0519/10/2015 11 czerwca 2015 2 lipca 2015

Mariusz Pierzynka, po raz kolejny (3.) INSTRUKTOREM ROKU; rozstrzygnięcie konkursu INSTRUKTOR ROKU 2015 oraz nasz fotoreportaż; Dyskusja na Ratuszowej - pierwsza Dyskusja na Ratuszowej; Jan Szumiał, Rowerzysta-pieszy, czy są równoprawnymi uczestnikami ruchu? O dodatkowej linii P-10 na przejściu dla pieszych. To interesujące rozwiązanie; premier Kopacz o zintegrowanym podejściu do bezpieczeństwa drogowego, o motocyklistach z zaburzeniami zdrowotnymi; już obowiązują nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych; zaspany jak pijany; szkolili konsultantów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego; o...

News tygodnia

Mariusz Pierzynka, po raz kolejny, INSTRUKTOREM ROKU
27 czerwca 2015 | 0

06ba3ff9305c60586253cf643058a3864e53feea

a3d3785e7a210acc3f45028b8f73d4b930a5b5bf

(519-34-35 fot. jola michasiewicz)

W Bełchatowie rozegrany został XVI Ogólnopolski Konkurs Instruktor Roku 2015 tradycyjnie zorganizowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Szkół Kierowców oraz Regionalne Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów w Piotrkowie Trybunalskim z siedzibą w Bełchatowie, a także Wojewódzkie Ośrodki Egzaminowania. Patronat honorowy objęli: Mariola Czechowska, prezydent Miasta Bełchatów oraz Waldemar Wyczachowski, Starosta Bełchatowski. We wspaniałej atmosferze koleżeńskiej rywalizacji i przy pięknej pogodzie 29 uczestników walczyło o zaszczytny tytuł Instruktora Roku. Zwycięzcy:

1.Mariusz Pierzynka (Wałbrzych) 218 punktów

2.Leszek Rzońca (Białystok) 217 punktów

3.Karol Waluśkiewicz (Kraków) 202 punkty

Najlepsza instruktorka - Katarzyna Miliszewska (Olecko).

Mariusz Pierzynka zwyciężył po raz trzeci (INSTRUKTOR ROKU 2007 i ROKU 2014) i w ten sposób wyrównał swoisty rekord INSTRUKTORA ROKU lat 2000, 2001 i 2002 Adama Kaczmarka. Ile razy startował - redakcja zapyta zwycięzcę. Tuż za nim, na drugim miejscu i tylko o jeden punkt straty (kilka dziesiątych sekundy) - zwycięzca także w kategorii najmłodszy instruktor - Leszek Rzońca (INSTRUKTOR ROKU 2009). Trzecie miejsce zajął Karol Maluśkiewicz reprezentujący organizację krakowską. W poszczególnych konkurencjach zwyciężali: Mariusz Pierzynka - Próba sir Lancelota i Jazda na trolejach; Karol Maluśkiewicz - Test stabilności Stewarda; Adam Krzyszowski - znajomość przepisów ruchu drogowego oraz Witold Buś - pierwsza pomoc.

Najlepszym "seniorem wśród seniorów" (czyli najlepszy zawodnik spośród trzech najstarszych uczestników Konkursu) okazał sięKrzysztof Węglarz. Z kolei najlepszym juniorem (najlepszy zawodnik spośród trójki najmłodszych uczestników) zostałLeszek Rzońca

Za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej zwycięzca otrzymał puchar ufundowany przez Prezydent Miasta Bełchatowa oraz nagrodę rzeczową o wartości 2 tys. zł. Nagrody oczywiście otrzymali także pozostali wygrani. Wśród sponsorów nasz wydawca - Grupa IMAGE.

Organizacja i przebieg Konkursu: Uczestniczy walczyli dwa dni. Rozpoczęto tradycyjnie od testów sprawdzających znajomość przepisów ruchu drogowego. Następne zaplanowane konkurencje to: Stabilność Stewarda (zadanie do wykonania na biegu wstecznym); Próba sir Lancelota (zadanie do wykonania z prawego fotela) oraz Jazda na trolejach (zadanie do wykonania z prawego fotela). W trakcie konkursu - wobec utrudnień (nierówna powierzchnia) w prawidłowym wykonania zadania - próbę sir Lancelota zastąpiono slalomem na biegu wstecznym.

Na podkreślenie zasłużyli bełchatowski sztab ratownictwa, który przygotował interesującą formę sprawdzenia znajomości zachowań na drodze. Pierwszej pomocy udzielono w warunkach inscenizowanych sytuacji wypadku drogowego samochodu i motocykla. Bardzo realistycznych, dynamicznych, często zaskakujących zdających. Brawa dla talentu aktorskiego “sprawcy wypadku”. Uczestnicy musieli prawidłowo ocenić zdarzenie drogowe i podjąć stosowne działania. Ratując nieprzytomną ofiarę wypadku musieli zmagać się z - często zaskakującymi - zachowaniami sprawczyni wypadku, która będąc w stanie szoku próbowała uciec z miejsca wypadku, płakała, krzyczała itd. Często kompletnie ku zaskoczeniu zawodnika - ratownika.

Konkurs został poprzedzony uroczystym spotkaniem dla zawodników i gości zaproszonych połączonym z obchodami XX-lecia Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego.

Podsumowanie: I tak - jak to ogłosił Krzysztof Bandos, prezes zarządu PFSSK - cel konkursu, czyli integracja środowiska szkoleniowego, instruktorów i wykładowców oraz działaczy zajmujących się problemami związanymi ze szkoleniem kandydatów na kierowców w całym kraju - został zrealizowany. Gratulujemy organizatorom, komandorowi Józefowi Kowalskiemu, wicekomandorowi Januszowi Kuśmierkowi, sędziemu głównemu Marcinowi Gąciarkowi, zespołom sędziowskim (egzaminatorzy) i wszystkim pracującym na rzecz takiej właśnie organizacji konkursu.

Nasza redakcja po raz kolejny obserwowała zmagania. Walczyli instruktorzy, którzy znajdują w swojej pracy pasję. Także tym razem spotkanie odbywało się w atmosferze koleżeńskości, z uśmiechem na twarzy kibicowano. To nie było spotkanie konkurentów, to było spotkanie kolegów.

Do zobaczenia za rok, gdzie nie wiemy, choć mówiono o miejscowości nad Bałtykiem, nadal o Lublinie, czy Warszawie? Do zobaczenia. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z naszym fotoreportażem. Znajdziecie tam Państwo atmosferę Konkursu, ludzi startujących w zawodach, ale też organizatorów, dzięki których ciężkiej pracy impreza mogła się odbyć. Nie zajmujemy się polityką, ale obok miała miejsce ważne spotkanie polityków z wyborcami. Zobaczcie (http://www.grupaimage.com.pl/?s=prd&i=informacja&id=25495 ). (jm)

 

Zdobywcy tytułów Instruktora Roku:

2000: Adam Kaczmarek i Robert Spala - Tomaszów Mazowiecki

2001: Adam Kaczmarek - Tomaszów Mazowiecki

2002: Adam Kaczmarek - Tomaszów Mazowiecki

2003: Zbigniew Hyży - Bełchatów

2004: Marcin Biela - Kraków

2005: Przemysław Drabik - Szczecin

2006: Cezary Tkaczyk - Koszalin

2007: Mariusz Pierzynka - Wałbrzych

2008: Robert Hurko - Bielsko-Biała

2009: Leszek Rzońca - Białystok 

2010: Tomasz Zimnoch - Białystok

2011: Robert Adamczewski - Piła

2012: Tomasz Zimnoch - Białystok

2013: Paweł Łagoda - Białystok

2014: Mariusz Pierzynka - Wałbrzych

2015: Mariusz Pierzynka - Wałbrzych

Komentuj

Legislacja

Już obowiązuje nowa karta parkingowa dla niepełnosprawnych
1 lipca 2015 | 0

37e28968efdf45e955039f325123df269e1393d7

Powyżej wzór nowej karty, każda opatrzona hologramem.

To zabezpieczenie - hologram przedstawiający symbol wózka inwalidzkiego o wymiarach15 mmx15 mm, którego krawędzie usytuowane są w odległości58 mmod lewej krawędzi karty i68 mmod górnej krawędzi karty (awers)

Pamiętajmy: za bezprawne parkowanie na tzw. kopercie można otrzymać

mandat 500 złotowy; 5 punktów karnych oraz będzie trzeba zapłacić także za odholowanie pojazdu

(519-95)

I właśnie zakończyła się ostatecznie wymiana kart parkingowych. Usłyszeliśmy pierwsze szacunki, iż w miejsce dotychczas używanych kart w ilości ok. 2 mln, wydano ich aktualnie zaledwie 200 tys.

Od 1 lipca będą obowiązywać nowe wzory uprawnień dla osób niepełnosprawnych. Dokument teraz już nie będzie wydawany przez urzędy, ale przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Oczekiwano zmniejszenia liczby “uprawnionych”. Chcąc uzyskać kartę należało wcześniej stawić się przed obliczem komisji, by uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Według nowych przepisów karta nie przysługuje osobie z lekkim stopniem. Jeśli ktoś ma orzeczenie o stopniu umiarkowanym, lekarz może dać mu wskazania do karty, jeżeli stwierdzi, że ta osoba ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a także występują u niej schorzenia neurologiczne z kodem 10 N, ruchu - 5 R bądź narządu wzroku - 04 O. Przy znacznym stopniu niepełnosprawności wskazania do karty lekarz orzecznik może wydać osobie, która ma problemy z samodzielnym poruszaniem niezależnie od schorzeń oznaczonych kodem. Jeśli ktoś przed 1 lipca 2014 r. miał wydane orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze schorzeniami oznaczonymi kodami 10 N, 5 R, 04 O, nie musiał stawać na komisję i wymienić kartę na nową. Natomiast po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia wg dalszej procedury musi ono się uprawomocnić (dwa tygodnie od daty odbioru), później jeszcze trzeba odczekać trzy tygodnie na odbiór karty. Przypomnijmy, jeszcze, że osoba, która dostaje kartę, nie musi mieć auta. Może ją wieźć ktoś z rodziny czy sąsiad. - Ale uprawniony musi być w samochodzie.

Komentuj
Motocykliści z zaburzeniami zdrowotnymi?
29 czerwca 2015 | 0

2b3c338b97547bb8dee42e61b0b5449b4e497ee8

(519-16 fot. Tomasz Dziedzic)

W poprzednim numerze PRAWA DROGOWEGO @ NEWS informowaliśmy Państwa o interpelacji Józefa Lassoty (fot.) (interpelacja nr 32772). Poseł pytał: czy zezwolenie osobom o zaburzeniach zdrowotnych dotychczas nie pozwalających na kierowanie motocyklem i nie posiadających wiedzy i doświadczenia z zakresu podstaw techniki jazdy nie stanowi zagrożenia pogorszenia bezpieczeństwa na drogach? Resort precyzyjnie odpowiada na zapytanie i konkluduje: W opinii resortu transportu najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdami kategorii A1 ukończyła odrębny kurs na prawo jazdy i zdała egzamin na prawo jazdy kategorii A1. Dodatkowo powinna również zostać poddana badaniom stwierdzającym brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii A1. Czyli czekamy na inicjatywę noweli ustawy o kierujących pojazdami?

Odpowiedź na interpelację nr 32772

w sprawie zezwolenia osobom o zaburzeniach zdrowotnych na kierowanie motocyklem

Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć

Warszawa, 29-06-2015

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację posła Józefa Lassoty nr 32772 w sprawie interpretacji zezwolenia osobom o zaburzeniach zdrowotnych na kierowanie motocyklem, przekazanej pismem z dnia 22 maja 2015 r., uprzejmie informuję, co następuje.

Należy wskazać, że osoby, które nie mają odpowiednich badań lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania motocyklami, ale posiadają prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, w świetle aktualne obowiązujących przepisów prawa są uprawnione do kierowania pojazdami kategorii A1.

Przepisem art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. 970) dodano w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r. poz. 155, z późn. zm.) pkt 4. Przedmiotowa regulacja uprawnia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobę, która posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.

Należy wskazać, że uprawnienia do kierowania pojazdami są regulowane na poziomie wspólnotowym przez dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (przekształcenie) (Dz. Urz. UE L 403 z 30.12.2016). Rozróżnia ona m. in. uprawienia do kierowania pojazdami kategorii A1 i B. Transpozycja tych regulacji do ustawodawstwa polskiego skutkowała również rozróżnieniem uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A1 i B. Konsekwencją tego było określenie w przepisach ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami odrębnych kursów na prawo jazdy i egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii A1 i B.

Uprzejmie wyjaśniam, że dyrektywa 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy przewiduje możliwość wprowadzenia na terytorium państwa członkowskiego uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A1 przez osobę, która posiada prawo jazdy kategorii B od trzech lat. Przyjęcie takiego rozwiązania obowiązuje na terytorium jedynie tego państwa członkowskiego, które wprowadziło taki przepis, oraz nie może skutkować wpisem w prawie jazdy uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A1. Każde państwo członkowskie podejmuje samodzielnie decyzję o nadaniu uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A1 osobie, która posiada prawo jazdy kategorii B.

Uprawnienie do kierowania pojazdami kategorii A1 przez osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii B, zostało wprowadzone wskutek uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 1957). Wydaje się, że przyjęte rozwiązanie jest obciążone pewną niedoskonałością, jednakże nie jest ono sprzeczne z prawem unijnym. Ponadto 3-letnie doświadczenie w kierowaniu pojazdami kategorii B może tą niedoskonałość w pewnym stopniu redukować, bowiem może być potraktowane jako okres adaptacyjny do kierowania pojazdami kategorii A1.

Określając zakres badań dla poszczególnych kategorii prawa jazdy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. poz. 949), zwanego dalej “rozporządzeniem”, zróżnicowano, zgodnie z dyrektywą 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy, opiniami Konsultantów Krajowych w określonych dziedzinach medycyny oraz uprawnionych lekarzy do przeprowadzania badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, wymagania dla poszczególnych kategorii prawa jazdy.

W odniesieniu do badań w zakresie narządu wzroku uwzględniono stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie okulistyki jednoznacznie wskazujące na zasadność zróżnicowania wymagań w tym zakresie wobec osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców kategorii A1, A2 i A oraz kategorii AM, B1, B, B+E i T. Polega ono na spełnieniu przez osoby objęte kategoriami A1, A2 i A wymogu prawidłowego widzenia stereoskopowego, natomiast w odniesieniu do osób objętych kategoriami AM, B1, B, B+E i T określone zostały warunki, w przypadku których spełnienia uprawniony lekarz może orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami w zakresie tych kategorii.

Należy jednak zauważyć, że “w przypadku stwierdzenia jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:

a.ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,5 z korekcją,

b.pole widzenia oka widzącego powinno wynosić co najmniej 120°, a jego zakres powinien wynosić co najmniej 50° na lewo i na prawo oraz 20° w górę i w dół; w obrębie kąta 20° od punktu fiksacji nie powinny występować żadne ubytki pola widzenia,

c.od powstania jednooczności lub diplopii upłynęło co najmniej 12 miesięcy".

W opinii resortu transportu najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdami kategorii A1 ukończyła odrębny kurs na prawo jazdy i zdała egzamin na prawo jazdy kategorii A1. Dodatkowo powinna również zostać poddana badaniom stwierdzającym brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii A1.

Z poważaniem

Dorota Pyć

Podsekretarz Stanu

 

Komentuj
Premier Kopacz o zintegrowanym podejściu do bezpieczeństwa drogowego
24 czerwca 2015 | 0

 

6dc97baca99eccfbbceeb290ee529ab031281c27

(519-11)

- Jeszcze w tej kadencji posłowie, którzy w tej chwili są chronieni immunitetem, będą odpowiadać i płacić za swoje wykroczenia drogowe - poinformowała Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej w środę w Kancelarii Premiera. Zapowiedziała także pozbawienie samorządów możliwości korzystania z mobilnych fotoradarów.

Ograniczenie immunitetu. Na drogach nie może być równych i równiejszych– powiedziała premier Ewa Kopacz. Jeszcze w tej kadencji opracowane zostaną regulacje umożliwiające przyjęcie mandatu karnego w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego przez posłów i senatorów.

Straże Miejskie i Gminne bez fotoradarów mobilnych. Wśród zapowiedzianych przez premier Kopacz zmian znalazło się odebranie uprawnień Strażom Miejskim i Gminnym do kontroli prędkości za pomocą mobilnych fotoradarów.

Trójpak drogowy. Szefowa rządu zapowiedziała także intensywne prace nad ustawami zawartymi w tzw. trójpaku drogowym. Będzie to: Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 -2023, czyli 92,8 mld zł na 2 228 km dróg krajowych, Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2020, czyli 5,5 mld zł dotacji na 11 000 km dróg lokalnych, Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na drogach samorządowych na lata 2016-2020, czyli 200 mln zł dotacji na min. 400 zadań.

Chodzi o to, by przyjąć zintegrowane podejście do bezpieczeństwa ruchu drogowego i inwestować w polską infrastrukturę– podsumowała premier Ewa Kopacz.

Komentuj
Dodatkowa linia P-10 na przejściu dla pieszych. To interesujące rozwiązanie
13 czerwca 2015 | 4

733391105d2925480ca4dbf6c67f2e3e6e86b125

b673acd505fc98213e953fc4ef85b7b91c0a0db9

(519-4-5 fot. MSNKK)

Małopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Kształcących Kierowców złożyło wniosek o zgłoszenie kompetentnym osobom w ustawodawstwie, propozycji dostosowania przepisów wprowadzających malowanie na chodnikach w obrębie przejść dla pieszych dodatkowej linii P-10. Swój wniosek uzasadniają następująco: Sytuacje na drogach bywają bardzo niebezpieczne, gdy kierowcy (mimo zachowania wszelkich środków szczególnej ostrożności) zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych nie są pewni; czy stojący na krawędzi chodnika piesi mają zamiar wejść, lub w ostatniej chwili wtargnąć na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd, czy tylko na kogoś oczekują. Te szczególnie niebezpieczne dla pieszych sytuacje, zostały w innych krajach całkowicie rozwiązane, przez powiększenie powierzchni wyznaczonego przejścia o umieszczoną na chodniku, w pewnej odległości od krawędzi jezdni, linię P-10 (jak uwidoczniono na zdjęciu). Dodatkowo wyznaczona powierzchnia przejścia, daje prawo przejścia pieszym już na chodniku i jest dla kierowców dobrze widoczna oraz wystarczająca do bezpiecznego zatrzymania pojazdu, eliminując całkowicie sytuację wtargnięcia pieszego na jezdnię. Mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, a szczególnie pieszych, proponuję nowelizację zapisów w “Szczegółowych warunkach technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach” (Dz. U. nr 220 z dnia 23.12.2003r. zał. nr 2 poz. 2181 pkt.7.8 str. 313).

Komentuj
Jan Szumiał, Rowerzysta-pieszy, czy są równoprawnymi uczestnikami ruchu?
11 czerwca 2015 | 1

30fa842a5d2a935bd0134c25784df94d3c45ec88

(519-2 fot. jola michasiewicz)

W Polsce przybywa rowerzystów. Tworzone są systemy umożliwiające wypożyczenie roweru w jednym punkcie miasta i zwrot w innym. Modna staje się jada rowerem, nie tylko rekreacyjnie, ale także do i z pracy, szkoły. Okazuje się, że po zatłoczonych ulicach miast w godzinach szczytu mniej czasu zajmuje dotarcie do celu rowerem niż samochodem lub autobusem. Zachęca to do przesiadania się z za kierownicy na siodełko roweru. Konieczne staje się zapewnienie bezpieczeństwa zwiększającej liczbie cyklistów. Najlepszym sposobem jest oddzielenie ruchu rowerów od ruchu pozostałych pojazdów. Budowana jest coraz większa ilość dróg rowerowych, a tam gdzie nie ma takich możliwości wydzielane są z jezdni pasy ruchu dla rowerów i śluzy rowerowe przed skrzyżowaniami.

Rowerzyści protestują, domagają się poprawy bezpieczeństwa na drodze jak najszybciej, zmian w prawie o ruchu drogowym ułatwiających, a nawet można pokusić się o stwierdzenie uprzywilejowujących ich. Dla zwrócenia uwagi na siebie organizują przejazdy tzw. Masy Krytycznej ulicami miast pod hasłem “Istniejemy! Zauważcie nas”. Proponują ustanowienie święta cyklistów.

Dróg przeznaczonych dla rowerów nadal jest jeszcze za mało a jazda rowerem między samochodami grozi potrąceniem. Dlatego rowerzyści często korzystają z chodników stanowiąc zagrożenie dla pieszych. Mając pretensje do kierowców na jezdni za ignorowanie ich, biorą odwet na pieszych wjeżdżając na chodnik. Zapominają o tym, że jest i powinien być on azylem bezpieczeństwa dla pieszych.

Wielu rowerzystów nie zna podstawowych zasad i przepisów o ruchu rowerów. Ale jest też znaczna grupa tych co z premedytacją łamią je. Wsiadając na siodełko zachowują się jakby byli królami i władcami całej drogi, niezależnie czy poruszają się po jezdni, poboczu, drodze dla rowerów czy chodniku. Zdarza się, że są grubiańscy, używają wulgarnych słów i gestów, blokują szybciej jadących, przejeżdżają przez przejścia przy czerwonym świetle, nie sygnalizują skrętów, jeżdżą pod prąd, straszą pieszych na chodnikach i przejściach, wjeżdżają z jezdni na chodnik przeganiając ich, zjeżdżają na jezdnię bezpośrednio przed jadące samochody, jadąc drogą dla rowerzystów dojeżdżając do przejazdu przez jezdnię i przejeżdżając po nim nie zmniejszają prędkości narażając się na potrącenie przez samochód, nie zdają sobie sprawy z faktu, że żaden kierowca nie jest w stanie zatrzymać samochodu w miejscu. Również po przejściu dla pieszych przejeżdżają z dużą prędkością

Mimo zarejestrowanych przez monitoring miejski wykroczeń odnalezienie i ukaranie rowerzystów popełniających je jest mało prawdopodobne a nawet często niemożliwe. Sprawia to, że czują się anonimowi, nieuchwytni, co ich rozzuchwala. Czasem pojawiają się patrole Straży Miejskiej lub Policji w miejscach najczęstszego popełniania wykroczeń przez rowerzystów, ale są one stanowczo za rzadkie. Zauważywszy funkcjonariuszy rowerzyści dyscyplinują się i jadą przepisowo. Wynika z tego, że jednak znają przepisy o ruchu rowerów, a nie przestrzeganie ich nie jest spowodowane niewiedzą.

W 2014 roku w Warszawie wydarzyło się 401 wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów (w tym 207 z ich winy), na skutek których zginęło 6 osób. Dla porównania w 2010 roku zanotowano 207 takich zdarzeń.

Może warto przypomnieć sobie przepisy o ruchu rowerów, a jeśli ich nie poznaliście do tej pory zapoznać się z nimi. Jeśli jednak celowo nie stosujecie się do nich pomyślcie, że aby żądać respektowania swoich praw trzeba także respektować prawa innych uczestników ruchu drogowego, gdyż tylko wtedy poruszanie się po drodze jest naprawdę bezpieczne.

Ustawa - Prawo o ruchu drogowym:

Art 2 pkt. 5; 5a, 5b; ust. 8; 9, 11, 12, 47. Art. 24 ust. 12; art. 32 ust. 1, 2, 4. Art. 33 ust. 1, 1a, 2, 3, 3a, 5, 6, 7

5) droga dla rowerów - droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego;

5a) pas ruchu dla rowerów - część jezdni przeznaczona do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi;

5b) śluza dla rowerów - część jezdni na wlocie skrzyżowania na całej szerokości jezdni lub wybranego pasa ruchu przeznaczona do zatrzymania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi;

8. pobocze - część drogi przyległa do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;

9. chodnik - część drogi przeznaczona do ruchu pieszych;

11. przejście dla pieszych - powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi;

12. przejazd dla rowerzystów - powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi;

47. rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

Art 24.12 Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Art. 32. 1.Liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać:

1) samochodów osobowych, motorowerów lub motocykli - 10;

2) rowerów lub wózków rowerowych - 15;

3) pozostałych pojazdów - 5.

2. Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów.

4. Jazda w kolumnie nie zwalnia kierującego pojazdem od przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów

Art. 33. 1 Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednioart. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Może piesi też powinni zacząć walczyć o swoje prawa? Zacząć organizować dla odmiany złazy gwiaździste z kilku punktów miasta w jedno konkretne, np. pod Ratusz, Ministerstwo, Radę Ministrów lub Sejm pod hasłem “ My też tu jesteśmy i chcemy czuć się bezpiecznie”. Może ich problemy zostaną dostrzeżone? Należy pamiętać, że są oni grupą najbardziej narażoną na doznanie obrażeń w zdarzeniu z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

4eb8275d116755a95842095685e6b9dfa29cc8d2Jan Szumiał, Praska Auto Szkoła

Komentuj
Ustawa o recyklingu pojazdów zmieniona
2 lipca 2015 | 0

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustwy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (2015.933). Ustawodawca dokonuje zmian m.inn. w ustawie - Prawo o ruchu drogowym. Tu w rozdziale 2 zatytułowanym “Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu”. Przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Komentuj
Nowe ustalenia dróg krajowych
2 lipca 2015 | 0

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 26 czerwca 2015 r. w sprawie ustalenia dróg krajowych. W szesnastu załącznikach do aktu określono wojewódzkie przebiegi dróg krajowych (2015.941). Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 marca 2010 r. w sprawie ustalenia przebiegu dróg krajowych w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim (2010.59.371). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Komentuj
Nowela kodeksu postępowania karnego i innych ustaw - wchodzi w życie
1 lipca 2015 | 0

8a77b769d8cefb06395e99657de41739c26e82f5

Nowela przekształciła jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu lub narkotyków z przestępstwa w wykroczenie, za które będzie groziła kara aresztu lub grzywna. (519-89 fot. Jola Michasiewicz)

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw to największa reforma kpk od momentu jego uchwalenia w 1997 r. Jej zasadniczym celem jest usprawnienie postępowania karnego poprzez przyspieszenie i lepsze zorganizowanie poszczególnych czynności, oraz wyeliminowanie tych, które nie są niezbędne. Ustawa wprowadza kontradyktoryjność procesu karnego, czyli sytuację, w której strony są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra. Cel ten ma zostać osiągnięty przede wszystkim przez wyeliminowanie - za zgodą stron - z materiału dowodowego tych jego części, które nie mają istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Zgodnie z nowelizacją prawo składania propozycji przeprowadzenia dowodów w procesie, tzw. inicjatywa dowodowa, przysługiwać będzie co do zasady stronom postępowania. Dowody będą przeprowadzane przez tę stronę, na wniosek której dowód został dopuszczony. Przeprowadzenie dowodów przez sąd będzie możliwe tylko w wyjątkowych wypadkach. W myśl ustawy strony – poza prokuratorem reprezentującym interes publiczny – nie będą miały obowiązku uczestniczenia w rozprawie. Ponadto zgodnie z nowelizacją sprawcy wszystkich występków będą mogli składać wnioski o skazanie bez rozprawy. Dotychczas było to możliwe w przypadku występków zagrożonych karą nieprzekraczającą 10 lat więzienia. Zmienione zostały przepisy dotyczące składu sądu. Składy sędziowskie zostały zmniejszone, co obniży kosztów postępowań i je przyspieszy. Ponadto nowelizacja m.in. rozszerza możliwości sądu odwoławczego. Jego orzeczenia mają co do zasady kończyć proces bez zwracaniia sprawy sądowi pierwszej instancji. Zgodnie z ustawą także radcowie prawni będą mogli być obrońcami w postępowaniu karnym i karnym skarbowym. Dotąd było to uprawnienie zastrzeżone dla adwokatów. Ponadto nowelizacja przekształciła jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu lub narkotyków z przestępstwa w wykroczenie, za które będzie groziła kara aresztu lub grzywna. Nowelizacja zobowiązuje rząd do przedłożenia Sejmowi i Senatowi - nie później niż do końca 2017 r. - informacji z wykonania reformy oraz jej skutków. Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 27 września 2013 r., a prezydent podpisał ją 17 października 2013 r. Zasadnicza część reformy wchodzi w życie 1 lipca 2015 r. z wyjątkiem niektórych przepisów mówiących m.in. o dokumentach jakie trzeba przekazać sądowi wraz z aktem oskarżenia, które weszły w życie 9 listopada 2013 r. oraz przepisów regulujących m.in. zasady udostępniania akt sprawy sądowej oraz możliwości ich kopiowania stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym, które weszły w życie 2 czerwca 2014 r. 

Komentuj
VAT odliczany od eksploatacji pojazdów służbowych. Po 1 lipca 2015
1 lipca 2015 | 0

W życie wchodzą przepisy przepisy dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT od eksploatacji pojazdów służbowych do 3,5 tony. Niezmienne obowiązują przepisy pozwalające na pełne odliczenie podatku, jednak pod pewnymi warunkami. Dotychczas właściciele firmowych samochodów o masie do 3,5 tony, używanych zarówno do działalności, jak i do celów prywatnych, mogli odliczyć 50% kwoty VAT-u naliczonego od wydatków związanych z nabyciem, importem czy wydatków dotyczących używania pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy leasingu, a także od wydatków dotyczących eksploatacji. Jednak wyjątek stanowił zakup paliwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do końcaczerwcabr. podatnikom nie przysługiwało prawo do jakichkolwiek odliczeń z tytułu nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego, gazu do określonego typu pojazdu. Po 1 Lipca 2015 r. wyjątek ten został wyłączony - przedsiębiorca jeżdżący samochodem do 3,5 tony i korzystający z niego zarówno w pracy, jak i poza nią, będzie mógł od faktury za paliwo odliczyć połowę zapłaconego VAT-u. - Odliczenie podatku VAT od paliwa w przypadku przedsiębiorców użytkujących pojazdy do celów mieszanych, będzie możliwe po raz pierwszy od początku obowiązywania w Polsce przepisów o podatku od towarów i usług (1993 r.). Jest to przepis, z którego skorzystają wszyscy przedsiębiorcy użytkujący tego typu pojazdy w działalności gospodarczej - w tymkliencifirmleasingowych – zaznacza Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

W mocy pozostają przepis pozwalające przedsiębiorcy odliczyć pełny VAT zarówno od paliwa jak i innych wydatków eksploatacyjnych ponoszonych w przypadku auta firmowego o masie do 3,5 tony. Należy jednak spełnić kilka warunków. Kluczowe jest używanie samochodu firmowego wyłącznie w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, z czym wiąże się prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. “kilometrówki".

Komentuj
Aktualizacja ePD wg stanu prawnego na 1.7.2015
1 lipca 2015 | 0

Z dniem 1 lipca w życie weszły przepisy dotyczące kodeksu karnego. Czy to rewolucyjna zmiana? Nie - odpowiadają prawnicy. zmiany spowodują usprawnienie przebiegu postępowań. Będzie większy nacisk na rozwiązywanie spraw w trybie mediacyjnym, dzięki temu sprawy nie będą się ciągnąć wiele lat - komentują. Sędzia będzie mógł zaprosić strony i ustalić dokładny przebieg sprawy, terminy i taktykę prowadzenia postępowania.

Także z dniem 1 lipca br. zaczynają obowiązywac przepisy zmieniające zasady przyznawania, wydawania i wzory kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Tu intencją ustawodawcy było dokonanie przeglądu krążących kart parkingowych, a ostatecznie zwolnienie wyznaczonych miejsc, które były stale zajęte.Już słyszymy, że inicjatywa była skuteczna.

Zbiór aktualizowanych aktów prawnych ePD otrzymał stan prawny obowiązujący na dzień 1 lipca 2015 r.

Aktualizacja zbioru ePrawoDrogowe wg stanu prawnego na 1.7.2015 r.

Projekty aktów prawnych

Projekt

ustawy

projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Projekt

ustawy

w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług

Akty prawne rzeczywiste (teksty w wersji opublikowanej)

Ustawa

o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

Ustawa

o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym

Ustawa

o zmianie ustawy o drogach publicznych

Ustawa

o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym

Ustawa

o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw

Rozporządzenie

zmieniające rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej

Rozporządzenie

w sprawie sposobu, trybu i terminów przekazania danych do centralnej ewidencji kierowców

Wyrok TK

sygn. akt SK 47/13

Zarządzenie

podziału pracy w kierownictwie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Akty prawne ujednolicone (teksty ujednoliconew zw. z publikacją rzeczywistych lub ich wejściem w życie)

Ustawa

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

Ustawa

Kodeks karny

Ustawa

Kodeks postępowania karnego

Ustawa

o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Ustawa

Kodeks cywilny

Ustawa

Kodeks wykroczeń

Ustawa

o podatku od towarów i usług

Ustawa

o opłacie skarbowej

Ustawa

o samorządzie powiatowym

Ustawa

o drogach publicznych

Ustawa

o autostradach platnych

Ustawa

o swobodzie działalności ospodarczej

Rozporządzenie

w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów

Rozporządzenie

w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach

Rozporządzenie

w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych

Rozporządzenie

w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej

Rozporządzenie

w sprawie sposobu, trybu i terminów przekazania danych do centralnej ewidencji kierowców

Zarządzenie

podziału pracy w kierownictwie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Pobierz aktualizacje: wybierz zakładkę AKTUALIZACJA / kliknij przycisk DALEJ / program pobierze i zainstaluje zmiany

ePrawoDrogowe to zbiór kompletny, zawsze aktualny, przyjazny w obsłudze

ZAMÓW: 502-659-431

Komentuj
Nowe odcinki dróg płatnych
30 czerwca 2015 | 1

abdd74c7c50ec7d7226cd83d413fb19966f2b235

(519-6 fot. viaTOLL)

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dniem 30 czerwca 2015 r. sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o kolejne 251 km zlokalizowane w 9 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim. Do mapy płatnych tras dołączą odcinek autostrady A4 oraz fragmenty dróg ekspresowych S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69.

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich DMC. System działa od lipca 2011 r. i obecnie obejmuje ok. 2 900 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

Po rozszerzeniu zaplanowanym na 30 czerwca br. sieć dróg płatnych w ramach systemu viaTOLL wzrośnie do ponad 3 150 km.

Odcinki, które z dniem 30 czerwca br. zostaną dołączone do sieci dróg płatnych viaTOLL:

-Autostrada A4, węzeł Tarnów Północ - węzeł Dębica Wschód, ok. 35,17 km

-Droga ekspresowa S3, węzeł Gorzów Wielkopolski Południe - węzeł Skwierzyna Południe, ok. 27,1 km

-Droga ekspresowa S5, węzeł Rydzyna - węzeł Korzeńsko, ok. 26,84 km

-Droga ekspresowa S8, węzeł Wieluń - węzeł Łask, ok. 74,07 km

-Droga ekspresowa S8, Jeżewo (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 671) - Choroszcz (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2287B), ok. 18,53 km

-Droga ekspresowa S11, węzeł Poznań Północ - węzeł Poznań Tarnowo Podgórne, ok. 13,07 km

-Droga ekspresowa S12, węzeł Jastków - Kalinówka (skrzyżowanie z drogą gminną nr 112435L), ok. 32,78 km

-Droga ekspresowa S61, węzeł Raczki - węzeł Suwałki Południe, ok. 11,98km

-Droga ekspresowa S69, węzeł Bielsko-Biała Komorowice - węzeł Bielsko-Biała Mikuszowice, ok. 11,08 km

Wszystkie przychody wygenerowane przez viaTOLL trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce. Dotychczasowe wpływy do KFD z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL wraz z opłatami od kierowców pojazdów lekkich (wnoszonymi manualnie i za pomocą viaAUTO) za korzystanie z odcinków autostrad A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica wyniosły ponad 4,5 mld zł (stan na koniec maja br.), czyli średnio 3,8 mln zł dziennie. Do końca maja br. w systemie viaTOLL zarejestrowanych było ponad 880 tys. pojazdów oraz 488 tys. użytkowników. Operator systemu sprzedał ponad 28,5 tys. urządzeń viaAUTO, przeznaczonych dla samochodów osobowych, w tym 1,2 tys. przekazano w użytkowanie służbom ratowniczym. Zdecydowanie najbardziej dochodową drogą jest autostrada A4, która tylko przez ostatnie pół roku wygenerowała ponad 185 mln zł wpływów. To ponad dwukrotnie więcej niż kolejna trasa - droga ekspresowa S8.

Informacje o systemie viaTOLL. viaTOLL to system, który pozwala użytkownikom elektronicznie wnosić opłaty za korzystanie z sieci dróg płatnych. Obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2011 roku i jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. System viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Z dokładnym wykazem i mapą sieci dróg płatnych można zapoznać się na stronie internetowej www.viatoll.pl oraz w każdym Punkcie Dystrybucji i Punkcie Obsługi Klienta. Dokładna lokalizacja Punktów Dystrybucji i Punktów Obsługi Klienta jest dostępna na stronie www.viatoll.pl. Utrzymaniem i rozbudową systemu zajmuje się firma Kapsch Telematic Services sp. z o. o., która działa na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od 2012 roku z systemu dobrowolnie mogą korzystać kierowcy pozostałych pojazdów. Usługa viaAUTO jest alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

b70fd27b183e1804601d05dec8fe0a66151555fa

(519-7 grafika: viaTOLL)

Komentuj
Mandat za „warsztat pod chmurką”
30 czerwca 2015 | 0

cd6bd2be3b42d96499e4b8062fa219117fd3ec10

(519-8 fot. SM w Olsztynie)

Straż Miejska w Olsztynie Olsztynie ostrzegają potencjalnych “mechaników domowych” przed majsterkowaniem-naprawianiem na parkingach przydomowych. Podobną skargę zgłosił sąsiad takiego “przygomowego warsztatu”. Strażnicy interweniująć potwierdzili stan naprawy auta na parkingu pod blokiem mieszkalnym. Przypominają o uchwale rady miasta, która zabrania mucia i drobnych napraw samochodowych poza specjalistycznymi zakładami. I takie właśnie wykroczenie zagrożone jest kara grzywny. Strażnicy przypominają, że grzywna za tego typu działania wynosi od 20 do 500 zł.

Komentuj
Będą mogli zrezygnować z pobierania opłat drogowych
26 czerwca 2015 | 0

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, która umożliwia odstąpienie od pobierania opłat na autostradach. Narzędzie to ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gdyż zarządcy dróg płatnych będą mogli zawiesić pobór opłat od kierowców za przejazd autostradą lub jej odcinkiem w sytuacjach wyjątkowych, zagrażających bezpieczeństwu ruchu lub je zmniejszających. Sposób określania wymienionych sytuacji sprecyzuje w drodze rozporządzenia Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Komunikat: INFORMACJA W SPRAWIE USTAWY

z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym

Przedmiotowa ustawa ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności w przypadku zwiększenia jego natężenia. Zgodnie ze zmianami, zarządcy dróg płatnych - w sytuacjach wyjątkowych, zagrażających bezpieczeństwu ruchu lub wystąpienia zdarzenia zmniejszającego stopień tego bezpieczeństwa - będą mogli zrezygnować z pobierania opłat od kierowców za przejazd autostradą lub jej odcinkiem.

Ponadto nowelizacja przewiduje, że minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, w odniesieniu do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, sposób ustalania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wystąpienia zdarzenia zmniejszającego stopień tego bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę porę i kategorię dnia, porę roku i płynność ruchu.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

Komentuj
Nowela o dostępie do własnych danych kierowcy, też danych osk
26 czerwca 2015 | 0

1e43f4109ac86859bb789cf26df02cbb873b7378

(519-9)

W Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowela dotyczy stworzenia podstaw prawnych do wprowadzenia e-usług: dostępu online dla kierowców do własnych danych i informacji, Udostępnij dane pracodawcy, Sprawdź szkołę jazdy i Mój pojazd; rozszerzenia zakresu danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) oraz zmian w zasadach gromadzenia danych w tych ewidencjach. I czytanie zakończone skierowaniem projektu do podkomisji nadzwyczajnej. Ta ostatnia ukonstytuowała się pod przewodnictwem posła M. Wójcika.

Komentuj
Posłowie chcą uporządkowania rynku przewozu osób
26 czerwca 2015 | 0

09493830f5369516fb8ff5c78e650019b4845b78

Ustawodawca zmienia brzmienie przepisu dopuszczającego przewóz okazjonalny: 1) pojazdami zabytkowymi, 2) samochodami osobowymi: a) prowadzonymi przez przedsiębiorcę świadczącego usługi przewozowe albo zatrudnionego przez niego kierowcę, b) na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej w lokalu przedsiębiorstwa, c) po ustaleniu opłaty ryczałtowej za przewóz przed rozpoczęciem tego przewozu; zapłata za przewóz regulowana jest na rzecz przedsiębiorcy w formie bezgotówkowej; dopuszcza się wniesienie opłat gotówką w lokalu przedsiębiorstwa - będącymi wyłączną własnością przedsiębiorcy lub stanowiącymi przedmiot leasingu tego przedsiębiorcy.

(519-88 fot. Jola Michasiewicz)

W Kancelarii Sejmu RP odnotowano wniesienie przez grupę posłów poselskiego projektu ustawy o zmanie ustwy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Przedstawiciel wnioskodawcy - poseł Józef Lassota. Zmiana dotyczy uporządkowania rynku przewozu osób taksówkami i działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób. Tekst skierowano do opinii Biura Legislacyjnego oraz do ustalenia zgodności z prawem Unii Europejskiej.

Komentuj
Wdrożenie procedury czasowego niepopierania opłat autostradowych
24 czerwca 2015 | 0

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyznania ministrowi infrastruktury i rozwoju, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych z przeznaczeniem na pokrycie zmniejszonych wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego w związku z wdrożeniem procedury umożliwiającej czasowe niepobieranie opłat za przejazd autostradą A1 na odcinku Gdańsk - Toruń, przedłożoną przez ministra infrastruktury i rozwoju.

Rada Ministrów podjęła decyzję o czasowym zawieszeniu pobierania opłat za przejazdy autostradą A1. Okres wakacyjny, a szczególnie weekendy, to czas wzmożonego natężenia ruchu samochodowego na autostradzie A1 (odcinek Gdańsk, węzeł Rusocin - Toruń, węzeł Czerniewice).

Zawieszenie poboru opłat na bramkach będzie obowiązywać w określonych godzinach weekendów wakacyjnych, podczas których spodziewane jest duże natężenie ruchu pojazdów, a w związku z tym możliwość wystąpienia zatorów w ruchu. Niepobieranie opłat za przejazdy obejmie wszystkich użytkowników autostrady A1, na wszystkich miejscach poboru opłat.

Rząd zdecydował także o przekazaniu Krajowemu Funduszowi Drogowemu 50 mln zł na pokrycie strat spowodowanych zawieszeniem opłat za przejazdy autostradą A1 w weekendy wakacyjne (koniec czerwca, lipiec i sierpień br.).

Darmowe przejazdy A1 będą obowiązywać: od piątku od godziny 16.00, w sobotę i niedzielę w godzinach od 7.00 do 22.30. Ze względu na rozpoczynające się wakacje - za korzystanie z autostrady nie zapłacimy już w ostatni czerwcowy weekend (26 - 28 czerwca). Natomiast w sierpniu (15 sierpnia dzień świąteczny) darmowe przejazdy rozpoczną się już 13 sierpnia od godziny 16.00 i zakończą w niedzielę 16 sierpnia (o godzinie 22.30).

Komentuj
Plan realizacyjny brd na lata 2015-2016. Przerwane posiedzenie
24 czerwca 2015 | 0

Obradowała Komisja Infrastrukturyposiedzenie nr 365. Zapoznano się z "Informacją Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministra Spraw Wewnętrznych na temat Programu Realizacyjnego na lata 2015-2016 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020, szczególnie w kontekście oceny skutków realizacji nałożonego na policję planu karania kierowców oraz pieszych za ujawnione naruszenia w ruchu drogowym i zwiększenia wpływów do budżetu państwa uzyskanych z grzywien pochodzących z mandatów". Posiedzenie zostało zwołane w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów. W tym przypadku jest to grupa posłów. Upoważnionym do przedstawienia wniosku został poseł Andrzej Adamczyk. Jeden z posłów wnioskodawców pytał ewentualny zamiar resortu podniesienia wysokości mandatów. Podkreślał, iż Sejm z tymi przepisami nie ma nic wspólnego, bo to nie Sejm wyznacza wysokość mandatów, to nie Sejm określa regulamin dotyczący punktów karnych i konsekwencji zbierania punktów karnych. Jednak te zmiany są spychane politycznie na nasze barki. Ponieważ za to odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, to chciałbym dowiedzieć się - i, jak sądzę, nie jest to tylko moja próżna ciekawość - jaki jest mechanizm dokonywania zmian w tych przepisach. Kto o takie zmiany wnosi, jakie jest uzasadnienie tego typu zmian, czy możemy się w najbliższym czasie spodziewać kolejnych zmian dotyczących podniesienia kar w stosunku do kierowców, bo to jest rzecz, która od wielu lat - chyba mam prawo tak powiedzieć - jest spychana na Sejm, na posłów, a my tak naprawdę nie mamy z tym nic wspólnego i chyba już pora na ten temat porozmawiać, aby ta sprawa dotarła do opinii publicznej. Ale musi nam to wyjaśnić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bo to ono odpowiada za te regulacje. Przedstawiciela resortu spraw wewnętrznych nie było podczas obrad. Posiedzenie przerwano w związku z nieobecnością także przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Komentuj
Nowela ustawy o recyklingu pojazdów podpisana
18 czerwca 2015 | 0

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw - podpisana 18 czerwca 2015 r. 

Informacja w sprawie ustawy z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw: Celem nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji jest przede wszystkim potrzeba zapewnienia pełnej transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z dnia 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. Urz. WE L 269 z 21.10.2000, str. 34, z późn. zm.). projekt dotyczy odniesienia się do zarzutów formalnych transpozycji wyżej wskazanej dyrektywy - konieczności osiągania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz potrzeby doprecyzowania definicji, wymagań dotyczących odpowiedzialności producenta, wymagań w odniesieniu do punktów zbierania pojazdów oraz wymagań odnośnie prób strzępienia pojazdów.

Komentuj
Ustawowe doprecyzowanie procedur przy usuwaniu pojazdów
16 czerwca 2015 | 0

 

231d7570d5a090396571b65284724ded91ad2bd9

Doprecyzowane sprawy dotyczące kosztów usuwania, przechowywania i wyszacowywania pojazdów.

(519-90 fot. jola michasiewicz)

Wniesiono senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Przedstawiciel wnioskodawców - senator Andrzej Antoni Matusiewicz. Nowela dotyczy doprecyzowania przepisów regulujących postępowanie z pojazdami usuniętymi z dróg. Tekst skierowano do opinii Biura Legislacyjnego i opinii co do zgodności z prawem UE.

Komentuj
Ekosfery i zakaz wjazdu do nich
12 czerwca 2015 | 0

cb58d6e6bdfc48dec69672413bc1f981fe9038a4

Nowymi przepisami nie będą objęta auta zabytkowe (519-15 fot. jola michasiewicz)

Burzę wywołuje zapowiedziany przepis mający na celu wyeliminowanie z centrów miast starych samochodów. Podkreślmy wiek pojazdu, a nie jesto stan techniczny, a przecież przepis ma uzasadniać troskę o zanieczyszczanie środowiska. W stacjach diagnostycznych pojazdy mają otrzymać stosowne plakietki wskazujące na właściwości spalin jakie one emitują. Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi mają zostać podzielone na cztery kategorie: czerwoną (rejestrowane w latach 1997-2000), żółtą (2001-2005), zieloną (2006-2009), a te rejestrowane po 2010 roku znajdą się w najwyższej klasie. "Benzyniaki" podzielono na dwie klasy:czwartą(1993-2000) i piątą (pierwsza rejestracja po 2001 roku). Diesle starsze niż 1997 i samochody benzynowe sprzed 1993 roku automatycznie otrzymają zakaz wjazdu do którejkolwiek ekosfery.Przepisami mają nie być objęte auta zabytkowe. Jak zawsze są przeciwnicy, ci mówią o dyskryminacji tych, których nie stać na nowe auto. A jak pozbyć się wraków zalegających w miastach?

Komentuj
W sprawie kolejnych e-usługi
11 czerwca 2015 | 0

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych. Projekt nowelizacji ustawy tworzy podstawy prawne do wprowadzenia e-usług  przydatnych dla obywateli i przedsiębiorców. Szczegółowe rozwiązania zostaną przedstawione w rozporządzeniach. Od 4 stycznia 2016 r. powinny działać kolejne e-usługi:

-dostęp online dla kierowców do własnych danych i informacji - umożliwi im bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec nich kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego; np. kierowca będzie mógł sprawdzić liczbę własnych punktów karnych, czyli rozwiązanie to zmniejszy ryzyko utraty prawa jazdy z powodu niewiedzy na ten temat.

-“Udostępnij dane pracodawcy” - zapewni weryfikację uprawnień kierowcy, czyli w praktyce przedsiębiorca, przed udostępnieniem służbowego auta pracownikowi, będzie mógł sprawdzić czy posiada on ważne uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

-“Sprawdź szkołę jazdy” - pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych, co zwiększy konkurencję między nimi i przyczyni się do wzrostu jakości świadczonych usług.

-usługa “Mój pojazd” - pozwoli właścicielom na dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe.

Oprócz tych usług następne będą tworzone w ramach projektu informatycznego CEPiK 2.0. Jest on realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki, wyspecjalizowaną agendę resortu spraw wewnętrznych ds. IT. Polega na modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz Centralnej Ewidencji  Kierowców. Prace zakończą się w 2016 r., ale stopniowo uruchamiane są kolejne elementy modernizowanego systemu.

W czerwcu 2014 r. ruszyły pierwsze e-usługi: “Historia pojazdu” i “Bezpieczny autobus”. Dzięki nim można sprawdzić niektóre informacje o używanym samochodzie, który zamierzamy kupić i zweryfikować niektóre dane autobusu, którym chcemy podróżować. W ramach nowelizacji ustawowej rozszerzono także zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Gromadzone będą w nich informacje dotyczące m.in. badań technicznych pojazdów, zdarzeń ubezpieczeniowych, danych o osobach ubiegających się o uzyskanie uprawnień, danych homologacyjnych, a także danych o instruktorach nauki jazdy, wykładowcach, egzaminatorach ruchu drogowego i lekarzach uprawnionych do badań dopuszczających do ubiegania się o uprawnienia. Udostępnianie tych informacji poprawi bezpieczeństwo w obrocie pojazdami na rynku wtórnym. Zmieniono zasady gromadzenia danych w ewidencjach CEP i CEK. Zakres danych osobowych kierowcy będzie określany w ustawie, a katalog danych nieosobowych (technicznych) będzie regulowany w rozporządzeniu. Zgodnie z projektem noweli, w ewidencji będą gromadzone dane o pojazdach zarejestrowanych oraz ich właścicielach lub niektórych kategoriach posiadaczy (np. leasingobiorców), a także pojazdach niezarejestrowanych, w stosunku do których przeprowadzono badania techniczne lub zawarto umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Natomiast minister spraw wewnętrznych będzie określał w rozporządzeniu wymagania techniczne i jakościowe dotyczące standardów przesyłanych danych oraz tryb wprowadzania danych do ewidencji. Jednocześnie ma zapewnić wysoką jakość przekazywanych danych do ewidencji, uwzględniając jej referencyjny charakter. Przewidziano rozwiązania, które poprawią jakość danych i informacji gromadzonych w CEP i CEK. Dane do tych ewidencji będą wprowadzane przez uprawnione podmioty, po ich uprzedniej weryfikacji, z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Rozwiązanie to zwiększy jakość kontroli drogowej, i w konsekwencji poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Wszystkie podmioty zasilające ewidencje, w tym nowe, np. stacje kontroli pojazdów i zakłady ubezpieczeń, będą miały zapewniony bezpłatny dostęp do danych i informacji zgromadzonych w ewidencjach. Zakłady ubezpieczeń – za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - będą przekazywały dane i informacje do CEP.

Przyjęto, że obowiązek zapłaty za badanie techniczne będzie powstawał z chwilą jego rozpoczęcia, a nie zakończenia. Jednocześnie opłaty ewidencyjne za wpis do CEP będą pobierane od wszystkich badań technicznych pojazdu, a nie jak dotychczas tylko od wpisu do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu badania technicznego.

Komentuj
Zmienione przepisy do poprawki?
11 czerwca 2015 | 3

950d868c35d6357b46aaa62b201046021bbd2f27

(519-14 fot. jola michasiewicz)

Nowe, surowsze, przepisy w ruchu drogowym obowiązują zaledwie od dwóch tygodni. Policja zabiera uprawnienia za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Recydywista w tym zakresie, aby odzyskać uprawnienia będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. I tu pojawia się problem, który dotyczy kierowców posiadających uprawnienia do więcej niż jednej kategorii. Zatrzymane prawo jazdy motocykliście skutkuje brakiem możliwości jazdy także samochodem osobowym czy ciężarowym. “Dziennik Gazeta Prawna” komentuje: i o ile wydaje się logiczne, że zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości osobówką powinno skutkować również niemożliwością prowadzenia np.autobusu, to w przypadku posiadaczy także prawa jazdy kat. T (traktor) jest to dyskusyjne. Tymczasem z nowych przypisów wynika, że jeśli przekroczył prędkość o 50 km/h samochodem, motocyklem czy ciężarówką, nie będzie przez trzy miesiące poruszać się także traktorem, choć trudno się spodziewać, aby tym pojazdem był w stanie drugi raz popełnić podobne wykroczenie. I tak rolnik może obligatoryjnie utracić możliwość jazdy traktorem. Posłowie już apelują o nowelizację przepisów w odniesieniu do rolników. Inaczej MSW: Zachowania te stanowią realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ponadto rozwiązania te obowiązują wszystkie grupy zawodowe, w tym np. zawodowych kierowców. Dopuszczenie jakichkolwiek wyjątków od tej zasady stanowiłoby złamanie zasady równości wobec prawa, chronionej w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP - tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzeczniczka resortu. Natomiast Adam Jasiński,prawnikspecjalizujący się w ruchu drogowym, ma jednak wątpliwości, czy ustawodawca nie poszedł o krok za daleko. Tym bardziej, że zatrzymanie prawa jazdy nie podlega kontroli sądowej, co może stanowić ograniczenie prawa do sądu.

Komentuj
Komisja Infrastruktury przyjęła rządowy dokument dot. stanu brd
11 czerwca 2015 | 0

Odbyło się 358 posiedzenie sejmowej Komisji infrastruktury. Komisja Infrastruktury, obradująca pod przewodnictwem posłanki Bożenny Bukiewicz (PO), zastępcy przewodniczącego Komisji, rozpatrzyła - rządowy dokument “Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2014 r.” (druk nr 3390). Dokument zaprezentowała sekretarz Krajowej Rady BRD Agata Fox. Pytanie i prośby o wyjaśnienia dotyczyły m.inn. programu realizacyjnego; statystyk wypadków drogowych; badniu skuteczności urządzeń poprawiających ruch pieszych; kierowców w przedziale wiekowym 20-24 lat itd. itp. A. Fox podsumowała - Klucz do wykonania, czyli osiągnięcia tego stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, który jest w innych krajach, tkwi w programach realizacyjnych. Po to przyjmujemy programy realizacyjne i dokumenty wykonawcze na dwa lata. One są kroczące, czyli programy realizacyjne mamy na rok 2013, potem 2014, 2015, 2016 itd., żeby móc priorytety i kierunki działań wskazane w Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wdrażać za pomocą konkretnych realnych działań. Stąd ta wolniejsza u nas dynamika. Gambit, po prostu, nie był wdrażany. Natomiast Narodowy Program jest wdrażany. Jeżeli chodzi o pytania uzupełniające pana posła. Nowe samochody, czyli jaki jest wpływ floty samochodowej? Zleciliśmy badanie floty pojazdów. ITS jest jego wykonawcą. Jeżeli pan poseł życzyłby sobie szczegóły, to Instytut Transportu Samochodowego to przedstawi. Umowy już podpisaliśmy, wyniki tego badania będą za jakiś czas, tak jest z każdym badaniem. Dokładnie w listopadzie. Kolega analityk tak mi podpowiada. Natomiast, jeśli chodzi o stacje kontroli, to odpowiemy na piśmie, ponieważ nie ma przedstawiciela Departamentu Transportu Drogowego. Wolałabym, żeby mógł szczegółowo odnieść się do tego tematu. Dokument został przyjęty.

Komentuj

Statystyka

Statystyki z dróg Unii Europejskiej
27 czerwca 2015 | 0

25fb6c06c29f41d6a724d99d2ded41c8f62ef828

(519-96 fot. Jola Michasiewicz)

Według analiz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu ETSC, tylko w ubiegłym roku co najmniej 200 tys. osób w wyniku wypadków drogowych odniosło poważne obrażenia. Jest to o 3% więcej niż w roku poprzednim. To niejako druga strona ważnego i cennego obniżenia liczby ofiar śmiertelnych. To jest stała tendencja na przestrzeni ostatnich lat: spadkowi liczby ofiar śmiertelnych nie towarzyszy podobna redukcja ciężko rannych. Europejska Federacja Drogowa ERF, wraz z przedstawicielami organizacji zajmujących się bezpieczeństwem drogowym i posłami do Parlamentu Europejskiego, wezwała przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera do ustanowienia strategicznego celu dla całej Unii Europejskiej polegającego na ograniczeniu liczby ciężko rannych w wypadkach drogowych.

Organizacje przypominają, że umieszczenie wśród celów Unii Europejskiej ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych na drogach przyniosło wyraźną poprawę sytuacji w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia, Litwa, Łotwa, Słowenia i Estonia. W każdym z nich liczba ofiar śmiertelnych w porównaniu z rokiem 2001 spadła przynajmniej o 60%.

Dla porównania, w Polsce w roku 2001 zginęły 5534 osoby, a w roku 2014 - 3202, co oznacza spadek o 42%. Znacznie wolniej spada jednak (lub nawet wzrasta) liczba ciężko rannych. Ustanowienie celu strategicznego w postaci ilościowego wskaźnika obniżenia liczny ciężko rannych stanowiłoby  bodziec do podejmowania działań na szczeblu europejskim, w tym w takich obszarach, które stanowią wyłączną kompetencję Wspólnoty. Przykładem takich kompetencji jest ustanawianie norm dla producentów samochodów.

Komentuj

Przegląd prasy

Szkolili konsultantów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego
30 czerwca 2015 | 0

30370229cb54ae04d29e6377277dd4be3adaa123

783e2f20256403255a7af2795984d778c4324a2d

9f2eeeb8dae2b0be40c2af308565f6b9ab3dc174

38370f5d18bb287f7049db348556497ae486790a

a7eba6e8433dc15757f74a6d989df30303e76ec3

83d3ab5761cf215d79412b3e43df81b12a83e8ce

ef0107630db1183eb8bec29e6e9bac40671038e8

(519-26-32 fot. jola michasiewicz)

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie w dniach 29-30 czerwca 2015 r. odbywało się specjalistyczne szkolenie dla konsultantów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, koordynatorów działań związanych z promocją bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym na obszarze Mazowsza. Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

-stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w kraju. Narodowy Program BRD 2013-2020. Strategia poprawy BRD na obszarze województwa mazowieckiego w latach 2014-2020. Koncepcja “doradztwa metodycznego /konsultanta ds. BRD”’

-organizacja ratownictwa medycznego - podstawy prawne. Bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia. Ocena poszkodowanego i zasady powiadamiania służb ratowniczych;

-ćwiczenia praktyczne - resuscytacja, defibrylacja. Postępowanie w przypadku zadławienia, złamania;

-wybrane przepisy prawa o ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych uczestników ruchu drogowego;

-wybrane przepisy prawa dotyczące odpowiedzialności karnej i cywilnej. Kodeks karny. Kodeks wykroczeń. Uprawnienia i obowiązki Policji;

-główne założenia, cele i harmonogram programu profilaktycznego “B & N”;

-Wybrane przepisy prawa o ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych uczestników ruchu drogowego;

-Zadania dyrektora i nauczycieli określone w prawie oświatowym i innych przepisach, związane z realizacją wychowania komunikacyjnego w szkole;

-Założenia dydaktyczno - metodyczne realizowanego przedsięwzięcia;

-Certyfikacja;

-Bezpieczny i odpowiedzialny człowiek;

-Metodyka zajęć z uczniami na wszystkich poziomach edukacji szkolnej.

Przedstawiciel redakcji tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS uczestniczył w zajęciach poświęconych odpowiedzialności rodziców i nauczycieli, przygotowujemy rozmowę z prowadzącymi: Martą Marszewską i asp. sztab. Janem Borowskim z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Komentuj
Co zmienić w systemie szkolenia? Pierwsza DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ
25 czerwca 2015 | 0

519-18.jpg (500×283)

519-19.jpg (500×226)

519-20.jpg (250×188)519-21.jpg (250×188)

519-22.jpg (250×188)519-23.jpg (250×185)

519-24.jpg (250×188)

519-25.jpg (500×277)

(519-18-25 fot. Jola Michasiewicz/Łukasz Plak)

W Warszawie w siedzibie Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym (ul. Ratuszowa 11) odbyło się spotkanie poświęcone poprawie efektywności szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Organizatorzy: wymieniona Fundacja oraz redakcje: tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS i gazety internetowej L-INSTRUKTOR do rozmowy zaprosili:

Ewę Odachowską, psychologa, psychotraumatologa z Instytutu Transportu Samochodowego,

Karola Krefta, członka Zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Instruktorów Nauki Jazdy, właściciela OSK “JANKAR” z Redy,

Bogdana Sarnę, sekretarza Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie, właściciela OSK “SARBO” z Warszawy, instruktora nauki jazdy,

Krzysztofa Wójcika, p.o. kierownika Wydziału Szkoleń WORD Warszawa, egzaminatora.

Ze strony organizatorów uczestniczyli:

Wojciech Pasieczny, wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym, biegły sądowy, emerytowany policjant WRD KSP,

Jolanta Michasiewicz, redaktor naczelna Tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS,

Jakub Szadkowski, redaktor prowadzący portal L-instruktor.pl.

Moderator dyskusji, Wojciech Pasieczny, zaproponował merytoryczne ramy dyskusji. Postawmy diagnozę problemu, ustalmy co jest przyczyną tego, że szkoleniu kandydatów na kierowców jest tak źle - mówił. Po diagnozie najczęściej wystawiana jest recepta. I właśnie w tym celu uczestnicy spotkania podjęli próbę sformułowania możliwych i celowych zmian.

Za zdecydowanie niezbędny element systemu szkolenia uznano wychowanie komunikacyjne, nawet to już najwcześniejsze wychowanie komunikacyjne. Profesjonalnie prowadzone przez przygotowanych do zawodu nauczycieli, korzystających z nowoczesnych metod i technik. Ideałem byłoby tu wzmocnienie działań nauczycieli dzięki zainteresowaniu resortu oświaty. Konieczne jest znalezienie właściwego miejsca w systemie edukacyjnym właśnie dla edukacji komunikacyjnej.

A sam system szkolenia w ośrodkach szkolenia kierowców, jak należy zmodyfikować? - pytał Pasieczny. Przechodząc do konkretów mówiono o: kursantach, którzy na egzamin przychodzą nieprzygotowani; o braku właściwych wzorców (te złe nabyte najczęściej poprzez złe nawyki rodziców); o zbyt rozbudowanych przepisach; o cenie szkolenia; a przede wszystkim o cenie i jakości szkolenia; o braku określenia ceny minimalnej; jednak ta najniższa cena nie daje szansy zdania egzaminu - podsumowano ten blok problemowy. Czy system szkolenia na dzisiejsze czasy jest odpowiedni? - padło pytanie. Wiele powiedziano o zawodzie instruktora i samych instruktorach. Często są to osoby “z przypadku”; często osoby niedojrzałe emocjonalnie; może zbyt łatwo dostać się do tego zawodu; a przecież zarówno instruktor jak i egzaminator to misje; to nie zawód, to misja; na rynku jest deficyt dobrych instruktorów - podkreślano; brak instruktorów z pasją. A przecież to osoby publicznego zaufania. Należy wyeliminować z zawodu te osoby przypadkowe. A także: należy też oczyścić branżę, czyli wyodrębnić ze środowiska ludzi, którzy nadają się do tej pracy i którzy chcą ją wykonywać. Ta praca to kształtowanie pokolenia, które za kilka lat może nas gdzieś na przejściu trafić rozpędzonym samochodem. Jak się dowiedzieliśmy resort transportu przygotowuje stosowne rozporządzenie.

Następny problem to zbytnia szczegółowość w obowiązujących przepisach. Należałoby wyrzucić wszelkie ramy, które ograniczają szkoleniowca. Program szkolenie i instrukcje są zbyt szczegółowe, a co za tym idzie ograniczają szkolących i szkolonych. Śmiejemy się z regułki o przejeździe przez grząski piasek i wielu innych - mówiono. Trzeba też wyrzucić instrukcję egzaminowania - przecież egzaminator jest fachowcem od oceny, a umiejętności zdającego ocenia całościowo. “Krzyżykowanie” narzuca ustawodawca, który nie ma pojęcia o nauce jazdy. Własne decyzje powinni podejmować fachowcy i brać za nie odpowiedzialność jako osoba posiadająca uprawnienia instruktora, czy egzaminatora - usłyszeliśmy. Zaprezentowane też została nieco inna opinia: prowadząc zajęcia na kursach dla egzaminatorów zawsze podkreślam, że instrukcja egzaminowania to jest pewnego rodzaju scenariusz, na którym warto się opierać. Natomiast to egzaminator jest reżyserem tego wszystkiego, co może się wydarzyć podczas egzaminu. Egzaminator musi ponad ten arkusz, ponad to zakreślanie krzyżyków dostrzegać umiejętności, predyspozycje tudzież ich brak u kandydata. To musi być najważniejsze przesłanie do tego, żebyś wystawił sprawiedliwą ocenę.

Kolejny - testy egzaminacyjne. I tu postawiono zaskakujące pytanie: Czy to w ogóle jest problem? To nie jest żaden problem, to krzyk portali, my pozytywne efekty nowych testów dopiero odczujemy - mówiono. Znajomość testów to rzecz uboczna - podsumował jeden z praktyków. Jednak zweryfikować wiedzę trzeba. A czy testy powinny być jawne czy tajne? Zdania były podzielone. Czy pytania maturalne powinny być jawne czy tajne - odpowiadano pytaniem na pytanie. Nadto bardzo często kandydaci na kierowców nie potrafią czytać testów ze zrozumieniem, co jest powodem niezdanego egzaminu. Mitem jest, iż aby zdać należy znać oficjalną bazę pytań. Wystarczy znać zagadnienia i w ich zakresie przykładowe pytania sprawdzające - konkludowali uczestnicy DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ.

W dyskusji postawiono także tezę, iż w szkoleniu kandydatów na kierowców widoczny jest brak metodyki. Za interesujący element wsparcia szkolenia uznano spotkania ze sprawcami wypadków. Od lat Instytut Transportu Samochodowego poświęca wiele uwagi europejskiemu projektowi MODULE CLOSE TO. Czy to nie jest straszenie konsekwencjami? - zastanawiano się. A może po 4.1.2016 r. właśnie ten model może okazać się właściwym. Mała dygresja - tygodnik PRAWO DROGOWE @ NEWS relacjonował szczegółowo spotkania ze sprawcami, które zorganizowano w WORD Warszawa. Zadeklarowaliśmy możliwość pośrednictwa w organizacji podobnych spotkań, niestety odzewu nie było. Egzaminatorzy ze stołecznego ośrodka nadal podtrzymują pomoc.

W dyskusji podniesiono także wiele innych ważnych problemów. Co to jest stres - zastanawiano się; jak przeciwdziałać stresowi egzaminacyjnemu? Dalej - szkolenie na odległość. Tak to ważny element, ale zdecydowanie e-learning powinien być wsparty kontaktem z instruktorem, wparciem osk. Wiele zagadnień wyłącznie - z powodu ram czasowych spotkania - jedynie zasygnalizowano, a tu: kto to jest kulturalny kierowca, szkolenie praktyczne na ODTJ; profil psychologiczny kandydata na kierowcę;

U nas myśli stają się słowami. "Chcemy, żeby to miejsce wymiany opinii inicjowało publiczną debatę na rzeczywiście istotne tematy. Dlatego zaprosiliśmy osoby związane ze szkoleniem, egzaminowaniem i Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego do wzięcia udziału w dyskusji o bieżących problemach branży i o pomysłach na poprawę drogowej rzeczywistości" - powiedziała Bożenna Chlabicz, prezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym.

Redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS - współorganizator spotkania - pierwszego i kolejnych zaprasza także Czytelników do publicznej dyskusji. Czekamy na Państwa opinie w poruszanych sprawach; czekamy na propozycje kolejnych “spraw do dyskusji”. Będziemy je publikowali pod wspólnym tytułem “DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ”. Wskażcie nam czyich opinii chcielibyście wysłuchać, komu zadać pytanie.

Piszcie do nas na adres: tygodnik@prawodrogowe.pl

Jolanta Michasiewicz (red. tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS)

Dyskusja w pełnym brzmieniu dostępna pod adresami:

Część I: https://www.l-instruktor.pl/punkty-widzenia/dyskusja-na-ratuszowej.html#.VZ4nGF_tmko

Część II: https://www.l-instruktor.pl/punkty-widzenia/dyskusja-na-ratuszowej-cz-ii.html

Część III: https://www.l-instruktor.pl/punkty-widzenia/dyskusja-na-ratuszowej-cz-iii.html

Komentuj
Zaspany jak pijany
11 czerwca 2015 | 2

Powodów zmęczenia i niewyspania może być wiele, przede wszystkim jednak to brak odpowiedniej ilości snu. Zachowania zaspanej osoby za kierownicą są równie niebezpieczne jak tej kierującej pojazdem pod wpływem alkoholu. Badania pokazują, że osoby, które nie spały przez 20 godzin zachowują się porównywalnie do kierowców, których stężenie alkoholu we krwi wynosiło 0,5 promila.

Brak snu jak nadmiar alkoholu. Zaspanie i zmęczenie znacząco osłabia koncentrację, wydłuża czas reakcji oraz bardzo negatywnie wpływa na umiejętności prawidłowego oszacowania sytuacji na drodze. Podobnie działa alkohol czy narkotyki - powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Osoby zmęczone i niewyspane mają o 50% wolniejsze reakcje niż osoby wyspane i wypoczęte, a ich zachowanie jest podobne do kierowców, u których stężenie alkoholu wyniosło 0,5 promila*.

Komu grozi sen. Najbardziej narażeni na zaśnięcie za kółkiem są przede wszystkim:

-kierowcy zawodowi, którzy jednorazowo pokonują setki, a nawet tysiące kilometrów,

-pracownicy zmianowi, którzy po nocnej zmianie wsiadają za kierownicę,

-kierowcy, którzy przyjmują leki uspokajające i inne leki osłabiające koncentrację,

-kierowcy, którzy nie dbają o odpowiednią ilość snu.

Sygnały ostrzegawcze. Jeśli czujesz, że zaczynasz mieć trudności ze skupieniem, częściej mrugasz oczami, a twoje powieki robią się coraz cięższe, nie zwlekaj, tylko czym prędzej zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu. Zlekceważenie objawów mikrosnu może okazać się tragiczne w skutkach - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Inne objawy zmęczenia za kierownicą lub mikrosnu to m.in.:

-trudności z zapamiętaniem tego, co się działo na drodze podczas ostatnich kilometrów jazdy;

-niezauważanie znaków drogowych, sygnalizatorów i zjazdów;

-częste ziewanie i przecieranie oczu;

-problemy z utrzymaniem głowy prosto;

-uczucie niepokoju i irytacji, nagłe dreszcze.

Co robić? Aby nie być zmęczonym i nie zasnąć za kierownicą przede wszystkim powinniśmy się dobrze wyspać przed planowaną jazdą. Szacuje się, że dorosły człowiek potrzebuje około 7 do 8 godzin snu dziennie - przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Jeśli jednak zmęczenie dopadnie nas w trakcie jazdy, możemy zastosować kilka sposobów, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze - dodają trenerzy.

Jeśli w trakcie jazdy pojawi się uczucie zmęczenia i senności, pamiętajmy, aby:

-zatrzymywać się na krótkie spacery (15 min.);

-zaparkować w bezpiecznym miejscu i zdrzemnąć się chwilę (pamiętajmy, aby drzemka była krótka - maksymalnie 20 minutowa, w innym wypadku może dać to odwrotny efekt);

-uważać na napoje energetyczne i picie kawy, ponieważ działają krótkotrwale i mogą dawać złudne uczucie dobrej kondycji fizycznej.

* U.S. News & Word Report, Driving Drowsy as Bad as Driving Drunk

Komentuj
Bezpieczna podróż
2 lipca 2015 | 0

Rozpoczął się sezon urlopowy, co oznacza, że Polacy będą pokonywać często setki kilometrów w swoich autach, aby dotrzeć na upragniony wypoczynek. Podczas długich podróży, zwłaszcza w okresie letnim łatwo o zmęczenie, zdenerwowanie i brak skupienia. Do tego dochodzi pokusa szybszego dotarcia do celu, co skutkuje przekraczaniem dopuszczalnej prędkości. Jak bezpiecznie dojechać na wyczekiwany urlop radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Noga z gazu. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza że przekraczając dopuszczalną prędkość ryzykujemy zdrowie zarówno swoje, jak i pasażerów oraz wszystkich uczestników ruchu. Pamiętajmy, że grozi nam nie tylko wypadek, ale także wysoki mandat. Niestety policyjne statystyki pokazują, że wakacyjne miesiące są najgorsze pod względem liczby wypadków ze wszystkich miesięcy w roku. Tym bardziej myślmy o tym, aby jadąc na wypoczynek ograniczyć prędkość i zachować ostrożność. Pamiętajmy, że za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h możemy zapłacić mandat w wysokości ponad 1000 złotych i stracić prawo jazdy na 3 miesiące - powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Wypocznij przed jazdą. Zmęczenie zmniejsza koncentrację i wydłuża czas potrzebny na reakcję, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Konieczne są postoje, które należy robić co 2-3 godziny. Podczas długiej podróży w aucie powinno jechać przynajmniej dwóch kierowców. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas zmienić za kierownicą, warto pomyśleć o takim rozplanowaniu trasy, abyśmy mieli czas na długi odpoczynek lub nocleg – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Dodatkowo warto pamiętać, że niewskazane jest spożywanie obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.

Odłóż telefon. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest bardzo niebezpieczne i potrafi zupełnie rozproszyć uwagę kierowcy. Dlatego należy unikać sięgania po telefon podczas jazdy oraz do minimum ograniczać czynności takie jak regulowanie radia czy nawigacji, aby nie odrywać wzroku od drogi, a rąk od kierownicy. W takich sytuacjach poprośmy o pomoc pasażerów. Ci jednak także powinni zachowywać się odpowiednio i nie powinni dekoncentrować kierowcy poprzez angażowanie go w absorbującą rozmowę czy pokazywanie widoków.

Przygotuj samochód. Przed podróżą należy upewnić się, że samochód jest w dobrym stanie technicznym i wystarczająco sprawny, abyśmy mogli wyruszyć nim w drogę. Nie zapominajmy o tak podstawowych rzeczach jak: stan opon, poziom oleju, sprawność świateł i wycieraczek. Ponadto warto sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych i w razie konieczności zlecić ich wymianę bądź uzupełnienie – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Dodatkowo możemy zrobić przegląd klimatyzacji, po to aby nie martwić się o komfort podczas jazdy w upalne dni.

Co kraj to obyczaj. Jeśli planujemy zagraniczną podróż, przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami panującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Niewiedza nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych i może powodować zagrożenie. Pamiętajmy, że występują różnice graficzne w znakach drogowych, różne mogą być ograniczenia prędkości oraz wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu - podpowiadają trenerzy.

Komentuj
Tu pomoc była niezbędna
2 lipca 2015 | 0

e3649bda433202e13f0c221bcef59d7399c1118b

(519-91 fot. Policja Dolnośląska)

To, że policjanci pomagają najmłodszym bezpiecznie pokonać ulicę wszyscy doskonale wiedzą. Jednak tym razem, według wezwania, pomocy mundurowych potrzebowała cała rodzinka. Podczas interwencji, aby mama i jej dzieci bez ryzyka przeszły na drugą stronę jezdni, konieczne było wstrzymanie ruchu. I nie było by w tym nic dziwnego, gdy by nie to, że wezwanie dotyczyło ... stada kaczek.

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jaworze otrzymał telefoniczną informację, że po terenie przedszkola przy ul. Chopina spaceruje “matka z siedmiorgiem potomstwa”. Z relacji proszącego o interwencję w tej sprawie mężczyzny wynikało, że cała rodzinka zamierza przejść przez jezdnię. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pomocy potrzebowała kaczka z podążającymi za nią młodymi. Na pomoc ptakom udał się patrol jaworskich policjantów. Aby bezpiecznie przeprowadzić je przez drogę, funkcjonariusze musieli na chwilę wstrzymać ruch. Trzeba przyznać, że zarówno mama, jak i wdzięczna gromadka opierzonych “dzieci”, nie stwarzała problemów, idąc w jednym zgranym szeregu.

Komentuj
Kierowca kompletnie pijany (3,5 ‰) i z 24-tonowym ładunkiem
1 lipca 2015 | 0

Kompletnie pijany kierowca tira prawie staranował inną ciężarówkę, a następnie odjechał z miejsca zdarzenia. Gdy został zatrzymany przez policjantów, przeprowadzone badanie wykazało u niego prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Okazało się także, że kierowca przewoził ładunek o wadze około 24 ton! Nie trudno sobie wyobrazić inne możliwe scenariusze wydarzeń z udziałem takiego pojazdu, prowadzonego przez takiego kierowcę.

1 lipca br. około godziny 13.30 na skrzyżowaniu obwodnicy zachodniej Legnicy z drogą krajową nr 94 kierowca samochodu ciężarowego nie zdążył zahamować i uderzył w tył przyczepy stojącego przed nim na czerwonym świetle innego samochodu ciężarowego. Następnie wyminął ten pojazd i odjechał.

Kierowca uszkodzonego samochodu ruszył za sprawcą kolizji i podał policjantom jego pozycję. Uciekający tirem mężczyzna zjechał na parking przy stacji benzynowej. Funkcjonariusze legnickiej drogówki podjęli wobec niego interwencję, kiedy ten usiłował zamknąć się w kabinie swojego samochodu. Policjanci wyciągnęli mężczyznę z kabiny. Okazało się, że jest on w stanie upojenia alkoholowego. Badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie prawie 3,5 promila!  

Kierowcę zatrzymano i osadzono w policyjnym areszcie. Jest to 45-letni mieszkaniec Kowar. W pojeździe, który prowadził, znajdowały się materiały budowlane o wadze około 24 ton! Za stworzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu drogowym grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Grozi mu utrata tego dokumentu na co najmniej 3 lata. Zapłaci również świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.  

Komentuj
„Zwolnij! Nie bądź baranem.. na drodze”
1 lipca 2015 | 0

Do końca września na polskich drogach fotografie może zrobić kierowcom w sumie 400 automatów (aktualnie 300). Urządzeniami, zarządza Inspektorat Transportu Drogowego. Poza tym, ponad 200 automatów jest w rękach gminnych straży.

Policjanci i urzędnicy nie mówią wprost o zwiększeniu mandatów, ale o zmniejszeniu liczby wypadków. Tych jeszcze cztery lata temu było blisko 4 tysiące dwieście, rok temu - już niespełna 3400. Ogłoszono właście rozpoczęcie akcji "’Bezpiecznie na drogach’’. Wspomogą ją też bilbordy i filmy reklamowe z hasłem: "Zwolnij! Nie bądź baranem... na drodze". Autorzy kampanii twierdzą, iż sposobem na zmniejszenie liczby wypadków są takie elementy jak: dobre prawo, profilaktyka, edukacja i konsekwencja.

Komentuj
Zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie!
24 czerwca 2015 | 0

Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Dla funkcjonariuszy, to jednak czas wzmożonej pracy. Policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących m.in. samochodami oraz autokarami, a policyjni wodniacy patrolują jeziora i rzeki, zwracając uwagę na wszystkich, którzy w upalne dni korzystają z kąpieli. Funkcjonariusze przypominają, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie!

Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o najmłodszych i robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek - na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania. Akcja od wielu lat realizowana jest wspólnie z innymi instytucjami państwowymi oraz organizacjami społecznymi funkcjonującymi lokalnie.

Bezpieczeństwo na drogach. Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawia się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów - szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.

Niestety w wielu przypadkach, to agresywna jazda okazuje się być przyczyną wypadków, których skutki są niekiedy tragiczne. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

Apelujemy do kierowców, wyjeżdżających na wakacje, o rozwagę, cierpliwość i zdjęcie nogi z gazu - tym bardziej, że ładna pogodna sprzyja szybkiej jeździe. Ci, którzy jeżdżą brawurowo powinni pamiętać, że od 18 maja br. za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy.

Przypominamy też, że w myśl obowiązujących od maja przepisów, ci, którzy zdecydują się na jazdę "na podwójnym gazie" muszą się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary (gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów i m.in. do 30 dni aresztu; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia), sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Sprawny autokar i bezpieczne kolonie. Wyjazdy na kolonie są u nas nadal bardzo popularnym rodzajem wypoczynku dzieci i młodzieży. Zanim jednak poślemy nasze pociechy na taki zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży - można je znaleźć chociażby na forach internetowych. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych - czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy np. z udzielania pierwszej pomocy.

Ważna jest również kwestia przewoźnika. Dzięki nowej e-usłudze “Bezpieczny autobus” możemy sprawdzić, czy autokar, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje, ma np. aktualny przegląd techniczny. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu.

Wakacje w miejscu zamieszkania. Nie wszystkie dzieci wyjadą na wakacje, większość zostanie w miejscu zamieszkania. Przed wakacjami warto przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach lub obszarach położonych w pobliżu dróg. Nie zostawiajmy dzieci bez nadzoru! Dzieci są szczególnie zagrożone wypadkami podczas wakacji. Najmłodsi chętnie spędzają czas wolny na świeżym powietrzu. Pokonują drogę (często po jezdni) udając się do miejsc zabaw, do koleżanek i kolegów, jeżdżą na rowerach i deskorolkach. Korzystają w wakacje z dróg, które są im mniej znane niż droga do szkoły. Nowy teren to zawsze inne uwarunkowania i niebezpieczeństwa. Rozmawiając z dziećmi na temat możliwości poruszania się jezdnią zamiast poboczem trzeba podkreślić, że chodzenie po jezdni jest ostatecznością. Robimy to tylko wtedy, gdy rzeczywiście pobocza nie ma albo zupełnie nie sposób nim iść. Podobnie jest z jazdą rowerem - jeśli dziecko nie ma karty rowerowej nie powinno jeździć po drogach publicznych, gdy ją posiada i chce z drogi korzystać, może dopiero wtedy jechać jezdnią, kiedy nie ma drogi dla rowerów i pobocza.

Komentuj
Śmiertelnie niebezpieczny gzamin na kat. A
23 czerwca 2015 | 0

 

1f6887b1b2a1ae40632f02a322b1d605c3e0e5bf

(519-92 fot. Policja Dolnośląska)

 

Kandydat na kierowcę podczas trwającego egzaminu państwowego na kat. A, odbywającego się w ośrodku egzaminowania w Legnicy prawidłowo wjechał na skrzyżowanie. Niestety tutaj niewiele zabrakło, aby został staranowany przez ciężarówkę, której kierujący nie dostosował się do znaku STOP i wymusił pierwszeństwo. Kierowca ciężarówki nie zatrzymał się i odjechał. Sytuację tę zarejestrowała kamera zamontowana w pojeździe egzaminacyjnym, który jechał za zdającym egzamin. Nagranie zostało przekazane do legnickiej komendy policji. Rozpoczęto ustalanie tożsamości kierowcy ciężarówki. Sprawa oczywiście trafi do sądu z wnioskiem o cofnięcie uprawnień kierowcy. Grozi mu również grzywna w wysokości do 5 tys. zł.

Komentuj
Kamizelka ten urok ma, że o nasze bezpieczeństwo dba
22 czerwca 2015 | 0

Było wieloletnie procedowanie, dzisiaj już obowiązujący przepis w ustawie, trwa promocja. Czy wszędzie i czy skuteczna? Wojewoda lubuski Katarzyna Osos najpierw przekonywała producentów i sprzedawców, aby do każdej sprzedaży była dołączona kamizelka odblaskowa. Część adresatów włączyło się do akcji. My jednak ciągle pracujemy i prowadzimy stałe działania, aby rozpowszechnić i edukować ludzi, że trzeba być widocznym na drogach. Sama mam w bagażniku samochodu kilka kamizelek i gdy spotykam rowerzystę bez odblasku od razu mu ją przekazuję - mówi wojewoda. Dzisiaj z apelem o korzystanie z kamizelek zwróciła się do dzieci. Dzieci wymyśliły hasła zachęcające rowerzystów do korzystania z kamizelek: "Kamizelka ten urok ma, że o nasze bezpieczeństwo dba". Podsumowując dotychczasowe działania w zakresie propagowania bezpiecznych zachować wojewoda zapewnia: zaczęliśmy edukować i będzie to robić nadal. Mam już kolejne pomysły, które niedługo wcielimy w życie. Zachęcamy do naśladowania, to wzory godne właśnie naśladowania.

Komentuj
O przegranej wojnie cenowej?
22 czerwca 2015 | 0

Krótka statystyka z Białegostoku. Jak donoszą miejscowe media jeszcze kilka lat temu w mieście zarejestrowanych było prawie 80 ośrodków szkolenia kierowców. Dzisiaj pozostało ich około 60-ciu. Kto pozostał? Zostały w większości te, które na rynku obecne są od lat. Słuch po wielu zaginął. - Kilka lat temu w Białymstoku była swoista moda na tworzenie ośrodków szkolenia kierowców - powiedział dziennikowi “Dzień Dobry Białystok” Stefan Rzońca, instruktor nauki jazdy kat. B i właściciel OSK Rzońca. - Niektórzy instruktorzy mieli ambicje, aby zostać właścicielami. I otwierali swoje firmy. Zaczęła się wojna cenowa i obniżanie stawek. Jak się okazało, starym firmom udało się wytrzymać, młode mimo promocji musiały zwinąć po niedługim czasie biznesy. Moim marzeniem było i jest, aby nastała konkurencja jakościowa, a nie cenowa.Na zaniżanie stawek narzekało wielu właścicieli szkół jazdy. Jeszcze około pięciu lat temu można było zapłacić za kurs nawet 700 zł i - jak twierdzi wielu instruktorów z jakimi rozmawialiśmy - od razu przejść do nauki praktycznej, bo za taką stawkę ciężko zorganizować pełnowartościowe wykłady. - Prawda jest taka, że jeśli obecnie kursy kosztują mniej niż 1200-1300 zł, to są to ceny zaniżone. Oczywiście nikt nikomu nie broni zrobić jakichś okresowych promocji, ale samochody nie jeżdżą przecież na wodę - uważa Andrzej Sural, prezes Społecznego Stowarzyszenia Szkolenia Kierowców w Białymstoku. Jego zdaniem spadek liczby ośrodków szkolenia w ostatnich latach to - owszem - efekt rozpętanej, ale przegranej wojny cenowej, jednak przede wszystkim mniejsza liczba kursantów. Swoje zrobił niż demograficzny, jak i strach przed trudniejszymi egzaminami na prawo jazdy. Ochota na wydawanie pieniędzy jest mniejsza.

Komentuj
W Rzeszowie mają swojego INSTRUKTORA ROKU 2015
20 czerwca 2015 | 0

f3ca9395a8d1b6c7b51972046295d3eae5f55764

bd3c86964696293c196ca02b2d4ffee1911842d3

459f3c5125ae63b8f04bd81389ccd82ad8bd6279

(519-10 oraz 519-93 i 94 fot. WORD w Rzeszowie)

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie odbył się konkurs “Najlepszy Instruktor Nauki Jazdy w 2015 r. WORD w Rzeszowie. W konkursie wzięło udział 24 instruktorów z różnych ośrodków szkolenia kierowców. Uczestnicy konkursu przystąpili do rywalizacji, która składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna miała na celu sprawdzenie wiedzy uczestników z zakresu przepisów o ruchu drogowym. Po rozwiązaniu testów, uczestnicy konkursu przystąpili do części praktycznej, złożonej z trzech zadań: Próba Stewarda (slalom między pachołkami na czas z talerzem Stewarda przymocowanym do pokrywy komory silnika); Test Hanki Mostowiak (zatrzymanie pojazdu od minimalnej prędkości najazdowej 30km/godz. przed przeszkodą); pierwsza pomoc (praktyczne zastosowanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy). Po rozegraniu wszystkich konkurencji zostało wyłonionych i nagrodzonych trzech najlepszych instruktorów.

Miejsce I zajął Pan Rafał Nowról z ABC Prawo Jazdy z Tyczyna,

Miejsce II Pan Tomasz Litwin z OSK Autokurs Henryk Żelasko z Mielca,

Miejsce III Pan Paluch Jacek z OSK Rajd II z Sieniawy. 

Z pośród czterech Pań, które wzięły udział w turnieju wyróżniona został Magdalena Jastrzębska z OSK Alfa z Rzeszowa.

“Naszym cele było nie tylko zaprezentowanie umiejętności instruktorów nauki jazdy ale również integracja środowiska” - mówił Marek Ząbek, dyrektor WORD w Rzeszowie.

Komentuj
Kolejni egzaminatorzy przed sądem
18 czerwca 2015 | 0

6 egzaminatorów stanie przed sądem oskarżonych za przyjmowanie łapówek w zamian za zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Jeden z nich - jak donoszą regionalne media - nadal jest zatrudniony w ośrodku egzaminowania kierowców. Egzaminatorzy mieli przyjmować pieniądze w kwotach od 300 do 600 zł przez 11 lat. Aż do 2013 roku. Było to dla nich stałe źródło dochodu. W stan oskarżenia postawiono łącznie 20 osób, a tu właścicieli szkół nauki jazdy i instruktorów. Dziesięciu oskarżonych chce poddać się dobrowolnie karze. Grozi im od 6 miesięcy do 12 lat więzienia. Do tej pory w aferze korupcyjnej w tarnowskim MORD-zie oskarżonych zostało 167 osób. Osoby do tej pory skazane usłyszały wyroki skazujące na kary więzienia w zawieszeniu.

Komentuj
Pojawiły się ścieżki dla użytkowników telefonów komórkowych
14 czerwca 2015 | 0

98d6ee6f3b4263352f0b0c0fb70ae174793c2693

(519-87)

O telefonowaniu i sms-owaniu podczas jazdy pisaliśmy już wielokrotnie, tymczasem publikujemy właśnie pierwszą informację o zjawisku telefonowania i sms-owania pieszych. Donosimy więc, iż już w trzech krajach na chodnikach pojawiły się ścieżki dla... użytkowników telefonów komórkowych. I tak rzeczona ścieżka dla "smartfonowców" pojawiła się w Antwerpii (Belgia), jako żart jednej z lokalnych firm. Na chodniku namalowane są dwie równoległe linie, które wskazują drogę osobom korzystającym z telefonów. Ma to zapobiec zderzaniu się z innymi pieszymi. Podobne ścieżki zbudowano w Chinach i USA. Piesi patrzący na ekrany smartfonów to obecnie poważny problem. Jak wynika z ubiegłorocznych badań pisma medycznego PLOS One, osoby idące i piszące SMS-y spacerują dużo wolniej i mają problem z utrzymaniem prostej linii. Ponad jedna trzecia uczestników badania przyznała, że korzystając z telefonu, przewróciła się lub zderzyła z drugą osobą.  

Komentuj
CEP-em w niezależnych
12 czerwca 2015 | 0

6348e04505b8b47063a91845243158ef2443621e

adf14ddf575249db2198e9a430308af4084c5c4c

8dcdd86cb396faa8bafa6b68315ff330857ca052

(819-84-86 fot. R2RC)

Przedstawiciele oficjalnych instytucji odpowiedzialni za politykę motoryzacyjną w Polsce czerpią informacje o krajowym parku samochodowym z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tymczasem dane te są na tyle nieaktualne, że poważnie zniekształcają obraz parku samochodowego w Polsce.

Jak wiadomo, budowana z mozołem przez wiele lat Centralna Ewidencja Pojazdów miała przyczynić się do ucywilizowania obrotu pojazdami oraz ukrócenia rozmaitych patologii. Miała się stać również źródłem twardej wiedzy na temat tego, czym jeżdżą Polacy. Tymczasem powstała baza, w której do jednego worka wrzucono zarówno pojazdy jeżdżące, jak i te które istnieją jedynie w sentymentalnej pamięci swoich dawnych właścicieli. Przez fałszujący rzeczywistość pryzmat statystyk CEP-u, na rynek motoryzacyjny patrzą ci, od których zależy kształt regulujących go przepisów. Może to doprowadzić do podejmowania błędnych decyzji, które odczują wszyscy obywatele. Poważnie ucierpi na tym również niezależny rynek motoryzacyjny.

Mówią wieki. Niektóre dane zebrane w bazach CEP odbiegają od rzeczywistości w sposób wręcz kuriozalny. Wynika z nich bowiem na przykład, że mamy w Polsce 23 073 pojazdy starsze od motoryzacyjnej legendy, czyli Forda T, pierwszego samochodu produkowanego na taśmie montażowej. Z danych CEP wynika zatem, że w Polsce przechowało się historyczne dziedzictwo światowej motoryzacji, a unikaty, o które powinny starać się muzea z całego świata, można znaleźć w każdym powiecie. Widok polskich ulic powinien, z grubsza rzecz biorąc, przypominać Hawanę. W ewidencji znajduje się bowiem 5 milionów pojazdów historycznych, którym przysługują żółte tablice rejestracyjne. Wśród tych aut jest między innymi 38 tysięcy syren. Według CEP jest ich w Polsce więcej niż egzemplarzy wielu współczesnych popularnych aut. Charakterystyczny dwusuwowy gang jedynego osobowego auta rodzimej konstrukcji powinien więc rozbrzmiewać nie tylko na hobbystycznych zlotach. Z kolei filarem polskiego transportu jest wedle bazy CEP samochód dostawczy marki Żuk. Zarejestrowanych jest bowiem 65 tysięcy takich wehikułów. Nie bez kozery w Egipcie, do którego produkowane w Lublinie samochody niegdyś eksportowano, mawiano, że żuki są jak piramidy – stare, sypią się, ale są.

To jednak nie koniec niespodzianek dla miłośników historii motoryzacji, jakie kryją się w zbiorach CEP. Oto bowiem, aż 2659 zarejestrowanych wehikułów zostało wyprodukowanych w roku 1900. Są to więc prawdziwe cudeńka z czasów Benza i Maybacha, pionierów motoryzacji. Centralna Ewidencja Pojazdów w swoim zamiłowaniu do przeszłości poszła jednak dalej. Otóż można w niej znaleźć pojazdy, które według zapisanych w bazie informacji mają ponad... tysiąc lat, a więc były niemymi świadkami Chrztu Polski.

Sprawa jednak poważna. Oczywiście można się śmiać z tych kwitnących od lat w CEP-ie kwiatków. Problem polega jednak na tym, że konsekwencje panującego w państwowym systemie bałaganu są niezmiernie poważne. Aż 6,7 miliona nieaktywnych od 8 lat pojazdów, czyli takich, które nie przeszły okresowego badania technicznego, zaśmieca oficjalne bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, tworząc błędne wyobrażenie o parku samochodowym w Polsce, zarówno co do średniego wieku eksploatowanych pojazdów, jak również nasycenia samochodami polskiego rynku. Dane CEP, na które niczym na świętą księgę powołują się rozmaite środowiska wyliczając w oparciu o nie różne wskaźniki, wykorzystywane są do kształtowania opinii publicznej, którą alarmuje się informacjami o zalewaniu Polski przez “złom” sprowadzany z Zachodu oraz zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynikającego z faktu, że jeździmy najstarszymi samochodami w Europie. Mówiąc krótko, niektóre grupy interesu wymachują obarczonymi poważnymi błędami statystykami, postulując ograniczenie indywidualnego importu używanych aut z zagranicy, co ma wpłynąć rzekomo na odmłodzenie parku samochodowego, a co za tym idzie poprawę bezpieczeństwa, ograniczenie zanieczyszczenia środowiska itd. Tymczasem, jeśli weźmie się poprawkę jedynie na martwe dusze w CEP-ie, okazuje się, że średni wiek samochodów osobowych i ciężarowych w Polsce zawyżony jest aż o 4 lata i wynosi nieco ponad 12,1 lat. Olbrzymie różnice między stanem faktycznym, a statystyką opartą na danych CEP widać również w liczbie pojazdów przypadających na 1000 mieszkańców. Wynosi ona 405 samochodów, czyli aż o 113 mniej, niż wynika to z oficjalnych danych. Kiedy widzi się polską motoryzację taką, jaka ona jest, nie zaś jej odbicie w krzywym zwierciadle CEP-u, dochodzi się do odmiennych wniosków. Pod względem wieku samochodów nie odbiegamy bowiem tak radykalnie od średniej unijnej, jak to nam niektórzy wmawiają. Jeśli zaś chodzi o stopień nasycenia pojazdami społeczeństwa, plasujemy się nie w awangardzie unijnej, lecz poniżej średniej, za takimi krajami jak choćby Łotwa i Czechy.

Co grozi niezależnym. Nieaktualne dane stanowią również potencjalną pułapkę dla branży niezależnych usług warsztatowych. Budowanie na ich podstawie planów biznesowych może doprowadzić w konsekwencji do zupełnie nietrafionych decyzji. Można sobie wyobrazić, że ktoś np. postanawia wyspecjalizować się w obsłudze wspomnianych już żuków, do obsługi których jako jedno z głównych narzędzi diagnostycznych stosuje się próbnik w postaci kabli z żarówką. Oczywiście to celowo przerysowany przykład, ale pokazuje mielizny jakie powstają z powodu bezkrytycznego powoływania się na te dane. Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych zwraca uwagę na gigantyczną różnicę w wartości rynku części i napraw, wynikającą z błędów zawartych w danych CEP. - Wynosi ona aż 9 mld zł. To o 2 mld więcej niż budżet Polski przewiduje na ochronę zdrowia.

Zafałszowana statystyka szkodzi również dystrybutorom. - Błędne dane o wielkości parku samochodowego powodują bezwiedne przekazywanie przez podmioty działające na tym rynku fałszywych informacji swoim partnerom handlowym, a także bankom, firmom ubezpieczeniowym, akcjonariuszom - wyjaśnia Bogumił Papierniok, Dyrektor Zarządzający Moto-Profil Sp. z o.o. Swoje obawy zgłasza również branża stacji kontroli pojazdów. - Nieodpowiadające rzeczywistości statystyki mogą doprowadzić do nadmiernego stymulowania wzrostu liczby SKP tam, gdzie jest to ekonomicznie nieuzasadnione - twierdzi Jerzy Maliński, prezes Organizacji Pracodawców Moveo. Dobrze by było, żeby głos sektora niezależnego nie tylko wybrzmiał, ale również został usłyszany przez naszych prawodawców. Bez właściwego oglądu rzeczywistości trudno o sensowną politykę motoryzacyjną, która będzie kierowała się interesem zarówno konsumentów, jak i całej gospodarki.

Komentuj
Edukacja rowerowa - dobra praktyka
11 czerwca 2015 | 0

c2702335c6cfa8c19980f5171e166bab99ed639d

b45f08c2ba4509d0a45801cc40d2731af950abf7

83c088e25ea6a6da0bc51bdbae62aa870264618f

(519-80-82 fot. WORD Białystok)

W dniu 11 czerwca br., w Białymstoku, odbyła się Konferencja “Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze. Dobra praktyka”,zorganizowana przezStowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, Urząd Miejski w Białymstoku pod patronatem honorowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku. Tematem przewodnim Konferencji było zwrócenie uwagi na potrzebę zmiany systemu szkolenia rowerzystów w Polsce. Autorzy projektu “Rowerowa szkoła” wraz z przedstawicielami Wrocławia, Lublina, Krakowa i Olsztyna, prezentowali słuchaczom, swoje doświadczenia związane z wdrażaniem nowatorskich metod edukacji rowerzystów, na różnych poziomach zaawansowania. Temat rowerowej edukacji uważamy za jak najbardziej aktualny i istotny, mając na uwadze zwiększone zainteresowanie rowerowym środkiem transportu, związane z coraz bogatszą infrastrukturą rowerową i łatwym dostępem do rowerów, wynikającym choćby z funkcjonowania systemu BIKeR. Na konferencji byli obecni przedstawiciele Urzędu Miasta w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Straży Miejskiej w Białymstoku jak też przedstawiciele okolicznych szkół, którzy włączyli się w dyskusję nad prezentowanymi i omawianymi zagadnieniami.

Komentuj
Pijany „czuwał” nad bezpieczeństwem dzieci
11 czerwca 2015 | 0

04c4c15f258788b617d315dbfa0807a1df914524

(519-3)

Jak informuje “Dziennik Łódzki” - pracownik jednej ze szkół w Zduńskiej Woli, który miał odpowiadać za bezpieczeństwo dzieci m.in. podczas przechodzenia przez jezdnię był nietrzeźwy. Zawiadomieni z doniesienia obywatelskiego policjanci na terenie szkoły zastali 49-letniego pracownika placówki, do którego obowiązków należało m.in. zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom korzystającym ze znajdującego się bezpośrednio przy szkole przejścia dla pieszych. Badanie trzeźwości mężczyzny potwierdziło przypuszczenia zaniepokojonego zduńskowolanina. Tak zwany "stopek" miał w organizmie ponad 1,8 promila alkoholu. Teraz mężczyzna odpowie za pełnienie w stanie nietrzeźwości czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów, za co grozi kara nawet do lat 5 więzienia. Dodatkowo dyrekcja szkoły ma wyciągnąć konsekwencje dyscyplinarne wobec pracownika placówki.

Komentuj
Prawko miał dopiero dwa miesiące
11 czerwca 2015 | 0

c32ea137675d57230d52680fd020ae7e643d06c7

(519-12)

18-latek, mieszkaniec Milanowa przewieziony do szpitala w stanie krytycznym, z rozbitej mazdy niemal nic nie zostało. Mężczyzna miał prawo jazdy od dwóch miesięcy. Do wypadku doszło w Parczewie. Młody kierowca jechał za szybko i stracił panowanie nad autem. Samochód wjechał do rowu a chwilę później uderzył drzewo - informuje KWP Lublin.

Komentuj

Ogłoszenia

Sprostowanie: dot. konkursu o VI Puchar Dyrektora WORD Katowice
2 lipca 2015 | 0

Do publikacji podsumowującej konkurs o VI Puchar Dyrektora WORD Katowice wdarł się istotny błąd, za co zainteresowanych oraz Czytelników redakcja przeprasza. W trybie sprostowanie informujemy, iż drugie miejsce zdobył Karol Waluśkiewicz (w artykule pomyłka w pisowni nazwiska), natomiast trzecie miejsce zdobył Rafał Krzyszowski.

Komentuj