0605/07/2019 21 marca 2019 9 kwietnia 2019
0605/07/2019

OSK mają szansą szkolić także posiadających uprawnienia; Rower to pojazd; Nowy elektroniczny pobór opłat coraz bliżej; W roku 2018 zginęło 31 osób więcej (2 862)! Wypadków drogowych było mniej (31 674); Kacper Paterek. Całe moje życie to przygoda z branżą; Róbmy to!; Cel jest wspólny!; Resort spraw wewnętrznych o podejmowanych działaniach dla poprawy bezpieczeństwa pieszych; Ryszard Gadziński. Być może zawody instruktora i egzaminatora są zbyt łatwo dostępne?; Paraliż szkolenia i egzaminowania? Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury; Rozporządzenia dot. profesjonalnych tablic samochodowych; Kazimierz Opoka. Pojazdem specjalnym z prawem jazdy kat. B; Jazda na suwak - odpowiedź ministerstwa; Pasy akustyczno-wibracyjne; Grzegorz Dzienisiewicz. Pieszy i kierowca! Niestety – bagatelizują przepisy ruchu drogowego!: W Poznaniu mówili o jakości pracy i odpowiedzialności; Artur Paczkowski. Mobilność z kat. AM; W sprawie osławionej „suszarki”; Akcja: „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”; To my odpowiadamy za poziom przygotowania kierowców do jazdy - mówi Kamil Pijanowski; Nie ma złego czasu na dobre rozwiązania – uważa Bogdan Rzońca, szef sejmowej Komisji Infrastruktury; Wybrano nowy zarząd PFSSK; Technologie w służbie bezpieczeństwa na drodze. Jak z nich korzystać?; W sprawie bezpłatnych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych; Jakub Dymowski. Czym jest pokora na drodze?; Nie chcą internetowych szkół jazdy; Komunikat Ministerstwa Infrastruktury: Porządkujemy rynek przewozu osób; Wyrok w sprawie opłat za usuwanie pojazdów; Janusz Jokiel. Nieznane przepisy dotyczące przejścia dla pieszych?; Błędu w ustawie nie ma; Jutro Dzień Grzeczności za Kierownicą!; Bezpieczeństwo ruchu drogowego z… poślizgiem; Jest nowy wiceminister infrastruktury; Definicja pojazdu fabrycznie nowego w interpretacji resortu infrastruktury; Marek Górny rozmawia z prezesem SKVZYJaroslavem Prekopem; Chcą badać kierowców-seniorów; O samorządzie chcą wiedzieć jeszcze więcej; na drogach UE w 2018 roku zginęło 25 100 osób; To szkolenie dla stawiających na jakość - mówi Krzysztof Wójcik; Zmiany rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców; To nie jest trafiona propozycja - ocenia resort. Egzaminy teoretyczne pozostają bez zmian; Andrzej Sural. Ośrodki szkolenia to biznes, który nas utrzymuje; Jutro w Białymstoku;

Ekspert wyjaśnia

featured_article.title
Smartfon jak cegła
24 kwietnia 2019

Co zrobić, żeby nie nudzić się podczas długiej podróży samochodem? Ten problem dotyczy szczególnie rodziców z małymi dziećmi, które źle znoszą długie godziny spędzone bez ruchu w aucie. Wielu kierowców w takiej sytuacji daje dziecku do zabawy tablet lub telefon, co w razie nagłego hamowania lub stłuczki może prowadzić do tragedii.

Legislacja

featured_article.title
Już od jutra zmiany w postępowaniu mandatowym
30 kwietnia 2019

Rządowe Centrum Legislacji w Dzienniku Ustaw z dnia 29 kwietnia 2019 r. pod pozycją 807 opublikowało Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (2019.807). Zmianie ulegają zasady doręczania mandatów, terminy opłat oraz wzory stosowanych formularzy.

Przegląd prasy

featured_article.title
Przed nami majówka. Bądźmy uważni!
30 kwietnia 2019

Rozpoczyna się długi majowy weekend, a wraz z nim działania kontrolno-prewencyjne Inspekcji Transportu Drogowego. Patrole Inspekcji będą obecne przede wszystkim na głównych szlakach komunikacyjnych – tam gdzie spodziewany jest największy ruch oraz na wytypowanych niebezpiecznych odcinkach dróg. Działania mają zapewnić podróżującym bezpieczne wyjazdy i powroty z majowego weekendu.

Ogłoszenia

featured_article.title
W intencji polskich kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego
26 kwietnia 2019

Ostatnia niedziela kwietnia to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach: „Wszyscy kierowcy, motocykliści, rowerzyści i członkowie ich rodzin są zaproszeni do szczególnej modlitwy o Boże wsparcie i pomoc św. Krzysztofa, aby zawsze poruszać się po drogach bezpiecznie, spokojnie, z miłością w sercu i życzliwością do innych ludzi”. (z apelu Krajowego Duszpasterstwa Kierowców).