0459/08/2013 18 marca 2013 25 marca 2013

o szkoleniu w systemie e-learningu Tadeusz Jarmuziewicz; o zawodzie psychologa w projekcie noweli ustawy o kierujących; w MTBiGM miało miejsce pierwsze i drugie spotkanie grupy roboczej; opinia rasortu transportu dot uprawnień instruktorów kat. AM i A2, Maciej Wroński o zniesieniu immunitetu poselskiego za wykroczenia w ruchu drogowym; Robert Zawadka: Żółte światło - jechać, czy hamować?; o okolicznościach sprzyjających niebezpiecznym zachowaniom; bilans po dwóch miesiącach 2013 roku; o proteście na ulicach Gdańska, Piły i Zielonej Góry; „Nie zaprzestaniemy protestów póki nie usłyszy nas premier” - mówi Kubiś; o obradach XV Zjazdu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców - były burzliwe - ocenia prezes Krzysztof Szymański; o ewidencji instruktorów i przestępstwie przeciwko wiarygodności dokumentów; testy na prawo jazdy kat. B - odpowiedzi na pytania dotyczące świateł awaryjnych; przekaż 1% dla Pawła; o...

Ekspert wyjaśnia

Robert Zawadka: Żółte światło - jechać, czy hamować?
25 marca 2013 | 8

42871c594beda89ef7f8f04df82efbaaade3ac7b

 

Robert Zawadka (fot.), absolwent Akademii Finansów w Warszawie na Wydziale Ekonomii, uzyskał dyplom w zakresie organizacji i ochrony w służbie zdrowia oraz ukończył studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1996 roku pracował jako instruktor nauki jazdy. Wykładowca szkoleń dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy oraz kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów. Obecnie egzaminator w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy w WORD w Warszawie.

(Fot.: PD@N 459-5jm)

Osoba egzaminowana w trakcie egzaminu dojeżdżając do skrzyżowania, czy też przejścia dla pieszych o ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną gdzie w danym momencie nadawany jest sygnał zielony najczęściej wstrzymuje oddech z obawy, aby nie włączył się sygnał żółty. Po wjechaniu za sygnalizator powietrze schodzi i dalej kontynuuje jazdę. W sytuacji, kiedy sygnał żółty pojawi się na sygnalizatorze najczęstszą reakcją zdającego jest hamowanie za wszelką cenę tak aby doprowadzić do zatrzymania przed sygnalizatorem. Ruch, który odbywa się wokół jest wtedy nieistotny. Nie ma znaczenia dla osoby czy pojazd z tyłu jest blisko, czy ten pojazd się również zatrzyma, czy jest to samochód osobowy, ciężarowy, czy też autobus. Podejmując decyzję o hamowaniu nie tylko przed sygnalizatorem, ale w każdej sytuacji powinniśmy wiedzieć co się dzieje z tyłu. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, określa zachowanie kierującego na sygnał żółty. Kiedy ten sygnał jest nadawany przez sygnalizator oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania, sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony. Prawodawca tworząc ten przepis wziął pod uwagę wszystkie czynniki ruchu jakie mogą spotkać kierującego, a przede wszystkim jego bezpieczeństwo, dlatego też stworzył możliwość wjazdu za sygnalizator nawet przy nadawanym sygnale żółtym.

Jak wobec tego powinniśmy zachować się zbliżając się do sygnalizacji świetlnej?

Pierwszy warunek jaki powinniśmy spełnić to zachować szczególną ostrożność i przewidywać zmianę nadawanych sygnałów, obserwować sygnalizatory w tym samym kierunku dla pieszych, czy też pojazdów szynowych, gdzie najczęściej ruch jest zamykany wcześniej niż dla pojazdów poruszających się jezdnią. W przypadku zauważenia z daleka, że sygnał zielony dla pieszych miga możemy przypuszczać, że dla nas również ruch się zamknie. Oczywiście nie w każdym przypadku ta zasada się sprawdzi, ale jest to bardzo istotna informacja w podjęciu decyzji wjazdu za sygnalizator.

Drugim warunkiem w przypadku zapalenia się sygnału żółtego jest właściwe podjęcie decyzji hamować, czy jechać. Zatrzymując pojazd należy hamować w sposób łagodny i przewidywalny dla innych uczestników ruchu drogowego. Hamowanie nagłe, gwałtowne, nieoczekiwane dla innych może być przyczyną realnego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Aby dobrze zrozumieć jak hamować należy mieć na uwadze również opóźnienie hamowania konkretnych pojazdów. I tak opóźnienie hamowania samochodu osobowego na jezdni suchej to 6-9 m/s2, na jezdni mokrej 3-5 m/s2, na jezdni pokrytej śniegiem 1-3 m/s2, natomiast opóźnienie hamowania autobusu bezpieczne dla pasażerów wynosi 2 m/s2, niebezpieczne dla pasażerów 3 m/s2. To znaczy, że w sytuacji gwałtownego hamowania samochodem osobowym, kiedy za nami jedzie autobus spowodujemy, że wszyscy pasażerowie znajdą się przy kierowcy.

Kolejny aspekt to zrozumienie jak dochodzi do zmiany nadawanych sygnałów przez sygnalizatory. Sygnał żółty trwa około 4 sekundy, znam dwa skrzyżowania w Polsce gdzie ten czas jest skrócony do 3 sekund. Okres międzyfazowy, czyli czas od momentu włączenia się sygnału czerwonego do otwarcia się ruchu poprzecznego to 2-4 sekundy (zależnie od natężenia ruchu). Czyli otwarcie ruchu poprzecznego następuje po 6-8 sekundach.

Szanowni Państwo wjazd za sygnalizator nadający sygnał żółty musi być indywidualną oceną kierującego, który weźmie pod uwagę wszystkie okoliczności, jakie w tym czasie i w tym miejscu występują. Pamiętajmy, jednak że hamowanie przed sygnalizatorem nadającym sygnał żółty nie jest sytuacją awaryjną.

Komentuj
Testy na prawo jazdy kat. B: światła awaryjne
24 marca 2013 | 8

Pytanie 1:Czy musisz włączyć światła awaryjne, by w pokazanej sytuacji sygnalizować postój uszkodzonego pojazdu na chodniku? Moim zdaniem zakaz zatrzymywania się dotyczy całej szerokości drogi licząc od osi jezdni w prawo. Czyli jezdni, chodnika i pobocza, gdyż nie ma tabliczki uzupełniającej np. Nie dotyczy chodnika! Poza tym pojazd ten stoi na całej szerokości chodnika a pieszym należy pozostawić min. 1.5 metra – ocenia Czytelnik.

6ffe9632e5224d2439b82bf54084b10dd7789ed3

(Fot.: PD@N 459-4)

Pytanie 2: Czy musisz sygnalizować postój swojego zepsutego samochodu na poboczu, jeżeli jest widoczny on z dostatecznej odległości? W tej sytuacji zepsuty pojazd stoi poza "linią ciągłą krawędziową". Linia ta zabrania zatrzymywania się i postoju na jezdni jak i za linią ciągłą na poboczu. Jeśli nie byłoby linii ciągłej wówczas można nie sygnalizować, gdyż w pytaniu mowa jest, że widoczny jest on z odpowiedniej odległości!

W obu przypadkach zepsuty pojazd stoi w miejscach zabronionych-dlatego też awarię należy sygnalizować po przez włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta odblaskowego w odpowiedniej odległości! -komentuje Czytelnik.

78bb960572a95492722fc7a8ad1fd4715adba3fa

(Fot.: PD@N 459-3)

Odpowiedź

bc2684cbb743f7ecbb510acdcc3f0b79dc6388a9

 

^ Nadkom. Sebastian Gleń (fot.), Zespół ds. regulacji prawnych Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie

(Fot.: PD@N 459-46)

Ad. nr 1:Art. 50 ustawy - Prawo o ruchu drogowym w ustępie 1 stanowi w jakich przypadkach należy sygnalizować postój pojazdu z powodu uszkodzenia/awarii (w ust. 2 wskazano jak to czynić), tj. na autostradach, drogach ekspresowych - zawsze (sytuacja pokazana na zdjęciu nie dotyczy jednak takiego typu dróg), a na pozostałych drogach twardych:

*poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na “jezdni” w miejscu zabronionym, a na “poboczu”, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości;

*w obszarze zabudowanym - w razie postoju na “jezdni” w miejscu , w którym zatrzymanie jest zabronione.

Z powyższego wynika zatem, iż na tzw. “pozostałych drogach twardych” postoju na “chodnikuz powodu uszkodzenia/awarii nie sygnalizuje się.

Kodeks drogowy wyraźnie rozróżnia poszczególne części drogi (jezdnia, pobocze, chodnik). Gdyby ustawodawca chciał np. objąć danym nakazem/zakazem “chodnik” to użyłby takiego sformułowania lub po prostu “droga” - obejmując tym samym jej wszystkie składowe elementy.

Odrębną sprawą jest fakt, iż parkowanie w sposób pokazany na fotografii jest nieprawidłowy - jednak ewentualne włączenie świateł awaryjnych itp. tego faktu nie zmieni.

Ad. nr 2: Odnośnie tego pytania zwracam uwagę, iż ze zdjęcia wynika, ze pojazd jest “poza obszarem zabudowanym”, a w treści podano, iż jest widoczny z odpowiedniej odległości.

Wynikający z przepisu art. 50 ust. 1 Prd obowiązek sygnalizowania postoju pojazdu z powodu uszkodzenia/awariipoza obszarem zabudowanym dotyczy: “jezdni” - w miejscu zabronionym, a “pobocza” - tylko jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości.

W przypadkach obydwu pytań testowych odpowiedź winna być zatem przecząca.

Odpowiedzi udzielił: nadkom. Sebastian Gleń,

Zespół ds. regulacji prawnych Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie

Komentuj
Ewidencja instruktorów. Przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów
18 marca 2013 | 1

Pytanie:Instruktor nauki jazdy uzyskał uprawnienia na podstawie prawa o ruchu drogowym, spełniał wszystkie wymagania. W szczególności, nie był karany za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego. W 2010 r. zapadł wyrok skazujący go za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do 18 stycznia br. nie stanowiło to problemu i dalej mógł być instruktorem. Ustawa o kierujących rozszerzyła katalog przestępstw, które uniemożliwiają zostanie instruktorem i teraz właśnie jest przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów. Czy w obecnej sytuacji powinienem takiego instruktora skreślić? Czy wymagania art. 33 ustawy o kierujących pojazdami powinienem odnosić tylko do przestępstw popełnionych po 18 stycznia 2013 r.?

Odpowiedź:Osobę wpisaną do ewidencji instruktorów przed dniem 19 stycznia 2013 r., obejmą wymagania, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 8 ustawy o kierujących pojazdami. Przepisy przejściowe w tym zakresie nie przewidują żadnych wyjątków, co oznacza, że nowe przepisy należy stosować wprost. Wynika to również z uzasadnienia do projektu ustawy. Przypomnę, że na stronie 31 uzasadnienia do projektu ustawy można przeczytać: “Zaostrzenie wymagań dla instruktorów nauki jazdy polega na dodaniu do wykazu przestępstw dodatkowych przestępstw, za które nie mogła być skazana osoba wykonująca zawód instruktora nauki jazdy, i wprowadzeniu obowiązkowego, corocznego uczestnictwa instruktora nauki jazdy w warsztatach szkoleniowych. Przepisy te nie będą miały znaczącego wpływu na rynek pracy. W obecnym stanie prawnym osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu np. za gwałt, fałszerstwo dokumentów, korupcję mogą prowadzić szkolenie kandydatów na kierowców. Proponowane rozwiązanie wykluczy te osoby z grona instruktorów nauki jazdy. Niektórzy obecnie pracujący instruktorzy nauki jazdy utracą uprawnienia do prowadzenia szkolenia, ale w ocenie resortu będzie to niewielka ilość osób.” (tekst uzasadnienia dostępny jest na stronie http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/2879).

Na etapie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o kierujących pojazdami w Sejmie i w Senacie zarówno art. 33 w części dotyczącej wprowadzenia nowego katalogu przestępstw, wykluczających możliwość wykonywania zawodu instruktora, jak i brzmienie przepisów przejściowych dotyczących zachowania uprawnień przez osoby, które w dniu wejścia w życie wykonywały zawód instruktora, nie zmieniło się. Zatem można uznać za celowy zabieg ustawodawcy, by pewną kategorią osób, z dniem wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami, wykluczyć z kręgu osób, które mogę wykonywać zawód instruktora.

Zasada ochrony praw nabytych, na którą zapewne powoływać się będą osoby “pokrzywdzone” nowymi przepisami, nie ma charakteru bezwzględnego. 

Zasada państwa prawnego, a zwłaszcza wynikające z niej zasady: zaufania obywatela do państwa, pewności prawa oraz ochrony praw nabytych nakazują, by zmiana prawa dotychczas obowiązującego, która pociąga za sobą niekorzystne skutki dla sytuacji prawnej podmiotów, dokonywana była zasadniczo z zastosowaniem techniki przepisów przejściowych, a co najmniej odpowiedniej vacatio legis. Ustawodawca może z nich zrezygnować, jeżeli przemawia za tym ważny interes publiczny, którego nie można wyważyć z interesem jednostki. Sytuacja prawna osób dotkniętych nową regulacją winna być poddana takim przepisom przejściowym, by mogły mieć one czas na dokończenie przedsięwzięć podjętych na podstawie wcześniejszej regulacji, w przeświadczeniu, że będzie ona miała charakter stabilny (orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z: 2 marca 1993 r., K 9/92 i 15 lipca 1996 r., K 5/96 oraz wyroki z: 24 października 2000 r., SK 7/00 i 10 kwietnia 2006 r., SK 30/04) źródło: “Proces prawotwórczy w świetle orzecznictwa  Trybunału Konstytucyjnego - Wypowiedzi Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zagadnień związanych z procesem legislacyjnym”, Warszawa 2012.

Ustawa o kierujących pojazdami została uchwalona 5 stycznia 2011 r., ogłoszona 10 lutego 2011 r. ustawodawca zapewnił początkowo roczne, a później blisko 2-letnie vacatio legis. Nie można zatem zarzucić, że instruktorzy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy zostali zaskoczeni nową regulacją. Zatem skutkiem powinno być skreślenie instruktora jako niespełniającego wymogu niekaralności, granicach wytyczonych przez art. 33 ust. 1 pkt 8 ustawy o kierujących pojazdami.

Komentuj

Legislacja

Opinia MTBiGM dot. uprawnień instruktorów kat. AM i A2
25 marca 2013 | 11

Kilkanaście dni wcześniej informowaliśmy o kolejnym zapytaniu skierowanym do Tadeusza Jarmuziewicza, którego autorem byli wspólnie przedstawiciele środowisk osk: LOK, OIGOSK, PIGOSK, PFSSK. I właśnie już jest opinia w sprawie jednej z tam sformułowanych wątpliwości (pkt 7). Dodajmy, iż wątpliwość taka została także sformułowana i zgłoszona podczas obrad zespołu roboczego ds. zmian przepisów regulujących działalność osk. Dotyczy uprawnień do szkolenia w zakresie kat. AM i A2 instruktorów nauki jazdy posiadających uprawnienia kat. A. Resort jednoznacznie stwierdza: “Ze względu na fakt, że uprawnienia do kierowania w zakresie kategorii A dają uprawnienia do kierowania w zakresie kategorii AM, A1 i A2, to w ocenie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej instruktor nauki jazdy posiadający uprawnienia w zakresie kategorii A posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności do prowadzenia szkolenia w zakresie kategorii AM, A1 i A2”. Jak komentuje to Roman Stencel, prezes OIGOSK, “w/w jednoznaczna opinia powinna zakończyć liczne spekulacje w portalach internetowych i wydawnictwach branżowych oraz alarmistyczne doniesienia o braku instruktorów do szkolenia w zakresie w/w kategorii praw jazdy”.

 

bd02daf00788d6ffba339c32ecb5a639472568f4

 

(Fot.: PD@N 459-85) 

I pierwszy komentarz:

293ca53f15afe04d5a6fbcefff6bbee160a0498a

(Fot.: PD@N 459-18) 

^ Tadeusz Sobotka (fot.), wiceprezes OIGOSK Oddział Terenowy nr 6 w Gdańsku, instruktor i właściciel osk

Witam!!!!!! Po otrzymaniu pisma jak w załączniku podpisanego przez Pana A. Bogdanowicza nie ma umocowania prawnego, jest to tylko interpretacja zapisu bez skutku prawnego. Po zasięgnięciu informacji w Starostwach, domagają się od nas umocowania prawnego. A z tego jasno wynika że starostowie będą od nas wymagali uprawnień do prowadzenia szkolenia w zakresie kat. AM, A2. Zwrócono nam uwagę, że w rozporządzeniu z dn.13 lipca 2012 r. tą kwestie zapisano - tekst poniżej.

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1)

z dnia 13 lipca 2012 r.

w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach2

Rozdział 10. Dokumenty stwierdzające uprawnienia egzaminatorów

§ 58. Właściwy organ ewidencyjny, wpisując osobę do ewidencji egzaminatorów:

2) w zakresie prawa jazdy kategorii:

d) A, wpisuje jej z urzędu uprawnienia do egzaminowania odpowiednio w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1 oraz A2.

Pozdrawiam Tadeusz Sobotka

 

 

Komentuj
Drugie spotkanie zespołu roboczego
25 marca 2013 | 0

b36936a95ba882fbcda732306ca2415e7dae5e4e

(Fot.: PD@N 459-19jm)

W siedzibie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w Warszawie odbyło się kolejne - drugie posiedzenie zespołu roboczego, powołanego dla wyprawowania wspólnego stanowiska w sprawie wprowadzenia zmian w zakresie składanych wniosków dotyczących zmian w ustawie o kierujących pojazdami i aktach wykonawczych. Tym razem omawiano – z powodu obszerności zagadnienia - jeden temat: możliwość i warunki dopuszczenia pojazdu szkoleniowego do udziału w egzaminie państwowym. Podsumowanie i wnioski zostaną opracowane i omówione podczas zaplanowanego na dzień 28 marca br. kolejnego posiedzenia. Przypomnijmy w skład zespołu wchodzą przedstawiciele resortu transportu: Departamentu Transportu Drogowego i Departamentu Prawnego) i przedstawiciele środowisk: LOK; PFSSK; PIGOSK; OIGOSK.

Komentuj
Maciej Wroński: Zniesienie immunitetu poselskiego za wykroczenia w ruchu drogowym?
21 marca 2013 | 0

5ea9e4a2a5aeb9f9aa745ad53211b5c802556a0e

^ Maciej Wroński (fot.), prawnik, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego (Fot.: PD@N 459-13jm)

21 marca br. Polska Agencja Prasowa podała informację o poselskim projekcie ustawy, który ma wprowadzić odpowiedzialność posłów za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Po przeczytaniu projektu na usta ciśnie się jednak pytanie będące parafrazą tytułu jednej z piosenek Kazika Staszewskiego: czy oni nas mają za idiotów? Zniesienie immunitetu jest bowiem kompletną blagą. Według projektu poseł zapłaci mandat, jeżeli... oświadczy, że chce zapłacić. Jak nie zechce to nadal nie zapłaci. Dlatego jest to wyłącznie kolejna PR-owska zagrywka politycznych speców od społecznej manipulacji. I ma ona niestety duże szanse powodzenia, gdyż rzadko kto ma możliwość lub czas na zapoznanie się ze szczegółami propozycji. Nie zrobiła tego także część dziennikarzy pozytywnie oceniających i chwalących inicjatywę poselską.

Tym samym przestrzeganie prawa drogowego przez wielu członków naszej elity politycznej pozostanie takie, jakie było dotychczas. Czyli co najmniej problematyczne. I w tym miejscu można zacytować słowa marszałka Piłsudskiego odnoszące się do immunitetów parlamentarnych: "W tych zwyczajach i obyczajach leży wychowanie posła w sposób najbardziej nieprzyzwoity, najbardziej hultajski, jaki sobie wyobrazić można, gdyż główna myśl i główne staranie tych panów jest zawsze o utrzymanie zupełnej bezkarności posła za wszystkie jego czynności i postępki, chociażby najbardziej nieprzyzwoite i najbardziej sprzeczne z najelementarniejszym poczuciem honoru!" Nie można, bowiem mówić o honorze, lub nawet o zwykłej przyzwoitości, jeżeli prawo jest bezkarnie łamane przez osoby, które je uchwaliły.

Oczywiście te gorzkie słowa nie odnoszą się do wszystkich posłów. Byłoby to zbyt krzywdzące i zbyt daleko idące uogólnienie. Są bowiem wśród nich ludzie przyzwoici, którzy zachowują się zgodnie z obowiązującym prawem, a w przypadku nieumyślnego naruszenia przepisów ruchu drogowego, bez jakiegokolwiek wahania przyjmują i płacą mandaty. Nie potrzebują przy tym żadnej normy prawnej, gdyż ważniejsza jest dla nich moralność i poczucie przyzwoitości. Miejmy nadzieję, że jest ich zdecydowana większość. Szkoda tylko, że są oni zazwyczaj bardzo skromni i o ich postawie wie zaledwie nieliczna grupa osób. Charakterystyczne jest przy tym, iż tych przyzwoitych parlamentarzystów charakteryzuje przeważnie zdrowy rozsądek i duże otwarcie na problemy społeczne i gospodarcze. Wśród nich rzadko zdarzają się cyniczni politycy nawołujący do zaostrzania sankcji wobec... innych.

Mówiąc o immunitetach nie sposób pominąć licznej grupy sędziów i prokuratorów. W Polsce mamy ponad 10 tysięcy sędziów i ok. 14 tysięcy prokuratorów. Te liczby stawiają nas na drugim miejscu w Europie, bezpośrednio po Niemczech. Na marginesie można skonstatować, że nie przekłada się to na sprawność prowadzonych postępowań, bo tu zajmujemy jedno z ostatnich miejsc. Sędziowie i prokuratorzy są szczególnie uprzywilejowanymi grupami zawodowymi. Nie dość, że swoje funkcje pełnią dożywotnio, odchodząc po osiągnięciu pewnego wieku jedynie w stan spoczynku, to jeszcze chroni ich immunitet zapewniający praktyczną bezkarność za drobne naruszeniach prawa. I znów mamy swoisty paradoks. Osoby, które w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oskarżają i wydają wyroki na osoby łamiące prawo, same są niejednokrotnie ponad tym prawem. Czy jest to zgodne z poczuciem sprawiedliwości? Z pewnością nie. A czy z konstytucją? Tu można mieć duże wątpliwości.

Wątpliwości natomiast nie budzi fakt, iż każda nierówność wobec prawa ma negatywny wpływ na jego społeczną akceptację. A ta akceptacja jest niezbędna po to, aby normy prawne zaczęły spełniać swoją rolę. Prawo ma bowiem swoje korzenie w nieskodyfikowanych normach społecznych i moralnych. Nauka prawa od dawna doszła do wniosku, iż sam przymus państwowy nie jest wystarczający dla zapewnienia praworządności. Dlatego też, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie na polskich drogach, to jednym z pierwszych działań powinno być zniesienie immunitetów poselskich, sędziowskich i prokuratorskich. Tylko wtedy podejmowane przez polityków działania w tym zakresie będą poważnie traktowane przez opinię publiczną. Jest to zrozumiałe w wielu państwach o zakorzenionej demokracji, gdzie od elit społecznych, w tym m.in. od posłów, sędziów i prokuratorów, wymaga się więcej niż od innych obywateli. Czas już, aby takie same standardy zaczęły obowiązywać także w Polsce.

Maciej Wroński

Komentuj
Pierwsze spotkanie grupy roboczej
20 marca 2013 | 0

749a9801a5a12e8f2f82ca6f1453f364c8f6984c1b1ae9bb216e113762cca4e2b74010e15fcc1fcb4ea1f774a4d867951491f9d6273e42700a4f4bc95e3854ce4b47042cfc54bc5cb4c7116c573bbe05

(Fot.: PD@N 459-80-83oigosk)

W Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu roboczego powołanego dwa dni wcześniej. Celem pracy zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie wprowadzenia zmian w zakresie składanych wniosków. Zespół pracował w składzie: MTBiGM: Andrzej Bogdanowicz, Tomasz Piętka (Departament Transportu Drogowego) oraz Tomasz Berent (Departament Prawny); LOK: Jerzy Długoszewski; PFSSK: Krzysztof Szymański, Krzysztof Bandos; PIGOSK: Jan Domasik; Wojciech Góra; OIGOSK: Roman Stencel; Zbigniew Popławski; Zbigniew Grygla. Uzgodniono (przy sprzeciwie LOK odnośnie pkt. 1 i 6) zarekomendowanie zagadnień:

1.rezygnacja ze szkolenia w formie e-learningu (art. 23 ust. 3),

2.doprecyzowanie brzmienia art. 23 ust. 4 uokp, traktującego o egzaminie wewnętrznym;

3.zmiana brzmienia art. 27 ust. 1 pkt 1 uokp, traktującego o obowiązku informowania o terminie, czasie i miejscu, w których będą prowadzone pierwsze zajęcia teoretyczne,

4.rezygnacja z obowiązku przesyłania danych osób, które ukończyły kurs ( art.27 ust.1 pkt.4),

5.przesyłane staroście informacje w formie elektronicznej z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego, albo podpisu stanowiącego podanie w postaci elektronicznej danych: imienia i nazwiska kierownika podmiotu prowadzącego szkolenie, potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (art. 27 ust. 6),

6.umożliwienie uzyskania potwierdzenia o spełnianiu dodatkowych wymogów (SuperOSK) w zakresie poszczególnych kat. uprawnień do szkolenia( art. 31).

Przedstawiciele Departamentu Transportu Drogowego zobowiązali się przedstawić na najbliższym posiedzeniu stanowisko odnośnie:

*postulatu środowiska osk w zakresie rezygnacji z obowiązku zawiadamiania o egzaminie wewnętrznym (art.27 ust.1 pkt.3);

*postulatu środowiska osk w zakresie rezygnacji z obowiązku przedstawiania staroście dokumentów zawierających informacje o przeprowadzonych kursach (art. 27 ust.1 pkt.6);

*postulatu środowiska osk w zakresie wyegzekwowania obowiązku generowania PKK przez starostę właściwego na miejsce zamieszkania, a nie jak jest praktykowane, miejsce zameldowania;

*postulatu środowiska osk w zakresie składania wniosku o wydanie prawa jazdy i odbierania nr identyfikującego PKK przez pełnomocnika.

Kolejne posiedzenia zespołu roboczego zaplanowano na 25 i 28 marca br.

Komentuj
O zawodzie psychologa w projekcie noweli ustawy o kierujących
18 marca 2013 | 0

Kancelaria Sejmu RP opublikowala komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1183). Poniżej wykaz zmian i ich uzasadnienie:

(...) Uprawnienia psychologów. W obecnym stanie prawnym, zgodnie z przepisem art. 124a ust. 9 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.), warunkiem koniecznym dla posiadania uprawnień do wykonywania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu jest m.in.:

a)posiadanie przez uprawnioną osobę prawa wykonywania zawodu psychologa (art. 124a ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym),

b)ukończenie przez tę osobę podyplomowych studiów w zakresie psychologii transportu (art. 124a ust. 9 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym).

Zgodnie z przepisem art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodziepsychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. Nr 73, poz. 763 z późn. zm.) prawo do wykonywania zawodu psychologa mają osoby, które posiadają dyplom magistra psychologii lub magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną uzyskany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim do 1 października 1981 roku lub dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii uzyskany w Akademii Teologii Katolickiej do końca 1992 r. Z kolei w odniesieniu do konieczności ukończenia podyplomowych studiów w zakresie psychologii transportu należy wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalnościgospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808 z późn. zm.) z tego wymogu zwolnieni są psycholodzy, którzy posiadali ważny wpis do ewidencji psychologów uprawnionych do wykonywania badań w zakresie psychologii transportu w dniu 21 sierpnia 2004 r. Tym samym obecnie wśród osób legalnie uprawnionych do przeprowadzania badań psychologicznych w zakresie psychologii transportu, obok osób posiadających dyplom magistra psychologii i ukończone odpowiednie studia podyplomowe znajdują się także osoby, które:

a)posiadają dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną uzyskany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim do 1 października 1981 r. lub dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii uzyskany w Akademii Teologii Katolickiej do końca 1992 r., lub

b)nie ukończyły podyplomowych studiów w zakresie psychologii transportu, ze względu na ważny wpis do odpowiedniej ewidencji według stanu prawnego na dzień 21 sierpnia 2004r.

Sytuacja prawna tych osób ulegnie niestety radykalnej zmianie z dniem 19 stycznia 2013 r., czyli w dniu wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151 z późn. zm.). Wprawdzie zgodnie z przepisem art. 130 ust. 1 i 3 ustawy o kierujących pojazdami, zostaną one z mocy prawa ujęte w ewidencji uprawnionych psychologów, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie mniej najpóźniej w okresie 4 miesięcy od dnia 19 stycznia 2013 r. uprawniony organ, będzie obowiązany - w związku z przepisami art. 130 ust. 4 i 5 ustawy o kierujących pojazdami - skreślić je z tego rejestru. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze, zgodnie z przepisem art. 87 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o kierującychpojazdami warunkiem koniecznym do przeprowadzania badań w zakresie psychologii transportu jest:

a) posiadanie przez uprawnioną osobę dyplomu magistra psychologii,

b) ukończenie przez tę osobę podyplomowych studiów w zakresie psychologii transportu.

Po drugie, żaden przepis przejściowy nie reguluje sytuacji osób legalnie przeprowadzających te badania w dniu wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami, a które nie spełniają ww. wymagań.

Ze względu na brak jakichkolwiek odniesień do tej kwestii w uzasadnieniu, które było załączone do skierowanego do Sejmu rządowego projektu ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 2879 z dnia 8 marca 2010 r.) należy sądzić, iż pozbawienie ww. osób legalnie nabytych praw do wykonywania badań w zakresie psychologii transportu nie było celowym działaniem ustawodawcy. Szczególnie, że w stosunku do innych osób posiadających odpowiednie uprawnienia zawodowe na mocy przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym (m.in. instruktorów, egzaminatorów, lekarzy), odpowiednie przepisy art. 130 ust. 6-9 ustawy o kierujących pojazdami uregulowały kwestie zachowania nabytych uprawnień zgodnie ze standardami obowiązującymi w polskim porządku prawnym, wynikającym m.in. z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Pozbawienie prawa wykonywania dotychczasowego zajęcia psychologów nie posiadających dyplomu magistra psychologii i ukończonych studiów podyplomowych w zakresie psychologii transportu jest w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego sprzeczne z art. 2 Konstytucji RP, gdyż narusza zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego prawa oraz zasadę ochrony praw niewadliwie nabytych. Przykładem może tu być wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 grudnia 1999 r. Sygn. K. 22/99 odnoszący się do uzależnienia uznania dotychczasowych uprawnień instruktorów nauki jazdy od posiadania wykształcenia średniego. W uzasadnieniu do tego wyroku Trybunał stwierdził: “Naruszając zasadę ochrony praw nabytych ustawodawca dopuszcza się także naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przezeń prawa oraz zasady bezpieczeństwa prawnego obywateli. Zasada ta od dawna (por. szerzej uzasadnienie wyroku w sprawie K. 36/98) była przez Trybunał Konstytucyjny traktowana jako oczywista cecha demokratycznego państwa prawnego, z której wyprowadzono dalsze szczegółowe normy, odnoszące się przede wszystkim do sytuacji, gdy mamy do czynienia z wieloma następującymi po sobie zmianami obowiązującego stanu prawnego, w których ustawodawca musi uwzględnić konsekwencje faktyczne i prawne, jakie powstaną z chwilą wejścia w życie nowych uregulowań. Oznacza to, że ustawodawca dokonując kolejnych modyfikacji stanu prawnego nie może tracić z pola widzenia interesów podmiotów, które ukształtowały się przed dokonaniem zmiany stanu prawnego. W ujęciu dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego treść omawianej zasady sprowadzała się do takiego stanowienia i stosowania prawa, by nie stawało się ono swoistą pułapką dla obywatela i by mógł on układać swoje sprawy w zaufaniu, iż nie naraża się na prawne skutki, których nie mógł przewidzieć w momencie podejmowania decyzji i działań oraz w przekonaniu, że jego działania podejmowane pod rządami obowiązującego prawa i wszelkie związane z tym następstwa będą także i później uznawane przez porządek prawny.”.

Należy wskazać, iż kwestia pozbawienia uprawnień zawodowych części psychologów była przedmiotem wystąpienia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Stowarzyszenia Psychologów Transportu i Konfederacji Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej do posłów członków Sejmowej Komisji Infrastruktury. Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny posłowie wnioskodawcy uznali za zasadne wniesienie projektu ustawy, zgodnie z którym osoby wpisane do ewidencji psychologów wykonujących badania w zakresie psychologii transportu w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami uznaje się za spełniające wymagania w zakresie wykształcenia, o którym mowa w art. 87 ust. 2 pkt 1 i 2 tej ustawy.

W projekcie noweli ustawy o kierujących przewidziano także unormowanie spraw związanych z uznawalnością na terytorium RP tureckiego krajowego prawa jazdy. Nadto zaproponowano nowelizację ustawy z dnia 10 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw., w zakresie dotyczącym spraw homologacji przedmiotów wyposażenia lub części pojazdu i wystawiania odpowiednich świadectw homologacji typu.

Jak oceniają zgłaszający projekt zaproponowany na dzień ogłoszenia termin wejścia w życie przepisów niniejszej ustawy wiąże się z koniecznością pilnego rozwiązania problemu osób wykonujących zawód psychologa w zakresie wykonywania badań psychologicznych w transporcie drogowym, które w obecnym brzmieniu przepisów ustawy mogą zostać pozbawione prawa wykonywania tego zawodu. Wejście w życie pozostałych zmian ustawy - w dniu opublikowania noweli.

Komentuj
Na co przeznaczą pieniądze z fotoradarów
25 marca 2013 | 1

dc8c88cb757458aaef0471e6efa1777d308a5b5b

(Fot.: PD@N 459-15)

Inspektorzy transportu drogowego dostaną prawo kierowania do sądów wniosków o ukaranie właścicieli aut, którzy nie wskażą kierowcy. Posłowie PO chcą zmian ustawy o drogach publicznych i kilku innych ustaw. Projekt właśnie wpłynął do Sejmu. Przewiduje on, że wpływy z kar i grzywien nałożonych przez Inspekcję Transportu Drogowego, w tym z mandatów, będą trafiały na konto Krajowego Funduszu Drogowego z przeznaczeniem na poprawę bezpieczeństwa. O jakich kwotach mowa? Tylko w tym roku minister finansów założył 1,5 mld zł wpływu z mandatów za przekroczenie prędkości - czytamy w skrócie szerokiego artykułu opublikowanego na łamach “Rzeczpospolitej”. I niestety burza - media natychmiast zaczęły grzmieć: Nowak obiecywał inaczej; Minister Nowak zapomniał o tym co obiecał kierowcom; A Nowak obiecywał, że wybuduje drogi itd. W trakcie obrad parlamentu w tej sprawie wypowiedział się minister Nowak: Projekt ustawy, która pozwoli na przekazanie pieniędzy z fotoradarów na drogi, jest gotowy. Posłowie PO złożą go w Sejmie - zapowiedział minister transportu Sławomir Nowak. - Liczę, że to zamknie tę pustą dyskusję, że celem budowania systemu fotoradarowego było zasilenie budżetu - podkreślił. Nowak poinformował, że wraz ministrem finansów Jackiem Rostowskim zakończyli pracę nad zmianą ustawy o Krajowym Funduszu Drogowym. Dzięki temu - jak wyjaśnił - pieniądze z fotoradarów zasilą Krajowy Fundusz Drogowy. Projekt ustawy - jak poinformował wcześniej minister na Twitterz - złożą w przyszłym tygodniu w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

Komentuj
viaTOLL powiększy się o kolejne 160 km
24 marca 2013 | 0

Ogólnopolska sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o kolejne 160 kilometrów. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów od 30 marca br. do mapy płatnych tras dołączą fragmenty dróg ekspresowych S7, S8, S19 oraz dróg krajowych nr 4, 7 i 79. Jest to związane między innymi z postępem w oddawaniu nowych szlaków transportowych oraz realizacją polityki transportowej i środowiskowej. Plany zakładają, że do 2018 roku sieć dróg płatnych obejmie ponad 7000 km dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Od 30 marca br. system będzie obejmował ok. 2190 km dróg.

Wszystkie przychody z systemu trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego i przeznaczane są na inwestycje w rozbudowę sieci drogowej w Polsce oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej. W okresie od lipca 2011 roku do końca lutego 2013 roku na konto Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło ponad 1,475 mld zł - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

951151356fcb8dfba1613993dbca00ca137dbad6

(Fot.: PD@N 459-12gddkia)

Komentuj
Cz. Swaryczewski o dyrektywie i zmianach dotyczących motocyklistów
23 marca 2013 | 0

afd5698b45d322c69baffb9237c3fe8c165bd7d9

^ Czesław Swaryczewski (na fot. w kamizelce odblaskowej), sekretarz Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców, właściciel i instruktor Ośrodka Szkolenia Kierowców “MOTOREX” w Olsztynie (Fot.: PD@N 459-84cs)

Polska od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Jako społeczeństwo jesteśmy przekonani, że musimy się dostosować do reguł obowiązujących w UE.

Ustawa o kierujących pojazdami i zmieniająca system szkolenia, egzaminowania implementowała postanowienia Dyrektywy 2006/126/WE w sprawie praw jazdy. Aktualnie jesteśmy w bardzo burzliwym i trudnym dla naszego środowiska okresie gdzie od 19.01.2013 obowiązuje nowy system szkolenia i egzaminowania. Zadziwiający jest fakt, że od 19.11.2012 obowiązuje Dyrektywa Komisji 2012 / 36/UE, a przepisy wykonawcze do Ustawy o kierujących nie są modyfikowane pomimo, że czas na wdrożenie został wyznaczony najpóźniej do 31.12.2013 r.

Dyrektywa zawiesza istotne zmiany dotyczące administracji, szkolenia i egzaminowania. Są jednak w dyrektywie zapisy wymagające bardzo szybkiej korekty przepisów wykonawczych, a dotyczy to szczególnie Rozporządzenia MTBiGM zmieniające warunki techniczne pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia Dz. U. z dnia 09.01.2013 poz. 30. Przygotowujemy się do szkolenia i egzaminowania motocyklistów zmiany są bardzo istotne i duże.

Ośrodki egzaminowania i Ośrodki Szkolenia kompletują i dostosowują do poszczególnych kategorii AM, A1, A2, A - sprzęt, ten który nie spełnia kryteriów upłynniają, kupując sprzęt motocyklowy, który precyzyjnie spełnia wymogi techniczne w poszczególnych kategoriach. Takie działanie generuje duże koszty. Dyrektywa wprowadza tolerancję parametrów dotyczących - mocy pojazdu 5cm3 oraz masy pojazdu 5 kg w kategorii A1, A2, A.

Jestem przekonany, że nasi decydenci zainteresują się w miarę szybko postanowieniami Dyrektywy 2012/36/UE i implementują obowiązujące już nas przepisy wykonawcze.

Czesław Swaryczewski

Komentuj
Wniosek o odwołanie ministra Nowaka odrzucony
22 marca 2013 | 0

Sejmowa Komisja Infrastruktury rozpatrzyła i zaopiniowała poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka (druk nr 1169). Zarzut postawiony ministrowi dotyczył faktu, iż nie umiał poradzić sobie z zapewnieniem przejrzystości przy budowie polskich dróg, co spowodowało, że Komisja Europejska wstrzymała fundusze na polskie drogi. Przypomnijmy KE wstrzymała refundację 3,5 mld zła na inwestycje realizowane przez GDDKiA w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Komisja Infrastruktury wniosek zaopiniowała negatywnie. Za negatywnym zaopiniowaniem wniosku opowiedziało się 19 posłów komisji, 13 było za opinią pozytywną ws. odwołania Nowaka.

Komentuj
Senat zgłosił 21. poprawek do ustawy o transporcie i czasie pracy kierowców
22 marca 2013 | 0

Senat RP podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców.Po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 22 lutego 2013 r. ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, wprowadzono do jej tekstu następujących 21. poprawek. Te ostatnie porządkują, korygują lub uzupełniają przepisy ustawy.

Poprawka nr 1 ujednolica terminologię ustawy.

Poprawka nr 2 otwiera katalog kryteriów decydujących o nieproporcjonalności orzeczenia utraty dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego. Wprowadzenie w art. 7d ust. 4 ustawy o transporcie drogowym zamkniętej listy przesłanek decydujących o nieproporcjonalności orzeczenia utraty dobrej reputacji, może w opinii Senatu, budzić wątpliwości, wobec brzmienia art. 6 ust. 2 lit. a akapit drugi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającego dyrektywę Rady 96/26/WE, zgodnie z którym ustala się, czy utrata dobrej reputacji stanowiłaby nieproporcjonalną reakcję w określonym przypadku i w danych okolicznościach, a każde takie ustalenie musi być należycie umotywowane i uzasadnione.

Poprawka nr 3 skreśla zbędne zastrzeżenie zawarte w art. 11 ust. 3 ustawy o transporcie drogowym, dotyczącym zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Zwraca uwagę brak takiego zastrzeżenia w analogicznym przepisie art. 11 ust. 2 ustawy, dotyczącym licencji wspólnotowej. Pozostawienie zastrzeżenia, zdaniem Senatu, może wprowadzać w błąd adresatów ustawy.

Poprawka nr 4 koryguje odesłanie.

Poprawka nr 5 poprawia błędne odesłanie. Wymagania związane z zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewodnika drogowego zawarte są w art. 5 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym, a nie w jej art. 5a. Dodatkowo Senat przesądza, że możliwość przeniesienia uprawnień z licencji dotyczy wszystkich licencji udzielanych na podstawie ustawy o transporcie drogowym, z wyjątkiem licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką, a także przesądza, że spełnienie wymagań w zakresie licencji wspólnotowej obejmuje również posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Poprawka nr 6 skreśla zbędny fragment przepisu.

Poprawka nr 7 we właściwy sposób oznacza część wspólną wyliczenia. Zdaniem Senatu wskazana jest zmiana uwzględniająca, że skrót “kontrolowani” użyty w części wspólnej wyliczenia w art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym powinien odnosić się nie tylko do podmiotów wymienionych w pkt 2 ale i do podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu.

Poprawka nr 8 koryguje polecenie nowelizacyjne.

Poprawka nr 10 koryguje błędne odesłanie. Wymagania związane z zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewodnika drogowego zawarte są w art. 5 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym, a nie w jej art. 5a. Jednocześnie poprawka przesądza, że zmieniany przepis przejściowy, w zakresie w jakim obejmuje licencje, dotyczy licencji innych niż licencja wspólnotowa i licencja “taksówkowa”.

Poprawki nr 11 i 16 korygują przepisy przejściowe obejmując nimi licencje na międzynarodowy transport drogowy, wydane przed dniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym celu Senat uznał za zasadne wskazać w przepisach przejściowych również na licencje wydawane na podstawie ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym.

Poprawki nr 12 i 17 obejmują przepisami przejściowymi ustawy licencje na wykonywanie transportu drogowego taksówką. W tym wypadku Senat uznał za zasadne przesądzić o utrzymaniu ważności dotychczasowych licencji “taksówkowych” oraz o możliwości wydania nowej licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, w sytuacji, gdy przedsiębiorca złożył przed dniem wejścia w życie rozpatrywanej ustawy, wniosek o przedłużenie uprawnień przewozowych.

Poprawka nr 15 koryguje odesłanie, przesądzając, że przepis art. 5 ust. 1 rozpatrywanej ustawy powinien odsyłać nie do “art. 5 ust. 1” (w tym brzmieniu przepis art. 5 ust. 1 noweli odsyła “sam do siebie”), a do zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji, o których mowa w art. 4 ust. 1 rozpatrywanej ustawy. Dodatkowo poprawka wprowadza analogicznie odesłanie w art. 4 ust. 2.

Poprawka nr 18 przesądza o możliwości wydawania wtórników oraz możliwości zmiany danych w dotychczas wydawanych licencjach, które na mocy ustawy zachowują ważność, a także precyzuje przepisy dotyczące możliwości wydawania wypisów z dotychczasowych licencji.

Poprawka nr 19 przesądza, że przedsiębiorcy posiadający utrzymane ustawą licencje spełniają warunek posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Poprawka nr 20 w związku z pośrednią zmianą zakresu spraw przekazanych do uregulowania utrzymuje czasowo w mocy dotychczasowe rozporządzenie wydane na podstawie art. 29b ustawy o transporcie drogowym.

Poprawki nr 9 i 14 oraz poprawka 13 odpowiednio doprecyzowują i ujednolicają przepisy przejściowe ustawy.

Poprawka nr 21 zmienia termin wejścia w życie ustawy. W opinii Senatu 30 dniowy okres vacatio legis nowych zasad dostępu do zawodu przewoźnika drogowego oraz do rynku krajowego i międzynarodowego transportu drogowego uznać należy za niewystarczający. W celu umożliwienia adresatom ustawy dostosowania się do wprowadzanych zmian, poprawka zakłada, co do zasady, 90 dniowy okres vacatio legis, pozostawiając niezmieniony termin wejścia w życie przepisów implementujących postanowienia dyrektywy 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego.

Komentuj
Elektroniczne mandaty za brak OC
22 marca 2013 | 0

Nieopłacenie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC nikomu nie ujdzie bezkarnie. Każdy taki przypadek wytropi elektroniczny policjant i przyśle mandat. Dotychczas brak opłaconej składki OC ujawniany był wyłącznie podczas rutynowej kontroli drogowej. Od początku 2013 roku kary za brak OC są wyższe. Np. za brak polisy powyżej dwóch tygodni trzeba zapłacić aż 3,2 tys. zł. I druga zmiana - teraz policjantów uzupełniają komputery Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ubezpieczyciele muszą w ciągu dwóch tygodni wysłać informację o sprzedaży polisy do tego funduszu. Teraz uzyska on dostęp online do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu będzie można porównać datę rejestracji pojazdu z terminem wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej. System wykrywa różnice. Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po naszych drogach jeździ ok. 250 tys. aut bez ubezpieczenia OC.

Komentuj
Komisja Infrastruktury o nowych ośrodkach egzaminowania
21 marca 2013 | 0

Odbylo się 127 posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury. Było to posiedzenie wspólne z Komisją Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Jednym z dwu punktów porządku obrad było rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie usawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk 1035). Sprawy przedstawiała przewodnicząca podkomisji poseł Monika Wielichowska. Przypomnijmy projekt ustawy rozszerza krąg miast, w których możliwe jest zdawanie egzaminów na prawo jazdy na wszystkie miasta prezydenckie, a nie tylko te które posiadają prawa powiatu.

Komentuj
Ile kosztuje wyposażenie ośrodka egzaminowania?
21 marca 2013 | 0

Posłowie Bogdan Rzońca i Jan Warzecha złożyli interpelację nr 15215 w sprawie zmian w ustawie o osobach kierujących pojazdami. Ministrowi transportu zadali bardzo istotne pytania dotyczące ewentualnych kosztów utworzenia nowych ośrodków egzaminowania kandydatów na kierowców oraz możliwości finansowego wsparcia takiego ośrodka przez budżet państwa.

Interpelacja (nr 15215)

do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej

w sprawie zmian w ustawie o osobach kierujących pojazdami

Szanowny Panie Ministrze! Trwa dyskusja nad czasem oczekiwania, zdawalnością i liczbą miejsc, gdzie można zdawać egzamin na prawo jazdy. Zmiana ustawy o kierujących pojazdami zakłada przybliżenie dla zdających i zwiększenie liczby ośrodków egzaminowania.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Ile kosztuje zgodne z prawem wyposażenie ośrodka do egzaminowania osób chcących uzyskać prawo jazdy?

2. Czy budżet państwa będzie mógł wesprzeć finansowo lub sprzętowo takie ośrodki?

Z poważaniem

Posłowie Bogdan Rzońca i Jan Warzecha

Jasło, dnia 6 marca 2013 r.

 

Komentuj
Homologacja pojazdów kat. 0 - najczęściej zadawane pytania
21 marca 2013 | 0

W czerwcu br. zaczną obowiązywać zmiany w przepisach homologacyjnych. W związku z tym faktem Transportu Samochodowego opracował zestaw pytań i odpowiedzi na najczęściej poruszane zagadnienia związane z uzyskaniem świadectwa homologacji. W pierwszej kolejności skupiono się na przyczepach (kategoria O). Już niedługo powstanie także opracowanie dla pojazdów silnikowych (kategoria M i N) - zapowiedziano. I fragment opracowania:

5d5822dae2e0792461b63afa4c8db8d0039c879c

(Fot.: PD@N 459-17jm)

Pytanie: Jakie pojazdy obejmuje kategoria O?

Odpowiedź: Pojazdy kategorii O to przyczepy (z włączeniem naczep). Kategorię O dzielimy na:

*O1 - pojazdy o maksymalnej masie nieprzekraczającej 750 kg.

*O2 - pojazdy o masie maksymalnej przekraczającej 750 kg, ale nieprzekraczającej 3,5 tony.

*O3 - pojazdy o masie maksymalnej przekraczającej 3,5 tony, ale nieprzekraczającej 10 ton.

*O4 - pojazdy o masie maksymalnej przekraczającej 10 ton.

Komentuj
Prokurator czeka na uzupełnienie braków w dokumentacji
20 marca 2013 | 0

Jak informuje Prokurator Rejonowy Warszawa-Praga Północ Paweł Śledziewski - “prokurator zajmujący się sprawą podjął decyzję o wszczęciu śledztwa”. Tak więc ruszyło śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez pracowników ITS, a chodzi o oferowanie WORD-om systemu egzaminacyjnego bez gwarancji łączności ze starostwem. Resort zarzuca, iż konsorcjum ITS/Sygnity podało nieprawdę w dokumentacji. Konsorcjum jest zdania, że informacje były prawdziwe, natomiast dostęp do interfejsu dla WORD powinien być nieodpłatny. Przypomnijmy - doniesienie w tej sprawie w imieniu resortu transportu złożył w lutym br. wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz. Jednak o czymś zapomniano... o dokumentach źródłowych. Prokuratura wezwała więc do uzupełnienia braków. "Zawiadomienie jest lakoniczne, dotyczy dokumentów przetargowych, ale ich nie załączono" - informowano w prokuraturze. Prokuratura zdecydowała, że śledztwo będzie prowadzone w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach przetargowych.

Komentuj
Nowe wzory deklaracji przy nabyciu środków transportu
19 marca 2013 | 0

886ac6484ba24588a6b52518ca241b2bb23dea88

(Fot.: PD@N 459-90)

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu. Określono wzory: deklaracji dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10), o której mowa w art. 99 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11), o której mowa w art. 99 ust. 11 ustawy. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r.

Komentuj
Rozporządzenie o lokalizacji fotoradarów opublikowane
19 marca 2013 | 0

b5f9c058d4e1f823b8478a6364fb559f1c9f2327

(Fot.: PD@N 459-89jm)

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące. I tak - rozporządzenie określa:

1)warunki lokalizacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz obudów na te urządzenia w pasie drogowym dróg publicznych, z uwzględnieniem zasady, że instalowana i używana jest obudowa wraz z urządzeniem rejestrującym;

2)sposób oznakowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz obudów na te urządzenia, z uwzględnieniem oddziaływania prewencyjnego poprzez zapewnienie odpowiedniej widoczności;

3)sposób dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, z uwzględnieniem progów prędkości dostosowanych do obowiązującego na drodze ograniczenia prędkości, oraz przetwarzania przez te urządzenia zarejestrowanych danych, a także biorąc pod uwagę możliwość błędu kierowcy do 10 km/h włącznie w utrzymaniu dopuszczalnej prędkości;

4)szczegółowe warunki wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, o których mowa w art. 129b ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, w tym obowiązku oznakowania miejsc prowadzenia kontroli.

W przepisach przejściowych i końcowych:

*do stacjonarnych urządzeń rejestrujących, które zostały zainstalowane w pasie drogowym dróg publicznych przed dniem 28 czerwca 2011 r., wymagania, o których mowa w § 5, stosuje się od dnia 28 czerwca 2014 r.

*w przypadku stacjonarnych urządzeń rejestrujących, które zostały zainstalowane w pasie drogowym dróg publicznych przed dniem 28 czerwca 2011 r., sporządza się pierwszą analizę i informację oraz uzyskuje się po raz pierwszy opinię, o których mowa w § 2 ust. 1, w terminie do dnia 31 maja 2013 r. W przypadku gdy analiza, informacja i opinia potwierdzają zasadność lokalizacji stacjonarnego urządzenia rejestrującego, uznaje się, że urządzenie jest zlokalizowane zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu przez okres 40 miesięcy. Kolejną analizę, informację i opinię sporządza i uzyskuje się zgodnie z § 2.

*w przypadku stacjonarnych urządzeń rejestrujących, które zostały zainstalowane w pasie drogowym dróg publicznych po dniu 28 czerwca 2011 r., a przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, analizę, informację i opinię, o których mowa w § 2 ust. 1, sporządza i uzyskuje się nie później niż 2 miesiące przed upływem 40 miesięcy od dnia uzyskania zgody, o której mowa w art. 20b ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260).

Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące. Rozporządzenie wchodzi w życie 27 marca 2013 r.

Komentuj
E-myto także od osobowych? Tymczasem analizy
19 marca 2013 | 1

W dzienniku “Puls Biznesu” news dnia - informacja, iż kierowcy aut osobowych będą płacić za przejazd autostradą elektronicznie, a nie w bramkach. Taki plan ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na razie drogowa dyrekcja chce wprowadzić powszechne e-myto tylko na wybranych odcinkach - zapowiada “Puls Biznesu". Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zareagowała natychmiast - prostują - odpłatność nie dla wszystkich.

GDDKiA: Odpłatność nie dla wszystkich

Analizy, a nie decyzje - to najkrótsza odpowiedź GDDKiA na artykuł opublikowany we wtorkowym (19.03) Pulsie Biznesu pt. “Wszyscy kierowcy zapłacą e-myto” w sprawie zmiany sposobów poboru opłat na autostradach.

GDDKiA, podobnie jak inni zarządcy drogowi, przeprowadza cykliczne analizy kosztów i korzyści oraz bada natężenie ruchu na zarządzanych przez siebie drogach, jak również sprawdza możliwości ewentualnych zmian w systemie, w szczególności przejście z tradycyjnego, manualnego na bardziej nowoczesny, uwzględniające postęp technologiczny i cywilizacyjny. Jest to normalne postępowanie zarządcy jak również inwestora systemu, reprezentującego Skarb Państwa, który nie wiąże się z natychmiastowymi zmianami, a jedynie propozycjami zmian. W związku z tym nieuprawniona jest teza wysnuta przez autora artykułu w Pulsie Biznesu, jako by GDDKiA zdecydowała o objęciu systemem viaTOLL wszystkich pojazdów na wszystkich drogach. Nieprawdą jest również to, że zapadły decyzje dotyczące jakichkolwiek zmian odpłatności na obwodnicy Gliwic (węzeł Kleszczów-węzeł Sośnica w ciągu A4) - która od 1.06.2012r jest bezpłatna dla pojazdów osobowych poruszających się w ruchu lokalnym, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 maja 2012 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych.

Nieprawdą jest również to, że zapadły decyzje dotyczące jakichkolwiek zmian odpłatności odcinków autostrad A1 Maciejów-Sośnica, A1 Gorzyczki-Granica RP, A2 Pruszków-Konotopa, A4 Sośnica-Murckowska, A4 Balice I-Bieżanów czy A4 Rzeszów Zachów-Rzeszów Wschód.

Co zatem jest prawdą? Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL został wprowadzony w lipcu 2011 roku jako obowiązujący dla pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony na drogach wskazanych w rozporządzeniu (http://www.viatoll.pl/pl/pojazdy-ciezkie/lista-odcinkow-platnych). Pojazdy osobowe o masie dmc poniżej 3,5 tony są zobowiązane do ponoszenia opłat na niektórych odcinkach autostrad (http://www.viatoll.pl/pl/pojazdy-lekkie-system-manualny/mapa?showall=1) - mogą tej opłaty dokonywać albo w sposób manualny (zakup biletów) albo w sposób elektroniczny za pomocą urządzenia viaAUTO. Wybór formy płatności należy do użytkownika auta. Drogi, na których obowiązuje obowiązek ponoszenia opłat za przejazd od pojazdów powyżej 3,5 t są wymienione w rozporządzeniu http://www.viatoll.pl/images/stories/rozporzadzenie.pdf). Ogólnopolska sieć dróg płatnych viaTOLL powiększa się cyklicznie o nowe drogi – w tym roku planowane są dwa kolejne rozszerzenia. Obecnie nie ma żadnej decyzji w sprawie zmiany sposobów poboru opłat na drogach, tym samym zmiany systemu, dla pojazdów osobowych,  ale oczywiste jest, że w przyszłości obecne rozwiązania będą zastępowane nowoczesnymi. Zanim to jednak nastąpi musi być poprzedzone zmianą prawa, podejścia do sposobów płatności, zapewnienia skutecznej kontroli oraz umożliwienia prawidłowego wnoszenia płatności użytkownikom okazjonalnym. 

Komentuj
Prawa pasażerów autobusów i autokarów w noweli ustawy o transporcie
19 marca 2013 | 1

Opublikowano nowy tekst projektu założeń do zmiany ustawy o transporcie drogowym. Jest to projekt zgłoszony przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przeznaczony do rozpatrzenia z terminem zgłaszania ewentualnych uwag do dnia 19 marca 2013 r., czyli właśnie zakończył się. Projekt był wcześniej procesowany i dotyczył dostosowania do polskiego porządku prawnego przepisów Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. dotyczącego praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającego dyrektywę Rady 96/26/WE w zakresie utworzenia i prowadzenia Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Projekt był przewidziany do rozpatrzenia przez stały Komitet Rady Ministrów w dniu 18 października 2012 r., jednakże z uwagi na zgłoszone uwagi został zdjęty z porządku obrad. W związku z faktem, iż kwestie wprowadzenia regulacji dla rejestry wymagają przeprowadzenia szczegółowych konsultacji z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz tym, że rozporządzenie 181/2011 stosuje dię od dnia 1 marca 2013 r., Zespół do Spraw Programowania Prac Rządu wyraził zgodę na procesowanie projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym wyłącznie w zakresie praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym - informuje Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Komentuj
W jaki sposób resort ma zamiar rozwiązać problem dot. profilu?
18 marca 2013 | 1

Posłanka Izabela Kloc (fot.) w interpelacji nr 14601 w sprawie systemu przekazywania danych pomiędzy starostwami, ośrodkami szkolenia kierowców i wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego. Odnosząc się do procedur określonych w ustawie o kierujących pojazdami, a dotyczących tzw. Profilu Kandydata na Kierowcę, posłanka wyraża obawę czy nie dojdzie do paraliżu obsługi kandydatów na kierowców i kierowców. Konkluduje - “Zatem w interesie wszystkich stron jest to, ażeby Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozwiązało ten problem w możliwie najkrótszym okresie czasu, tak aby proces wydawania uprawnień do kierowania pojazdami i przekazywania danych przebiegał bez zakłóceń. W związku z powyższym chciałabym zadać Panu Ministrowi następujące pytanie: W jaki sposób ministerstwo ma zamiar rozwiązać ten problem i pogodzić interesy obydwu firm w taki sposób, ażeby system teleinformatyczny funkcjonował prawidłowo (zarówno system udostępniony przez PWPW, jak i przez konsorcjum ITS/Sygnity)? Jest to sprawa bardzo pilna i wymaga natychmiastowych działań”.

Już zwyczajowo dodamy, iż interpelacja została zarejestrowana 18 lutego, 7 marca ogłoszona, publicznie udostępniona właśnie udostępniona, odpowiedź Tadeusza Jarmuziewicza z resortu transportu wpłynęła do kancelarii Sejmu RP 12 marca, opublikowana 21 marca, jednak jej treść nie jest jeszcze dostępna.

 

 

11698bb2df684978158b8e351257a4e397f0c391

(Fot.: PD@N 459-88)

 

Interpelacja (nr 14601)

do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie systemu przekazywania danych pomiędzy starostwami, ośrodkami szkolenia kierowców i wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego

Szanowny Panie Ministrze! W dniu 19 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami. Ustawa ta w zasadniczy sposób zmienia system przekazywania danych pomiędzy starostwami, ośrodkami szkolenia kierowców i wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego. Ustawa oparta jest o system elektroniczny i bez poprawnego działania niemożliwe jest pobieranie profilu kandydata na kierowcę (PKK) z systemu informatycznego “Kierowca” przez ośrodki egzaminowania. Problem tkwi w tym, że na 49 WORD-ów 35 WORD-ów wybrało ofertę konsorcjum ITS/Sygnity, a tylko 14 WORD-ów wybrało program Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jedynie program PWPW współpracuje z systemem “Starosta”, który funkcjonuje we wszystkich starostwach i miastach na prawach powiatu w Polsce. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, które wybrały system konsorcjum ITS/Sygnity, nie są w stanie na chwilę obecną pobrać profilu kandydata na kierowcę z systemu informatycznego “Kierowca” funkcjonującego w starostwach. Obydwie strony, tj. PWPW i ITS/Sygnity przesyłają do starostw pisma e-mail, w których przedstawiają swoje racje w zakresie wybrania programu informatycznego. Spółka Sygnity z siedzibą w Warszawie oraz WORD-y domagają się od starostw udostępnienia oprogramowania interfejsowego do systemu teleinformatycznego w zakresie udostepnienia profilu kandydata na kierującego (PKK). Starostwa nie są w stanie, o czym mowa powyżej, udostępnić żądanych danych, gdyż system wybrany przez 35 WORD-ów nie współpracuje z systemem zainstalowanym w starostwach. Zachodzi zatem obawa, że przerzucanie się odpowiedzialnością przez obie firmy może doprowadzić do paraliżu obsługi kandydatów na kierowców i kierowców. Zatem w interesie wszystkich stron jest to, ażeby Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozwiązało ten problem w możliwie najkrótszym okresie czasu, tak aby proces wydawania uprawnień do kierowania pojazdami i przekazywania danych przebiegał bez zakłóceń.

W związku z powyższym chciałabym zadać Panu Ministrowi następujące pytanie: W jaki sposób ministerstwo ma zamiar rozwiązać ten problem i pogodzić interesy obydwu firm w taki sposób, ażeby system teleinformatyczny funkcjonował prawidłowo (zarówno system udostępniony przez PWPW, jak i przez konsorcjum ITS/Sygnity)? Jest to sprawa bardzo pilna i wymaga natychmiastowych działań.

Poseł Izabela Kloc

Mikołów, dnia 18 lutego 2013 r.

Komentuj
Pytania w sprawie zarządzania ruchem na drogach
18 marca 2013 | 0

Posłowie Małgorzata Kidawa-Błońska (fot.) oraz Marcin Kierwiński złożyli interpelację nr 14489 w sprawie projektu rozporządzenia MTBiGM z dnia 14 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem. Adresat - resort transportu. Rozporządzenie opatrzone: datą wpływu 15.2, datą ogłoszenia 21.2, informacją o odpowiedzi, która wpłynęła 12.3 i ogłoszono ją 21.3.br. Tymczasem publikujemy właśnie udostępniony - tekst interpelacji. Posłowie odnoszą się do problemu kontroli organizacji ruchu drogowego. Pytają o ewentualne zmiany stosownego rozporządzenia w spawie sankcji nakładanych na jednostkę wprowadzającą organizację ruchu za nieprzestrzeganie zapisów rozporządzenia; o obowiązku informowania organu kontrolnego o zmianach w terminach prac oraz o zasady ewidencjonowania dróg wewnętrznych objętych strefą ruchu lub strefą zamieszkania oraz określonej precyzyjnej definicji drogi wewnętrznej.

 

9f6176d6f9ad539164aceeab3b2ea53d82681ca6

(Fot.: PD@N 459-87jm)

Interpelacja (nr 14489)

do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie projektu rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 14 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem

Szanowny Panie Ministrze! W ocenie biur i wydziałów drogownictwa jednostek samorządów projekt rozporządzenia zmieniającego jest co do zasady słuszny i ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu. Zmiana rozporządzenia odnosi się głównie do problemu kontroli organizacji ruchu. Prowadzenie czynności kontrolnych jest jak najbardziej zasadne, ale przy założeniu, że prowadzenie kontroli jest właściwie umocowane prawnie i pozwala na wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do podmiotu nierealizującego nałożonych na niego obowiązków. Bez tego zapisu prowadzenie kontroli jest bezzasadne. Aby przeprowadzić kontrolę (§ 12 ust. 5 i 5a projektu rozporządzenia), organ zarządzający ruchem powinien wiedzieć o wprowadzonych zmianach w organizacji ruchu. Taki obowiązek nakłada na jednostkę wprowadzającą organizację ruchu teoretycznie § 12 ust. 1 projektu rozporządzenia. Niewykonanie tego obowiązku nie jest zagrożone żadnymi sankcjami. Ten sam problem dotyczy także ust. 3, gdzie kontrola można objąć jedynie zgłoszone zmiany. Jeżeli jednostka wprowadzająca zmianę organizacji ruchu nie dostosuje się do zapisów rozporządzenia, nie ma możliwości nałożenia na nią kary. Rozporządzenie nie określa też, że wprowadzający czasową organizację ruchu ma obowiązek poinformować organ zarządzający ruchem o przywróceniu stałej poprzedniej organizacji ruchu. W opisie projektu podaje się termin przewidywany, a w przypadku gdy czasowa organizacja ruchu jest przedłużona, organ kontrolny nie ma informacji, że wymagana jest ponowna kontrola.

Rozporządzenie w § 1 ust. 1 odnosi się zarówno do dróg publicznych, jak i do stref zamieszkania i stref ruchu. Wydaje się celowe, aby przewidzieć stworzenie zasad ewidencjonowania dróg wewnętrznych objętych strefą ruchu oraz dróg wewnętrznych objętych strefą zamieszkania. Obecna definicja drogi wewnętrznej jest bardzo ogólna, co w praktyce umożliwia wprowadzenie stref ruchu w miejscach, gdzie nie ma możliwości skutecznej egzekucji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1.Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie do projektu rozporządzenia sankcji nakładanych na jednostkę wprowadzającą organizację ruchu za nieprzestrzeganie zapisów rozporządzenia?

2.Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie do projektu rozporządzenia obowiązku informowania organu kontrolnego o zmianach w terminach prac?

3.Czy ministerstwo zamierza rozpocząć prace nad zasadami ewidencjonowania dróg wewnętrznych objętych strefą ruchu lub strefą zamieszkania oraz określenia precyzyjnej definicji drogi wewnętrznej?

Z poważaniem

Posłowie Marcin Kierwiński i Małgorzata Kidawa-Błońska

Warszawa, dnia 15 lutego 2013 r.

Komentuj
Pojazd i karta pojazdu
18 marca 2013 | 0

Zbliżający się termin wejścia w życie nowych przepisów dotyczących kompletacji i dopuszczenia jednostkowego pojazdu - przypomnijmy 22 czerwca 2013 r. - pociąga za sobą konieczność odpowiedniej zmiany przepisów wykonawczych. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotował właśnie odpowiednie projekty. Są to:

*projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdu, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu oraz

*projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów.

Projektowane rozporządzenia przewidują, że podstawą wpisu parametrów technicznych pojazdu w karcie pojazdu mają być: świadectwo zgodności WE, świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzja o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE.

Oba projekty zostały pozytywnie zaopiniowane przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Komentuj
Jarmuziewicz w spawie e-learningu
18 marca 2013 | 0

Sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz (fot.) odpowiedział na interpelację nr 13571 w sprawie przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Zgłaszającym był poseł Mieczysław Marcin Łuczak. Interpelacja wpłynęła 21 stycznia 2013 r., jej treść ogłoszono 7 marca (jednak publikacja treści była późniejsza). Natomiast odpowiedź wpłynęła do Sejmu 22 lutego br., ogłoszona 7 marca i właśnie jej treść ujawniona. Sekretarz Jarmuziewicz wyraził stanowisko resortu w sprawie szkolenia kandydatów na kierowców w formule e-learningu. Pisze, iż resort nie rozważa wprowadzenia zmian w przepisach w zakresie wymagań dotyczących szkolenia teoretycznego w formie nauczania na odległość. Wyjaśnia, że za przygotowanie zajęć prowadzonych w ww. formuła odpowiada osk, który prowadzi takie zajęcia. Nadto ten właśnie ośrodek powinien stosować właściwe rozwiązania techniczne do prowadzenia zajęć. Dodatkowo Jarmuziewicz przypomniał, iż zgodnie z zapisami ustawy o kierujących wykłady mogą być prowadzone w formie nauczania na odległość, ale już ćwiczenia podczas części teoretycznej szkolenia przeprowadza się w Sali ośrodka szkolenia kierowców.

aa262c5d0c0e6c8f19d23405aefa7bccd2106ed8

(Fot.: PD@N 459-86jm)

Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na pismo z dnia 25 stycznia 2013 r. (nr SPS-023-13571/13), którym przekazano interpelację posła Macieja Łuczaka w sprawie ustawy o kierujących pojazdami, przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Odnosząc się do pytania nr 1, dotyczącego tego, czy ministerstwo bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia zmian w ustawie o kierujących pojazdami w zakresie wymagań dotyczących szkolenia teoretycznego w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu, uprzejmie informuję, że aktualnie resort nie rozważa wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.) w przedmiotowym zakresie.

Jednocześnie należy wskazać, że minął zbyt krótki okres czasu od wejścia w życie przepisów ww. ustawy w przedmiotowym zakresie, żeby oceniać ich funkcjonowanie i dokonywać ewentualnych zmian tych przepisów. Odnosząc się do pytania nr 2, dotyczącego podmiotu odpowiedzialnego za przygotowanie szkoleń teoretycznych w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu, uprzejmie wyjaśniam, że za przygotowanie zajęć prowadzonych w ww. formie odpowiada ośrodek szkolenia kierowców, który prowadzi te zajęcia.

Odnosząc się do pytania nr 3, dotyczącego tego, kiedy i na jakich zasadach ośrodki szkolenia kierowców otrzymają narzędzia do prowadzenia nowego szkolenia teoretycznego w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu, uprzejmie informuję, że ośrodek szkolenia kierowców jest uprawniony do prowadzenia zajęć teoretycznych szkolenia kandydatów na kierowców w ww. formie po uzyskaniu poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań. Przygotowanie natomiast rozwiązań technicznych do prowadzenia zajęć w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu leży po stronie ośrodka szkolenia kierowców.

Jednocześnie należy wskazać, że prowadzenie zajęć przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu nie jest obligatoryjne. Ośrodek taki może prowadzić zajęcia teoretyczne szkolenia dla kandydatów na kierowców także metodą tradycyjną, tj. w sali wykładowej.

Dodatkowo uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami szkolenie osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdem silnikowym jest prowadzone zgodnie z programem szkolenia i obejmuje część teoretyczną przeprowadzaną w formie wykładów i ćwiczeń w odpowiednim zakresie. Oznacza to, że nawet ośrodki szkolenia kierowców posiadające potwierdzenie spełnienia dodatkowych wymagań mogą prowadzić tylko część zajęć teoretycznych, tj. wykłady, w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu. Ćwiczenia podczas części teoretycznej szkolenia przeprowadza się w sali ośrodka szkolenia kierowców.

Z poważaniem

 

Komentuj

Statystyka

Bilans po dwóch miesiącach 2013 roku
25 marca 2013 | 2

Styczeń i luty były mroźne i śnieżne. Trudne warunki na drogach sprawiły, że większość kierowców miała się na baczności. Rozważniejsza jazda po sieci coraz lepszych dróg wpłynęła na mniejszą liczbę wypadków. Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji dotyczących stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że w lutym 2013 roku doszło do 1 854 wypadków drogowych, w których 170 osób zginęło, a 2 307 osób zostało rannych. Policja zarejestrowała 26 809 kolizji. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to spadek liczby: wypadków drogowych o 382 (-17,1%), osób zabitych o 42 (-19,8%); osób rannych o 488 (- 17,5%).

Bezpieczniej w całym kraju.

Spadek liczby wypadków zanotowano w 15 województwach, największy: na terenie woj. podlaskiego ( -46,8%), w woj. mazowieckim (-35,1%) i w woj. pomorskim (-33,9%). Wzrost zanotowano tylko w 2 województwach: lubuskim (+39,5%) i opolskim (+2%).

Spadek liczby zabitych nastąpił w 10 województwach, największy: na terenie woj. zachodniopomorskiego (-77,8%) i w woj. świętokrzyskim (-70%). Wzrost nastąpił w 3 województwach: lubuskim (+57,1%), pomorskim (+42,9%) i lubelskim (+26,7%). Województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, opolskie i wielkopolskie na poziomie roku ubiegłego.

Spadek liczby rannych nastąpił w 14 województwach, największy na terenie woj. zachodniopomorskiego (-42,1%), w woj. pomorskim (-39,4%) i woj. podlaskim (-37%). Wzrost nastąpił w 2 województwach, w woj. podkarpackim (+11,5%) oraz w woj. kujawsko-pomorskim (+7,9%). Woj. lubuskie na poziomie roku ubiegłego.

Pomorskie o jedną trzecią. W okresie od stycznia do lutego 2013 roku doszło do 4 015 wypadków drogowych, w których zginęło 378 osób, a 4 897 odniosło obrażenia ciała. Dane te w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wykazują korzystne tendencje. Nastąpił spadek: liczby wypadków o 783 (-16,3%), osób zabitych o 95 (-20,1%); - rannych o 1 073 osoby (-18%).

Spadek liczby wypadków nastąpił w 15 województwach, największy w woj. pomorskim (-30,3%). Wzrost zanotowano na terenie 2 województw, największy w woj. lubuskim (+14,8%).

Spadek liczby zabitych nastąpił w 13 województwach, największy w woj. zachodniopomorskim (-54,5%) i w woj. mazowieckim (-52,5%). Wzrost nastąpił w 3 województwach, największy w woj. opolskim i podlaskim po (+44,4%) oraz w woj. lubuskim (+26,7%). Woj. łódzkie na poziomie roku ubiegłego.

Spadek liczby rannych nastąpił we wszystkich województwach, największy na terenie woj. pomorskiego (-33,6%), woj. zachodniopomorskiego (-32%) i woj. podlaskiego (-30,1%).

Groza z promilami. Nadal zmorą naszych dróg są pijani kierowcy. Wprawdzie w porównaniu z okresem styczeń-luty 2012 nastąpił spadek liczby ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu o 1 709 osób, to jednak skala przypadków budzi grozę. Od stycznia do lutego 2013 roku policjanci ujawnili 13 748 kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, z czego 9 786 kierujących pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Komentuj

Przegląd prasy

XV Zjazd PFSSK był bardzo burzliwy
23 marca 2013 | 1

11a1e366e1d9e1ae856207351a51d7ebf2cbc4628e115fd589e67df612ee9ab8776fd401d94c3d1f

e5191ae151bfe7cf1c08a9768109ac770a0a781525f741a284f98f906b4b574d98e43bb331f7a9f719fb70e2cdcb10b43704dc56cd43625c7c66fc4c8c87fbd67bf9ae1d6f50af03dbfc8e35de13070b738b544485342122a43674a746d9b2e2cf41a280f89a9c275af21fa21ce1cf40151727de7cc77290

1c269c353622aeade2fe983f8c9c387392e503ae9a883958e55551f1a6d07f06280f82101358dbd4f6132d54887e462351ceac53777f05e9453c72d47091a2c54902c3bbacf6cfefc99b4672276adcaa3d97711e69f223264f30bad792e106290ed7c7aad7fb45e35d8567ffae97c4eff4bf4b330a48eb82

d098e584f4e80c30acf3589601c778b6f003616c692eb4dd1fd7464cbde3087d933b0eaefe0767524f27d738b0a073b13bcd7f9c8ad42cac46916d2a8c7dc15420e653b6a0c846490663823c60e1047194cd1520fc0da0f3eb9d6dd806a9fad0399d9e94834905265527f26e31129368a59d8d93d505a6310a3f61b4fff3dab7bd6ef60d88b1a3f17c354a73b855ed04d3b0bc014646181670e6d65383aac7afb32b79f4961a7a075c3a7800253d2ae775517ad0ee468bf7af54637d418de9c7efba66ff268d5b50d6798073ef56b4bc7081af9b03f53ce36fe4fb22

e8880135f63c883cc63c042e548e4b6b3441f30b

(Fot.: PD@N 459-20-45jm)

W dniach 22-23 marca 2013 roku delegaci, goście i sympatycy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców spotkali się w Łowiczu. W pierwszym dniu mieliśmy szkolenie, obrady Komitetu Doradczego Zarządu oraz spotkanie integracyjne.

W sobotę 23 marca w sali obrad gości przywitał Krzysztof Bandos - gospodarz oraz wiceprezes Zarządu PFSSK. Następnie wicewojewoda łódzki Paweł Bejda wygłosił okolicznościowe wystąpienie. Starosta łowicki Krzysztof Figat wraz pracownicą wydziału promocji regionu, ubraną w tradycyjny łowicki strój ludowy, promowali piękno regionu. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji mówił o potrzebie dobrego szkolenia i bezpieczeństwie ruchu drogowego. Przy tej okazji wicewojewoda uroczyście wręczył certyfikaty przynależności do Federacji prezesom stowarzyszeń z Radomia i Szczecina.

Po tych oficjalnych akcentach rozpoczęliśmy obrady XV Zjazdu Delegatów Stowarzyszeń według zaplanowanego porządku obrad. Zjazd był bardzo burzliwy. Delegaci poddawali ostrej krytyce działania Zarządu i zgłaszali opinie, iż członkowie Zarządu nie spełnili swojej roli w procesie procesowania ustawy o kierujących pojazdami. Krytyce została poddana również treść rozporządzeń wykonawczych do ustawy.

W wyniku głosowania sprawozdania: Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Skarbnika i Sądu Koleżeńskiego zostały przyjęte większością głosów. Rozumiem rozgoryczenie kolegów i koleżanek z branży. Występuje ogromny niedobór kursantów, niska cena kursów (w tym momencie trafiła do mnie informacja o akcji “prawo jazdy kat B za cenę 600 zł”), niż demograficzny, kryzys ekonomiczny, przedłużająca się zima, informacje w mediach o trudnych egzaminach, kłopoty biurokratyczne na ścieżce do prawa jazdy, wszystkie te powody nie sprzyjają nam w obecnym okresie. Te dwa dni obrad nie były dla Zarządu łatwe. Jednak dwa nowe stowarzyszenia, przyjęcie sprawozdań, przyjęcie planu działań, w tym aktywne prace nad zmianami w przepisach, które nie sprawdzają się w realizacji naszych zadań, dają nam impuls do dalszych działań. W imieniu własnym pragnę serdecznie podziękować koledze Krzysztofowi Bandosowi za bardzo dobre przygotowanie logistyczne naszego przedsięwzięcia. Podkreślam również właściwą współpracę pomiędzy organami władzy, a naszym środowiskiem, o czym świadczy obecność oraz wystąpienia zaproszonych gości.

Opr. Prezes PFSSK Krzysztof Szymański

Komentuj
Przed Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze pikieta ludzi w maskach
21 marca 2013 | 1

afaeb2c683189f968dca3ef9338383a7428e326d3e755d72f3f6498ffaddfc87bb1e7a28835251856c9201355e3a2f48b1e19f7f99a7af2f9d111cc7b255aba3cb1bd24942096bb53788301f97f2b8f11d16b6926ecf0876c56690b3be9a0aa6c9699f1295f732eb0caddbff8801c65b1c7b427a8bcf1fd9

d55c8658028b06db6b3b6a88191fb19a2b46a78a

(Fot.: PD@N 459-60-66)

 

Zgodnie z zapowiedzią w Zielonej Górze odbyła się zorganizowana z inicjatywy Tadeusza Kubisia manifestacja środowiska ośrodków szkolenia kierowców. Na transparentach widoczne były hasła dotyczące ustawy o kierujących pojazdami. “Ustawa o kierujących pojazdami. Do Trybunału Konstytucyjnego z tym bublem” - czytamy na największym. Tradycyjnie uczestnicy protestu spotkali się pod drzwiami Urzędu Marszałkowskiego. Przybyli w maskach na twarzach, maskach z fotografii twarzy sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusza Jarmuziewicza. Przybywający szkoleniowcy deklarowali swoje poparcie dla protestu, przyjechali nie tylko z okolic Zielonej Góry, ale także np. z Wałbrzycha, Głogowa, Szczecina i Gdańska. Zimowa aura nie była przeszkodą. Szacowano obecność około 130 uczestników. Organizator protestu - Eugeniusz Kubiś przypomniał cel spotkania, poinformował, iż grupa posłów przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności ustawy o kierujących pojazdami. Do obecnych zwrócił się także Janusz Chmielowiec, organizator protestu, który odbył się dwa dni wcześniej w Gdańsku.

Komentuj
Nie zaprzestaniemy protestów póki nie usłyszy nas premier
21 marca 2013 | 0

1ddd720c0f1a3f3a7f1c5b522700161036ca28d3(Fot.: PD@N 459-59)

 

Eugeniusz Kubiś (fot.),psycholog, właściciel firmy “MOTOREX” (Ośrodek Badań Psychologicznych (od 1883 r.) oraz Ośrodek Szkolenia Kierowców (od 1990 r.), prezes Oddziału Terenowego nr 7 Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK

 

Pytanie: W Zielonej Górze odbył się protest środowiska szkoleniowców nauki jazdy, której głównym celem było podkreślenie - delikatnie mówiąc - niedoskonałości przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Wiele listów, apeli, opinii przygotowano w tej właśnie sprawie. Wracając do 20 marca br. i Zielonej Góry - w trakcie protestu poinformował Pan, iż grupa posłów przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Czy możemy dowiedzieć się coś więcej?

Odpowiedź:Na szczegóły w tej chwili jest trochę za wcześnie. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego rzeczywiście jest w trakcie przygotowania. Powodem korzystania z tej drogi jest wyczerpanie nadziei na skuteczna reakcję władzy ustawodawczej i wykonawczej. Mediów zdaje się pierwsze dwie władze też nie słuchają. Monopol na rację ciągle ma pan dyrektor Bogdanowicz oraz pan wiceminister Jarmuziewicz. Pozostało nam liczyć na Trybunał Konstytucyjny. Mam nadzieję, że po skierowaniu ustawy do Trybunału media przybliżą sprawę społeczeństwu.

 

Pytanie: Przed drzwiami Urzędu Marszałkowskiego - jak oceniają różne źródła - zebrało się 100 czy 150 osób. Przybywali popierający pikietę z wielu także odległych miejsc, z: Wałbrzycha, Gorzowa, Szczecina czy nawet Gdańska. Jak Pan ocenia zakres i zasięg spotkania? Spełnił zamierzoną rolę?

Odpowiedź:Proszę zauważyć, że mimo bardzo złych warunków atmosferycznych powiodła się, jeżeli tak można powiedzieć, akcja protestacyjna w Gdańsku, w Pile i w Zielonej Górze. Jesteśmy wdzięczni przedstawicielom mediów, że pomagają przedstawić nasze racje opinii publicznej. Wiem, że nasze społeczeństwo ma mnóstwo ciężkich problemów i dlatego trudno przebić się z dość złożoną tematyką uzyskiwania prawa jazdy w Polsce. W naszym kraju nie chce się ludziom nawet rodzić dzieci trudno więc spodziewać się, że z entuzjazmem podejdą do tematu robienia prawa jazdy. Mówiąc całkiem serio sytuacja jest bardziej niż dramatyczna. Zdumiewa mnie, że zamiast rzeczywistego rozwiązywania problemów minister Jarmuziewicz robi sobie radosne zdjęcia z liderami środowiska OSK zamiast z honorem podziękować, zejść ze sceny razem z panem dyrektorem Bogdanowiczem i dać miejsce ludziom potrafiącym rozwiązać problemy, które go przerosły.

 

Pytanie: I ostatnie pytanie - co dalej, czy już są dalsze plany?

Odpowiedź:Mam nadzieję, że sprawy o których tyle już powiedziano i napisano dotrą do premiera pana Donalda Tuska. Liczę, że właśnie od niego pójdzie silny sygnał do rzeczywistego rozwiązania problemów. Na pewno problemów nie są w stanie rozwiązać ludzie, którzy je stworzyli. Nie wiem ile będzie ofiar, ale nie zaprzestaniemy protestów póki nie usłyszy nas Premier. Nie wierzę, żeby chciał bronić obecnej sytuacji i ludzi, którzy za nią odpowiadają.

Dziękuję za rozmowę, J. Michasiewicz (tygodnik PRAWO DROGOWE@NEWS)

 

Komentuj
Protestowali na ulicach Gdańska
19 marca 2013 | 1

c74db86493d5c2fb968523c5f7820b92ad3afcdac4b6cc3463e3e3d64299a12f7c6ffd01868dcdaf

f45774090111d52d22ddf7ad02afaa9bed263ae576a0a4e854fdcc88107ac44758e8820f046e323ffc76abcb3c40e441ccc83c0d752594b1887bcac23a5daf9c36f8cfede45ec0276c7851346e57af60b6e99dacb27b00504f4cff300993527a981c10e90899fff6e55622be881c008235433f45ffa21ce3

(Fot.: PD@N 459-76, 52-58)

 

W Gdańsku miał miejsce protest przeciw ustawie o kierujących pojazdami i rozporządzeniom regulującym prowadzenie OSK i szkolenie kandydatów na kierowców. Przy silnym wietrze, padającym śniegu i temperaturze ok. - 6,5 OC pojazdy nauki jazdy (oznakowane wstążkami czerwonymi i czarnymi oraz flagami narodowymi) przygotowały się do protestu. Na zaplanowane spotkanie przybyło - jak to szacują organizatorzy - ponad 280 pojazdów nauki jazdy. Gdyby pogoda była bardziej sprzyjająca pojazdów byłoby co najmniej 350-400 - oceniają. W trakcie spotkania w wynajętej sali prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK Oddział Terenowy 6 w Gdańsku oraz przedstawiciel policji przekazali warunki techniczne udziału i organizacji protestu. Uformowano kolumny pojazdów, które wyruszyły na ulice miasta, przejazd zakończono pod budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. Tam odczytano tezy protestu (tekst poniżej) oraz symbolicznie “wbijano siekierę w “plecy” nowej ustawy i rozporządzeń, które następnie były “spuszczane” w muszli klozetowej”. Delegacja uczestników protestu, na czele z prezesem OIGOSK OT 6 Gdańsk, zaproszona została do wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego, na ręce, którego przekazano list szkoleniowców do premiera Rządu RP. W nim wskazano na “błędy i niedorzeczności znajdujące się w przepisach, które w znacznym stopniu utrudniają prowadzenie OSK a kursantów narażają na dodatkowe niepotrzebne koszty”. Na tym akcję protestacyjna zakończono – relacjonowali organizatorzy protestu.

Gdańsk 19.03.2013 r.

OŚWIADCZENIE

 

Proszę Państwa, jesteśmy w dniu 19.marca, po dwóch miesiącach obowiązującego prawa, na proteściepod Urzędem Wojewody Pomorskiego - przedstawiciela władzy terenowej, ponieważ my przedstawiciele środowiska szkoleniowego wyrażamyzdecydowaną dezaprobatę na nowe rozwiązania zawarte w USTAWIE O KIERUJĄCYCH POJAZDAMI z dnia 5 stycznia 2011 r. oraz nowym regulacjom zawartych w przepisach wykonawczych wydanych jak i będących jeszcze w procesie legislacji dla tej Ustawy.

Protest nasz jest wyrazem rozgoryczenia środowiska, które z utęsknieniem czekało na zmiany zapisów w ustawie o kierujących przez okres 10 lat i cóż prześwietni fachowcy z Ministerstwa nam zafundowali?! WIELKI BUBEL PRAWNY, który jest bez ładu i składu. Jest całkowicie oderwany od realiów i rzeczywistości Państwa Polskiego. By ustrzec się przed zarzutami, że obrażamy organ ustawodawczy, czujemy się zobowiązani do wcześniejszego wyjaśnienia naszych powodów niezadowolenia.

Panie Ministrze NOWAK posłużymy się językiem terminologii wojskowej. Dowódcy okrętu podwodnego, któremu powierza się dowodzenie tym, że okrętem, to on sam dobiera sobie załogę, czyli współpracowników, tak aby ten okręt płynął zgodnie z obranym kursem. Jednak tak się nie stało, okręt Pański idzie na dno. Istnieje możliwość uratowania tego okrętu tak zwane wyjście awaryjne. Trzeba mieć odwagę i powiedzieć załoga nie nadaje się i trzeba dokonać przewietrzenia na tym okręcie, gdyż cała odpowiedzialność za zaistniałą sytuację spada zawsze na dowódcę. Pańskazałoga czyli współpracownicy w ogóle się nie słuchają, a przecież płyną podpowiedzi naszego środowiska, naszych reprezentantów środowisk szkoleniowych. Pańscy urzędnicy uważają, że mają monopol na wiedzę, co widać gołym okiem. Co zrobiono lub robi się z systemem szkoleniowym? Po prostu rozwala się go dokumentnie wbijając siekierę w plecy szkoleniowcom.

Zadajemy sobie pytanie - dokąd to nas prowadzi Panie Ministrze NOWAK? Na pewno nie ku lepszemu, lecz do całkowitego paraliżu systemu szkoleniowego. Wyrażamy swój zdecydowany protest takim praktykom, które to fundują nam pracownicy Ministerstwa. Panowie czy zapomnieliście, czym jest władza, którą reprezentujecie? Społeczeństwo to Naród. A Wy wypełniacie wolę tego narodu, a my nie jesteśmy owcami prowadzonymi bezkarnie na rzeź. Pamiętajcie, nikt nie ma monopolu na władzę. Urzędnikiem tylko się jest, albo dobrym albo złym. Nie ma miejsca na byle jakość. Niejednokrotnie społeczeństwo dawało temu wyraz. Nie ma miejsca na fundowanie kolejnych BUBLI PRAWNYCH! Czy społeczeństwo nie przedstawia dla Was żadnej wartości? Czy wy uważacie że to społeczeństwo jest dla was, a nie wy dla społeczeństwa.

DZIĘKUJĘ

 

Komentuj
Swoje racje manifestowali także na ulicach Piły. Akcja została zawieszona
19 marca 2013 | 0

4da1c2013c7266d04be9165e8f1ffeaca2e20afbac7d18858c43e26a7d79288ae82ab9b6b2b7641ce002212992889685c0d0907771ceb0c40d6708f17c482a6ecc1d8e66170714fcd37dcd18aa7ea3672cb4b1bc22804d29ab4dbc37565a209469d2d79a8dcc3dc29d02b0408608fd2765ec0526b080d86f

(Fot.: PD@N 459-69-74)

W Pile do protestu stanęli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile. To kolejny protest wynikły na fali niezadowolenia i trudności w prowadzeniu pracy szkoleniowej z kandydatami na kierowców i kierowcami, które rozpoczęły się po wejściu w życie ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. - Nie negujemy obecnych zmian, ale chcemy, aby system funkcjonował normalnie i nikomu nie przysparzał problemów - mówi dziennikarzowi jednego z portali Jacek Nowicki z OSK "Elka-Drive". Analizując zaistniałą sytuację podsumował: Przezto zamieszanie mało osób jest zainteresowanych kursem na prawo jazdy. Ulicami miasta przejechała kolumna pojazdów szkoleniowych, instruktorzy i właściciele ośrodków szkolenia i inni związani z branżą oraz popierający protest uczestniczyli w zorganizowanej przed budynkiem WORD konferencji prasowej. Redakcja Tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS poprosiła o krótką rozmowę prezesa Krzysztofa Skałeckiego. Oto co nam powiedział:

 

2d10582acc490288684ed335134cfadeff66b0d4

 

^ Krzysztof Skałecki (fot.), prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile, instruktor i właściciel OSK “SKAŁA” w Krzyżu Wielkopolskim (Fot.: PD@N 459-68)

Pytanie: Jako w jednym z trzech miejsc w Polsce, także w Pile odbył się protest szkoleniowców branży nauki jazdy kandydatów na kierowców i kierowców. Właśnie tak postanowiliście podkreślić swoje niezadowolenie z trudnej sytuacji w szkołach jazdy powstałej po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami, czyli po 19. stycznia 2013 roku. Jak ocenia Pan przebieg manifestacji? Spełniła nakreślone cele?

Odpowiedź: Moim zdaniem manifestacja miała bardzo dobry wpływ na środowisko, nastąpiła integracja. Dzisiaj, nawet osoby spoza środowiska dzwonią i pytają co robimy i co będziemy robili. Czyli skutek był zdecydowanie bardzo dobry.

 

Pytanie: Jak dzisiaj wygląda sytuacja w ośrodkach szkolenia kierowców w ostatnich tygodniach? Jakie są nastroje? Czy rzeczywiście następują redukcje etatowe, a nawet zamykanie ośrodków?

Odpowiedź: Tak, niestety z przykrością muszę stwierdzić, że tak. Zamykane są ośrodki, zwalniani instruktorzy, zainteresowanie kandydatów na kierowców szkoleniem - znikome. Do ośrodków zgłasza się bardzo niewiele osób. Zdecydowanie jest niewesoło.

 

Pytanie: A jaki - Pana zdaniem - jest sposób na wyjście z tej sytuacji?

Odpowiedź: Sposób jest, chodzi o to, aby sprawy się wyjaśniały. Dzisiejsze zawirowania nie wpływają na stabilizację sytuacji w ośrodkach szkolenia. Po pierwsze, ludzie boją się nowego. Nowe zasady egzaminu teoretycznego, zdawalność 10. procentowa - to kolejne sygnały. I jeszcze - media, które wiele spraw nagłaśniają zbyt mocno.

Zdecydowanie nie pomaga istniejąca procedura pobierania numeru Profilu Kandydata na Kierowcę i ta “wojna” między dostawcami systemów teleinformatycznych. To jest duże utrudnienie. Trzeba pamiętać, że Polska nie zaczyna i kończy się na dużych miastach. Z tych małych, z wsi ludzie muszą dojechać do starostwa kilkadziesiąt czy kilkanaście kilometrów. Nowy model powinien być nieco inny, ale bardziej przyjazdy potencjalnym kursantom. Sposób następujący: kandydat zgłasza się do ośrodka szkolenia, ten potwierdza zgłoszenie w starostwie, które zwrotnie przesyła swoje potwierdzenie.

 

Pytanie: I sprawa procesowanej właśnie noweli ustawy o kierujących, dotyczącej zwiększenie ilości ośrodków egzaminowania.

Odpowiedź: Więcej ośrodków egzaminowania? Taką informacją byłem osobiście zaskoczony. Rok temu był boom i nikt nie mówił o większej liczbie ośrodków egzaminowania. Ile ich potrzeba - jeden, czy dwa? To jest trochę niepoważne. Jeżeli już - to wracajmy do starego systemu. Powiem raz jeszcze, na dzień dzisiejszy, jest to niezrozumiale i niepoważne.

 

Pytanie: I co dalej w waszym stowarzyszeniu?

Odpowiedź: Akcja protestacyjna, jako taka została zawieszona. Czekamy i patrzymy, co się będzie działo. Wiem, że pewne ustępstwa resortu transportu są. Zobaczymy. Czekamy na oficjalny komunikat, czy udało się zrobić rzeczy ważne, czy mniej ważne, aby uspokoić atmosferę. W środowisku wrze. Dzisiaj np. musiałem przełożyć termin zebrania. Może jakieś decyzje będą zadawalające, jeżeli nie to - ale tu zaznaczam, że jest to moje prywatne zdanie - może dojść do znaczących protestów.

Dziękuję za rozmowę, J. Michasiewicz (tygodnik PRAWO DROGOWE@NEWS)

 

 

Komentuj
Bezpieczna Wielkanoc - porady. Jednak przeczytaj
26 marca 2013 | 0

Przed nami okres przedświątecznej gorączki zakupów, biegania po sklepach, a potem upragnione przez wielu Święta Wielkanocne, w czasie których odwiedzamy rodzinę i wyjeżdżamy by odpocząć. Zaaferowani tym wszystkim często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Aby Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne warto skorzystać z porad, którymi dzielą się policjanci:

Podróże. Korzystając ze środków komunikacji publicznej:

*zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, na dworcach kolejowych, autobusowych, w tramwajach itp.

*bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu

*w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki

*w podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki

*w środkach komunikacji publicznej siadaj blisko kierowcy lub grupy ludzi

*w pociągach unikaj pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza obawy

*bądź czujny, podróżując staraj się nie spać

*jeśli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji

Kierując pojazdami:

*przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny)

*przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany

*zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku

*w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi

*dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych

*zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu

*pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach

*wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój)

Śmigus Dyngus. Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim “Śmigus Dyngus” (np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą) powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów. Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne - gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Komentuj
Wypadek na placu manewrowym
25 marca 2013 | 0

2145686046a13906e074b14473e13e01ead16c67

(Fot.: PD@N 459-49word)

Na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi przy ul. Smutnej egzaminator potrącił 44-letnią kursantkę. Kobietę ze złamaną noga odwieziono do szpitala. Policja bada okoliczności wypadku. To pierwszy taki wypadek w WORD w Łodzi. - Postępowanie wyjaśni dlaczego egzaminator nie zauważył kursantki i dlaczego potrącił kobietę - podkreśla Tomasz Kacprzak, zastępca dyrektora ośrodka egzaminowania. - Ja na razie nie chcę komentować tej sprawy. W tym momencie najważniejszy jest dla nas stan zdrowia kobiety. Do tego wypadku nigdy nie powinno dojść. To pierwsze takie zdarzenie w naszym ośrodku. Egzaminator do czasu wyjaśnienia sprawy został zawieszony w swoich obowiązkach. 44-latka zdawała egzamin samochodem nr 7 o godz. 8 rano. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kursantka po nieprawidłowej pierwszej próbie manewru na rękawie, wyszła z samochodu. Egzaminator wsiadł wtedy za kierownicę, by podstawić kobiecie samochód. Wtedy potrącił kursantkę. Poszkodowana kursantka nie chciała rozmawiać o potrąceniu. - Egzaminator w chwili zdarzenia był trzeźwy - zaznacza mł. asp. Aneta Sobieraj z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. 44-letnia kursantka to mieszkanka Strykowa.

Komentuj
Active High Beam Control
24 marca 2013 | 0

4de53e316b0ba6e37ca64728256f2a26f33653654262ad4dcdbb81082e5376d5db30c44cf3153a6c

^ System Volvo Active High Beam Control/Volvo

(Fot.: PD@N 459-14 i 14a)

Uwaga! Koniec z mruganiem długimi światłami! Inżynierowie Volvo zaprezentowali nowy system o nazwie Active High Beam Control, który ma zrewolucjonizować oświetlenie samochodowe. Oto, jak działa to rozwiązanie. System pozwala oświetlić przestrzeń przed autem za pomocą "świateł długich" także wtedy, gdy przed nami jedzie inny pojazd lub gdy inne samochody nadjeżdżają z przeciwka. Jak twierdzą inżynierowie Volvo kierowca znacznie lepiej widzi także pobocze, czy chodniki, gdzie poruszają się np. rowerzyści lub piesi. Twórcy podkreślają także, że nowy system nie tylko zmniejsza ryzyko potrącenia tych osób, ale także sprawia, że jazda nocą jest mniej męcząca dla kierowcy.

Najważniejszym elementem systemu jest kamera, zamocowana od wewnętrznej strony szyby przedniej, w okolicach mocowania lusterka wstecznego. To ta sama kamera która służy do aktywowania automatycznego hamowania awaryjnego w przypadku wykrycia nieuniknionej kolizji. Wykrywa światła pojazdów - zarówno przednie, jak i czerwone - tylne. Co ważne, zastosowane oprogramowanie ma odróżniać światła np. samochodu, czy motocykla, od blasku latarni, reklam, neonów, czy czerwonych świateł przy przejazdach kolejowych. Jest to możliwe dzięki rozróżnianiu częstotliwości światła. Szwedzcy konstruktorzy od oświetlenia twierdzą, że określanie położenia obiektów, także tych w ruchu, odbywa się z dużą precyzją - błąd nie przekracza 1,5 stopnia. Sygnał z kamery pozwala sterować cylindrycznymi przysłonami zintegrowanymi z reflektorami ksenonowymi. System dokładnie "wycina" ten fragment wiązki, który mógłby oślepiać innych kierowców. Zdaniem konstruktorów rozwiązanie to dobrze się sprawdza, nawet gdy w polu widzenia kamery znajduje się kilka pojazdów i każdy porusza się w innym kierunku.

Komentuj
Silnik włączony podczas kontroli drogowej
24 marca 2013 | 0

Czy kontrolowany przez policję kierowca może siedzieć w samochodzie przy włączonym silniku? - Nie ma żadnych przeszkód - twierdzi policja. “Gazeta pl Kielce” opisuje zdarzenie, gdyPolicjanci zatrzymali kierowcę do rutynowej kontroli na jednym z osiedli miasta. - Kontrola wraz ze sprawdzeniem danych trwała około pół godziny. Ja przez ten czas siedziałem w samochodzie z wyłączonym silnikiem, tak nakazują przepisy – opowiada kontrolowany. I dodaje, że było bardzo zimno, dlatego zmarzł. - A policjanci siedzieli w radiowozie z włączonym silnikiem. Rozumiem, że ich nie obowiązuje przepis zabraniający postoju z włączonym silnikiem powyżej minuty - uważa czytelnik. Rzecznik świętokrzyskiej policji Grzegorz Dudek odpowiada, że nie było żadnych przeszkód, by kierowca na czas kontroli włączył silnik. - Zdrowy rozsądek każe do każdej sytuacji podejść indywidualnie. W związku z niską temperaturą nikt nie zmuszałby tego pana do siedzenia w zimnym samochodzie. Mógł włączyć silnik albo wejść do radiowozu, żeby się ogrzać - zapewnia Dudek.

Komentuj
Liberty dla bezpieczeństwa na drodze
24 marca 2013 | 0

Liberty Direct - jedna z najszybciej rosnących firm ubezpieczeniowych na rynku - dołączyła do grona członków Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Jako partner wspierający organizacji firma będzie kontynuować realizację strategii społecznej odpowiedzialności biznesu, koncentrującej się na podnoszeniu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

“Przystąpienie do Partnerstwa jest elementem realizacji programu Road Safety prowadzonego globalnie przez Liberty Mutual Insurance. Jego celem jest edukacja społeczna w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drogach, promowanie właściwych postaw na drodze i uświadamianie negatywnych skutków łamania przepisów drogowych. Całość programu wpisuje się w strategię dalszej budowy marki Liberty Direct jako godnej zaufania, przyjaznej i otwartej na ludzi”- skomentował Michał Kwieciński, Dyrektor Generalny Liberty Direct.

Powstałe w 2000 r. roku stowarzyszenie działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych skupiając przedstawicieli biznesu, rządu i organizacji pozarządowych. Organizacji patronuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Bank Światowy. W Polsce członkami organizacji są m.in. takie firmy jak Mercedes-Benz Polska, ABB, 3M, General Motors Poland, Renault, Michelin, czy Shell oraz PZU - jako jedyny ubezpieczyciel obok Liberty Direct. Partnerstwo powstało z inicjatywy i jest afiliowane przy Global Road Safety Partnership w Genewie, międzynarodowej organizacji pracującej na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. "Jesteśmy silni siłą naszych członków. Mając Liberty Direct za naszego partnera wspierającego, możemy być pewni, że nasze wspólne działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, będę jeszcze bardziej skuteczne"- powiedział Bartłomiej Morzycki, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Liberty Direct od wielu lat angażuje się w inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. W ramach działań CSR firma prowadzi na Facebooku akcję Bezpieczny Mały Pasażer, poprzez którą angażuje społeczność fanów w dyskusję na temat odpowiedniej opieki nad dziećmi podczas jazdy samochodem. Firma zorganizowała ponadto akcję Taksówka z fotelikiem, w ramach której przekazała korporacjom taksówkowym w całej Polsce ponad 600 fotelików dla dzieci oraz przeszkoliła ich kierowców w zakresie prawidłowego przewożenia najmłodszych. Akcja objęła 10 miast Polski: Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdynię, Gdańsk, Sopot, Olsztyn, Białystok, Łódź oraz Lublin. 

Komentuj
Zapobiegli nielegalnym wyścigom
22 marca 2013 | 0

fad483a21e69bba642edc8f9bad66f02372c1838

(Fot.: PD@N 459-8ksp)

Stołeczni policjanci Wydziału Ruchu Drogowego i funkcjonariusze z Pruszkowa nie dopuścili do nielegalnych wyścigów na drodze technicznej autostrady A2 w okolicach Brwinowa. Skontrolowali tam 69 pojazdów. W wyniku podjętych działań zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych a za popełnione wykroczenia nałożono kilka mandatów karnych. Nocna pora  zgromadziła na drodze technicznej autostrady  A2 w okolicach Brwinowa miłośników szybkiej jazdy, którzy swoimi samochodami przyjechali się tam "sprawdzić". Stołeczni policjanci są wyczuleni na takie sytuacje i udaremnili tym osobom plany dotyczące wyścigów. Funkcjonariusze podczas interwencji za niewłaściwy stan techniczny pojazdów zatrzymali pięć dowodów rejestracyjnych. Nałożyli również trzy mandaty karne. Dwa za stan techniczny i jeden za niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych.

Komentuj
Jan Szumiał: Foteliki do przewozu dzieci, a wypadek drogowy
22 marca 2013 | 0

525fd298782fbe761b40cdfa3c170b8874cf94a8

(Fot.: PD@N 459-7jm)

^ Jan Szumiał, (fot.), przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców Warszawa, właściciel oraz instruktor nauki jazdy PRASKIEJ AUTOSZKOŁY w Warszawie

Przepisy ruchu drogowego wyraźnie nakazują przewóz dzieci do 12 roku życia, o wzroście do 150 cm w fotelikach odpowiadających wadze i wzrostowi dziecka (art. 38 ust. 3 PRD). Mimo obowiązku, wielu rodziców-kierowców nie stosuje się do niego. Nie zdają sobie sprawy z faktu, że przyczyniają się do śmierci lub kalectwa swoich pociech. Często widać dzieci w samochodach stojące na podłodze między siedzeniami, na tylnej kanapie wyglądające przez tylną szybę. Widziałem też dzieci siedzące w części bagażowej samochodu typu hatchback lub kombi. Prawa fizyki są bezwzględne. Samochód jadący z prędkością tylko 60 km/h podczas zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą stałą, przybiera masę prawie stukrotnie większą. Wszystko co znajduje się w nim, również ulega temu zwiększeniu. Dziecko wybija szybę swoim ciałem, najczęściej główką i wypada z samochodu z dużą siłą lub, jeżeli siedzi za tylnym siedzeniem jest bezpośrednio narażone na urazy (w chwili najechania przez inny pojazd). Służby ratownicze po przybyciu na miejsce wypadku nie mają już szans uratowania go.

Jeżeli, już poruszam temat tych służb to priorytetem dla nich po przybyciu na miejsce zdarzenia jest ratowanie dzieci. Widząc w samochodzie uczestniczącym w wypadku fotelik do przewozu dziecka ratownicy zaczynają od poszukiwania go. Nie tylko w pojeździe, ale i po za nim. Dopiero w drugim rzędzie zajmują się osobami dorosłymi. Stąd apeluję w imieniu Ratowników Medycznych do kierowców, aby jeżeli nie przewożą dzieci, foteliki chowali do bagażnika. W ten sposób zapewnią innym ofiarom wypadku szybszą pomoc medyczną.

Wielu kierowców jest zdania, że jeżeli spokojnie, ostrożnie jadą lub przewożą dziecko na krótkim odcinku (np. do przedszkola) nic złego nie może się stać. Niestety bardzo się mylą. Nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są zdyscyplinowani. Wystarczy, że ktoś inny zajedzie drogę, pieszy wyskoczy nagle na jezdnię zmuszając do gwałtownego hamowania i skutki mogą być opłakane, w dosłownym słowa znaczeniu.

Jan Szumiał

Komentuj
W Lublinie Pierwszeństwo dla Pieszych Przyjaciół
21 marca 2013 | 0

Około 39% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią “niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. W związku z tym Radio eR w Lublinie 21 marca -“Pierwszeństwo dla Pieszych Przyjaciół”. w pierwszy dzień wiosny - rozpocznie akcję wśród lubelskich kierowców promującą umożliwienie oczekującym przy przejściu pieszym bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy. Akcja nosić będzie nazwę “Pierwszeństwo dla Pieszych Przyjaciół”. Należy zwrócić szczególną uwagę na tę grupę użytkowników dróg, ponieważ w przeciwieństwie do poruszających się samochodami, osoby te nie są osłonięte karoserią, nie mogą liczyć na działanie poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa. W 2011 roku odnotowano 11 220 wypadków z udziałem osób pieszych (27,9% ogółu), w których zginęło 1 419 osób (33,9% ogółu), a 10 568 odniosło obrażenia ciała (21,3% ogółu). W miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego odnotowano 7 212 wypadków, stanowi to 64,3% wszystkich wypadków z udziałem pieszych. Śmierć poniosło 507 osób (35,7% ogółu zabitych pieszych), rannych zostało 7 272 osób (68,8% ogółu rannych pieszych).

21 marca 60 wolontariuszy z Centrum Wolontariatu w Lublinie w okolicach najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Lublinie, informowało kierowców o sytuacji pieszych na drogach Lublina i przekonywali ich, by przepuszczali pieszych oczekujących przy przejściach.

Komentuj
Zapnij pasy!!!
21 marca 2013 | 0

90baf67a29b162161a63d490345b96e6b2da20a8(PD@N – 459-10ksp)

Kierujący pojazdami oraz ich pasażerowie bardzo często lekceważą przepisy dotyczące obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików oraz innych urządzeń bezpieczeństwa służących do przewozu dzieci. Jest to jedną z podstawowych przyczyn poważnych obrażeń ciała, prowadzących niejednokrotnie do śmierci, ofiar wypadków drogowych.

Policjanci Komendy Stołecznej Policji (zarówno ruchu drogowego jak i Komend Powiatowych i Rejonowych Policji) kontynuują działania ukierunkowane na kontrolę przestrzegania przepisów i urządzeń do przewożenia dzieci. Jednym z priorytetowych zadań Policji, jest między innymi ograniczanie tego zjawiska oraz uświadamianie uczestnikom ruchu drogowego jak ważne jest korzystanie z biernych środków bezpieczeństwa pojazdów.

Przedmiotowe działania mają na celu nie tylko dyscyplinowanie kierowców łamiących przepisy prawa, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi użytkownikom dróg na konsekwencje, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów.

Pamiętajmy!!!

Art. 39 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym stanowi, że:

1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.   

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1.osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

2.kobiety o widocznej ciąży;

3.kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;

4.instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

5.policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

6.funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

7.zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

8.konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

9.osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką, autobusem, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.), pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej).

Za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy grozi mandat karny w wysokości 100 pln oraz dopisanie do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego 2 punktów karnych.

Komentuj
Uprzejmie proszę o nieparkowanie samochodów na drodze rowerowej
18 marca 2013 | 0

e953c86c218a0888effcca3e5674fff7fb1339b3

(Fot.: PD@N 459-6)

Stołeczni urzędnicy postanowili użyć nowego sposobu na kierowców parkujących na ścieżce rowerowej wzdłuż jednej z większych ulic miasta. Dotychczasowe kontrole straży miejskiej, ustawione nowe znaki ostrzegające przed odholowaniem były bezskuteczne. Dzisiaj wywiesili olbrzymi baner. Na nim prośba: “UPRZEJMIE PROSZĘ O NIEPARKOWANIE SAMOCHODÓW NA DRODZE ROWEROWEJ”. - Postanowiliśmy na arogancję kierowców odpowiedzieć kulturą osobistą i prośbą o przestrzeganie przepisów - tłumaczy na popularnym portalu społecznościowym Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej i pomysłodawca powieszenia banera.

Komentuj
Kradną ekrany dźwiękochłonne
18 marca 2013 | 0

98d210b128629d43ec6f6a31e470146349aee36a

(Fot.: PD@N 459-9ksp)

Policjanci z Pomiechówka przy współpracy z funkcjonariuszami SOK zatrzymali 4 mężczyzn, którzy podejrzani są o kradzież aluminiowych elementów ekranu dźwiękochłonnego. Mężczyźni w wieku od 23 do 32 lat wstępnie usłyszeli zarzut kradzieży, za co może im grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. 4 marca na terenie gminy Pomiechówek, funkcjonariusze SOK zatrzymali mężczyznę, który był podejrzany o kradzież elementów ekranu dźwiękochłonnego zamontowanego wzdłuż torów. 23-letek trafił do policyjnej celi. Do wyjaśnienia całej sprawy przystąpili policjanci z Pomiechówka.

Komentuj
6 przykazań kierowcy
18 marca 2013 | 0

 

ef0af8a4026df79d67fc3111dd967f7b8a91393f

(Fot.: PD@N 459-47jm)

W Polsce dochodzi do ponad 25 tysięcy kolizji i ponad 2,5 tysiąca wypadków miesięcznie. W marcu i kwietniu zeszłego roku najwięcej wypadków miało miejsce w województwie śląskim, mazowieckim, małopolskim i łódzkim*. Rozsądek, umiejętności i koncentracja oraz panowanie nad emocjami - trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, jak nie znaleźć się w drogowych statystykach policji.

Przed rozpoczęciem nawet krótkiej podróży najlepiej zrobić kilka istotnych założeń:

1. Inny kierowca może mnie nie zauważyć.

Zawsze należy sygnalizować planowany manewr, nie wykonywać go gwałtownie i sprawdzić czy możemy go bezpiecznie wykonać - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

2. Warunki pogodowe są istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy.

Opady deszczu czy śniegu, nagłe zmiany temperatury to wszystko wpływa negatywnie zarówno na zachowanie samochodu na drodze, widoczność, jak i na nasze samopoczucie - mówią trenerzy.

3. Nawet gdy bardzo się spieszę, nic nie jest ważniejsze niż życie moje i innych uczestników ruchu.

4. Muszę realnie oceniać swoje umiejętności.

Zbyt wysoka samoocena to poważna bariera w doskonaleniu umiejętności polskich kierowców - informuje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

5. Za kierownicą myślę tylko o prowadzeniu samochodu.

Rozwiązywanie życiowych problemów, kłótnia z pasażerem, ważna rozmowa przez telefon to zadania, które zbytnio angażują kierowcę, aby mógł bezpiecznie kierować autem - mówią trenerzy.

6. Emocje utrudniają bezpieczne dotarcie do celu.

Negatywne emocje zakłócają percepcję sytuacji i są bezpośrednio związane z agresywnym zachowaniem na drodze. Gdy coś wyprowadziło kierowcę z równowagi, najlepiej zjechać na chwilę z drogi, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i zrobić sobie krótki spacer przed kontynuacją podróży - radzi Zbigniew Weseli.

* źródło: policja.pl

Komentuj

Ogłoszenia

Henryk Próchniewicz: KIEROWCA DOSKONAŁY B
21 marca 2013 | 0

fecf4ace105d35ddd7d5eac8e1ef27a3b7e66a5d(Fot.: PD@N 454-69)

Nowy podręcznik Henryka Próchniewicza składa się z lekcji, ułożonych zgodnie z działami i tematami ustalonymi w programie szkolenia kandydatów na kierowców (wg rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami). Poniżej pełna zawartość treści pomieszczonych w książce.

 

Dział I:  Przepisy ruchu drogowego

Temat 1. Wiadomości ogólne (podstawowe informacje, przepisy ruchu drogowego)

Temat 2. Podstawowe pojęcia (rodzaje dróg, droga i jej przeznaczenie; obszary, na jakich drogi występują; rodzaje użytkowników dróg; sposoby i warunki  użytkowania drogi; typy i charakterystyka pojazdów; kultura w ruchu drogowym)

Temat 3. Ogólne zasady poruszania się po drogach (pozycja pojazdu na jezdni; zasada zachowania ostrożności; zasada zachowania szczególnej ostrożności; zasada ograniczonego zaufania; zasada unikania wszelkich działań niepożądanych; kolejność stosowania się do znaków, sygnałów i poleceń)

Temat 4. Przepisy szczegółowe o ruchu pojazdów (włączanie się  do ruchu; zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu; zawracanie; wymijanie i omijanie; wyprzedzanie; cofanie; zasada na skrzyżowaniu i pierwszeństwo przejazdu; przejeżdżanie przez przejazdy kolejowe i przejazdy tramwajowe; zachowanie wobec pojazdów specjalnego przeznaczenia; zachowanie wobec pieszych i rowerzystów; prędkość bezpieczna; zatrzymywanie i postój; sytuacje nietypowe; światła zewnętrzne i zasady ich używania)

Temat 5. Znaki i sygnały na drogach

Temat 6. Ogólne warunki używania pojazdu samochodowego (warunki używania i warunki techniczne pojazdu; wyposażenie pojazdu samochodowego; przewóz osób; przewożenie ładunków; badania techniczne i dopuszczanie pojazdu do ruchu)

Temat 7.  Kierowca pojazdu samochodowego (przepisy porządkowe; wpływ alkoholu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym; przestrzeganie przepisów i zasad kultury jazdy)

Temat 8. Obowiązki i odpowiedzialność kierowcy i posiadacza samochodu osobowego (prawo jazdy i wynikające z niego uprawnienia; uprawnienia i zadania Policji; zatrzymanie, cofanie i przywracanie prawa jazdy i dowodów rejestracyjnych)

Dział II: Technika kierowania samochodem

Temat 9. Przygotowanie do jazdy. Uruchamianie silnika. Ruszanie i zatrzymanie. Kręcenie kierownicą - skręty manewrowe (przygotowanie do jazdy; uruchamianie silnika; ruszanie na płaskiej jezdni i zatrzymanie; kręcenie kierownicą) Temat 10. Ogólne zasady zmiany biegów. Ogólne zasady jazdy do tyłu - jazda na wprost, skręcanie (technika zmiany biegów i operowanie pedałami sprzęgła i przyspieszenia; redukcja biegów; jazda do tyłu)

Temat 11. Jazda w ruchu miejskim. Zmniejszanie prędkości jazdy. Hamowanie i zatrzymanie. Zatrzymanie i ruszanie na spadku drogi (jazda w ruchu miejskim; technika skutecznego hamowania; ruszanie i zatrzymanie na wzniesieniu i spadku) Temat 12. Technika zmiany biegów podczas jazdy z różnymi prędkościami. Zawracanie. Parkowanie (technika zmiany biegów podczas jazdy z różnymi prędkościami; zawracanie; parkowanie)

Temat 13. Jazda w obszarze zabudowanym i poza nim, w dzień i po zmierzchu. Jazda na wzniesieniu i spadku (zajęcie odpowiedniego pasa ruchu przed i na skrzyżowaniach; wymijanie, omijanie i wyprzedzanie; jazda na wzniesieniu i spadku)

Temat 14. Pokonywanie zakrętów (charakterystyka pojazdu – zdolność do pokonywania; technika pokonywania łuków i zakrętów)

Temat 15. Jazda z przyczepą. Jazda po drogach ekspresowych i autostradach (jazda z przyczepą; jazda po drogach ekspresowych i autostradach)

Temat 16. Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych (zagrożenia podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych i drogowych; poślizg)

 

Dział III: Zarys budowy samochodu i zasady obsługi

Temat 17. Budowa samochodu - wiadomości ogólne (podstawowe zespoły samochodu)

Temat 18. Silnik i układ napędowy (silnik; układ smarowania; układ chłodzenia; układ napędowy; charakterystyka momentu obrotowego silnika)

Temat 19. Układ kierowniczy. Układ hamulcowy (układ kierowniczy; układ hamulcowy)

Temat 20. Ogumienie. Amortyzatory i stabilizatory (ogumienie; amortyzatory i stabilizatory)

Temat 21. Wyposażenie elektryczne (instalacja elektryczna; światła zewnętrzne i wewnętrzne pojazdu)

Temat 22. Czynności obsługowe (bezpieczeństwo obsługi; obsługa układów pojazdu)

 

Dział IV: Pierwsza pomoc

Temat 23. Zasady udzielania pierwszej pomocy (zachowanie w razie uczestniczenia w wypadku drogowym; zasady udzielania pierwszej pomocy; pierwsza pomoc w pytaniach i odpowiedziach)

Cena hurtowa- 20,00 zł; cena detaliczna – 30,00 zł

Zadzwoń i zamów - 502-659-431 (non-stop)

Przesyłka kurierska – 15,00 zł (przy zamówieniu powyżej 250,00 zl – bezpłatna)

UWAGA: fecf4ace105d35ddd7d5eac8e1ef27a3b7e66a5d20,00 zł + 233893e0e20bec8d68357ca0cf4bdaf399bcdb0015,00 zł = 22,00 zł

(Fot.: PD@N 454-75-76)

Komentuj
Praktyczna nauka jazdy kat. B. Seria: Kierowca doskonały
20 marca 2013 | 0

5fee045e8b87f2b83aa86aa1fa92afc8cb087da5(Fot.: PD@N 457-6)

Opracowanie: Licencja: Codes Rousseau/Francja

Liczba stron: 120 kolorowych

ISBN: 978-83-85461-78

Cena detaliczna: 31,00 zł / cena hurtowa: 21,00 zł

ZADZWOŃ – ZAMÓW 502-659-431

Przesyłka kurierska - 15,00 zł (przy zamówieniu powyżej 250,00 zl - bezpłatna)

Doskonałe uzupełnienie "Podręcznika kierowcy B", w całości poświęcone nauce techniki kierowania pojazdem. Zawiera przejrzyste ilustracje i schematy, szkice sytuacyjne, instrukcje "krok po kroku", - czyli zbiór praktycznych porad, jak skutecznie prowadzić samochód osobowy.

Spis treści:

Rozdział 1. Ustawienia (Fotel; Lusterko wewnętrzne; Lusterka zewnętrzne; Pas bezpieczeństwa)

Rozdział 2. Przenoszenie napędu (Układ przenoszenia napędu; Sprzęgło; Operowanie sprzęgłem; Półsprzęgło; Skrzynia biegów; Ustawienie stóp)

Rozdział 3. Ruszanie i zatrzymywanie (Uruchamianie silnika; Ruszanie na płaskiej jezdni; Ruszanie na wzniesieniu z użyciem hamulca awaryjnego (ręcznego); Ruszanie na wzniesieniu bez użycia hamulca awaryjnego (ręcznego); Ruszanie na spadku; Powolna jazda; Zatrzymanie)

Rozdział 4. Kierownica (Ustawienie rąk na kierownicy przy jeździe na wprost; Lekkie skręcenie kierownicy; Ustawienie rąk na kierownicy na zakręcie; Operowanie kierownicą na zakręcie; Szybki powrót kierownicy do pozycji wyjściowej)

Rozdział 5. Obserwowanie drogi; Jadąc na wprost; Skręcając w prawo pod kątem prostym; Skręcając w prawo na zaokrąglonym rogu ulicy; Skręcając w lewo

Rozdział 6. Używanie skrzyni biegów; Posługiwanie się dźwignią skrzyni biegów; Używanie biegów w czasie jazdy; Hamowanie silnikiem; Zmiany biegów w zależności od różnych sytuacji w ruchu drogowym; Ćwiczenia

Rozdział 7. Obserwowanie drogi z użyciem lusterek (Lusterka; Martwe kąty; Korzystanie z  lusterek)

Rozdział 8. Jazda po drogach (Wprowadzenie; Ustawienie pojazdu na drodze; Zmiana kierunku w prawo; Zmiana kierunku w lewo; Jazda po rondzie; Przejazd przez skrzyżowanie; Zmiana biegu na “jedynkę”)

Rozdział 9. Włączanie się do ruchu; Opuszczanie miejsca postoju; Wyjazd z garażu; Korzystanie z pasa dla włączających się do ruchu; Korzystanie z pasa zjazdowego;

Rozdział 10. Manewry: Jazda do tyłu; Zawracanie na trzy; Parkowanie równoległe po prawej stronie; Parkowanie równoległe po lewej stronie; Parkowanie prostopadłe tyłem; Parkowanie na ukos;

Rozdział 11. Wyprzedzanie (Podjęcie decyzji; Zasady bezpieczeństwa; Zredukuj biegi, zanim zaczniesz wyprzedzać; Środki ostrożności podczas wyprzedzania; Dopasowywanie odległości w zależności od typu wyprzedzanego pojazdu; Powrót na prawy pas po wyprzedzaniu; Zachowanie podczas wyprzedzania przez innych);

Rozdział 12. Zakręty (Siła odśrodkowa; Oznakowanie dróg; Pokonywanie zakrętu; Tor jazdy);

Rozdział 13. Bezpieczne odstępy (Utrzymanie bezpiecznego odstępu podczas jazdy za innym pojazdem; Określanie odstępów na drodze; Inne bezpieczne odstępy);

Rozdział 14. Policjant na skrzyżowaniu – Sygnały dla kierujących

Komentuj