0529/20/2015 9 listopada 2015 28 listopada 2015

Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury i budownictwa; Grzegorz Schreiber przewodniczącym Komisji Infrastruktury Sejmu RP VIII kadencji; Jerzy Szmit sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa; Michał Szczerba przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. BRD; NIK: zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu nie poprawiły bezpieczeństwa na drogach; Konkurs Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2015 - rozstrzygnięty; 6. Gala PARTNERSTWO DLA BEZPIECZEŃSTWA - nasza fotoreporelacja; historia konkursów; Zuzanna Wiśniewska: Poczucie odpowiedzialności społecznej wśród kadr szkolenia kierowców w kontekście kształtowania bezpiecznych postaw w ruchu drogowym; Andrzej Markowski: Szkolący musi mieć szacunek do siebie samego; „Jeden dzień z życia więźnia: projekt edukacyjny na rzecz poprawy brd”; Na egzamin państwowy bez dowodu osobistego? Wyjaśnia Krzysztof Wójcik; Uwaga haker. Nie otwieraj takiej korespondencji; Zaproszenie na warsztaty dla niezatrudnionych egzaminatorów; kurs dla kierowców przewożących towary niebezpieczne; o…

News tygodnia

Konkurs Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2015 - rozstrzygnięty
27 listopada 2015 | 0

38c7da9a69e19e321ae6d40f33aafddf92e7e2c2

(529-0 fot. jola michasiewicz)

27 listopada 2015 roku w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2015. To już po raz szósty wyróżniono osoby, instytucje, organizacje, media i firmy szczególnie zasłużone dla poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce.

Organizatorami konkursu jest Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ten ogólnopolski konkurs ma na celu promowanie inicjatyw wpływających na poprawę bezpieczeństwa na drogach. I tak nagrody PARTNER BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO 2015 otrzymali:

w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku - Fundacja “ANIKAR”. Za profesjonalne, konsekwentne i pełne osobistego zaangażowania działania członków Fundacji w projekty, których celem jest propagowanie idei bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za promowanie zasad pierwszej pomocy zarówno wśród przedszkolaków, jak i osób dorosłych. A także w uznaniu za pracę, jaką wykonują na co dzień Państwo Anna i Michał Lipowscy założyciele Fundacji, jak również wolontariusze, którzy w bezinteresowny sposób biorą udział w działaniach podejmowanych przez instytucje państwowe, a także inne organizacje pozarządowe. Do nagrody w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku nominowane było również Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa  Ruchu Drogowego oraz Fundacja na Rzecz Ofiar Wypadków Komunikacyjnych i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym ZIELONY LIŚĆ z Torunia.

w kategorii FIRMA ROKU - Grupa LOTOS S.A.Za konsekwentne realizowanie i wspieranie od ponad dekady licznych inicjatyw w zakresie propagowania bezpieczeństwa na polskich drogach. Za długoletnie prowadzenie kampanii “Akademia Bezpieczeństwa LOTOS”, a od roku 2014 kampanii “LOTOS – Mistrzowie w pasach”. Za wspieranie licznych wydarzeń i inicjatyw, których celem jest zwracanie uwagi społeczeństwa na problem odpowiedzialnego  zachowania na drodze. W kategorii Firma Roku Kapituła Nagrody nominowała również CEMEX POLSKA i SUBARU  Import Polska sp. z o.o.

w kategorii Instytucja Publiczna Roku nagrodzone zostało Lotnicze Pogotowie RatunkoweStatuetka finalisty została mu przyznana za wyjątkowe podejście do niesienia pomocy medycznej wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują podczas akcji ratowniczych, z zachowaniem najwyższego szacunku dla pacjentów oraz wyjątkowe zaangażowanie, wiedzę i doświadczenie którym wspierają partnerów działających na rzecz promocji bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. W kategorii Instytucja Publiczna Roku nominowana była również Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Droszewie i Przedszkole nr 50 w Lublinie.

w kategorii Osoba Roku otrzymał Kajetan KajetanowiczZa ogromne zaangażowanie w propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego nie tylko w ramach projektów prowadzonych przez podmioty komercyjne, ale także przez organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Za poświęcanie swojego prywatnego czasu i otwartość na działania, których celem jest edukacja dorosłych i dzieci w zakresie odpowiedzialnych zachowań na drodze. Do nagrody w kategorii Osoba Roku nominowana była  również Katarzyna Polińska-Gutowska –nauczycielka z Białegostoku oraz dr Andrzej Markowski – psycholog transportu.

w kategorii Media Roku - program “Na Osi”. Kapituła nagrody nagrodziła jego twórców za ponadprzeciętne zaangażowanie w propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie tylko podczas emisji programu “Na osi”, ale także poprzez udział w licznych projektach związanych z tą tematyką. Za aktywne docieranie ze swoim przekazem do różnych grup użytkowników dróg: od uczniów szkół podstawowych  po kierowców samochodów ciężarowych. Nominację w tej kategorii otrzymał również miesięcznik Auto Moto Technika i Telewizja Polska oddział w Warszawie.

W skład Kapituły Nagrody “Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2015” weszli: Agata Foks (sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Marcin Ślęzak (dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego), Dorota Małecka (dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża), Romuald Chałas (prezes Automobilklubu Polski), Agata Hinc (przedstawicielka firmy Shell Polska), Ryszard Fążychowski (prezes Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo), Bartłomiej Morzycki (prezes PBD - przewodniczący Kapituły), Piotr Sikorski (członek zarządu PBD), Andrzej Grzegorczyk (wiceprezes PBD), Jacek Wojciechowicz członek zarządu PBD), Maciej Wroński (członek zarządu PBD).

Do udziału w uroczystości rozdania nagród zaproszeni zostali przedstawiciele m.in. władz państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, służb publicznych, środowisk naukowych, firm prywatnych. Wszystkie te instytucje i osoby łączy wspólny cel, jakim jest działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Wśród zaproszonych przedstawiciel redakcji tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS – przygotowaliśmy dla naszych Czytelników szeroką fotorelację z uroczystości: www.prawodrogowe.pl

Komentuj

Ekspert wyjaśnia

Na egzamin państwowy bez dowodu osobistego? Wyjaśnia Krzysztof Wójcik
28 listopada 2015 | 0

 

 

Pytanie: Witam. Mam pytanie, na które nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć. Zdałam już egzamin teoretyczny. Mam umówiony termin egzaminu praktycznego. Ale zgubiłam dowód osobisty. Mam zaświadczenie z urzędu o utracie poprzedniego i potwierdzenie wniosku o złożenie dowodu. Paszport niestety nieważny. Czy mogę przystąpić do egzaminu bez dowodu? 

Odpowiedź:Niestety, w tym przypadku nie mam dobrych wiadomości. Aby przystąpić do egzaminu państwowego na prawo jazdy, należy spełniać kilka wymagań zawartych w rozporządzeniu z 13 lipca 2012 r. "w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania...". Jednym z nich jest okazanie któregoś z trzech dokumentów potwierdzających tożsamość - dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi dowodów tożsamości, unieważnia się dokument, którego data ważności upłynęła. Co za tym idzie, niemożliwym staje się weryfikacja osoby na podstawie takiego dokumentu. W mojej ocenie, nie można doprowadzić do precedensu i weryfikować tożsamość na podstawie dokumentu, który stracił swoją ważność nawet kilka dni czy tygodni temu. Otwarcie takiej furtki mogłoby spowodować nagminne posługiwanie się przez zainteresowanych nieważnymi dokumentami, bez wyzwolenia ustawowej konieczności ich wymiany. Obecnie, jedynym rozwiązaniem jakie mogę zasugerować dla osób mających podobny problem, jest rezygnacja z wcześniej umówionego terminu, bądź też przesunięcie go do momentu otrzymania nowego dokumentu tożsamości. Pozdrawiam.

Odpowiedzi udzielił:7a25bc81d29e553c4d82426bbb32e1daf816ae7a

Krzysztof Wójcik, p.o. Kierownika Wydziału Szkoleń WORD Warszawa

(529-101 fot. jola michasiewicz)

Komentuj

Legislacja

Michał Szczerba przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. BRD
24 listopada 2015 | 0

Michał Roch Szczerba

polityk, samorządowiec, poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji.

Studiował stosowane nauki społeczne i polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1997-1999 asystent posłanki Franciszki Cegielskiej. W latach 2000–2007 radny, od 2006 do 2007 przewodniczący rady dzielnicy Warszawa-Wola. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. poseł z listy Platformy Obywatelskiej. W wyborach 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w roku 2015 został ponownie wybrany do Sejmu VIII kadencji. Zastępca przewodniczącego Komisji Polityki Senioralnej oraz członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt

(529-33 fot. jola michasiewicz)-

 

 

c8622463a687948ca9f6d6e3ce8c12c15646eaf5

Odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z porządkiem obrad - wyborem prezydium. Aktualny stan zespołu to: Paweł Bańkowski (PO), Piotr Cieśliński (PO), Michał Jaros (PO), Wojciech Król (PO), Michał Szczerba (PO), Bożena Szydłowska (PO). Na funkcję przewodniczącego wybrano - Michała Szczerbę, wiceprzewodniczącą została wybrana - Bożena Szydłowska.

Komentuj
NIK: zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu nie poprawiły bezpieczeństwa na drogach
19 listopada 2015 | 1

3503a7970d618886f79f0b5436cf0de0d160adfc

(529-36)

Wprowadzane w ostatnich latach zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców nie wpłynęły na razie znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Egzamin na prawo jazdy zdaje zaledwie co trzeci kursant, a polscy młodzi kierowcy są w czołówce państw Unii Europejskiej jako sprawcy wypadków. Rygoryzm egzaminów nie przekłada się na poprawę umiejętności kierowców, ale korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów, które utrzymują się głównie z opłat egzaminacyjnych.

Bezpieczeństwo na polskich drogach stopniowo się poprawia, m.in. dzięki modernizacji i remontom. Jednak postęp ten jest zbyt wolny w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. Według danych Policji w 2014 roku na polskich drogach doszło do prawie 35 tys. wypadków, w których zginęło ponad 3 tys. osób, a 44,5 tys. zostało rannych. I choć liczba zabitych była najniższa od 1989 r., to Polska nadal znajduje się czołówce krajów UE z najwyższym wskaźnikiem śmiertelności w wypadkach drogowych. Podczas gdy w UE w 2014 r. ginęło średnio 51 osób na milion mieszkańców, w Polsce aż 84 osoby. Gorzej było tylko na Łotwie 105 osób, w Rumunii 91, w Bułgarii i na Litwie po 90 osób. Daleko nam do Niemiec (42 zabitych), Irlandii (43) czy Szwecji (29) i Wielkiej Brytanii (28).

Zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców przeprowadzane w Polsce w ostatnich kilkunastu latach - w celu poprawy bezpieczeństwa jazdy - nie przyniosły na razie oczekiwanych rezultatów. Nowe procedury szkolenia i egzaminowania nadal nie przygotowują do bezpiecznego i sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza do radzenia sobie w trudnych sytuacjach na drogach.

Chociaż uzyskanie prawa jazdy w Polsce jest wciąż znacznie trudniejsze niż w pozostałych krajach Unii, rygorystyczny system egzaminowania nie przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Średnia zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy w Polsce w 2014 r. wynosiła 34,5 proc. (w 2013 r. - 31,5 proc.). Dla porównania w tym samym roku w Wielkiej Brytanii zdało ok. 47 proc. osób, a w Niemczech aż 74 proc. przy znacznie niższej liczbie zabitych w tych krajach. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zabitych na 100 wypadków drogowych: 9,4 - to osiem razy więcej niż np. Wielkiej Brytanii (1,2) czy w Niemczech (najniższy w Europie - 1,1). Młodzi kierowcy - do 24 lat i stażem do 2 lat - są w Polsce sprawcami co piątego wypadku drogowego.

 

Średnia zdawalność egzaminu praktycznego a bezpieczeństwo na drogach

c867524477626b38f3d549cec7623d5aa0afe12c

(529-81, grafika NIK)

Monopol na egzaminowanie na prawo jazdy mają w Polsce Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i jest to podstawowe źródło ich finansowania: 88 proc. przychodów (blisko 60 mln zł.) skontrolowanych ośrodków pochodziło z opłat egzaminacyjnych.

 

Przychody (w tys. zł.) Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego

w latach 2013 - 2014 (do 30 czerwca)

77b52cdb30acd2dfc520d1038024dd3c731463bf

(529-82, grafika NIK)

NIK zwraca przy tym uwagę, że niemal 70 proc. tych przychodów ogółem stanowią opłaty za egzaminy poprawkowe.

 

Egzaminy przeprowadzone w latach 2013 - 2014 (do 30 czerwca)

4b0890bee7a6229c1a7f263eac51e4a0aa7707a6

(529-83, grafika NIK)

NIK zwraca uwagę na zastanawiająco duże rozbieżności pomiędzy wskaźnikami zdawalności w poszczególnych ośrodkach: od lat najniższymi w Koszalinie i Łodzi - 23 proc., a najwyższymi w Ostrołęce - ok. 53 proc. Z danych wynika, że egzaminy na prawo jazdy łatwiej zdaje się w mniejszych miejscowościach (np. Ostrołęka, Łomża, Suwałki), w których układ dróg jest nieskomplikowany, a ruch mniejszy niż w dużych miastach. Z tego powodu część kursantów woli zdawać egzamin poza miejscem zamieszkania, w ośrodku, w którym ma większe szanse na pomyślny wynik, np. wśród warszawiaków popularne są egzaminy w Łomży i Ostrołęce (gdzie od lat zdawalność jest najwyższa w Polsce). Popularność turystyki egzaminacyjnej potwierdzili sami kursanci. Z ankiet przeprowadzonych przez NIK wynika, że co 20 osoba zmieniła ośrodek egzaminowania.

 

Najwyższe i najniższe wskaźniki średniej zdawalności

(część praktyczna egzaminu na kat. B)

609937015799452a8ad185edff5611fbe1feaf55

(529-84, grafika NIK)

Pomimo systematycznie malejącej liczby przystępujących do egzaminu na prawo jazdy, i towarzyszących temu trudności z zapewnieniem pracy dla egzaminatorów, sejmiki województw tworzą kolejne, coraz to nowe, terenowe oddziały ośrodków egzaminowania, często w niewielkich miastach i miasteczkach (np. w Łukowie, Kozienicach, Zwoleniu, Nowym Targu). Tymczasem NIK sygnalizuje, że wiąże się z tym wiele zagrożeń. Przede wszystkim w tak małych miejscowościach (Zwoleń liczy 8 tys. mieszkańców) najczęściej nie ma możliwości przeprowadzenia egzaminów praktycznych w wymaganym zakresie, które sprawdzają umiejętność jazdy w każdym terenie, także np. przejazdy przez skrzyżowanie dwupoziomowe czy torowisko tramwajowe. Organizowanie egzaminów, które ze względu na zabudowę terenu pomijają część manewrów jest co prawda dopuszczalnym wyjątkiem, jednak nie powinno być zdaniem NIK nadużywane. Poza tym umożliwienie przystępowania do egzaminów w małych miejscowościach, o niewielkim natężeniu ruchu i uproszczonym układzie komunikacyjnym tworzy nierówne warunki dla zdających. Stwarza to także niebezpieczeństwo nierzetelnego przygotowania kandydatów na kierowców oraz wpływa negatywnie na rentowność ośrodków już istniejących, co zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, może stanowić pokusę do uzyskania przez ośrodki egzaminowania dodatkowych dochodów z egzaminów poprawkowych.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje na niską jakość przygotowania kursantów do egzaminu i bezpiecznej jazdy na drogach. Potwierdza to pokaźna liczba przerwanych egzaminów, a przede wszystkim przyczyny ich przerwania. W kontrolowanym okresie egzamin praktyczny przerwano w ponad 200 tys. przypadków (na ok. 690 tys. egzaminów przeprowadzonych w skontrolowanych WORD), z czego blisko 60 proc. przypadków (120 tys.) dotyczyło egzaminu praktycznego w ruchu miejskim. Egzaminatorzy najczęściej przerywali egzamin z tak istotnych powodów, jak nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu np. na skrzyżowaniu lub pieszemu (34 proc. egzaminów) lub niezastosowanie się do znaków i sygnałów świetlnych (21 proc.). Zdarzało się, że zdający zachowywali się w sposób, który zagrażał bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego (14 proc.), groził spowodowaniem kolizji drogowej lub ją spowodował (11 proc.). Ponad 6 tys. zdających z własnej woli poprosiło o przerwanie egzaminu.

Rekordziści zdawali egzamin teoretyczny na prawo jazdy ponad 80 razy (WORD Częstochowa - 82 podejścia, WORD Katowice - 81 - obaj kursanci nie zdali). Nie są to odosobnione przypadki: łącznie 15 osób zdawało egzamin teoretyczny 60 lub więcej razy. Budującym przykładem wytrwałości mogą być przypadki z Jastrzębia Zdroju: teoria zdana za 70-tym razem, i z Kielc: praktyczny za 64-tym razem.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego na ogół dysponowały niezbędnymi warunkami technicznymi do egzaminowania kandydatów. W wielu ośrodkach stwierdzono jednak nieprawidłowości dotyczące spełniania ustawowych ram egzaminów (dot. np. posiadania wymaganych orzeczeń lekarskich i psychologicznych przez egzaminatorów), także tych, które z założenia miały przeciwdziałać korupcji:

w ponad połowie skontrolowanych WORD-ów nie zapewniono bezstronności egzaminowania: egzaminy przeprowadzali egzaminatorzy nadzorujący, a nawet dyrektor ośrodka, co kolidowało z ich obowiązkami z zakresu nadzoru i procedurami odwoławczymi w przypadku skarg egzaminowanych;

nie egzekwowano od egzaminatorów składania wymaganych oświadczeń o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka.

NIK ma wiele zastrzeżeń do sposobu szkolenia i prowadzenia kursów w ośrodkach szkolenia kierowców. Część ośrodków prowadziła kursy w sposób niezgodny z programem, pojazdami niespełniającymi wymagań. W latach 2013-2014 w co szóstym skontrolowanym przez policję samochodzie wykorzystywanym do nauki jazdy wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości. W większości przypadków stwierdzono zły stan techniczny kontrolowanych pojazdów, brak uprawnień instruktorów do prowadzenia szkolenia, nieprowadzenie karty jazdy kursanta oraz braki w dodatkowym wyposażeniu pojazdów. Zdarzało się, że kursantów szkolili instruktorzy, którzy nie posiadali ważnych badań lekarskich i psychologicznych.

NIK wskazuje także, że chociaż wiele ofiar wypadków drogowych umiera, ponieważ nie zdołano podtrzymać ich przy życiu do czasu przyjazdu ratowników, podczas szkoleń nie zawsze przykładano należytą uwagę do przygotowania kursantów do skutecznego i bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Większość skontrolowanych starostw (80 proc.) pozbawiła się możliwości sprawdzania, jak ośrodki szkolenia prowadzą praktyczną naukę jazdy, bo nie podjęła w tym zakresie współpracy z policją. Niemal żadne ze starostw (90 proc.) nie badało również prawidłowości przeprowadzania przez ośrodki egzaminów wewnętrznych, sprawdzających czy kandydat na kierowcę posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności, by przystąpić do egzaminu państwowego. Na kontroli dokumentacji poprzestawano nawet w tych szkołach jazdy, w których zdawalność egzaminów wewnętrznych była stuprocentowa, a zdawalność egzaminów państwowych - niska.

Starostowie, choć mają niezbędne instrumenty prawne, nie eliminują skutecznie z ruchu drogowego osób jeżdżących po polskich drogach bez ważnych uprawnień, czyli tych, którym zatrzymano prawo jazdy np. za jazdę po alkoholu, pod wpływem środków odurzających  lub za przekroczenie progu punktów karnych. A liczba takich osób w ostatnich latach systematycznie rośnie. W 2012 r. Policja zatrzymała 26 tys., w 2013  ponad 31 tys., a w 2014 r. już 41,5 tys. osób za jazdę bez ważnych uprawnień. Przy czym dane te nie obejmują osób, które prawa jazdy nigdy nie posiadały, ponieważ nie podlegają one ewidencji. Według ostrożnych szacunków bez uprawnień po polskich drogach może więc jeździć nawet pół miliona osób.

Tymczasem w żadnym ze skontrolowanych starostw nie kierowano niezwłocznie na ponowny egzamin kierowców, którzy przekroczyli próg 24 punktów karnych (tylko w 2014 r. policja zatrzymała ponad 3 tys. takich kierowców). Na wnioski policji o skierowania starostwa reagowały opieszale, a opóźnienia w wydawaniu decyzji w skrajnych przypadkach wynosiły nawet 10 miesięcy. W trzech starostwach w przypadku co czwartego wniosku policji, w ogóle nie wydano decyzji o ponownym egzaminie. Oznacza to, że tacy kierowcy nadal bezkarnie jeździli po drogach.

Starostwa opieszale wydawały decyzje o skierowaniu na badania nawet w odniesieniu do osób które spowodowały poważne wypadki (śmierć lub ranni). Urzędnicy wydawali decyzje z opóźnieniem także w odniesieniu do prawomocnych wyroków zakazu prowadzenia pojazdów (w 2014 r. sądy orzekły blisko 103 tys. takich zakazów).

W dwóch skontrolowanych WORD-ach (w skali kraju łącznie w 34 z 49) zakupiono system niezintegrowany z systemem teleinformatycznym starostw. W efekcie ośrodki egzaminowania przez ponad półtora miesiąca, tj. do czasu wprowadzenia tzw. trybu awaryjnego, nie mogły prowadzić egzaminów. Pozbawione bowiem były możliwości pobierania, obsługi i aktualizowania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), co w nowym systemie egzaminacyjnym było warunkiem uzyskania lub odzyskania prawa jazdy. Do czasu zmiany systemu, przez ponad dwa lata, w trybie awaryjnym obsłużono ponad 90 tys. kursantów.

Niemal wszystkie skontrolowane starostwa (90 proc.) nie przekazywały w określonym terminie i zakresie do Centralnej Ewidencji Kierowców danych dotyczących uprawnień do kierowania pojazdami lub zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W konsekwencji Ewidencja zawierała niepełne i nierzetelne dane, a organy kontroli (np. policja, inspekcja transportu drogowego, straż graniczna) pozbawione były możliwości niezwłocznego dostępu do aktualnych informacji o osobach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Starostwa powszechnie nie wykorzystywały możliwości bezpłatnego dostępu do informacji o kierujących, zgromadzonych w Centralnej Ewidencji, w celu weryfikacji składanych oświadczeń o zagubieniu prawa jazdy. Zdarzało się, że kierowcom wydawano wtórniki praw jazdy, mimo że wcześniej utracili je za granicami kraju (np. za jazdę pod wpływem alkoholu). Np. w 2013 r. policja, prokuratura i sądy zatrzymały ponad 65 tys. praw jazdy, a wydano prawie 89 tys. wtórników. Brak skutecznej  weryfikacji oświadczeń kierowców dotyczących zagubienia prawa jazdy, sprzyja bezkarności nieuczciwych osób.

Marszałkowie województw rzadko kontrolują lekarzy (jedynie 12 proc.) i psychologów (17 proc.) przeprowadzających badania lekarskie i psychologiczne kandydatów na kierowców. Tymczasem brak lub niewłaściwy nadzór nad badaniami i wydawaniem orzeczeń utrudnia osiągnięcie zakładanych celów dot. poprawy bezpieczeństwa na drogach. Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości w wykonywaniu lub dokumentowaniu badań kierowców i kandydatów na kierowców dotyczą ponad 40 proc. skontrolowanych badań lekarskich oraz 80 proc. badań psychologicznych. Najczęściej brakowało dokumentacji potwierdzającej przeprowadzenie wszystkich wymaganych badań, w szczególności dotyczących narządu słuchu, równowagi i wzroku.

Starostowie i marszałkowie nierzetelnie przekształcili, a następnie prowadzili  rejestry i ewidencję przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców, przez co  zawierają one niepełne bądź nieaktualne dane. Jest to o tyle ważne, że dane te w 2016 r. miały zostać przekazane do Centralnej Ewidencji Kierowców, która ma być najważniejszym instrumentem nadzoru w nowym systemie szkolenia i egzaminowania kierowców.

Wnioski. Wspólnym celem unijnej polityki bezpieczeństwa drogowego do 2020 roku jest zmniejszenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w stosunku do 2010 r. Dla Polski oznacza to nie więcej niż 2000 zabitych w 2020 r. W ogłoszonym w 2013 r. Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020 wskazano kolejny cel: nie więcej niż 6900 ofiar ciężko rannych. Niestety, pierwszy rok wdrażania Programu nie przyniósł oczekiwanych rezultatów - liczba zabitych była o 5 proc. wyższa od zakładanej, a liczba ciężko rannych aż o 18 proc. NIK zwraca uwagę, że także z tego powodu tak istotna jest poprawa jakości szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców.  

W ocenie NIK należy w pierwszej kolejności poprawić nadzór: starostów - nad ośrodkami szkolenia kierowców, a marszałków województw - nad działalnością ośrodków egzaminujących. Szczególnym nadzorem należy objąć instruktorów nauki jazdy, by w prawidłowy sposób przeprowadzali egzaminy wewnętrzne i do egzaminu państwowego dopuszczali tylko kursantów posiadających wymaganą wiedzę i umiejętności. 

W Polsce prawo jazdy kat. B ma ponad 19 mln osób. Liczba praw jazdy wydanych po raz pierwszy spada z roku na rok - w znacznej mierze z powodu niżu demograficznego: w 2012 r. wydano ponad 806 tys. (w tym 590 tys. kat B) praw jazdy, w 2013 r. - 634 tys. (w  tym 460 tys. kat. B), a w roku 2014 już tylko 466 tys. (w tym 344 tys. kat. B).

Komentuj
Grzegorz Schreiber przewodniczącym Komisji Infrastruktury Sejmu RP VIII kadencji
17 listopada 2015 | 0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Schreiber(ur. 1961 r.) poseł Prawa i Sprawiedliwości (z okręgu nr 11 – Sieradz). Poseł I, III i VII kadencji. Ostatnio wiceprzewodniczący komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, pracował w sejmowych komisjach: Ustawodawczej, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a także komisjach nadzwyczajnych: do spraw zmian w kodyfikacjach oraz ds. rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prasa spółdzielczego oraz spraw związanych z ograniczeniem biurokracji. Współautor Kodeksu Etyki Poselskiej i Etyki w polityce. Pełnił funkcję wiceministra sportu i turystyki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Z wykształcenia filolog polski. Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Humanistyczny.

(529-32)

0a5106d92d86ca44f1631562f7270d31401256bb

W Sejmie odbyły się inauguracyjne posiedzenia 27. stałych komisji parlamentarnych. Skład poszczególnych stałych komisji wyłoniony został na podstawie uchwały podjętej w tej sprawie w dniu 17 listopada 2015 r. na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. Na swoim inauguracyjnym posiedzeniu Komisja Infrastruktury dokonała wyboru prezydium. Kandydaturę Grzegorza Schreibera zgłosił poseł Bogdan Rzońca następująco uzasadniając swój wniosek: “Poseł Bogdan Rzońca (PiS): Panie marszałku, Wysoka Komisjo, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałbym zgłosić kandydaturę pana Grzegorza Schreibera na funkcję przewodniczącego Komisji Infrastruktury. Jeśli można, to powiem o kandydacie kilka zdań. Pan poseł Grzegorz Schreiber jest jednym z najbardziej doświadczonych parlamentarzystów. W tej chwili znalazł się on w Sejmie po raz czwarty. Jest to czwarta kadencja pana posła Grzegorza Schreibera w parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej. W przeszłości pan Schreiber był m.in. wiceministrem sportu i turystyki, a także wiceprzewodniczącym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pan poseł zna zakres kompetencji Komisji Infrastruktury, ponieważ wielokrotnie uczestniczył w posiedzeniach Komisji Infrastruktury jako przedstawiciel innych komisji. W minionej kadencji takich posiedzeń było kilkanaście. Pan poseł Schreiber pracował w Komisji Samorządu Terytorialnego. Zakresy prac Komisji Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego w wielu wypadkach były wspólne. Pan poseł Grzegorz Schreiber pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Ograniczenia Biurokracji. Wspomniana Komisja zajmowała się nie tylko sprawami związanymi z ograniczaniem biurokracji, ale także stawały na jej forum sprawy związane z legislacją i infrastrukturą. To wszystko z mojej strony. Dziękuję bardzo. (fragment stenogramu)”. Innych kandydatur nie było. W głosowaniu 34 głosy za, brak głosów przeciwnych, 1 poseł wstrzymał się od głosu. Do głosowania na wiceprzewodniczących Komisji zgłoszono: Pawła Olszewskiego i Stanisława Żmijana (PO); Bogdan Rzońca oraz Artur Zasada (PiS). Sylwestra Chruszcza (Kukiz15). Kandydatury przegłosowano następująco: 34 głosy za, 0 głosów przeciw, 0 głosów wstrzymujących się.

Skład Komisji Infrastruktury Sejmu RP VIII kadencji:

Oto pełna lista członków Komisji (39. posłanek i posłów – przedstawiciele Klubu Parlamentarnego PiS – 20 miejsc; Klubu Platformy Obywatelskiej – 12 miejsc; też przedstawiciele ruchu Kukiz’15; Nowoczesnej i PSL):

Bielecki Jerzy  /PiS/ 

Biernat Zbigniew  /PiS/ 

Błeńska Magdalena  /Kukiz15/ 

Buczak Wojciech  /PiS/ 

Chmiel Małgorzata  /PO/ 

Chruszcz Sylwester  /Kukiz15/ 

Dunin Artur  /PO/ 

Grabarczyk Cezary  /PO/ 

Kilian Jan  /PiS/ 

Kostuś Tomasz  /PO/ 

Kotowski Kazimierz  /PSL/ 

Król Piotr  /PiS/ 

Krupka Anna  /PiS/ 

Lamczyk Stanisław  /PO/ 

Lassota Józef  /PO/ 

Leśniak Józef  /PiS/ 

Ławniczak Tomasz  /PiS/ 

Materna Jerzy  /PiS/ 

Misiło Piotr  /N/ 

Młyńczak Aldona  /PO/ 

Mordak Robert  /Kukiz15/ 

Mrówczyński Aleksander  /PiS/ 

Olszewski Paweł  /PO/ 

Paluch Anna  /PiS/ 

Paul Jerzy  /PiS/ 

Polaczek Jerzy  /PiS/ 

Rzońca Bogdan  /PiS/ 

Schreiber Grzegorz  /PiS/ 

Sibińska Krystyna  /PO/ 

Suchoń Mirosław  /N/ 

Szałabawka Artur  /PiS/ 

Tomczak Jacek  /PO/ 

Weber Rafał  /PiS/ 

Wielichowska Monika  /PO/ 

Woźniak Grzegorz Adam  /PiS/ 

Zasada Artur  /PiS/ 

Zuba Maria  /PiS/ 

Zyska Ireneusz  /Kukiz15/ 

Żmijan Stanisław  /PO/ 

Komentuj
Jerzy Szmit - sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa
17 listopada 2015 | 0

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa sekretarzem stanu został Kazimierz Smoliński, który będzie odpowiedzialny za sprawy związane z mieszkalnictwem. Na podsekretarza stanu ds. kolejnictwa powołany został Piotr Stomma. Jerzy Szmit jest wiceministrem odpowiedzialnym za transport drogowy oraz kwestie dotyczące rozwoju sieci autostrad i dróg ekspresowych. Natomiast za sektor budownictwa odpowiada podsekretarz stanu Tomasz Żuchowski.

Jerzy Szmit otrzymał nominację na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. W resorcie będzie zajmował się przede wszystkim budownictwem drogowym, transportem oraz przewozami pasażerskim. Poseł na Sejm RP VIII kadencji z listy wyborczej PiS (okręg wyborczy Olsztyn)

Urodzony 8.9.20160 r. w Olsztynie, polityk, publicysta, samorządowiec i wykładowca akademicki. Absolwent Wydziału Geodezji Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, ukończył także Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1994-1998 radny Rady Miasta Olsztyn, a od 1998 do 2002 r. – Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W latach 1998-1999 był pierwszym marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pracował także jako dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego. Kierował olsztyńskimi przedsiębiorstwami i prowadził własną działalność gospodarczą.

W latach 2003-2005 był prezesem zarządu Regionalnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

W latach 2005-2007 był Senatorem VI kadencji – przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, członkiem Komisji Gospodarki Narodowej.

W latach 2009-2010 pełnił funkcję wiceprezydenta Olsztyna.

Od 2011 r. poseł na Sejm VII kadencji – członek Komisji Infrastruktury i Komisji Finansów Publicznych, przewodniczący Podkomisji stałej ds. transportu drogowego i drogownictwa, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Polski Wschodniej.

97c7bd4b4033808901b2cc8f26b8b32b4c62dc72

(529-44)

- Przez ostatnie cztery lata, to praca w sejmowej komisji infrastruktury. Byłem też przewodniczącym stałej podkomisji ds. transportu drogowego i drogownictwa. Także można powiedzieć, że przez ostatnie cztery lata odbyłem praktyczne studia w tym zakresie. I jeszcze byłem przewodniczącym zespołu ds. rozwoju Polski Wschodniej, gdzie na sprawy infrastruktury poświęcaliśmy wiele spotkań - wymienia nowy wiceminister w rozmowie z dziennikarzem “Posłańca Warmińskiego”. Mówiąc o nowych wyzwaniach podkreśla, że najważniejszym zadaniem, nad którym już rozpoczęto pracę, to weryfikacja i urealnienie programu budowy dróg krajowych  przyjęty przez poprzedni rząd. - Oczywiście będę zawsze mieć na uwadze Warmię i Mazury, tak abyśmy mogli z tego programu jak najwięcej skorzystać. Mam tu na myśli Drogę Krajową nr 16, która wprawdzie w ogniu kampanii została wpisana jako droga ekspresowa, ale jest to na razie tylko na papierze. Teraz trzeba zadbać o to, żeby była to rzeczywiście droga ekspresowa - mówi Jerzy Szmit. Dodaje, że będzie również odpowiedzialny za infrastrukturę lotniczą. – Będę przyglądać się również sprawie lotniska w Szymanach, aby miało ono szansę na dobre funkcjonowanie i rozwój - mówi.

Komentuj
Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury i budownictwa
9 listopada 2015 | 0

9a447b068e246d59ddab040e6650b54632bd50c8

(528-1)

Prezydent Andrzej Duda powołał na stanowisko ministra infrastruktury i budownictwa (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zostało wydzielone z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju) Andrzeja Adamczyka. Od dawna był typowany w PiS na ministra infrastruktury – informuje “Wyborcza pl”. Andrzej Adamczyk, poseł, członek sejmowej Komisji Infrastruktury zapowiada rewolucję w budowie dróg. 56-letni polityk jest związany z Jarosławem Kaczyńskim od wczesnych lat 90-tych, gdy został członkiem Porozumienia Centrum. Posłem jest od 2005 roku. Przez cały okres działalności politycznej, najpierw w podkrakowskich samorządach i później w parlamencie skupiał się na sprawach związanych z infrastrukturą publiczną, z prawem budowlanym. Oceniany, jako wyjątkowo rzetelny poseł. W swojej kampanii wiele mówił o potrzebie nowego kodeksu budowlanego. Dziennik podsumowuje składane obietnice: przez lata Adamczyk narzekał, że decyzje o budowie dróg ekspresowych czy autostrad są podejmowane nie w oparciu o dane i merytoryczne argumenty, ale na bazie potrzeb politycznych. Prawdopodobnie nowy minister zrezygnuje ze zlecania budowy dróg koncesjonariuszom. Wszystko ma budować państwo, ma być właścicielem i administratorem. Najlepiej też, by kontrakty podpisywały wyłącznie polskie firmy, a pieniądze unijne nie były konsumowane przez zagraniczne koncerny. Z rozmów z osobami znającymi Adamczyka można wnioskować, że możliwa jest rewizja już ogłoszonych przetargów i niepodpisanych kontraktów z wykonawcami. Minister z wykształcenia jest ekonomistą (specjalizacja: rachunkowość i finanse w zarządzaniu – analiza finansowa przedsiębiorstw).

Komentuj
CEPiK 2.0 za pół roku
27 listopada 2015 | 0

e9fc510dba6f6f06d90408ee5fd130ed1908a4d6

(529-35)

Rząd przychyla się do postulatu samorządów - informuje dziennik “Rzeczpospolita” i precyzuje - i przesuwa termin uruchomienia CEPiK 2.0 co najmniej o pół roku. Taką właśnie informację miał przekazać stronie samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Szymon Ruman, wiceminister cyfryzacji w dniu 24 listopada (na ostatnim posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST). I dalej dziennik publikuje wypowiedź współprzewodniczącego Zespołu: “Faktycznie na posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informatycznego przedstawiciel strony rządowej wiceminister Szymon Ruman zapowiedział, że uruchomienie CEPiK 2.0 zostanie przesunięte w czasie co najmniej o pół roku – informuje Jan Maciej Czajkowski, współprzewodniczący Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST. - Oczywiście, jeżeli nie wystąpią dalsze opóźnienia w pracach nad nowym rejestrem - wskazuje Jan Maciej Czajkowski. I dodaje, że o te nie będzie trudno, jeżeli cały projekt będzie - tak jak do tej pory - realizowany przez różne, niezależne od siebie podmioty. Obecnie w prace nad rejestrem zaangażowane są m.in. powiaty, MSWiA, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Centralny Ośrodek Informatyki - wymienia Jan Maciej Czajkowski.” Czekamy, aż “deklaracje zostaną przełożone na prawo. Prosta zmiana daty – aby doszła do skutku – wymaga nowelizacji ustaw. Czekamy też na propozycję Terminu” – podsumowuje Grzegorz Kubalski, wicedyrektor Biura Związku Powiatów Polskich.

Komentuj
ITS będzie prowadził katalog marek i typów pojazdów dla CEPiK
26 listopada 2015 | 0

979bd40fcdf31853b0a024f87bc56acc9ff19241

(529-75)

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie katalogu marek i typów pojazdów homologowanych oraz dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym gromadzenie danych w katalogu oraz ich weryfikację Na podstawie art. 80bh ust. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym zarządzono, iż podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie katalogu marek i typów pojazdów homologowanych oraz dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym gromadzenie danych w katalogu oraz ich weryfikację, jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 stycznia 2016 r.

Komentuj
Niepokoją uchylenia decyzji o zatrzymaniu praw jazdy
26 listopada 2015 | 1

Niewiele, ale są. Informacje o coraz częstszych praktykach uchylania przez samorządowe kolegia odwoławcze decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/godz. Przypomnijmy, że przepisy weszły zaledwie 18. maja. Pozwoliły na zatrzymanie prawa jazdy w sytuacji przekroczenia prędkości jazdy o więcej niż 50 km/godz. w obszarze zabudowanym. Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusze po stwierdzeniu takiego wykroczenia przekazują dokument staroście, a ten wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu go na trzy miesiące. Jak przywołuje portal PRAWNIK pl - zaczęły się już jednak pojawiać pierwsze rozstrzygnięcia samorządowych kolegiów odwoławczych (np. w Tarnowie i Ciechanowie) uchylające takie decyzje starosty i nakazujące ponowne rozpatrzenie sprawy. Dotyczy to przypadków, w których kierowca odmówił przyjęcia mandatu i sprawa została skierowana do sądu.

Komentuj
Czy będzie problem z egzaminami?
24 listopada 2015 | 0

933b48e69aa5ec5324660008328a0694320e29fa

(529-41)

Stacja RMF24 poinformowała, iż “aż w jednej trzeciej Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego może być problem z egzaminowaniem kierowców po Nowym Roku. Firma, która miała dostarczyć do WORD-ów zupełnie nowy system informatyczny, wycofuje się z umowy. Jest za mało czasu, by przeprowadzić nowy przetarg”. Reporterzy mieli ustalić, iż w resorcie infrastruktury już podjęto prace, które w efekcie mają umożliwić ośrodkom egzaminowanie korzystanie z obecnego systemu dostarczanego wszędzie przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i aby mogły przedłużyć tę umowę z wolnej ręki - bez przetargu, bo na to już nie ma czasu. Ustawodawca musi wydać nowelę ustawy zmieniającą przepis mówiący, iż obecne systemy mogą działać wyłącznie do 3 stycznia 2016 r. Z dniem 4 stycznia miał zostać wdrożony system CEPiK 2.0, jak informowaliśmy przygotowywane są przepisy przesuwające ten termin, prawdopodobnie w tej samej noweli mogą pojawić się przepisy dotyczące korzystania z systemów teleinformatycznych w WORD. Za RMF 24 przywołajmy wypowiedź ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka: “Szukamy wyjścia z tej sytuacji, chciałem wszystkich zaniepokojonych uspokoić. Jest koncepcja, mam nadzieję, że się powiedzie”.

Komentuj
Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
24 listopada 2015 | 0

Jak poinformowano na stronach resortu: 16 listopada 2015 roku w drodze przekształcenia utworzono Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przekształcenie polega na włączeniu do dotychczasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, komórek organizacyjnych dotychczasowego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, obsługujących sprawy działów administracja publiczna i wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne. Rozporządzenie z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji weszło w życie, z mocą od dnia 16 listopada 2015 r.

Komentuj
MSWiA rekomenduje przesunięcie daty wdrożenia systemu CEPiK 2.0
24 listopada 2015 | 0

Redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS w związku z licznymi zapytaniami jej Czytelników zwróciła się do Wydziału Prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wyjaśnienie czy termin 4 stycznia 2016 r. - wyznaczony jako dzień rozpoczęcie wdrożenia w życie i działania systemu CEPiK – CEPiK 2.0 - zostanie podtrzymany. Odpowiedź otrzymaliśmy w trybie pilnym w brzmieniu i z uzasadnieniem jak poniżej. W konkluzji potwierdzenie, iż resort rekomenduje przesunięcie daty wdrożenia systemu w życie. Więcej informacji w najbliższym numerze tygodnika PD@N.

Informacja prasowa MSWiA w sprawie wdrożenia systemu CEPiK 2.0

Obecny poziom zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu CEPiK 2.0 wskazuje na poważne ryzyka, z którymi wiązałoby się uruchomienie nowego systemu z dniem 4 stycznia 2016 r. Priorytetem jest zapewnienie prawidłowej obsługi spraw obywatelskich w skali całego kraju. Należy mieć przy tym na względzie, iż do uruchomienia zmienionych rozwiązań pozostaje 41 dni, zaś na dzień dzisiejszy do wydania pozostają w dalszym ciągu kluczowe dla tego procesu akty wykonawcze do ustawy Prawo o ruchu drogowym, pozostające zarówno w gestii ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jak i innych resortów. Dlatego MSWiA rekomenduje przesunięcie daty wdrożenia systemu w życie.

Z poważaniem, Wydział Prasowy MSWiA

Komentuj
Opłaty za obowiązkową wymianę prawa jazdy
23 listopada 2015 | 0

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opłat za obowiązkową wymianę praw jazdy: Ustawa o kierujących pojazdami nakłada na posiadaczy prawa jazdy obowiązek wymiany dokumentu, jeżeli zmianie uległy dane w nim zawarte, w tym informacja o adresie zamieszkania kierowcy. Zmiana tych danych może wynikać z decyzji posiadacza prawa jazdy, ale zdarza się również, że jest ona skutkiem decyzji podjętych bez jego udziału przez władze gminy, a związanych ze zmianą nazwy ulicy, przy której mieszka kierowca lub zmiany numeracji porządkowej na tej ulicy. Tymczasem przepisy ustawy o kierujących pojazdami nakazują pobieranie opłaty za wymianę prawa jazdy niezależnie od tego, czym spowodowana była zmiana adresu zamieszkania. W ocenie Rzecznika jednak, decyzje organów władzy publicznej, które zapadły bez udziału samych zainteresowanych, nie powinny powodować powstania po stronie obywateli negatywnych konsekwencji finansowych.

Z uwagi na powyższe, Rzecznik zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami, jako niezgodny z wynikającą z art. 2 Konstytucji RP zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Zasada ta wyraża się m.in. w zakazie stanowienia takiego prawa, które staje się swoistą “pułapką” dla obywatela (tak wskazał Trybunał Konstytucyjny w wyrokach z 23 lipca 2013 r., sygn. akt P 4/11 i z 8 kwietnia 2014 r., sygn. akt SK 22/11). Zdaniem Rzecznika, taką “pułapką” jest regulacja przewidująca odpłatność za wymianę dokumentu prawa jazdy, gdy konieczność jego wymiany wynika z całkowicie niezależnych od woli jednostki działań organów władzy publicznej.

Komentuj
Opublikowano rozporządzenia dot. opłat za korzystanie z CEPiK 2.0
23 listopada 2015 | 0

W Dzienniku Ustaw opublikowanym 23 listopada br. ogłoszono dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych dotyczące bazy CEPiK 2.0 (2015.1937 oraz 2015.1933). Oba z dnia 9 listopada br. Pierwsze z nich określa wysokość opłaty za udostępnienia danych jednostkowych z centralnej ewidencji pojazdów, warunki i sposób jej wnoszenia oraz sposób dokumentowania. Drugie z wymienionych dotyczy opłaty za udostępnienia z centralnej ewidencji kierowców. W imieniu ministra te akty wykonawcze podpisał G. Karpiński, były wiceminister resortu. Oba rozporządzenia wchodzą w życie z dniem 4 stycznia 2016 r. Przypomnijmy 4. sierpnia br. prezydent RP podpisał nowelę ustawy - Prawo o ruchu drogowych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany centralnej ewidencji pojazdów (CEP) i c centralnej ewidencji kierowców (CEK) oraz wyznaczyła 4 stycznia 2016 r. jako termin jej wejścia w życie, co miało pozwolić na uruchomienie zmodernizowanego systemu informatycznego CEPiK - CEPiK 2.0.

Komentuj
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia ws. badania nietrzeźwych kierowców
23 listopada 2015 | 1

 

Minister Zdrowia podziela stanowisko RPO w sprawie nieprecyzyjnych przepisów dotyczących warunków i sposobu dokonywania badań prewencyjnych na zawartość alkoholu w organizmie prowadzących pojazdy.

Kwestię przeprowadzania badań na zawartość alkoholu w organizmie reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym, która w przypadku warunków i sposobu ich wykonywania odwołuje się do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z jej przepisami warunkiem niezbędnym przeprowadzenia badania jest podejrzenie, że przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione po spożyciu alkoholu. W ocenie RPO nie jest więc możliwe stosowanie tych przepisów w odniesieniu do przeprowadzania prewencyjnych badań. Istniejące wątpliwości dotyczą sposobu, w jaki funkcjonariusze Policji powinni prowadzić takie badania i je dokumentować. Ponadto nie jest jasne, czy wobec braku wyraźnej regulacji są w ogóle uprawnieni do ich wykonywania.

W odpowiedzi na wystąpienie RPO, Minister Zdrowia poinformował, że w pełni podziela stanowisko Rzecznika. Wskazał, że regulacje w zakresie nadania Policji uprawnień żądania poddania się przez kierującego pojazdem badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie, jako dotykające fundamentalnych, konstytucyjnie strzeżonych, praw i obowiązków organów i obywateli, muszą być precyzyjnie uregulowane. Co więcej muszą być one określone w akcie ustawowym i nie mogą być materią aktu wykonawczego, jakim jest rozporządzenie. Minister zgodził się również z postulatem Rzecznika odrębnego uregulowania kwestii badań prewencyjnych na zawartość alkoholu w organizmie.

Jednocześnie Minister wyjaśnił, że wydłużenie procesu legislacyjnego mającego na celu uregulowanie tych zagadnień spowodowane jest zastrzeżeniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tym Policji, dotyczącymi określenia wymagań dla analizatorów wydechu. Z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia został powołany w Ministerstwie Gospodarki roboczy zespół ds. analizatorów wydechu. Zgodnie z jego ustaleniami, Ministerstwo Zdrowia kontynuuje prace nad wydaniem rozporządzenia w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie, zgodnie z upoważnieniem, tj. nie uwzględniając zgłaszanych uwag odnoszących się do określenia wymogów technicznych analizatorów wydechu.

Rozporządzenie, po przeprowadzeniu ponownych uzgodnień międzyresortowych, zostało skierowane do podpisu Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, Ministrem Sprawiedliwości oraz Ministrem Pracy i Polityki Społecznej.

Komentuj
Co dalej z CEPiK-iem?
20 listopada 2015 | 0

03329eb6bd48f78c1978870f3cdd2ece88367d2c

(529-25)

Zbliża się 4 stycznia 2016 r., do tego czasu miał pracować nowy system CEPiK 2.0. Czy tak się stanie? Media komentują: “najprawdopodobniej” nie, “jest on zbyt niedopracowany, aby móc wdrożyć go 4 stycznia”, “system nie jest jeszcze gotowy technicznie i nie przeszedł testów”. Przypomnijmy to system ułatwiający i koordynujący formalności związane z kierowcą (zapisy na egzamin na prawo jazdy; wydawanie praw jazdy; rejestracja punktów karnych) i pojazdem (rejestracja pojazdów; informacje o badaniach technicznych). Nie ma możliwości skutecznego i bezpiecznego połączenia z bazą starostw, ośrodków szkolenia i egzaminowania. Stacja RMF opublikowała.. w którym informuje, że uruchomienie CEPiK-u zostanie przełożona, że taka decyzja została właśnie podjęta. “Uruchomienie “CEPiK-u zostanie przesunięte przynajmniej o 6-8 miesięcy. To minimum – usłyszał nasz reportej od jednego z ministrów. Jednak z naszych informacji wynika również, że może to być nawet rok” – czytamy. I dalszy cytat: “Nie wyobrażam sobie, by ryzykować i uruchamiać system, który nie jest ostatecznie gotowy i może oznaczać paraliż tak wielu dziedzin życia – powiedział jeden z ministrów. Poprzednicy zostawili nam trupa w szafie”. Decyzja jakoby miała być podjęta po naradzie trzech ministrów: spraw wewnętrznych, infrastruktury oraz cyfryzacji. Pamiętajmy, iż w takiej sytuacji konieczna jest jednak zmiana ustawy. Jak się dowiadujemy z wymienionego powyżej źródła informacji – taka właśnie nowela ma być przygotowana i przekazana do Sejmu w pierwszych dniach grudnia. Brakuje też rozporządzeń wykonawczych do zmienianego stanu prawnego, mowa jest nawet o 20-tu rozporządzeniach wyjaśniających zasady współpracy z CEPiK-iem. Z tego też powodu w żadnej z wymienionych placówek i innych nie przeprowadzono jakichkolwiek szkoleń. – Przede wszystkim nie ma żadnych testów. “Wchodzimy 4 stycznia, praktycznie rzecz biorąc, bez żadnego treningu – ostrzega starosta gostyniński Tomasz Matuszewski.” Podobnie, nawet nie odbył się przetarg na przygotowania kluczowej bazy – katalogu marek i typów samochodów (zgodnie z homologacją), dopiero kilka dni wcześniej przekazano wersja testowa systemu, ale bez danych, co nie daje możliwości sprawdzenia działania. Przyszli użytkownicy mówią też o braku tzw. okresu przejściowego, niezbędnego przy tak dużej zmianie zasad działania systemu.

Dla podsumowania taki oto cytat: “Przesunięcie terminu rozpoczęcia wdrożenia nie grozi żadnym ryzykiem z uwagi na to, iż projekt CEPIK2 realizowany jest z wykorzystaniem środków budżetowych, bez wykorzystywania finansowania z UE. Pozwoli natomiast na zminimalizowanie ryzyka, związanego z niewłaściwym funkcjonowaniem któregokolwiek z elementów systemu - uważają przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.”

Komentuj
Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów WORD prosi o pilne spotkanie
19 listopada 2015 | 2

24000ea1c13a7fb54c9df6fe805eafb4c36203f6

(529-39)

Z prośbą o spotkanie z Dyrektorami WORD, prezes Zarządu KSD WORD skierował pisma do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury i transportu. Przedmiotem rozmowy miałyby być oczekujące na wejście z dniem 4 stycznia 2016 r. przepisy noweli ustawy o kierujących pojazdami, a tu przede wszystkim brak aktów wykonawczych (niezbędnych aktów wykonawczych jest 32) oraz system CEPiK 2.0, a tu braku prób wdrożenia poprawności funkcjonowania systemu.

Komentuj
GITD ws. wysyłania zdjęć z fotoradarów
18 listopada 2015 | 0

W związku z otrzymywanymi skargami Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego w sprawie wysyłki zdjęć z fotoradarów. Wskazał na potrzebę przesyłania zdjęć wykroczenia już w pierwszej korespondencji kierowanej do właściciela pojazdu lub udostępnianie ich w inny sposób np. w formie elektronicznej.

W odpowiedzi, Główny Inspektor poinformował Rzecznika, że obecnie w systemie teleinformatycznym Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym GITD prowadzone są końcowe testy zmierzające do uruchomienia automatycznej wysyłki zdjęć z urządzeń rejestrujących, zgodnie z sugestią Rzecznika - w pierwszej korespondencji adresowanej do właściciela pojazdu. Automatyczna wysyłka zostanie uruchomiona niezwłocznie po zakończeniu testów.

Natalia Bronowicz-Pawłowska, Zespół Prawa Karnego Biura RPO:zapoznanie się z wizerunkiem osoby prowadzącej pojazd w momencie popełnienia wykroczenia zdecydowanie ułatwia właścicielowi podjęcie decyzji, co do dalszego postępowania w sprawie. Szczególne znaczenie ma to dla przedsiębiorców, których pracownicy poruszają się samochodami służbowymi, gdyż to do firmy – jako właściciela, kierowane jest wezwanie Inspekcji Transportu Drogowego z żądaniem wskazania kierującego, który w danym miejscu i czasie prowadził pojazd. Działanie Rzecznika miało na celu wypracowanie lepszej praktyki stosowania obowiązujących przepisów prawa.

Komentuj
Zmiany w ITD i Policji
18 listopada 2015 | 0

e65e2969d210cce0eb3925c1f0f1a98ae33f19e0

(529-27)

Jak donoszą media Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało zmiany dotyczące także Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Rzekomo - do rozpatrywana jest jego likwidacja. Z uzasadnieniem wzmocnienia zreformowanej policji drogowej. Tak radykalne zmiany zapowiedział w RMF FM wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. - Chodzi o to, by zmniejszyć liczbę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach, które nie są zbytnio skuteczne - przywołuje “Dziennik pl”. Przy okazji tej wypowiedzi dowiadujemy się, iż przewidziana jest “zmiana kształtu kierownictwa Komendy Głównej Policji. - Poprzez wyodrębnienie zastępcy komendanta głównego, który by odpowiadał za policję drogową wzmocnioną o przeniesionych z ITD“.

Komentuj
Jan Szumiał, Wytyczne resuscytacji 2015 ERC
8 listopada 2015 | 0

Główne zalecenia Polskiej Rady Resuscytacji na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji ( ERC)z października 2015 roku dotyczących udzielania pierwszej pomocy przez osoby nie posiadające wykształcenia medycznego koncentrują się tym razem na trzech zasadniczych kwestiach:

1.Nieustanne szkolenie jak największej grupy osób w zakresiewstępnego rozpoznania stanu poszkodowanego, umiejętnego przekazania informacji dyspozytorowi pogotowia ratunkowego lub służb ratowniczych, udzielenia pierwszej pomocy oraz umiejętności kierowania zespołem i bycia członkiem zespołu udzielającego pomocy.

2.Dyspozytor pogotowia ratunkowego ważnym ogniwem we wczesnym rozpoznaniu i umiejętnym instruktarzu prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej(RKO) udzielonym osobom zgłaszającym telefonicznie zdarzenie oraz dokładnym zlokalizowaniu miejsca i zadysponowaniu automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).

3.Popularyzowanie i propagowanie AED. Umieszczanie AED w miejscach, gdzie można przewidywać wystąpienie zatrzymania krążenia raz na pięć lat uważa się za opłacalne finansowo a koszt dodanych lat życia jest porównywalny do innych interwencji medycznych.

Wbrew przypuszczeniom nie zredukowano RKO do masażu serca. Nadal zaleca się, aby osoby prowadzące RKO posiadające umiejętności wykonywania oddechów ratowniczych prowadziły uciśnięcia klatki piersiowej w połączeniu z oddechami ratowniczymi. Nie ma wystarczającej pewności, że resuscytacja z wyłącznym uciskaniem klatki piersiowej jest równoznaczne z pełnym RKO, aby zmieniać dotychczasową zasadę.

Europejska Rada Resuscytacji zaleca, żeby osoby posiadające przeszkolenie i umiejętności w tym zakresie możliwie szybko oceniły sytuację poszkodowanego, którego stan pogorszył się nagle sprawdzając czy reaguje i prawidłowo oddycha, następnie telefonicznie wezwały służby ratownicze i podjęły czynności ratownicze.

Świadkowie zdarzenia nie posiadający przeszkolenia, gdy tylko stwierdzą że poszkodowany nie reaguje powinni wezwać służby ratownicze i postępować zgodnie z instrukcjami wydawanymi przez dyspozytora medycznego.

Jeśli poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo należy natychmiast podjąć resuscytację krążeniowo oddechową.

Zaraz po zatrzymaniu krążenia przepływ krwi do mózgu jest praktycznie zredukowany do zera, może to wywołać napady przypominające drgawki padaczkowe, dlatego u każdego poszkodowanego, u którego wystąpią drgawki należy podejrzewać zatrzymanie krążenia.

Nadal kluczowe jest prowadzenie wysokiej jakości resuscytacji krążeniowo oddechowej. Osoby prowadzące RKO powinny uciskać klatkę piersiową na głębokość ok. 5cm (nie więcej niż 6cm) z częstotliwością 100-120 ucisków na minutę. Między uciśnięciami umożliwić na całkowity powrót klatki piersiowej do jej pierwotnego kształtu minimalizując jednocześnie przerwy w uciśnięciach. Oddech ratowniczy powinien trwać ok. 1 sekundy wypełniając płuca objętością wystarczającą do widocznego uniesienia się klatki piersiowej. Stosunek uciśnięć klatki piersiowej do wdechów powietrza nadal wynosi 30÷2 a przerwy w uciskach w celu wykonania wentylacji nie mogą trwać dłużej niż 10 sekund.

Defibrylacja przeprowadzona w czasie od 3 do 5 minut od zatrzymania krążenia daje aż 50÷70% szans na przeżycie poszkodowanego. Defibrylatory AED powinny być umieszczane i dostępne w miejscach publicznych o dużym zagęszczeniu i przepływie ludności. W tych miejscach najczęściej dochodzi do zatrzymania krążenia w obecności postronnych świadków, a osoby przeszkolone w prowadzeniu RKO szybko mogą dotrzeć na miejsce zdarzenia.

Prowadzenie rejestru AED dostępnych publicznie umożliwi dyspozytorom medycznym i służbom ratowniczym wskazanie najbliższego miejsca ich umieszczenia osobom prowadzącym RKO co może pomóc w skróceniu czasu reakcji na zatrzymanie krążenia.

Opracowywany jest nowatorski system alarmowania świadków zdarzenia o miejscu, gdzie znajduje się najbliższy automatyczny defibrylator zewnętrzny AED.

Należy zachęcać do wdrażania i wykorzystywania każdej technologii i każdego rozwiązania mogącego przyśpieszyć podejmowanie RKO przez świadków zatrzymania krążenia oraz jak najszybszy dostęp do najbliższego AED.

Edukacja. Żeby zwiększyć prewencję i umiejętności rozpoznawania oraz postępowania w urazach i zachorowaniach zaleca się wdrażanie programów edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, szkoleń z tego zakresu i kampanii dotyczących zdrowia publicznego. Zastosowanie w trakcie szkoleń manekinów o wysokiej wiarygodności klinicznej stwarza większy realizm fizyczny, jednak zdecydowanie wyższa cena od manekinów o niższej wiarygodności fizycznej pozwala na dysponowanie nimi tylko centrom szkoleniowym, dlatego używanie manekinów niższej wiarygodności uważa się za właściwe niezależnie od poziomu szkolenia RKO.

Urządzenia emitujące dźwięk (metronom) montowane w niektórych AED poprawiają tylko częstotliwość ucisków, ale jednocześnie mogą odwracać uwagę ratownika od głębokości wykonywanych ucisków.

Umiejętności potrzebne do prowadzenia RKO pogarszają się z czasem, czym dłuższy okres czasu upłynie od szkolenia tym umiejętności są mniejsze, dlatego coroczne czy dwuletnie (jak najczęściej bywa) są niewystarczające. Odstępy czasu między szkoleniami przypominającymi powinny różnić się w zależności od adresatów szkolenia. Najwłaściwszy czas między szkoleniami nie jest jednoznaczny w związku z czym korzystniejsze mogą być szkolenia przypominające w małych dawkach a częściej.

Umiejętność komunikacji, kierowania zespołem i bycia członkiem zespołu powinny być uzupełnieniem szkolenia z zakresu umiejętności merytorycznych na kursach resuscytacyjnych.

Źródło: Podsumowanie kluczowych zmian w Wytycznych resuscytacji 2015 ERC

Kraków 15 października 2015

891096089155b088cf95c7d95653a3f2586923b4

Jan Szumiał, Praska Auto Szkoła (właściciel, instruktor),

Prezes Stołecznego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców

(529-31 fot. jola michasiewicz)

Komentuj
Na przejeździe rowerowym jednoślad ma ustąpić samochodowi?
8 listopada 2015 | 3

W Toruniu na jednej z ulic przy (a nawet na kilku) przejazdach dla rowerzystów wprowadzono zdumiewające oznakowanie. Właśnie oni mają obowiązek udzielenia pierwszeństwa kierowcom samochodów! - To nie jest ewenement - odpowiadają toruńscy drogowcy – cytujemy za “Wyborczą pl Toruń”. Ulica piękna, po remoncie, ale właśnie zupełną nowością są ustawione tam znaki nakazujące ustąpienie pierwszeństwa nadjeżdżającym samochodom. Zapytani przez dziennikarzy toruńscy drogowcy wyjaśnili: - Oznakowanie zostało wprowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zasadne jest to szczególnie w przypadku, gdy nieosygnalizowany przejazd rowerowy przecina w poprzek drogą główną o dużym natężeniu ruchu samochodowego - tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. Czytelnicy komentują: - O jakim bezpieczeństwie mówią drogowcy? Teraz kompletnie nie wiadomo, kto komu ma ustąpić. Zgodnie z ustawą "Prawo o ruchu drogowym" na przejeździe rowerowym pierwszeństwo ma rowerzysta. Ale przed przejazdem widzi "ustąp". Zgodnie zatem ze znakami ustawionymi przez drogowców 'rowerzysta ma ustąpić ale zarazem ma pierwszeństwo, bo tak wynika ze znaków oznaczających przejazd rowerowy (i przepisu ustawy)". Zatem rowerzysta ma prawo się czuć bezpiecznie na przejeździe, ale jak samochód go przejedzie, to z jego winy? To jakaś paranoja. I przede wszystkim bardzo niebezpieczna sytuacja, bo nie wiadomo, kto teraz naprawdę ma pierwszeństwo w tej sytuacji.

Komentuj

Statystyka

Po pół roku na drogach Warmii i Mazur
27 listopada 2015 | 0

Pół roku – tyle czasu minęło od wejścia w życie istotnych zmian dotyczących ruchu drogowego. Jak te półrocze wyglądało na drogach naszego regionu? Ponad 100 wypadków drogowych mniej. Mniej zabitych, ponad 100 mniej osób rannych. W porównaniu do ubiegłego roku na drogach Warmii i Mazur jest bezpieczniej.

18 listopada minęło pół roku od chwili wprowadzenia w życie nowych przepisów. Czy regulacje wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym? Bezsprzecznie tak. Z porównania okresów od 18 maja do 18 listopada lat 2014 i 2015 wynika, że w tym roku doszło do ponad100 wypadków mniej, odnotowano13 mniej ofiar śmiertelnychoraz ponad100 mniej rannych. Policjanci zgodnie przyznają - na drogach regionu jest bezpieczniej.

18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która zaostrzyła kary dla nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. Już po pierwszych podsumowaniach było widać pozytywny trend. Co cieszy – ta tendencja się utrzymuje.

Od chwili wejścia w życie nowych regulacji prawnych na warmińsko - mazurskich drogach policjanci zatrzymali471 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Siedmiu kierowców, którzy przewozili w swoich autach więcej osób niż dopuszczają to przepisy straciło prawo jazdy na kwartał.

Jak mówimł. insp. Robert ZalewskiNaczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie:

- Do wielu kierowców dotarło jak dolegliwe w skutkach może być ignorowanie przepisów. Myślę też, że większość zrozumiała, jak niebezpieczne może być przekraczanie dozwolonej prędkości

W ciągu pół roku funkcjonowania nowych uregulowań policjanci przekazali starostom 12 informacji dotyczących ujawnienia przypadków kierowania pojazdem w trakcie obowiązywania trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy. Zgodnie z przepisami w takim przypadku okres zatrzymania uprawnień do kierowania wydłuża się do 6 miesięcy.

Nowy zapis w Kodeksie Karnym –artykuł 180atakże zbiera swoje żniwo. Zgodnie z nim kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Od wejścia w życie nowych przepisów policjanci drogówki ujawnili174 kierowców, którzy mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem, a tym samym popełnili przestępstwo.

10 miesięcy - ponad 1100 mniej kierowców pod wpływem alkoholu

Z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. Policjanci drogówki skutecznie eliminują pijanych za kierownicą. Bezwzględna trzeźwość w ruchu drogowym to podstawa. Zdecydowana większość osób doskonale to rozumie. W parze z działalnością Policji idzie coraz większa świadomość społeczna.

Jak mówiąpolicjanci ruchu drogowego: W walce z pijanymi kierowcami nie jesteśmy sami. Praktycznie każdego dnia otrzymujemy informacje od postronnych osób o nietrzeźwych za kierownicą. Każda taka informacja jest dokładnie przez nas sprawdzana. Nie są także rzadkością ujęcia obywatelskie - wiele osób wie, jak prawidłowo zareagować w sytuacji, gdy na drodze pojawi się pijany kierowca.

W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku policjanci odnotowali3617przypadków kierowania pojazdem pod wpływem działania alkoholu. To o ponad 1102 mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

 

Wypadki drogowe według obszaru

w okresie od 18 maja do 18 listopada w latach 2014-2015

Obszar

Miesiąc

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

Rok

2014

2015

Wzrost Spadek

2014

2015

Wzrost Spadek

2014

2015

Wzrost Spadek

Obszar niezabudowany Suma

450

369

-81

58

55

-3

633

509

-124

Obszar zabudowany Suma

473

453

-20

22

12

-10

521

537

16

Ogółem

923

822

-101

80

67

-13

1154

1046

-108

 

Komentuj
KGP: 10. miesięcy na Polskich drogach
27 listopada 2015 | 0

Z policyjnych statystyk wynika, że to właśnie w czasie jesiennej aury dochodzi do największej liczby wypadków, w których giną osoby. Najbardziej narażeni są zwłaszcza piesi. Jednak w październiku, jak i listopadzie, na polskich drogach w wypadkach drogowych zginęło mniej osób niż w latach ubiegłych.

Mniejsza ilość zdarzeń na polskich drogach to niewątpliwie wypadkowa szeregu działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działania te prowadzone są przez różne podmioty administracji publicznej, samorządowej, czy organizacje pozarządowe.

Nie sposób pominąć jednak roli Policji i funkcjonariuszy ruchu drogowego, odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na drogach.  Warto jest też wyraźnie podkreślić, że mimo dokonujących się zmian na polskich drogach (bezpieczniejsze drogi, bezpieczniejsze pojazdy, zmiana prawa) w dalszym ciągu to zachowanie człowieka - kierowcy ma największy wpływ zaistnienie wypadku. Tym samym nieodzowny jest nadzór na drogach oraz skuteczne eliminowanie występujących zagrożeń, w tym egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Przypomnijmy: w Polsce nad bezpieczeństwem ruchu drogowego czuwa ponad 9200 policjantów ruchu drogowego, z czego 7676 jest kierowanych wyłącznie bezpośrednio do służby na drodze. To o blisko 2000 więcej aniżeli na początku 2013 r. (5778). Realne zwiększenie liczby patroli ruchu drogowego jest efektem nadania szczególnej rangi obszarowi bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz reorganizacji struktur w pionie ruchu drogowego, które zapoczątkowano w roku 2013 .

Większa liczba policjantów ruchu drogowego to nie tylko prewencyjne oddziaływanie, ale także przełożenie na wzrost aktywności w wybranych obszarach. Prewencyjne kontrole stanu trzeźwości stały się dziś rzeczą powszechną, z którą liczy się każdy kierowca. Działania ukierunkowane na egzekwowanie obowiązujących limitów prędkości (zatrzymywanie praw jazdy za przekroczenia o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym) sprawiają, że w okresie III kwartałów b.r. liczba wypadków z powodu nadmiernej prędkości zmalała o 632 (-11%), a zginęło w nich mniej o 105 osób (- 16%).

Przyjęcie jednolitych i kompleksowych zasad postępowania, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pieszych (typowanie miejsc niebezpiecznych, nadzór, edukacja, inżynieria) przy jednoczesnym skoncentrowaniu policjantów ruchu drogowego na wykroczenia kierowców popełniane wobec pieszych, w tym zwłaszcza na wyznaczonych przejściach dla pieszych zaczyna przynosić oczekiwane rezultaty. Liczba wypadków z udziałem pieszych spadła o 412 (-7%), natomiast liczba śmiertelnych ofiar potrąceń o 158 ( blisko 23% mniej) w okresie 9 m-cy b.r.

W oparciu o bieżące analizy można prognozować, że rok 2015 będzie kolejnym rokiem jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Należy jednak podkreślić, że liczba 3 tys. śmiertelnych ofiar jest wciąż zbyt wysoka, co zwłaszcza na tle krajów UE pokazuje, że w tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia.

Odnosząc się do okresu 10 miesięcy b.r., w Polsce doszło do:

– 27 059 wypadków, w których 2348 osób zginęło a 32 897 osób zostało rannych.

W porównaniu do 10 miesięcy 2014 r. jest to:

mniej wypadków o 2044 (-7%);

mniej ofiar śmiertelnych o 263 (-10,1%);

mniej rannych o 2755 (-7,7%).

Komentuj

Przegląd prasy

Andrzej Markowski: Szkolący musi mieć szacunek do siebie samego
27 listopada 2015 | 1

c7366b644e2d6d4bc91e5c07f9bbbd2dc220d28e

Dr Andrzej Markowski, psycholog transportu.

(529-77 fot. jola michasiewicz)

Prezes Zarządu Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym - Bożenna Chlabicz o rozmowę poprosiła Andrzeja Markowskiego - psychologa transportu. Dodajmy - nominowanego do nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2015 w kategorii OSOBA ROKU. Poniżej publikujemy fragment tego interesującego wywiadu. Niecierpliwie czekamy na jego pełną treść, tę znajdziemy w najbliższym numerze Biuletynu Informacyjnego PRAWO JAZDY.

Rozmowa z Andrzejem Markowskim, psychologiem transportu (fragmenty)

- Czy podziela Pan opinię, że polscy kierowcy są wyjątkowo źli - niesubordynowani, aroganccy, niezdyscyplinowani?

- (...) Zachowanie człowieka zależy od tego, jak dalece na nasze decyzje wpływa cienka, pokrywająca naturę powłoczka, którą nazywamy kulturą. Co jest ważne w ruchu drogowym? Mylący jest model, który mówi, że to jest to trójkąt: kierowca – pojazd – droga. Wynikałoby z tego, że lepiej wytresowany kierowca, bezpieczniejsze pojazdy i lepsze drogi to w efekcie mniej wypadków. Tak się nie dzieje. Ruch drogowy jest ciągle odnawiającą się, ciągle nową relacją między uczestnikami. Fakt, że połowa pieszych w Europie ginie na naszych drogach, nie wynika z tego, że przejść dla pieszych jest za mało. Patologiczna jest relacja między kierowcą, który chce zdążyć przejechać przed pieszym wymuszającym pierwszeństwo, niesygnalizującym chęci wejścia na przejście, ale wkraczającym wprost przed rozpędzony pojazd. Ta chęć rywalizacji jest cechą dominującą w naszym zachowaniu w ruchu drogowym, co oznacza, że mamy stosunkowo niską samoocenę. Potwierdzają to wszystkie badania, w tym europejskie VINCI, które wykazało, że sami siebie oceniamy jako tandetnych i marnych kierowców. Gdzieś się musimy dowartościować. No, gdzie? W ruchu drogowym.

(...)

- Czy potrafimy podpowiedzieć instruktorom, wykładowcom, egzaminatorom, a nawet policjantom, jak pracować z kandydatem na kierowcę, żeby było bezpieczniej na drogach?

- W szkołach nauki jazdy? Żeby ta praca przynosiła pozytywny efekt, szkolący musi mieć szacunek do siebie samego i nie okłamywać się. Trzeba sobie powiedzieć: “Ja - instruktor, ja – wykładowca, muszę spełnić określone warunki. Określić, jaki jestem naprawdę i dlaczego zajmuję się szkoleniem innych.” Bardzo często chodzi wyłącznie o “kasę”, chociaż nie to jest najgorsze. Naprawdę źle jest wtedy, kiedy ja, instruktor, chcę siebie dowartościować w relacji z kursantem. W każdej innej sytuacji jestem maleńki, ale wobec ucznia, kursanta staję się najważniejszy. Bardzo często spotykam się z takimi ludźmi. Takie lustro przed instruktorem jest konieczne.

To po pierwsze. Po drugie – szkoleniowiec powinien mieć sensowny plan i wiedzieć, co chce osiągnąć z kandydatem X czy kandydatką Y. Proces edukacji musi być indywidualizowany, co wymaga od instruktora ogromnej wiedzy o mechanizmach zachowania człowieka, czyli pewnej wiedzy psychologicznej. Część ludzi rodzi się z umiejętnością współpracy z innymi, ze zdolnością zrozumienia ich, ale to są wyjątki. Pozostali instruktorzy muszą włożyć bardzo wiele ciężkiej pracy, by działać w sposób efektywny. Jeżeli tego nie zrobią, to nauczą tylko przepisów i umiejętności kręcenia “fajerą”.

(...)

Komentuj
Zuzanna Wiśniewska: Poczucie odpowiedzialności społecznej wśród kadr szkolenia kierowców w kontekście kształtowania bezpiecznych postaw w ruchu drog.
27 listopada 2015 | 0

609cf8ba556a0c08e5a72180887e472a516dd2d0496261522168f18b9beb8be2c2acd7d77c56b318

Zuzanna Wiśniewska

psycholog transportu,

ekspert Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym,

współtwórca portalu WWW. SZARA KOMÓRKA pl

(529-34, 97, 98)

08c2b7f607f248f331a688a4f4336746e9d72e74

Kształtowanie odpowiednich postaw u uczestników kursów na prawo jazdy to element szkolenia wpływający na przyszłe zachowanie kierowców na drodze (Ożdżyński, 2008). Czynnik ludzki jest elementem systemu drogowego, od którego w największym stopniu zależy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego (Woropay, Muślewski, Ślęzak, Szubartowski, 2013).

Za najczęstsze błędy kierowców, prowadzące do niebezpiecznych sytuacji na drodze, wskazuje się rozwijanie nadmiernej prędkości i jazdę pod wpływem alkoholu (Woropay i in., 2013). Żuraw (2012) sądzi, że wymienione błędy wynikają z niewystarczającej internalizacji etycznych norm zachowania wśród kierowców. Sytuacja drogowa jest sytuacją społeczną, a kluczowym wymiarem funkcjonowania społecznego jest postępowanie moralne, opierające się na szacunku i zobowiązaniach wobec dobra i integralności określonej społeczności (Schweder i Heidt, 2005). Zachowania moralne kształtowane są w sytuacjach wychowawczych, czyli takich, które stanowią pewien układ wartości i jednocześnie ukierunkowują na nie aktywność uczestników tychże sytuacji (Reykowski,1970).

Przyjmując twierdzenie, że szkolenie kandydatów na kierowców jest sytuacją wychowawczą, przygotowującą do pełnienia nowej roli społecznej, należy uwzględnić konieczność ustawicznego kształcenia i monitorowania poziomu kompetencji kadr ośrodków szkolenia kierowców (osk) nie tylko w zakresie “merytoryki egzaminacyjnej”, ale także w zakresie kompetencji miękkich - społecznych, emocjonalnych i etycznych (Żuraw, 2012).

Przeprowadzono badanie w zakresie poziomu kompetencji miękkich wśród kadr osk, w ramach dwóch projektów. Projekt “Wzrost kompetencji kadry ośrodków szkolenia kierowców” był projektem szkoleniowym współfinansowanym przez UE ze środków EFS, prowadzonym w latach 2010-2011. Instytut Transportu Samochodowego, jako Projektodawca, założył przeszkolenie 5000 osób – kadr osk. W trakcie szkolenia dwukrotnie przeprowadzono badanie samooceny uczestników w zakresie poziomu wiedzy i kwalifikacji zawodowych objętych szkoleniem – na początku i pod koniec projektu. Uczestnicy odpowiadali m.in. na pytania z zakresu kompetencji społecznych.

Wyniki badania przeprowadzonego na zakończenie projektu wskazują na istotny wzrost kwalifikacji w zakresie: komunikacji z klientem - odsetek ocen wzrostu w dużym i bardzo dużym stopniu stanowił 77,1%; pracy z osobami dorosłymi – 53,2%; rozwiązywania sytuacji konfliktowych – 72,6%; zaufania do własnych możliwości – 77,5%. Projekt “Wdrożenie polityki eco-drivingu w 300 szkołach jazdy” był projektem szkoleniowo-doradczym współfinansowanym przez UE ze środków EFS. Instytut Transportu Samochodowego w partnerstwie z Grupą IMAGE Sp. z o.o., jako Projektodawcy, założyli objęcie działaniem szkoleniowo-doradczym 2400 osób – kadr osk, w zakresie budowania ekologicznej marki produktu i wizerunku firmy. Działania szkoleniowo-doradcze obejmowały indywidualną diagnozę potrzeb szkoleniowo-doradczych oraz opracowanie indywidualnych planów wdrażania polityki ekologicznej do działalności osk. Badania prowadzone były przez doradców zawodowych i obejmowały m.in. ocenę uczestników w zakresie: wiedzy o odpowiedzialności prawnej; świadomości ekologicznej i samokontroli emocjonalnej. Wyniki wskazują, iż w wyniku działań szkoleniowo-doradczych istotnie wzrosły kwalifikacje w zakresie: odpowiedzialności prawnej - odsetek ocen wzrostu w dużym i bardzo dużym stopniu stanowił 62,3%; świadomości ekologicznej – 73,1%; samokontroli emocjonalnej – 52,2%.

Przeprowadzone projekty szkoleniowo-doradcze oraz wyniki badań wskazują na istnienie wysokiego poziomu motywacji do podnoszenia kompetencji merytorycznych i społecznych kadr osk oraz motywacji do budowania zaufania społecznego. Na szczególne podkreślenie zasługuje docenianie wartości odpowiedzialności społecznej. Bowiem w świetle kształtowania moralnego zachowania u kursantów, osk powinny charakteryzować się nie tylko wysokim poziomem kompetencji merytorycznych i społecznych kadr, ale także odpowiedzialnością biznesową. Stosowanie zasad zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju, dla której centralną wartością jest odpowiedzialność społeczna, może być istotnym elementem budowania prestiżu i zaufania społecznego wśród pracowników ośrodków szkolenia kierowców, a tym samym mieć pozytywny wpływ na bezpieczne zachowanie kierowców.

Literatura cytowana:

Ożdżyński, Z. (2008) Etyka a edukacja a bezpieczeństwo ruchu drogowego. Przedsiębiorczość – edukacja, 4. Kraków – Warszawa: Wydawnictwo Nowa Era.

Reykowski, J. (1990). Rozwój moralny jako zjawisko wielowymiarowe. W: J. Reykowski, N. Eisenberg, E. Staub (red.) Indywidualne i społeczne wyznaczniki wartościowania. Wrocław: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich.

-Shweder, R. A., Haidt, J. (2005). Psychologia kulturowa emocji – od starożytno ci po czasy współczesne. W: M. Lewis, J. M. Haviland-Jones (red.), Psychologia emocji. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Woropay, M., Muślewski, Ł., Ślęzak, M, Szubartowski, M. (2013). Ocena wpływu oddziaływań człowieka na bezpieczeństwo działania systemu transportowego. Journal of KONBiN, 25, (1), 97–106. Warszawa: DE GRUYTER OPEN.

Żuraw, P (2012) Etyka jako narzędzie wspomagające zarządzanie ośrodkiem szkolenia kierowców. Czasopismo Logistyka, 3. Poznań: Instytut Logistyki i Magazynowania.

Komentuj
6. Gala PARTNERSTWO DLA BEZPIECZEŃSTWA - fotorelacja
27 listopada 2015 | 1

Po raz szósty wręczone zostały nagrody PARTNER BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO. Zwycięzcami edycji 2015 zostali: Fundacja “ANIKAR”, Grupa LOTOS S.A., Lotnicze Pogotowie Ratunkowe; Kajetan Kajetanowicz oraz program “Na Osi”. Uroczystość odbyła się w Regent Warsaw Hotel, tradycyjnie prowadzącą była Monika Zamachowska. Przybyłych powitał prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, Bartłomiej Morzycki. Przypomnijmy - organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, wspierane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Otwierając spotkanie prezes Modrzycki mówił o nadal bardzo wysokiej liczbie wypadków drogowych w Polsce. Mówił też o ich kosztach, zarówno tych finansowych, jak i społecznych czy moralnych. Właśnie w tym kontekście skazał jak ważne jest dostrzeżenie i docenienie inicjatyw, które wnoszą trwały wkład w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. I właśnie nagroda PARTNER BRD ma promować i pokazywać działania w tym zakresie, zarówno instytucji jak i osób indywidualnych. Podczas gali w sposób szczególny podziękowano byłej posłance Beacie Bublewicz, od lat wspierającej inicjatywę i aktywnie działającej na rzecz poprawy brd. Michał Szczerba, poseł, wybrany przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego mówił o dokonaniach, ale też przyszłych działaniach. Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce, Kamil Wyszkowski uroczyście zainaugurował publikację raportu “Bezpieczny transport”. Poniżej pełna fotorelacja:

ce6de37de7a4fb760dd23f380fc86c9ad4156ac9b084a7ba44cfca8999bc6af89b3ff7fa8f8f380d

e0702dccd939c95b5668acaed4b173589584183b

9210cb89400b2585d9f56bd380beeaf359012234

1f0dc339f7d281634633a5cc39f54d00d5596de4

bdb8d75d7fe95b29efa248ed94d5d2a27fc356ff

f5c980beff752ee9e7a139a0315b63815c8c606c

ce7162f81bb9342d23a5fcd865d2a110285d79bf

9ff44ae35572d9f112a8bb416a9df5f3449e9dd4

11c232adf92466202028d37c10ae40bb2a62403e

15585262b79d2fc2cdba6de62eceb94346bb96c6

54061e80dc798802c6e0716b58a9903ac42465ad

6778cd35602f974a7307a60ff5f437e2695f905c

821ad4b1575b338196252b12f7c58f9f30b8fc54

df48a81c133edbf05b891d29c2f8af7b73c350cc

069a1d3c892b9951f0ef76c31ab486a8a50ecedf

56452fb3e30f3e60e0306bb0c00a08980f4d94bb

a7ccd79b26cab0865a17fe5176b1717beeb3e23b

2f140850d929491efb6f7f0a63bad4ec95e13378

33bc70005883d75e7757dd5c5719b724803f8e39

565c7bbf48903ee6f83e791b5e507c79aae37812

cfad0980d19a687de7dfd5c198a5c02f97a36c4a

566b6485699a9a1a95c87d5ccedcdef1eb15291a

4812497cdb7df46821f6500cabbf4e870ff86c5b

cc7609ad039826408df4342b534c835ac78dbbd8

a2fe71ea2aea4d2d90a031c1b9e20ac6293d5996

(529-48-74, 74a fot. jola michasiewicz)

Komentuj
„Jeden dzień z życia więźnia: projekt edukacyjny na rzecz poprawy brd”
8 listopada 2015 | 1

a845d24371cabdc5492401cddcea7abaf1d313f1

66f3238d1b517d5691264f6e656b2a7675ac40d8

5053d5a979c07d78fb01cd1ce408980ae30e0a09

9cc5e1f4aed745ed2fe077cc631842897bd22a61

45a1a0cd1023692311b3722f29d3a706c5daabd1

326a25365194a20e5aa1643fa31564383e342fd9

e3a50724c2c02e34ac43dbe973e80a62730f41a7

(529-8-14 screen spotu)

Rozmowa z Markiem Dworakiem, dyrektorem Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, współinicjatora oraz współrealizator spotu

“Jeden dzień z życia więźnia: projekt edukacyjny na rzecz poprawy brd”

Pyta redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS: Portal YouToube opublikował spot edukacyjny pt. “Jeden dzień z życia więźnia: projekt edukacyjny na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego”. To bardzo poruszający spot, a przez to wydaje się pomysłem trafionym. Czyli jego przesłanie zostanie zapamiętane. Wiemy, iż współrealizatorami są Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, Służba Więzienna OISW Kraków oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Poproszę o kilka słów ilustrujących inicjatywę powstania tego projektu.

Odpowiada Marek Dworak, dyrektor MORD Kraków: W dniu 1 czerwca 2015 zawarte zostało porozumienie pomiędzy Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie, a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie.

Celem tego porozumienia było nawiązanie współpracy w zakresie realizacji programu na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Programem tym zostaną objęci kierowcy podlegający kursom reedukacyjnym realizowanym w MORD w Krakowie, młodzież w ramach zajęć profilaktycznych jak również osadzeni w zakładach karnych, za naruszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach porozumienia OISW zadeklarował umożliwienie pracownikom naszego Ośrodka prowadzenie zajęć z osadzonymi, wymagającymi reedukacji z uwagi na przestępstwa popełnione przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, a w szczególności kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. Jednym z postanowień porozumienia była wspólna realizacja filmów i materiałów szkoleniowych, które będą wykorzystywane w programach edukacyjnych. Po zamieszczeniu w Internecie informacji o porozumieniu MORD-OISW, chęć współpracy przy realizacji w/w materiałów filmowych zgłosiło Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy BRD. WRBRD współpracowała dotychczas z Centrum przy realizacji programu “Road Show”.

Pyta redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS: Rozumiem, że adresatem może być tu każdy kierowca. A może chcecie trafić do jakiejś konkretnej grupy odbiorców? Jak planujecie Państwo wykorzystać spot? Gdzie będzie emitowany?

Odpowiada Marek Dworak, dyrektor MORD Kraków: Spot, który ukazał się na YouTube oraz innych portalach jest zapowiedzią prowadzonych przez nas działań, o których wcześniej wspomniałem. Ukazał się m.in. na naszej stronie internetowej, a także jego emisja planowana jest w naszym programie TV “Jedź bezpiecznie”. Dzięki temu ukaże się w telewizji ogólnopolskiej. Obecnie jesteśmy na ukończeniu kolejnego filmu, jako rozwinięcia spotu, realizowanego głównie dla potrzeb szkoleniowych naszego Ośrodka jak i Ośrodków w Nowym Sączu i Tarnowie. Ponieważ jednak emitowany spot spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem u szerokiej grupy odbiorców - nie tylko kierowców, ale wszystkich zainteresowanych problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego - będziemy zabiegać o jego szersze upowszechnienie.

Pyta redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS: Czy widzi Pan możliwość i sens wykorzystywania tego spotu podczas szkoleń kandydatów na kierowców? A w WORD-zie podczas szkoleń zakresu brd będzie wyświetlany?

Odpowiada Marek Dworak, dyrektor MORD Kraków: Obecnie spot jest publikowany na kursach organizowanych w MORD w Krakowie dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Kurs ten nazywany potocznie “redukującym punkty karne” prowadzi u Nas w Ośrodku wysoko wyspecjalizowana kadra wykładowców. Zajęcia prowadzą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie objaśniając najczęściej popełniane wykroczenia przez kierowców, oraz kadra psychologów z OISW w Krakowie. I to właśnie oni analizują tematykę przyczyn psychologicznych niestosowania się do przepisów ruchu drogowego oraz co się dzieje z osobą po przekroczeniu, jak to się mówi, tej cienkiej granicy. Nie każdy kierowca uświadamia sobie co się dzieje z nim, jak już dojdzie do tragedii. Jakie czekają go konsekwencje moralne, osobiste, społeczne i zawodowe. I właśnie celem spotu jest w skrócie przedstawienie tej kwestii.

Zamiarem naszym jest również przedstawienie spotu na kursach dokształcających w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, które będą obowiązkowe dla kierowców w tzw. okresie próbnym.

Pyta redakcja tygodnika PRAWO DROGOWE @ NEWS: Film zrealizowany został w Areszcie Śledczym w Krakowie. Tam zapewne są osadzeni także sprawcy wypadków drogowych. Czy projekt będzie miał swój dalszy ciąg? Np. film - wywiad z osądzonym, który pokaże swoją twarz i opowie o swoim konkretnym wypadku, o tym jak ten straszny moment zmienił życie jego i jego rodziny? Zrobcie film o rodzinie ofiary - komentują internauci oglądający spot. Tu są pokazane losy człowieka, który po prostu ZABIŁ. Od imprezy i nagłego najścia głupoty po mordercę w ciągu kilku chwil. To ma uderzyć w łeb i powiedzieć "zobacz, chcesz tak skończyć?!", a nie współczuć ludziom, którzy tak postąpili - piszą inni.

Odpowiada Marek Dworak, dyrektor MORD Kraków: Zarówno zaprezentowany spot edukacyjny, jak również film szkoleniowy zostały zrealizowane w Areszcie Śledczym przy ul. Montelupich w Krakowie oraz w Zakładzie Karnym w Trzebini. W filmie sami osadzeni będą opowiadali swoją historię - na ile zdarzenie, których byli sprawcą wpłynęło na ich życie, jak zmieniło relacje z rodziną, ilu szans pozbawiło. Będą opowiadali jak przekroczenie tej cienkiej granicy w bezpiecznym kierowaniu pojazdem na drodze zmienia diametralnie życie. Kwesta wypadku drogowego każdego z nas może czekać jeżeli tylko nasza jazda, zachowanie nie jest rozważne i bezpieczne. Sami osadzeni nie wyrazili oni zgody na pokazywanie twarzy.

Film będzie zawierał również informacje, że osadzeni podlegają również szkoleniom i wykładom prowadzonych przez pracowników naszego Ośrodka.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę.

Jolanta Michasiewicz (red. nacz. tyg. PRAWO DROGOWE @ NEWS)

9124733b55ee7728684de3d239f1b6cfd0a6cfa2

Marek Dworak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie

(529-7 fot. jola michasiewicz)

Komentuj
Priorytety do 2020 roku to poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów
28 listopada 2015 | 0

Przedstawiciele 130 krajów podpisali w Brazylii Deklarację zawierającą spis działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kraje członkowskie ONZ  potwierdziły założone cele redukcji ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o 50 proc. do 2020 roku.

Deklaracja podpisana na zakończenieDrugiej Światowej Konferencji Wysokiego Szczebla ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,zawiera m.in. zobowiązanie członków ONZ (a więc również Polski) do priorytetowego traktowania kwestii niechronionych uczestników ruchu drogowego - bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów.  Kraje zobowiązały się do aktywnej ochrony i proponowania praw niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Po raz pierwszy też na forum międzynarodowym została podkreślona konieczność promowania bezpiecznego i ogólnie dostępnego transportu publicznego jako sposobu na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jednym z kluczowych postanowień było zobowiązanie do podnoszenia, m.in. za pomocą szeroko zakrojonych  kampanii społecznych, świadomości użytkowników dróg w zakresie czynników jakie wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Poruszając kwestie bezpieczeństwa motocyklistów, biorąc pod uwagę nieproporcjonalnie wysoką i wciąż rosnąca liczbę zabitych i rannych poruszających się na motorach, sygnatariusze Deklaracji Brazylijskiej uznali, że konieczne jest opracowanie i implementacja przepisów prawnych regulujących kwestię szkolenia, wydawania praw jazdy, rejestracji pojazdów, używania kasków i środków  ochrony osobistej przez tą grupę użytkowników dróg.

Piesi, rowerzyści i motocykliści, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stanowią obecnie połowę z ogólnej liczby 1,25 mln ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na całym świecie.

Autorzy deklaracji podnieśli również, że w celu osiągnięcia zakładanego celu jakim jest redukcja do 2020 roku liczby ofiar śmiertelnych o 50 proc. konieczne jest m.in. wzmocnienie stosowania środków nadzoru w bezpieczeństwie ruchu drogowego takich jak rejestratory prędkości oraz szerokie wprowadzanie nowych technologii m.in. inteligentnych systemów transportowych

Sygnatariusze deklaracji przyjęli również, że jednym ze środków prowadzących do skutecznej redukcji liczby osób zabitych w wypadkach drogowych na świecie jest wzmocnienie krajowych instytucji wiodących ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego lub ustanowienie ich w tych krajach, w których nie zostało to jeszcze zrealizowane w celu podjęcia możliwie szerokiej, efektywnej współpracy pomiędzy poszczególnymi państwami, instytucjami rządowymi oraz środowiskami naukowymi w powyższym zakresie.

Komentuj
Program BEZPIECZNY TRANSPORT 2014-2020. Raport
27 listopada 2015 | 0

ddbb99807abbbec048ae8662118f7b2b3a9c41dd

14e567184901090513f2fbf92dbf7e6af9283f46

(529-95-96 Global Compact w Polsce)

“Dekada Działań ONZ na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego jest szansą na uratowanie wielu istnień ludzkich – każdy z nas może odegrać znaczącą rolę w zapobieganiu śmiertelnym wypadkom drogowym. Aby zapewnić bezpieczeństwo drogowe na świecie musimy się zjednoczyć. Stanowiąc dobry przykład, możemy uratować miliony ludzi. Bezpieczniejszy świat dla wszystkich – o to właśnie walczy Organizacja Narodów Zjednoczonych”.

Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ

Podczas 5. Gali Partnerstwa Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dyrektor generalny Global Compact w Polsce, Kamil Wyszkowski (fot.) uroczyście zainaugurował publikację raportu “Bezpieczny transport”. Słowo wstępne wygłosili autorzy artykułów m.in. prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, Bartłomiej Morzycki, prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski,Michael Chippendale,Global Road Safety Partnership, Paweł Stelmaszczyk, Komisja Europejskaoraz Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce.

Komentuj
Edycje nagród PARTNER BRD (2010-2015)
27 listopada 2015 | 0

f72884ea2f238ee4455f256696f30fe3e3b1c50b(529-94)

Pierwsze nagrody PARTNER BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO wręczono w 2010 roku. Inicjatorzy postanowili w ten sposób wyróżnić osoby i instytucje, które wniosły trwały wkład w rozwój i propagowanie bezpieczeństwa drogowego, podziękować za podejmowane działania i udzielone wsparcie dla kampanii promujących brd. Nagroda ma postać statuetki i ma charakter honorowy. Organizator konkursu Stowarzyszenie partnerstwo dla Bezpieczestwa Drogowego, powołał Kapitułę Nagrody, która dokonuje wyboru laureatów w pięciu kategoriach -osoba roku, instytucja publiczna roku, firma roku, organizacja pozarządowa roku oraz media roku. Kapitułę tworzą przedstawiciele: Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiego Czerwonego Krzyża, Automobilklubu Polski i Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz prezes bądź osoba przez niego wybrana jednego z członków zwykłych i wspierających Stowarzyszenia (jeden raz na trzy lata). Konkurs ma charakter otwarty, co oznacza możliwość zgłaszania kandydatów przez wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy zachęcają do promowania lokalnych liderów, instytucji, firm, organizacji pozarządowych oraz mediów, które w szczególny sposób przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na szczeblu lokalnym lub ogólnopolskim.

Miło nam przypomnieć, iż z grona pracującego na rzecz wychowania komunikacyjnego w 2013 r. nagrodzony został Portal Edukacyjny Wychowania Komunikacyjnego “Bezpieczna Droga do Szkoły”. Dzisiaj - Partner Stowarzyszenia PARTNERSTWO DLA BEZPIECZEŃSTWA DROGOWEGO. Redaktor naczelną Portalu jest Bozenna Chlabicz, prezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym.

 

 

ROK

Kategoria

ORGANIZACJA POZARZĄDOWA

Kategoria

INSTYTUCJA PUBLICZNA

Kategoria

OSOBA ROKU

Kategoria

FIRMA ROKU

Kategoria

MEDIA ROKU

2010

Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Jacek Zalewski

PZU S.A.

Polskie Radio Program Trzeci

2011

Fundacja “KRZYŚ”

Państwowa Straż Pożarna

Barbara Oleksiewicz

Tramwaje Warszawskie

Polskie Radio Program Pierwszy

2012

Fundacja Marsz Zebry

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Rybniku

ks Marian Midura

McDonald’s Polska

Telewizja TVN

2013

Fundacja JEDNYM ŚLADEM

Państwowe Ratownictwo Medyczne

Wojciech Pasieczny

“ELE TAXI”

Portal Edukacyjny Wychowania Komunikacyjnego “Bezpieczna Droga do Szkoły”

2014

Kuria Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Szkoła Podstawowa im. ks. Tadeusza Adama Leszczyńskiego w Mikłusach

Karolina Chemicz i Lidia Gajdas

CAREFLEET S.A.

Telewizja Polska Oddział w Krakowie

2015

Fundacja “ANIKAR”

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Kajetan Kajetanowicz

Grupa LOTOS S.A.

Program “Na Osi”

Nagrody specjalne:

2010 - Agata Szczech, Beata Bublewicz

2013 - prof. Ryszard Krystek

08c0130acebab29b7de10898e4eff529cf8507dc

865692ca18701a0a5df702dd96321d306bfd3ba9

 

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2010

cbe7374d0530d6fab66384049d1fc88855f56b7d

 

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011

 

9e0d78d7a0782954356128a9c6d02b80822c2990

 

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2012

7b5d0e7f600987ff2b46e05e333605238aa75e26

 

6f3149ae8a33c26195c36ed6148b4c256f131b36

 

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013

 

5ef3be9fe0e7bf32ecd8fde7c1e7c1a4a33e84e5

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2014

cf98194a58010c191006342ab97994762ebc73e1

 

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2015

71221322bde7a9678084a57193d49ae13a6ca5c0

(529-85-93 fot. jola michasiewicz)

Komentuj
Podczas szkolenie instruktor siedział z tyłu
26 listopada 2015 | 3

W Opolu policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli pojazd nauki jazdy – to zdarza się, ale... w tym pojeździe instruktor siedział z tyłu pojazdu, a kursantkę uczyła osoba bez uprawnień. Sankcja – właściciel szkoły musi liczyć się nawet z wykreśleniem z ewidencji szkół nauki jazdy. Tu zacytujemy (sic!): “zatrzymani tłumaczyli, że jadą tylko po kawę.” Wobec instruktora mundurowi przeprowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie dopuszczenia do jazdy osoby nie posiadającej uprawnień. Także policjanci skierują pismo do starosty informujące, że osoba bez uprawnień prowadzi zajęcia dla kursantów z nauki jazdy.

Komentuj
Nietrzeźwa i bez uprawnień… jechała zapisać się na kurs prawa jazdy
26 listopada 2015 | 0

Nyscy policjanci zatrzymali 50-latkę, która jechała zapisać się na kurs prawa jazdy. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że kobieta miała ponad promil alkoholu w organizmie i sądowy zakaz kierowania pojazdami. Jak się okazało nie był to pierwszy raz kiedy prowadziła samochód będąc pod wpływem alkoholu.

O godzinie 07:00 rano w Goświnowicach, policjanci z nyskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującą osobową kią. Mundurowi podczas rozmowy z 50-latką, wyczuli od niej woń alkoholu. Badanie pokazało, że mieszkanka powiatu ząbkowickiego jest nietrzeźwa. Kobieta miała ponad promil alkoholu w organizmie. Podczas kontroli funkcjonariusze ustalili, że 50-latka straciła już wcześniej uprawnienia właśnie za jazdę pod wpływem alkoholu. Sądowy zakaz miał skończyć się w grudniu. Kobieta tłumaczyła mundurowym, że jechała do Nysy, aby zapisać się na kurs prawa jazdy.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w przypadku kiedy osoba była już za to wcześniej karana, grozi nawet do 5 lat więzienia.

Komentuj
Nadzorowani i nadzorujący zostali skontrolowani
25 listopada 2015 | 0

b82821c2617e5a789b65af4f4be9cb46a655729e

(529-43)

W “Wyborczej pl Kielce” czytamy: “Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach. Przy okazji skontrolowano też nadzorujący ośrodek urząd marszałkowski. Kielecki WORD został oceniony całkiem nieźle. - Nie nieźle, tylko pozytywnie. Na 21 skontrolowanych podmiotów tylko trzy otrzymały tak wysoką ocenę. Wyszło, że jesteśmy w gronie nielicznych, u których nie stwierdzono mankamentów - mówi Czesław Dawid, dyrektor ośrodka. Faktycznie, ocena jest pozytywna, choć NIK zwraca też uwagę na przykład na to, że dwaj kontrolerzy - nadzorujący pracę innych egzaminatorów - sami też przeprowadzali egzaminy. "Nie zapewniono tym samym bezstronności prowadzonych przez nich postępowań, w tym dotyczących składanych przez zdających skarg na przebieg egzaminu" - zarzuca NIK. Dyrektor Dawid twierdzi, że nigdy nie doszło do sytuacji, w której taki kontroler rozpatrywałby skargę złożoną na samego siebie. - Poza tym egzaminator kontrolujący podlega zastępcy dyrektora, który jest odpowiedzialny za egzaminowanie, i dyrektorowi. A skargi na nas de facto rozpatruje - w imieniu marszałka - departament infrastruktury w urzędzie marszałkowskim”. Ocenę negatywną uzyskał urząd marszałkowski. Stwierdzono brak kontroli prawidłowości przeprowadzania części praktycznej egzaminów, tu w ruchu miejskim; nieprawidłowości w zakresie sprawowania nadzoru nad wykonywaniem badań lekarskich, psychologicznych i samego wydawania orzeczeń do kierowania pojazdami. O nadzorze będziemy na łamach tygodnika “PRAWO DROGOWE @ NEWS” rozmawiali jeszcze wielokrotnie. Piszcie Państwo także w tej sprawie: tygodnik@prawodrogowe.pl

Komentuj
O jakości danych w SEWiK
25 listopada 2015 | 0

d1a36e5ca1e4a997a0450734934da35e877a621b

(529-42)

Jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna” w najnowszym opracowaniu Banku Światowego kwestionowana jest jakość danych w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK). W efekcie mamy do czynienia z niedoszacowaniem liczby rannych i zbyt optymistyczny obraz tego, co dzieje się na polskich drogach – podsumowuje redakcja. Jak się dowiadujemy dalej podobna sytuacja miała miejsce w roku ubiegłym. – Problem dotyczący rozbieżności w liczbie rannych może wynikać z braku jednolitej definicji w UE i na świecie, co uniemożliwia rzetelne i obiektywne ich zestawienia – odpiera zarzuty insp. Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. Dziennik wskazuje także na przyczyny tego stanu rzeczy: “Rozmówcy DGP przekonują, że źródłem problemów z policyjnymi statystykami są niejasne procedury, wygoda funkcjonariuszy i źle zbudowany system informatyczny ewidencjonujący wypadki. Opracowanie Banku Światowego, w którym pojawiła się teza o nierzetelności danych, dostępne jest na stronie internetowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działającej przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.”

Komentuj
Przybliżamy się w standardach bezpieczeństwa do Wschodu. Czyli dziecko zostało wylane z kąpielą?
24 listopada 2015 | 0

18acb53cc542b24f4acf4a1db0c95bfeaf91f536

Tylko w Warszawie ubędzie 40 fotoradarów straży miejskiej. A może ktoś je przejmie? W Londynie stoi 350 fotoradarów i 300 urządzeń fotografujących przejeżdżających na czerwonym świetle. Równie wiele fotoradarów znajdujemy w Berlinie, czy Paryżu

(529-38 fot. jola michasiewicz)

Na łamach “Wyborczej pl Warszawa” opublikowany został znaczący komentarz – cyt. “do fotoradarów przylgnęła łatka maszynek do zarabiania pieniędzy. Niesłusznie. Likwidując je, przybliżymy się w standardach bezpieczeństwa do Wschodu, gdzie kierowca na drodze to panisko, a pieszy nic nie znaczy.” Przypomnijmy latem, gdy parlamentarzyści odbierali strażnikom możliwość kontrolowania prędkości jazdy ton Medów był diametralnie inny. Wiele emocji wzbudzały lokalizacje fotoradarów. Dzisiaj dziennikarze mówią o bezpieczeństwie z fotoradarami, zwłaszcza o narażeniu bezpieczeństwa pieszych. W przywołanym artykule czytamy następujący komentarz: “Ochoczo odbierając straży miejskiej możliwość kontroli prędkości, parlamentarzyści pokazali, że tak naprawdę nie zależy im na bezpieczeństwie na drogach. W ustawie nie sprecyzowali, co będzie dalej z fotoradarami. Widać, że zamiast standardów zachodnich wolą te ze Wschodu, gdzie to kierowcy rządzą na ulicach, a pieszy ma nikłe prawa. Tak samo parlamentarzyści zachowali się, odrzucając niedawno pomysł wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych na przejściach. Większość nie chciała tej zmiany, mimo że eksperci podkreślali, iż co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej ginie w Polsce. Zaznaczali, że pierwszeństwo pieszych na zebrze zmusiłoby kierowców do bezpieczniejszej i wolniejszej jazdy. Niestety, pieszy nadal będzie musiał uciekać z jezdni przed samochodami albo długo czekać przed przejściem, aż sznur pędzących aut się skończy”. Czyżby dziecko zostało wylane z kąpielą?

Komentuj
TRISTAR już działa
20 listopada 2015 | 0

Jak donosi Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju: Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR, będący jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Polsce, zapewnia sprawne i efektywne zarządzanie ruchem na trójmiejskich ulicach. Koszt całkowity przedsięwzięcia to ponad 159,6 mln zł z czego ok. 135 mln zł stanowią fundusze Programu Infrastruktura i Środowisko. Koncepcję Systemu opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Modułowy System oparto o rozbudowaną infrastrukturę sygnalizacyjną i nową telekomunikacyjną, a także o dwa współpracujące ze sobą Centra Zarządzania i Sterowania Ruchem – w Gdyni oraz w Gdańsku. Tristar dba o bezpieczeństwo dzięki nadzorowi wizyjnemu oraz wykrywaniu zdarzeń drogowych. Sygnalizacja świetlna dostosowuje się do warunków panujących na drogach, o których informowani są także na bieżąco uczestnicy ruchu poprzez np. tablice i znaki przekazujące dane m.in. o warunkach pogodowych oraz utrudnieniach w ruchu. Na trójmiejskich ulicach znajdują się też tablice informacji przystankowej i parkingowej. Można skorzystać także ze strony www oraz infokiosków.

O systemie można przeczytać nastronie Gdańskich Inwestycji Komunalnych Sp. z o.o.

Komentuj
Współpraca wojska i policji w budowie podstawy programowej
20 listopada 2015 | 0

2d29a1c3b8c0a0a39e3ac692330f67b92f8289e1

(529-17 fot. POLICJA pl.)

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie odbyła się konferencja pod hasłem “Edukacja dla bezpieczeństwa: współpraca wojska i policji w budowie podstawy programowej”. Jej podstawowym celem była identyfikacja potrzeb programowych w odniesieniu do istniejących założeń realizowanego w ramach powszechnego systemu edukacji programu “Edukacja dla bezpieczeństwa”. Organizatorami konferencji były: Akademia Obrony Narodowej, Stowarzyszenie Ruch Wspólnot Obronnych, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a także Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie.

W konferencji, która odbywała się 19-20 listopada br., uczestniczyli Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu insp. Marek Świszcz, prof. dr hab. Ryszard Jakubczak, Zastępca Naczelnika Wydziału Historii Policji i Edukacji Społecznej Komendanta Głównego Policji nadkom. Zbigniew Bartosiak, ppłk Konrad Stube Zastępca Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu, płk mgr pil. Krzysztof  Walczak Dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Artur Sobolewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach Iwona Matysiak, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie Beata Czechańska.

Konferencja skierowana była do dyrektorów, pedagogów i nauczycieli szkół prowadzących klasy mundurowe, a także przedstawicieli samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za finansowanie edukacji na szczeblu szkół średnich.

Podczas pierwszego dnia konferencji odbyło się spotkanie panelu eksperckiego, podczas którego uczestnicy wymieniali się doświadczeniami i perspektywami edukacji dla bezpieczeństwa. Określali również kierunki działań mających na celu uchronienie młodzieży przed podejmowaniem działań nieakceptowanych w społeczeństwie. Organizatorzy zwrócili uwagę, że policja, również w Wielkopolsce, od lat podejmuje liczne, precyzyjnie określone inicjatywy, projekty i działania służące bezpieczeństwu uczniów. Wypracowane relacje pomiędzy policją i podmiotami działającymi w sferze edukacji pozwalają sprawnie definiować zagrożenia i skutecznie im przeciwdziałać. Niezmiernie ważne jest jednak budowanie forum na rzecz rozwoju problematyki edukacji oraz współpraca świata nauki, środowisk nauczycieli, kuratorium oświaty i wszystkich służb mundurowych.

Rola instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i wsparcie w rozwoju młodego człowieka, polega przede wszystkim na przekazaniu nowym pokoleniom wartości zgodnych z normami społecznymi. Aby stało się to możliwe, należy zrozumieć czym jest zagrożenie, a także posiąść umiejętności rozpoznawania go, unikania i eliminacji. Młodzi ludzie są aktywni i gotowi do partycypacji w wielu przedsięwzięciach inicjowanych także przez policję.

Podczas drugiego dnia konferencji liczni prelegenci zaprezentowali bogaty wybór tematów dotyczący klas o profilu mundurowym, dający duże nadzieje związane z rozwojem idei funkcjonowania takich w powszechnym systemie edukacji. Nie można jednak zapominać o działaniach proaktywnych i prospołecznych. Takich, które nie są wyczekiwaniem na zagrożenie, ale stanowią system organizacji własnych sił oraz zasobów będących w dyspozycji innych, uwzględniając potencjał społeczności lokalnej, do przeciwdziałania problemom kryminalnym.

Uczniowie dwóch klas policyjnych III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie przygotowali program artystyczny. Nawiązywał on do historii i do pracy policji na całym świecie. (KWP w Poznaniu)

Komentuj
V (jubileuszowy) Praski Konkurs Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej 2016 - rozpoczęty
20 listopada 2015 | 0

139b63f8961764108031eb2ec3cf0fe72688fd923c7b118655ef25773ad9711293bf546090e779a6

(529-99 fot. Radosław Potrac oraz 529-100)

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej 2 w Warszawie odbyło się Seminarium dla nauczycieli, pedagogów i pielęgniarek szkolnych pn. “Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci w domu, w szkole, na ulicy”. Seminarium rozpoczyna realizację jubileuszowej edycji programu V Praski Konkurs Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej - Pięć Złotych Minut 2016. Organizatorami wzorem lat ubiegłych są: Fundacja Prometeusz, Praska Auto Szkoła, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 30. Zagadnieniami poruszanymi przez prelegentów były:

- Praktyka europejska w zakresie edukacji BRD - relacje nauczyciel-rodzic - Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego. Wykład poszerzył wiedzę zebranych na temat rozwiązań wypracowanych w krajach europejskich i może on stać się inspiracją do działań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie macierzystych placówek.

- Przygotowanie uczniów do uzyskania karty rowerowej - Teresa Turkowska, metodyk wychowania komunikacyjnego z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Wystąpienie wzbogaciło wiedzę nauczycieli z zakresu treści programowych przewidzianych do zrealizowania w trakcie przygotowania dzieci do egzaminu na kartę rowerową i ich rozkładu w programach poszczególnych przedmiotów oraz ciekawych metod i środków dydaktycznych pomocnych w tym procesie.

- Warunki dopuszczenia do ruchu: rowerów, motorowerów, hulajnóg elektrycznych - Jan Szumiał, Praska Auto Szkoła. Prelegent zapoznał zgromadzonych z definicjami wymienionych pojazdów oraz warunkami dopuszczenia ich do ruchu drogowego a także wybranymi zmianami w ustawie o kierujących pojazdami wchodzących w życie z dniem 4 stycznia 2016.

- Zmiany w wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji 2015 -Jacek Szyzdek, ratownik medyczny Fundacja Prometeusz. Przedstawione kierunki zmian w zaktualizowanych w tym roku wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji będą miały wpływ na sposób przygotowania dzieci i zasady oceniania drużyn w piątej edycji konkursu.

- Żyj zdrowo - wytyczne ministerstwa zdrowia a życie - Monika Wrońska, lekarz Centrum Zdrowia Dziecka. Wykład związany był z aktualnymi problemami nurtującymi szeroko pojętą społeczność szkolną. W ostatnim czasie wiele emocji towarzyszy wprowadzonym w szkołach ograniczeniom w dostępie uczniów do tzw. "żywności śmieciowej" i nadmiernemu stosowaniu przypraw w stołówkach. Prowadząca wykład mówiła o rozciągniętych w czasie skutkach zdrowotnych niewłaściwego żywienia dzieci, otyłości młodzieży: przyczynach, skutkach i konsekwencjach w Polsce w porównaniu z innymi państwami europejskimi.

W seminarium udział wzięli nauczyciele (głównie wychowania komunikacyjnego i wychowania fizycznego) ze szkół podstawowych prawobrzeżnej Warszawy, Marek, Sulejówka, Zielonki i Ząbek. Potwierdzeniem aktualności i trafności wyboru poruszanych tematów było zainteresowanie wśród zgromadzonych, potwierdzone ilością zadawanych pytań i sporządzaniem notatek przez uczestników spotkania. Z dużym zainteresowanie nauczycieli, po raz pierwszy uczestniczących w seminarium, spotkało się zaproszenie ich na kursy: BLS-AED, który odbędzie się 20 lutego 2016 oraz Urazowy zaplanowany na 19 marca 2016. Organizatorzy konkursu potwierdzili termin i miejsce zawodów finałowych, które odbędą się 20 maja 2016 w DOSiR ul. Kawęczyńska 44. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich osób w nim uczestniczących.

Jan Szumiał

Komentuj
Odpowiedz na pytanie: Dlaczego w Polsce tak trudno zdobyć prawo jazdy?
19 listopada 2015 | 0

To swoisty nasz rodzimy rekord – w Katowicach pewien kandydat na kierowcę zdawał egzamin na prawo jazdy 81. razy. Od 2012 r. bezskutecznie co miesiąc próbował zdać egzamin teoretyczny. Wydał kilka tysięcy złotych. Natomiast mieszkaniec Kielc, aż 64 razy próbował zdać egzamin praktyczny. Tu koszty wielokrotnie wyższe. To zdecydowanie smutna statystyka. W ślad za innymi mediami stawiamy pytanie – DLACZEGO W POLSCE TAK TRUDNO ZDOBYĆ PRAWO JAZDY? Naszych Czytelników zachęcamy do wypowiedzi. Wszyscy Państwo wiecie jaka jest odpowiedź. Szkolicie, egzaminujecie, kontrolujecie kierowców na drogach itd. itd. – podzielcie się z nami swoimi opiniami. Raz jeszcze – zachęcamy do dyskusji – piszcie do nas na adres: tygodnik@prawodrogowe.pl

Komentuj
„Słowniczek” akwaplaningu
17 listopada 2015 | 0

78ff9dbf10a2b71c1da0e186f72105ef0a320303

(529-76 fot. Renault)

Mokra nawierzchnia w połączeniu z nadmierną prędkością i złym stanem opon może prowadzić do poślizgu wodnego, czyli akwaplanacji. Aby jej uniknąć, a w razie wystąpienia opanować pojazd, powinniśmy dobrze zrozumieć na czym polega to zjawisko. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault omawiają najważniejsze zagadnienia związane z poślizgiem wodnym.

Prędkość – im szybciej jedziemy, gdy na drodze jest mokro, tym mniejszą przyczepność mają nasze koła, a prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg znacząco wzrasta. – Podczas opadów deszczu trzeba jechać wolno, cały czas kontrolując prędkość i dostosowując ją do stanu nawierzchni – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Stan opon – zniszczone, zużyte lub stare opony nie radzą sobie dobrze z odprowadzaniem nadmiaru wody spod kół i zwiększają tym samym możliwość wystąpienia akwaplaningu. Dlatego regularnie powinno się kontrolować stan opon i sprawdzać czy nie mają znaczących śladów zużycia. Według prawa unijnego dopuszczalna minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm i odpowiada wskaźnikowi zużycia opon TWI (Tread Wear Indicato). – Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wymienić oponę już przy bieżniku 3-4 mm, ponieważ często opony poniżej tego wskaźnika nie spełniają dobrze swoich zadań – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Woda – Im większe opady deszczu, tym głębsze kałuże, a co za tym idzie wzrasta także ryzyko poślizgu. – W takich warunkach zwolnij, obserwuj uważnie zachowanie poprzedzających samochodów i daj sobie miejsce na awaryjne manewrowanie w przypadku utraty przyczepności. W ten sposób możesz uniknąć zderzenia także wtedy, jeśli to inny pojazd wpadł w poślizg – przypominają trenerzy.

Nawierzchnia – Na drodze możemy spotkać często ubytki, dziury i koleiny, które w deszczowy dzień niebezpiecznie pokrywają się wodą i trudno nam wówczas ocenić jak głębokie kałuże mamy do pokonania. Głębsza kałuża oznacza więcej wody, którą bieżnik musi odprowadzić spod opony, często niestety bez powodzenia, co skutkuje utratą przyczepności i poślizgiem. Dlatego w miarę możliwości unikajmy jazdy po nawierzchni, która jest pokryta grubą warstwą wody. Pamiętajmy także, że droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuża się czterokrotnie.

Objawy –Objawy towarzyszące akwaplaningowi to charakterystyczne "uciekanie" tyłu samochodu na boki oraz uczucie nagłego wrażenia "luzu" na kierownicy, którą operowanie staje się nagle znacznie łatwiejsze.

Błędy – Najczęstszymi błędami popełnianymi przez kierowców w sytuacji poślizgu są gwałtowne hamowanie oraz nerwowe ruchy kierownicą. – Jeżeli koniecznie musimy zahamować, a samochód nie posiada systemu ABS, róbmy to delikatnie, metodą pulsacyjną. Opony powinny wówczas odzyskać swoją przyczepność – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Pamiętajmy także, aby podczas poślizgu nie obracać panicznie kierownicą. Przede wszystkim trzeba zdjąć nogę z gazu, aby wytracić prędkość i poczekać, aż samochód stanie się ponownie sterowny – dodają trenerzy.

Komentuj
Korupcyjne zarzuty i areszt za pomoc w uzyskaniu praw jazdy
17 listopada 2015 | 1

KWP w Białymstoku informuje: - Podlascy policjanci zatrzymali 6 osób podejrzanych o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za pośredniczenie w załatwianiu egzaminów na prawo jazdy. Wszyscy usłyszeli już zarzuty płatnej protekcji, a czworo z nich dodatkowo zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. Sprawa ma charakter rozwojowy a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policjanci z Białegostoku przy wsparciu funkcjonariuszy z Łomży i Wydziału do Walki z Korupcją KSP w Warszawie, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku zatrzymali 4 mężczyzn i 2 kobiety w wieku od 31 do 64 lat. Zatrzymani mieszkańcy Łomży, Wysokiego Mazowieckiego i Serocka podejrzani są o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za pośredniczenie w załatwianiu egzaminów na prawo jazdy w Ośrodkach Ruchu Drogowego w Białymstoku, Łomży i Warszawie-Bemowo. Cała szóstka usłyszała już zarzuty popełnienia w latach 2011-2012 przestępstw płatnej protekcji. Ponadto 4 osobom spośród zatrzymanych przedstawione zostały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. W stosunku do 4 zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji. Dwie kolejne zostały dzisiaj doprowadzone do Sądu Rejonowego w Białymstoku, który zadecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące. Już od pewnego czasu sygnały w sprawie nieprawidłowości przy egzaminach na prawa jazdy odbywających się we wspomnianych WORD-ach docierały do funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Białymstoku. Żmudne i szczegółowe ustalenia funkcjonariuszy w tej sprawie zaowocowały zgromadzeniem materiału dowodowego uzasadniającego zatrzymanie podejrzanych i przedstawienie im zarzutów płatnej protekcji.

Komentuj
Jedna z największych i najtrudniejszych inwestycji nadchodzących lat
17 listopada 2015 | 0

45afccc680ad403acfe081f0191cfc3f69c8fa25

(529-37)

W Sądzie Okręgowym w Warszawie zakończył się spór o nadzór nad inwestycją – Południową Obwodnicą Warszawy. Sędziowie odrzucili skargę firmy TPF, która przekonywała, że drogowcy nie powinni wybrać w przetargu firmy Egis Polska Inżynieria. Najbliższym etapem będzie podpisanie kontraktów na budowę południowej obwodnicy Warszawy przez Ursynów, Wilanów i Wawer. GDDKiA chce podpisać umowy na trzy odcinki obwodnicy: pierwszy odcinek (odcinek A) o długości 4,6 km od węzła Puławska do węzła Przyczółkowska, tu przewidziana jest budowa tunelu pod Ursynowem (to będzie najdłuższy tunel w Polsce, budowany metodą odkrywkową) – wykonawca włoskie Astaldi. Drugi (odcinek B) o długości 6,45 km to fragment trazy od węzła Przyczółkowska do węzła Wał Miedzeszyński. Tu przewidziano most przez Wisłę. Wykonawca – konsorcjum z tureckim Gulermakiem. I trzeci (odcinek C) długości ok. 7,45 km od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska z budową estakad nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym – przetarg na budowę wybrała firma Warbud. Jak komentują specjaliści – będzie to jedna z największych, ale też najtrudniejszych inwestycji najbliższych lat.

Komentuj
Na przejściu dla pieszych nadal nie jest bezpiecznie
16 listopada 2015 | 0

c14bbb44f41852354a9b26edeb42c825fffd3633

c21ef8b632f9d658d47bc8da36ba05553e93a03b

b119d3a23539c161146f6f72d1148dfbb5c512f3

06c3f2a7de7e745cfa4a95b5adc01b243c5f728c

(529-19-22 screen z filmu - Policja pl)

W Lublinie na przejściu dla pieszych przy al. Tysiąclecia kierujący audi a4 32-latek wjechał w grupę pieszych przechodzących na zielonym świetle. Badanie alkomatem - jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie - wykazało, że kierujący miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego. Wyraźnie widać - kierujący audi nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Wjechał w grupę osób znajdujących się właśnie na przejściu. Dwie z nich, z obrażeniami ciała, zostały zabrane do szpitala. Samochód kierowany przez 32-latka z powiatu łukowskiego zatrzymał się kilkadziesiąt metrów od miejsca wypadku.

Komentuj
Skutecznie przeciwko agresji na drogach
16 listopada 2015 | 0

9f4ff32ee8cc4d6909eb1eee27ad177309662ddc

(529-23 Policja pl)

Dolnośląscy policjanci wspólnie z mieszkańcami walczą z agresją na drodze. Sytuacja w tym zakresie cały czas się poprawia, jednak wciąż istnieje potrzeba podejmowania działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Od początku powstania zespołu zajmującego się zwalczaniem agresywnych zachowań na drodze zakończono już ponad 430 spraw, które ujawnili funkcjonariusze lub informacje o takich zachowaniach przekazali mieszkańcy.

Zespół do zwalczania agresywnych zachowań na drodze został powołany w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w sierpniu 2014 roku. Zespół działa nie tylko na drogach, ale także w Internecie. Funkcjonariusze zbierają informacje o nielegalnych wyścigach oraz ich uczestnikach.

Zespół obserwuje sposób zachowania kierowców na drodze oraz analizuje najczęściej popełniane naruszenia w ruchu drogowym. Dodatkowo śledzi informacje prasowe, internetowe oraz analizuje zapisy z monitoringu miejskiego. Praca policjantów ukierunkowana jest w dużym stopniu na sprawców rażących naruszeń w ruchu drogowym.

Wielu uczestników ruchu, odpowiada agresją na agresję, ryzykując tym samym niebezpieczną konfrontację. Stres wywołany staniem w korkach w zatłoczonym mieście, wielokrotnie prowadzi do sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu. W praktyce oznacza to, że agresywny kierowca umyślnie prowadzi pojazd w sposób, który naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale przede wszystkim zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego.

Taki kierujący, często ma w sobie wiele złości, którą usiłuje wyładować właśnie na drodze. Przykłady takich zachowań, to z pewnością:

poruszanie się z nadmierną prędkością,

nieustąpienie pierwszeństwa,

a także zajeżdżanie drogi.

Agresywne zachowania to także:

utrudnianie włączenia się do ruchu,

używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł niezgodnie z przepisami,

straszenie innych kierowców groźbami z użyciem  przekleństw,

niestosowne gesty,

zbyt bliska jazda za pojazdem ”zderzak w zderzak”, mająca na celu wymuszenie zwiększenia prędkości lub zmiany pasa ruchu,

nagłe hamowanie,

nagłe zmniejszenie prędkości w celu zrobienia na złość, czy też nagłe przyspieszanie, gdy inny kierowca podejmuje manewr wyprzedzania,

ruszanie z piskiem opon.

Samych przyczyn agresji na drodze jest bardzo wiele. Wśród najczęstszych spotykanych i wymienianych są stres, pośpiech, zmęczenie, a także rywalizacja. Znaczenie mają  także cechy osobowości osób np. impulsywność, brak równowagi emocjonalnej, zbytnia pewność siebie i chęć dominacji. Wreszcie przyczyną agresji jest też alkohol, środki psychoaktywne, warunki drogowe, czyli wszelkie utrudnienia w ruchu drogowym, na które tak często narzekają kierowcy.

Pamiętajmy o tym, iż zachowania agresywne, mogą zwiększać ryzyko lub doprowadzać do zdarzeń drogowych, niejednokrotnie śmiertelnych.

Warto wspomnieć, iż coraz większą popularnością cieszą się kamery rejestrujące obraz w prywatnych samochodach. Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu wyszła  naprzeciw wszystkim, dla których bezpieczeństwo na naszych drogach nie pozostaje obojętne.

W sierpniu 2014 roku uruchomiona została specjalna skrzynka poczty elektronicznej stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl na którą można przesłać policjantom link, film lub zdjęcia dokumentujące naruszenia prawa. Celem tego działania jest ograniczenie przemocy i agresji ze strony kierowców, którzy nie potrafią kontrolować swoich reakcji i zachowań.

Policjanci podczas prowadzanych spraw w związku z agresją na drodze sięgają po różnego rodzaju środki wobec takich osób, po wszystkie możliwe sankcje, również po te o najsurowszym wymiarze.

Od początku funkcjonowania skrzynki Stop Agresji Drogowej wpłynęło  ponad 700 spraw, a do tej pory już zakończone zostały 434  / osoby ukarano za popełnione wykroczenie, skierowano wnioski do sądu/. Zatem agresja na drodze, wciąż jeszcze funkcjonuje i istnieje potrzeba przeciwdziałania jej.

Podkreślić należy, że ze względu na różną jakość nadsyłanych materiałów, a także w celu skutecznego ścigania sprawców naruszeń w ruchu drogowym, wraz z  materiałem należy przesłać następujące informacje:

data, godzina i miejsce zdarzenia,

dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, marka,

dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy.

(KWP we Wrocławiu)

Komentuj
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
15 listopada 2015 | 0

ffc7b41275f5ed078fbff29d2a2de11671ad90e6

(529-24 fot. Policja pl)

Policjanci jak co roku włączyli się w obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji funkcjonariusze w wielu polskich miastach apelowali o rozsądek oraz rozwagę na drodze.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło trzecią niedzielę listopada jako coroczny Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Od 2005 roku dzień ten jest dla całej społeczności międzynarodowej wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach. Jest również okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W tym roku Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przypadł 15 listopada. Z tej okazji już wczoraj przed Katedrą Białostocką policjanci wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku zorganizowali happening, który był okazją do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy oraz na fakt, że bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego z nas.

W ramach happeningu 126 zniczy symbolizujących ofiary, które zginęły w wypadkach drogowych w 2014 roku na terenie woj. podlaskiego, wspólnie zapalili przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Urzędu Marszałkowskiego, harcerze, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Białegostoku ds. Osób Niepełnosprawnych wraz z przedstawicielami Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI oraz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Region Podlaski. Przy tej okazji wręczano również elementy odblaskowe przechodniom.

Corocznie na świecie ponad 1,2 miliona ludzi traci życie na drogach, miliony zostają ranne i poszkodowane. Ta tragedia dzieje się obok nas, czasem dotyka nas bezpośrednio, czasem naszych krewnych lub sąsiadów. Bardzo często również ludzie młodzi tracą życie w ułamku jednej sekundy, wielu nosi brzemię wypadku przez długie lata a nawet do końca życia.

Pamiętajmy - bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa.

Komentuj
Lepiej stracić 5 minut z życia niż życie w 5 minut
15 listopada 2015 | 0

Kolejny “Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych” i kolejne działania. W Zabawie w dniach 13-15 listopada br. odbyły się modlitwy, wspominano ofiary wypadków drogowych, tu także przy pomniku Przejście, posadzono Drzewa Pamięci, zorganizowano warsztaty – spotkania terapeutyczne dla rodzin ofiar, odbyło się seminarium pt. “Lepiej stracić 5 minut z życia niż życie w 5 minut” – nieodwracalne konsekwencje wypadków drogowych: ofiara i sprawca. Tu wprowadzenie ks. Mariana Midury (Krajowego Duszpasterza Kierowców), wykład Marii Dąbrowskiej-Loranc (Instytut Transportu Drogowego” pt. “Module Close To jako dobra praktyka edukacji rówieśniczej”; “Projekt PrzyWracam”: Kataryna Dobrzańska-Junco (Centrum Inicjatyw BRD); “Nieodwracalne konsekwencje wypadków drogowych – sprawca” mjr Tomasz Wacławek (SW OISW Kraków), mjr Grzegorz Futoma (SW OISW Kraków); “Edukacja więźniów” Grzegorz Wysopal (Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego).

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa pt. “Lepiej stracić 5 minut z życia niż życie w 5 minut” – nieodwracalne konsekwencje wypadków drogowych: ofiara i sprawca. Uczestniczyli: Andrzej Seremet - Prokurator Generalny RP; ks. Zbigniew Szostak – Przejście ; Marek Dworak – Małopolska Rada BRD, dyrektor MORD w Krakowie; podinsp. Krzysztof Dymura, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie; Katarzyna Dobrzańska-Junco – Centrum Inicjatyw BRD; mjr Tomasz Wacławek – Służba Więzienna OISW Kraków.

Komentuj
Egzamin teoretyczny w języku migowym
10 listopada 2015 | 0

06447622581874db6ad9b5a6e77411df9c9c677d

(529-16)

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu wprowadził program, który umożliwia osobom niesłyszącym zdawanie teoretycznego egzaminu na prawo jazdy z tłumaczeniem na język migowy. Jak się dowiedział dziennik “Wyborcza pl Opole” - Problem ze zdawaniem egzaminu teoretycznego przez osoby niesłyszące pojawił się po zmianie przepisów w 2013 roku. Od tego czasu nie można wrócić do poprzedniego pytania, jest też mniej czasu na reakcję. Dlatego dla wielu niesłyszących taka forma egzaminu była nie do przejścia, te osoby troszeczkę wolniej czytają - tłumaczył Edward Kinder, dyrektor WORD w Opolu. Podjęto więc decyzję o wprowadzeniu specjalnego programu, dzięki któremu podczas pytań na egzaminie teoretycznym będzie wyświetlał się dodatkowy film zawierający tłumaczenie prezentowanego pytania na język migowy. - Z naszych obserwacji wynika, że to właśnie egzamin teoretyczny sprawia więcej trudności niesłyszącym - zauważa dyrektor. Co nie oznacza, że na egzaminie praktycznym osoby niesłyszące pozostawione są samemu sobie. Wówczas w trakcie egzaminu z tyłu w pojeździe może jechać tłumacz języka migowego. - Jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu uzgadniane są komendy, które będą określały wykonywanie poszczególnych manewrów. Oczywiście, gdy jest jakiś problem w komunikacji, na daną komendę można zatrzymać pojazd i spokojnie wszystko wytłumaczyć - wyjaśnił dyrektor.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu informuje, iż wychodząc naprzeciw potrzebom osób niesłyszących możliwe jest - od października 2015 r. - planowanie egzaminu teoretycznego z tłumaczeniem na język migowy. Zmiana systemu pozwala na wyświetlenie razem z pytaniem egzaminacyjnym dodatkowego filmu zawierającego tłumaczenie prezentowanego pytania na język migowy. O chęci skorzystania z powyższej możliwości należy powiadomić obsługę w momencie ustalania terminu egzaminu.

Komentuj
Z grypą za kierownicą. Koncentracja spada o ponad 50%
9 listopada 2015 | 1

Siadanie za kierownicą po spożyciu alkoholu jest niebezpieczne i niezgodne z prawem. Podobnie groźne jest prowadzenie auta, kiedy złapie nas choroba. Brytyjskie badania pokazują, że chorując na grypę i przeziębienie znajdujemy się w podobnym stanie mentalnym co osoby pod wpływem alkoholu, a nasza koncentracja spada o ponad 50%*.

Jazda samochodem wymaga od kierowcy przede wszystkim odpowiedzialności. Dlatego pod wpływem choroby, złego samopoczucia czy w przypadku zażywania leków, które bezpośrednio wpływają na sprawność motoryczną, kierowca powinien zrezygnować z podróży lub np. przesiąść się na transport publiczny. Tym sposobem może uniknąć niebezpiecznych sytuacji wynikających ze spadku koncentracji, zaspania czy podenerwowania – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Niebezpieczne objawy. Prowadzenie pojazdu wymaga od kierowcy pełnej koncentracji na tym co dzieje się wokół niego. Typowe objawy przeziębienia lub grypy mogą jednak obniżyć koncentrację nawet o 50%. Bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, kaszel, katar, zmęczenie, a nawet dreszcze uniemożliwiają kierowcy bezpieczne prowadzenie samochodu. - Ponadto w utrzymaniu skupienia na drodze przeszkadzają takie czynności towarzyszące chorobie jak czyszczenie nosa, ziewanie czy odruch kichania. Wówczas chwila nieuwagi prowadzi do częstego, gwałtownego hamowania czy dużo poważniejszych konsekwencji. Niebezpieczeństwo wypadku w takim stanie powinno zmobilizować chorego kierowcę do pozostania w domu – ostrzegają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Badania pokazały, że czas reakcji osób z przeziębieniem i grypą znacznie się wydłuża, gwałtowne hamowania są częstsze, a kierowcy znacznie mniej uważają na to co dzieje się na drodze**.

Przyjmowanie leków. Zażywane leki także mogą mieć negatywny wpływ na zdolności motoryczne kierowcy. Niektóre z nich powodują bowiem senność, osłabienie czy łzawienie oczu. Kierowca przed zażyciem leku powinien uważnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce i sprawdzić, czy ma on negatywnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Aktywny środek leku może pozostawać w organizmie przez bardzo długi czas i wpływać negatywnie na kierowcę, który w takim przypadku powinien pozostać w domu albo jechać w samochodzie jako pasażer.

* Cardiff University’s Common Cold Centre;dailymail.co.uk

** everydayhealth.com

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault

to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie.

Szkoła działa na terenie lotniska Warszawa-Bemowo. W ofercie szkoły znajdują się kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, program dla kierowców samochodów dostawczych, jazda defensywna, czyli szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy w realnym ruchu drogowym, kompletne audyty flot samochodowych, kurs ekojazdy, wykłady z psychologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje 50 000 m2 powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości 120 m oraz kręgiem poślizgowym o średnicy 60 m, a także płytami betonowymi do jazdy na trolejach i torem do jazdy terenowej. Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego.

Komentuj
Nie jedz, nie pij, nie pisz
9 listopada 2015 | 0

Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpieczne jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta. Czy jednak wiedzą, że niemal równie groźne podczas jazdy jest jedzenie i picie? Badania pokazują, że korzystając ze smartfona jesteśmy ponad czterokrotnie bardziej narażeni na wypadek, a jedząc i pijąc za kółkiem ponad trzykrotnie*.

Telefon. Codziennie na drogach widzimy kierowców korzystających z telefonów komórkowych podczas jazdy. Według badań wykonanych na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że aż 64% kierowców rozmawia przez telefon w trakcie prowadzenia auta**. Ryzyko wypadku w takiej sytuacji wzrasta ponad 4 razy.

Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialne i ryzykowne. Nasze reakcje są wówczas znacznie opóźnione i narażamy się w dużo większym stopniu na niebezpieczne sytuacje – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Pisanie lub odbieranie SMS-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas potrafimy przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Jedzenie i picie. Jedzenie i picie podczas jazdy może nie wydawać się bardzo ryzykowne. Tymczasem takie zachowanie kierowcy może mieć poważne konsekwencje. - Kierowca, zajęty jedzeniem czy piciem nie jest w stanie kontrolować odpowiednio sytuacji na drodze, ponieważ rozprasza wzrok, uwagę oraz zajmuje ręce, przez co znacznie wzrasta ryzyko wypadku – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Mając na uwadze jednak bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu, powinniśmy zadbać o to, żeby zawsze, gdy jesteśmy głodni znaleźć czas na postój - dodają trenerzy. Podczas pokonywania długich tras najlepiej postarać się zjeść podczas trasy kilka małych posiłków, co 3 godziny.

Warto także pamiętać, aby nie jeść zbyt obfitych posiłków, ponieważ osłabia to refleks i pogarsza koncentrację. Człowiek wówczas staje się senny, traci skupienie i może doprowadzić do kolizji czy nawet wypadku. Dlatego jedząc w czasie postoju w trakcie podróży najlepiej jedzmy lekkie i pożywne posiłki. 

* transportcafe.co.uk ** its.waw.pl

Komentuj
Łódzkie centrum zarządzania ruchem drogowym
9 listopada 2015 | 0

667bb2357d8dfda73d81cf6a514da63316b0fdf0

(529-6)

Przy ulicy Tuwima powstało centrum sterowania ruchem. Na specjalnych monitorach będzie widać co dzieje się na drogach niemal w całym mieście. Podłączonych zostanie do niego ok. 240 skrzyżowań. W ramach budowy trasy W-Z powstał również system obszarowego sterowania ruchem. Inwestycja objęła nie tylko trasę W-Z, ale niemal wszystkie skrzyżowania sygnalizacją w mieście. - Podpiętych do niego jest 240 z 285 wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. To największy system zarządzania ruchem w Polsce - mówi Michał Sarnacki z Zarządu Dróg i Transportu. Zaczniemy tu pracować od 1 grudnia. Po kilku dniach jego działania powinniśmy widzieć efekty - mówi Sarnacki.

Komentuj
Uruchomili szybki pas dla pieszych
9 listopada 2015 | 0

9c6eb5870b01a66304ea086150bbcd659e016573

(529-3)

Chodnika szybkiego ruchu dla pieszych na naszych ulicach jeszcze nie ma. Takim rozwiązaniem może się natomiast pochwalić Liverpool. Tam na centralnej ulicy handlowej miasta – St. John Street – uruchomiono właśnie chodnik szybkiego ruchu. Zanim zrealizowano pomysł przeprowadzono ankietę. Badanie opinii przechodniów przechodniów - klientów jednego z centrów handlowych - ujawniły, że tłoczenie się na chodniku wzdłuż witryn sklepów jest frustrującym doświadczeniem i odbiera chęć robienia zakupów. Idea szybkiego pasa ruchu okazała się bliższa młodszym klientom niż starszym. Aż 69 proc. osób w wieku od 16. do 24. roku życia chciało takiego chodnika, podczas gdy tylko 37 proc. osób powyżej 55. roku życia. Niezależnie od wieku wszystkich drażni, gdy chodniki blokują ludzie rozmawiający ze sobą albo ci, którzy sprawdzają wiadomości w telefonie komórkowym. W 2014 roku podobny eksperyment przeprowadził National Geographic. W ramach akcji przeprowadził on pas ruchu dla pieszych, którzy chcieli korzystać z telefonów komórkowych oraz dla tych, którzy nie musieli z nich korzystać. Niestety oznaczenia na chodniku były jednak w większości ignorowane.

Komentuj
A wyścig po prawo jazdy trwa
9 listopada 2015 | 1

b58c84620ba4fb801398e99d8fe5bbb8e7370693

(529-15)

Decyzji w sprawie ewentualnego przesunięcia terminu wdrożenia systemu CEPiK 2.0 nie ma, w ośrodkach szkolenia oraz egzaminowania trwa wyścig po prawo jazdy. Instruktorzy w ośrodkach szkolenia Olsztyna, szacują, że o ponad 50% wzrosła liczba chętnych. W ośrodku egzaminowania nieco inaczej: - Na razie jest to niewielki wzrost, liczymy, że jest więcej ok. 10-15 proc. niż zwykle. Znając jednak mentalność, to u nas robi się wszystko na ostatnią chwilę i pewnie liczba chętnych się zwiększy - mówi Stanisław Szatkowski, dyrektor WORD w Olsztynie. - Pewnie widać to już lepiej w szkołach nauki jazdy oferujących szkolenia przed egzaminem. I dodaje: - Jak się domyślam, jest to właśnie wynik zmiany przepisów, które będą obligowały nowych kierowców do odbycia dodatkowego szkolenia związanego z bezpieczeństwem jazdy. Przewidywania szefa WORD potwierdza Jan Zdziarstek, szef Olsztyńskiego Centrum Kształcenia zajmującego się przygotowaniem kierowców: Odnotowaliśmy ponad 50-procentowy wzrost liczby chętnych do zdobycia prawa jazdy kat. B. O ile wcześniej wystarczyły nam dwa samochody, to obecnie wykorzystujemy cztery, i jeszcze jest ich za mało - relacjonuje. - Głównym czynnikiem są oczywiście nowe szkolenia i pieniądze, które będzie trzeba na to przeznaczyć. Na dodatek najbliższe ośrodki doskonalenia techniki jazdy są poza województwem: w Gdańsku, Toruniu, czy Warszawie. Najwyższy poziom oferują natomiast te w Poznaniu i Radomiu. Chyba jednak część przyszłych kierowców czeka na decyzję nowego resortu.

Komentuj

Ogłoszenia

Uwaga haker. Nie otwieraj takiej korespondencji
27 listopada 2015 | 0

57628021d28ed931cabbb2173d7e332e1ff671b6

(529-40)

Powyżej treść maila, który jest rozsyłany przez hakera podszywającego się pod nieistniejącą Kancelarię Prawną z Warszawy. Próba otwarcia załącznika powoduje zainfekowanie komputera. Fakt został zgłoszony do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, która zamieściła na swojej stronie stosowne ostrzeżenie. Warto je rozpowszechnić, a brzmi następująco:

Rada Adwokacka: Kolejny atak hakerski! Uwaga !!!

Adw. MICHAŁ FERTAK

Rzecznik Prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie

Szanowny Panie Mecenasie,

w związku z poniższą korespondencją zawiadamiam o procederze, który najwyraźniej jest przestępstwem 
mającym na celu nieuzasadnione wyłudzenie zapłaty, jak również uderza w dobre imię Kancelarii Prawnych.

Pomijając fakt, że żadnych umów na usługi prawnicze nie zawierałem, to na wszelki wypadek sprawdziłem w Internecie - czy taka kancelaria istnieje. Nie istnieje - ale pod podanym adresem rzeczywiście mają swoją siedzibę liczne kancelarie. Informuję również, iż z uwagi na bezprzedmiotowe wezwanie, i ze względów bezpieczeństwa, nie otwierałem załącznika.

Pozdrawiam Jerzy Byra

Komentuj
News to miejsce na Twoje ogłoszenie
29 listopada 2015 | 0

 

Witamy, proponujemy kolejną bezpłatną usługę. Na łamach tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS proponujemy zamieszczanie krótkich ogłoszeń. Ogłoszenia, komunikaty czy informacje tematycznie powinny być ściśle związane z tematyką serwisu. Także w ten sposób chcemy Państwu ułatwiać dostęp do wszelkich informacji związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Redakcja zastrzega sobie prawo regulacji terminów publikacji przesyłanych materiałów, a także prawo odmowy ich umieszczenia w ramach newsa. Oferta nasza nie dotyczy informacji handlowych.

Przyślij swoje ogłoszenie: tygodnik@prawodrogowe.pl

Komentuj