5. tysięcy złotych. Zaproponowano także dwa nowe wykroczenia.

Jak informowaliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpiło do prac nad nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym w zakresie regulacji dotyczących urządzeń transportu osobistego i przede wszystkim hulajnóg elektrycznych. Podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik potwierdził, iż resort pracuje na projekcie już przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury. - My, jako resort sprawiedliwości, dajemy pewien wkład do tego. Nie zgadzamy się z pewnymi elementami zaproponowanymi przez resort infrastruktury i dajemy pewne swoje propozycje jako resort sprawiedliwości. Zasadniczo zgadzamy się natomiast z kierunkiem, bo ta sprawa musi być uregulowana - powiedział.

M. Wójcik przywołał wiele tragicznych i niebezpiecznych zdarzeń z udziałem UTO. Zachowania użytkowników np. hulajnóg nazwał „wolną amerykanką”. Wśród propozycji zmian konkretnych przepisów wiceminister wymienił możliwość ukarania grzywną osoby, która porusza się hulajnogą mogącą osiągać prędkość powyżej 25 km/godz. Resort sprawiedliwości chce karać wszystkie nieprawidłowości związane z hulajnogami. Ewentualna grzywna będzie mogła wynieść nawet 5 tysięcy złotych za używanie pojazdów niespełniających określonych ustawowo wymogów.

Przypomnijmy, iż kwota 5. tysięcy złotych pojawiła się także w zapowiadanych w lipcu podwyżkach maksymalnej kwoty mandatu, właśnie z 500 do 5 tys. złotych. Z uzasadnieniem, iż ta radykalna podwyżka może okazać się skutecznym sposobem w walce z piratami drogowymi. Jak się dowiedzieliśmy resorty pracują nad zmianą taryfikatora mandatów.

W przywołanym, wczorajsztm komunikacie resortu sprawiedliwości zapowiedziano także, iż do projektu nowelizacji wprowadzono dwa nowe wykroczenia - nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz poruszanie się po chodniku pojazdem niespełniającym wymogów technicznych.

Wiceminister podsumował: - Będziemy oczekiwali, że ona [ustawa – przyp. red.] zostanie życzliwie przyjęta, i że wreszcie te regulacje wejdą w życie, bo one są po prostu potrzebne. (jm)