Legislacja

Przepisy, których z dniem 1. lipca nie ma

1 lipca 2020

Przepisy, których z dniem 1. lipca nie ma
Wykaz prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów. Numer projektu UD53: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami [kliknij]

Dziś 1. lipca, data z którą miały obowiązywać niezwykle ważne regulacje poprawiające bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Niestety - jak o tym informowaliśmy wcześniej – projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami nawet nie trafił do Sejmu i nie rozpoczęto procedowania. Tej ustawy nie ma tam nadal, kiedy to może się zdarzyć?

Jak zapisano w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (po zmianie) miał to być „II kwartał 2020 r.”, ale chyba już minął ten termin. Więc można powiedzieć - odpowiedzi też nie ma. To właśnie bezpieczeństwo pieszych miało być priorytetem (nawet w expose rządowym), nagłówki i paski w mediach krzyczały: NARESZCIE. Entuzjastycznie już analizowano o ile spadną statystyki wypadków drogowych, szczególnie tych śmiertelnych… Sprawę pozostawiam bez komentarza.

Pozwolimy sobie opublikować informację, albowiem uczestnicy ruchu drogowego, przyszli kierowcy, ale też instruktorzy, czy egzaminatorzy pytają o to obowiązywania. Tak więc po raz kolejny informujemy, iż z dniem 1 lipca 2020 r. nie obowiązują nowelizacje przepisów w sprawie:

* pierwszeństwa pieszych;

* zrównania prędkości jazdy do 50 km/godz w nocy i w dzień;

* odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/godz. na obszarze niezabudowanym.

Prace owszem rozpoczęto, przygotowano projekt zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowych i ustawie o kierujących pojazdami, odbyły się uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publicznych. Opublikowano projekt opatrzony datą 30 stycznia 2020 r. Przeprowadzono konsultacje publiczne. Przygotowano i udostępniono stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji publicznych. I to by było na tyle – jak mawiał profesor mniemanologii stosowanej Jan Tadeusz Stanisławski. (jm)

Projekt z dnia 30 stycznia ustawa …. [sic! – przyp. redakcji] …2019 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami [kliknij]